YEMLEME BOTUNA BENDE BAŞLADIM ALLAH C.C UTANDIRMASIN BOTU

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında demircan043 tarafından paylaşıldı.

1. demircan043

demircan043 halil demir

YEMLEME BOTUNA BENDE BAŞLADIM ALLAH C.C UTANDIRMASIN

BALIK AVI NETE YENİ ÜYE OLDUM.BURADAKİ YEMLEME BOTU ÇALIŞMALARI BENİ ŞEVKE GETİRDİ.NASİPSE BİZDE BAŞLADIK.SEZONA YETİŞTİREBİLİRSEK KENDİ EL EMEĞİMİZLE GÖLLERE AÇILACAĞIZ İNŞAALLAH.

2. demircan043

demircan043 halil demir

3. demircan043

demircan043 halil demir

boğazdaki sandallardan esinlendim biraz.içi ferah olsun diye düz bir zemin tasarladım biraz ölçülerinde cömert davrandık ama rüzgarlı havalarda artısı olacak ümidindeyim.

4. demircan043

demircan043 halil demir

5. demircan043

demircan043 halil demir

yurt dışından getirttiğim su jeti pompaları kullandım.misine dolanması sorunu olmadığı gibi.yük taşıma torkuda daha fazla olduğu sonucuna vardım.hata yapmıyoruzdur umarım.

6. demircan043

demircan043 halil demir

7. demircan043

demircan043 halil demir

yemleme botumu arabalarda kullanılan kaporta macunu ile kaplıyacağım için ayrıca strafor katmanlarını bir arada tutmasına destek olması amacı ile aliminyum folyo bant ile bantladım.

8. demircan043

demircan043 halil demir

9. demircan043

demircan043 halil demir

10. demircan043

demircan043 halil demir

11. demircan043

demircan043 halil demir

GEMİMDE KULLANACAĞIM KUMANDA VE SERVO MOTORLAR

12. demircan043

demircan043 halil demir

13. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Allah kolaylık versin...

14. demircan043

demircan043 halil demir

ŞİMDİLİK BU KADAR DEVAMINIDA PAYLAŞMAYA ÇALIŞACAĞIM.SEZONA DAHA VAR AMA ŞİMDİDEN RASTGELE.

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Ev yapımı işlerde, bu tür şeyleri pek tavsiye etmem.

Peki ne tavsiye ederim? Katamaran tipi olanları. İki yada üç tane ince yollu, uzunca boru; birer ucu kapatılır. İki tanesinin diğer ucuna o su jetleri monte edilir. Sonra üstlerine gereken yem taşıma müştemilatı vs. monte edilir.

Bu yapı, daha az sürtünme, takılma vs. sağlar, daha dengeli olur. Alete batarya vs. konunca iyice ağırlaşacağı vs. hesaba katılmalı.

Bu tasarım, yaparken kolay. Maket bıçağıyla strafor'u kesmenin elbette bir zorluğu yok. Ama strafor kendini tamir edemez. Zamanla o kaplama çeşitli yerlerinden delinir. Kaporta macunu kuruyunca sertleşir, straforun esnemesini takip edemez, çatlaklar oluşur. Sonuçta düzenek su almaya başlar. Tamam batmaz büyük ihtimalle, ama hiç zevk vermeyen bir netice ortaya çıkar.

O motorlar çok ciddi titreşim üretir. Büyük ihtimalle önce köpükle bağlantı yerlerinden kurtulacaktır.

Eğer illa böyle bir tasarım yapacaksanız, önce ince, esnek, hafif, balsa veya kavak gibi malzemelerden edinin. Bu köpüklerden düzgünce bir tane yapın, içini boşverin, sadece dışı düzgün, ama çok düzgün olsun. Sonra etrafına alçı dökerek, bir kalıp elde edin. Bu kalıp içine streç film kaplayın. Motorun, su jetlerinin gireceği ve çıkacağı yerlere EVA parçaları yerleştirin. Sonra gene köpükten bir iç kalıp oluşturun. Onu da streç film kaplayın. Üzerine balsa,kavak vs çıtaları ile bir omurga yapın.

Artan köpükleri ufak ufak doğrayın, iyice ufak, 2 - 3 mm kadarcık olacak şekilde. Rende iyi iş görür, ama ezmeyin. Sonra bunları ıslatın. Ardından deniz tutkalı ile iyice karıştırın. Süratli davranmalısınız, yoksa şişmeye başlar. Hemen kalıbın dibine iyice yayıp, duvarlara, iç kalıbın yüzeyine vs. bolca verin. İç kalıbı, alçı kalıbın içine yerleştirip, düz, sert bir şeyle aralık kısmı kapatın. Üstüne ağırlık koyup sabaha kadar bekleyin. Böylece gövdeniz hazır olacaktır. Bu normal köpükten çok daha sağlam bir gövde malzemesi sağlar.

Ama yapması zahmetlidir, o ayrı mesele.

Ha, bu çalışma bir yerden başlamak için gayet iyi bir başlangıç olmuş. Devamını bekliyoruz, tebriklerimizle.

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Kumanda için, bunun gibi pahalı bir şey yerine, daha ucuz, basit bir uzaktan kumandalı oyuncak araba düşünebilirsiniz bu arada. Size 3 fonksiyon lazım temelde, sağ motor, sol motor ve yem haznesi. Bir oyuncak arabada bu fonksiyonlar yeterince oluyor genelde.

O tür ucuz bir sistemle işi öğrenip, tecrübe kazanınca böyle kapsamlı bir kumanda sistemini uygulamak daha isabetli olacaktır.

Bir ipucu daha vereyim. Batarya olarak, Li-Ion/Polymer gayet iyi bir çözüm olur. Bu tür bataryaları ve şarj müştemilatını uygun fiyatla şuradan temin edebilirsiniz:

https://thkmodelucak.com/store/category/221/list

Bu tür Li-ion pillerin patlama riski vardır. Koruma devresi olmayanlardan sakının. Hani, gölde patlaması sorun değil, cümbüş olur hem :) Ama bataryanın gölde olduğundan çok, evde bulunacağını düşünürseniz, sorunun ciddiyetini anlarsınız.

17. demircan043

demircan043 halil demir

serdar bey ayrıntılı açıklamalarınız için teşekkür ederim.acemiliğin verdiği alışverişlerin neticesinde aldığım esc lipo pili desteklemiyor. oyüzden lipo pili ileride yapacağım tasarımlarda kullanacağız artık.kullanacağım kumanda ise 2,4 ghz ortalama 300 metre mesafeli yurtdışından getirince çok ucuza mal oluyor şuanki fiyatı 30 dolar.kumandam 3 kanallı fakat su jetlerine 1 adet servo yetiyor çünkü yandaki diğer motorun bağlantı aparatı birinci pompaya bağlanarak aynı anda sağ sol ederek dümen vazifesini görüyor.diğer iki servoyu yem haznesine bağlıyacağım 2 olta bırakma kapasiteli.motorlarımı sac levhaya montajlayıp çeniş bir zemine yapıştırdım.futaba marka servo 3kg kapasiteli yeteceğini umuyorum.tabi yapacağımız hatalarla tecrübe kazandığımız gibi sizlerin yardımı ilede kalfalık makamına çikarız inşaallah.

18. demircan043

demircan043 halil demir

selim bey teşekkürler.

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Önce biraz gerçekleri bilmek lazım. Kumanda 300m diyor. Benim WiFi'da 500m olduğunu söylüyor ama 50m'de çektiğini görmedim hiç. Kısaca, o kumandanın asıl mesafesi, 40 - 50m ancak olacaktır. Flysky FS GT3 bilinen bir kumanda. Bazısı bozuluyor çabucak. Alıcısını asla 6V'tan büyük voltajla çalıştırma. Menzili kafasına göredir, bazen 100m, bazen 20m olabilir. Bunun sebebi biraz karışık, aslen kullandığı modülasyondan (GMFSK) geliyor.

Bu gibi tekneleri kumanda etmenin en iyi yolu, her iki motoru iki kanala bağlamaktır. Zaten o kumandanın 3. Kanalı ON/OFF, yani servo bağlanmaz aslen. Servo kanallarına (1 ve 2) motorları bağla. Sağa dönmek için sol motoru çalıştırırsın. 3. Kanalıda bir servo ile yem haznesi kapağına bağlarsın. O kapak zaten ye açık olacak, ya kapalı.

Bu arada, FUTABA servo yerine, şu servo hem maliyet, hemde hafiflik vs. açısından daha uygun olabilir:

http://www.direnc.net/SG90-9G-SERVO-MOTOR,PR-3956.html

20. demircan043

demircan043 halil demir