Yemlik Gümüş Hakkında

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında AhmetKurt29 tarafından paylaşıldı.

1. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Tatlısularda perch, turna ve sudak avlarında sıklıkla ölü veya canlı olarak kullanılan yemlik gümüş balıkları kış aylarında oltayla tutulabilir mi? Kışın iç sularda zaten doğru düzgün av yapamıyoruz en azından yaz aylarındaki avlarımızda kullanmak için gümüş stoklayalım diye düşündüm :) Ayrıca bu gümüşleri buzdolabında ne kadar zaman muhafaza etmeliyiz. Uzun bir süre sonra balıkta bozulmalar olabilir mi(çabuk parçalanıp iğnede durmama gibi)? Sorularımı cevaplandırırsanız çok sevinirim. Cümleten rastgele...

2. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Bu sitede açtığım konulardan sadece gümüş balıklarında cevap alamıyorum. Hiç mi tutan bilen yok yav :D

3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    "bilen" sözüne istinaden söyleyecek olursam, gümüş balığı zararlı balıklardan olup yemlik olarak kullanımı yasaklanmş bir tür. Bu konuda tebliğe bakabilirsin sevgili Ahmet. Şayet kastın, inci veya tatlısu kolyozu ise durum değişir bunları kullanabilirsin. Yanlışlık olmaması için gümüş ile diğer yemlik balıkların şekil ve şemailini netten araştırmanı tavsiye ederim.:)

Engin79 bunu beğendi.
  4. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Öncelikle cevap verdiğin için çok teşekkür ederim Nuri abi. Benim anlayamadığım nokta gümüş balığı ile avlanan ve yemlik olarak bu türü kullanan o kadar çok insan görüp, duyup, okudum ki şuan nasıl yasak olduğuna hayret ediyorum :) tatlısularda yaşayan 7-8 cm boylarındaki ufak balıklardan bahsediyorum. Hani şamandıralı sistemde sinek iğneye ekmek, hamur gibi şeyler takılarak tutulanlar. Tatlısu kolyozu ve inci balığı daha büyük diye biliyorum. Neyse abi tekrardan çok teşekkür ediyorum. Biraz moralimi bozdun ama olsun :D sizlerden öğrenecek çok şeyimiz var rastgele...

5. yk71

yk71 Yüksel

Tebliğe göre (4-2) Gümüş balığı yasak değil. Yemlik Balıklar Madde 8 - (1) Çizelge 2.
    http://www.tarim.gov.tr/BSGM/Lists/...-Avcılığının-Düzenlenmesi-Hakkında-Tebliğ.pdf
    Tebliğe göre yasak değil ama yemlik balık ağı ile avlanması, en fazla 30 adet ve boyunun en fazla 12 cm olması, avlanması hedeflenen türün avcılığının serbest olduğu dönemde avlanması, içsularda naklinin canlı olarak başka bir içsuya yapılmaması gibi hususlarda var. Bu hususlara( yasaklar) çoğu kişi uymuyor.

6. yk71

yk71 Yüksel

Tebliğe bir daha baktım ( Acaba Nuri Bey niye yasak yazmış vardır bir hikmeti diye ...) ve Madde 11- (1) İçsularımızdaki ekolojik açıdan zararlı balıklar. Çizelge 4'e göre de; Gümüş balığı avı için boy ve sayı limiti yok, kapalı sezon yok. Canlı yem olarak kullanılması, bir içsudan başka bir içsuya taşınması yasaktır( Diye yazılmış).
    Madde 8'e göre serbest, Madde 11'e göre yasak. Konuyu bakanlığa yazalım bakalım ne cevap gelecek.

7. yk71

yk71 Yüksel

az önce bakanlığa durumu yazdım cevap gelince buradan paylaşırım.

8. zaad

zaad ZAFER

Avlanması yasak değil ama canlı yem amacıyla tebliğde de belirtildiği gibi; Bir içsudan başka bir içsuya taşınması yasaktır.

9. yk71

yk71 Yüksel

Avlanması değil canlı yem olur mu? olmaz mı ? meselesi var. Madde 8'de gümüş, yemlik balık yazmakta. Madde 11'de; ''Canlı yem olarak KULLANILMASI, bir içsudan başka bir içsuya taşınması yasaktır''. diye yazmakta.
    KULLANILMASI kelimesi çıkartılıp ( Canlı yem olarak bir içsudan başka bir içsuya taşınması yasaktır ) diye yazılsa Madde 11, Madde 8'e uyumlu olacak. Veya Madde 8'de gümüşü yemlik balık sınıfından çıkaracak.

10. yk71

yk71 Yüksel

Bakanlıktan halen bir cevap gelmedi. Bekliyorum...

11. bozoklum

bozoklum Serhat

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire
    Favori Makine:
    Daiwa exceler x 2500
    En İyi Avı:
    12 kg Aynalı Sazan
    sadece gümüş değil hiç bir balığın canlı naklinin yapılmaması gerekir. hastalık parazit vs. bisürü olumsuz nedeni var canlı naklinin. fakat gölün kendi popülasyonunda mevcut olan gümüşü yakalayıp canlı kullanmama hiç bi güç mani olamaz. böyle saçma ve mantıksız bir yasak olamaz.

12. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Doğrusu dediklerin bana da mantıklı geliyor.

13. yk71

yk71 Yüksel

Arkadaşlar başvurum üzerine, bakanlıktan tarafıma gönderilen E- postayı (29 Mart 2017 tarihli) aşağıya ekliyorum.

Sayın .......... ...................

Gümüş balığının canlı yem olarak kullanılıp kullanılmayacağına dair ilgi başvurunuz incelenmiştir.

4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ’in 8 ve 11 inci maddeleri kapsamında getirilen düzenlemeler birlikte değerlendirildiğinde; Gümüş balığının (Aterina boyeri) yemlik uzatma ağı i le avlanması mümkün olup, canlı olarak başka bir içsuya taşınması yasak olduğundan, yalnızca avlandığı suda canlı olmamak kaydıyla yem olarak kullanılması mümkündür.

Bilgilerinizi rica ederim.

Dramalı ve AhmetKurt29 bunu beğendi.
  14. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim bizimle paylaştığın için

15. yk71

yk71 Yüksel

Rica ederim. Rast gelsin...