Yeni başlayan biri olarak..

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında Atraksiyon tarafından paylaşıldı.

1. Atraksiyon

Atraksiyon Emrah

Favori Kamış:
    Fladen Xtra Flex
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    Merhaba Balikavi.net sakinleri, malesef bu hastalığın pençesine bende yeni düştüm. :) (bu forumdaki ilk mesajım.)

Bilgilenmek, merak gidermek, sorularıma cevap bulabilmek adına; onlarca konu ve mesajı okudum. Hatta o kadar ki, kullanıcıların bir çoğuna aşina oldum bile. Böylesine samimi ve düzeyli arkadaşlıklar kurulmuş olduğu bir ortama kayıt olmadan duramazdım açıkcası..

Öncelikle tecrübelerimden bahsetmek istiyorum;

1 - Tuttuğum balığın cinsini bilemeyecek kadar tecrübesizim :)
    2 - iki gün öncesine kadar spinning, Surfing v.s gibi terimlerin ne olduğu hakkında en ufak bir fikre sahip değildim.
    3 - El oltası ile "amatörün dip kuyusu" diyebileceğimiz bir av geçmişim var.
    4 - Makina, kamış hatta sahte yemler konusunda da hiç bir bilgiye sahip değilim.

Bulunduğum yer;

Hatay \ Dörtyol sahili, Körfez de diyebiliriz.
    burada genelde avlar açık denizde yapılıyor, yani sitede bahsedildiği üzere spin surf disiplininde avcılık yapanlara rastlamadım.

Okuduklarımdan anladığıma göre bunun için el verişli bir bölgedeyim.

ve yine forumda gezinerek ( 3 gün kadar ) biraz bilgi topladım ve bir takım oluşturmaya karar verdim. hatta siparişini de verdim.

Takımım :

Makina: Okuma Ceymar 40

Kamış : Fladen Xtra Flex 2.10 10-50gr

Kıyıda denize sıfır bölgeden atacağım için kamış boyunu kendime göre seçtim. (boy : 1.70)

Ben diğer Ekipmanlar için. Sizin bilgilerinize başvurmak istedim.

Sahte yem ve türevleri olan ekipmanların neler olması gerektiği konusunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Levrek ve benzeri balıklar için avlanacağım.

Çok eksik ve kıt bir bilgiyle başladığımın farkındayım beni aydınlatabilirseniz, Tavsiyelerinizle belki biraz yol alabilirim.

Teşekkür ediyorum.

İyi çalışmalar iyi avlar diliyorum. Rastgelsin

2. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Emrah abi, öncelikle hala siparişi iptal etme şansın varsa kamışı listeden kaldırmanı öneririm. 1.80 kamış uzunluğu spin için çok kısa kalır. En az 2.40 olmalıdır ki, uzun atımda etkili olabilsin. Sahteyi çekerken de 2.40 ile daha rahat aksiyon verebilirsin.

Benim boyum da 1.70 ancak 2.58'lik kamış kullanıyorum. Gayet rahatım atış ve aksiyon konusunda. Eğer ki siparişi iptal edemiyorsan, bir zaman sonra sen de anlayacaksın ne demek istediğimi. Fladen Xtra Flex kamış ortadan esneyen bir üründür. Bu da atışta mesafeyi kısaltacaktır. Uçtan esneyen kamışla atışta ve aksiyonda sorun olmayacaktır.

Sahte balık konusuna değinirsek, ucu bucağı olmayan bir konu bu. Ancak benim tavsiyem ucuz yollu, çok pahalı olmayan ürünlerle başlamandır. Kendo Seabass Minnow, Oskar Navajo, Japaneese 13 cm. Maxrap imitasyonları, Remixon Fortuna Salti serileri öncelikli tercihin olabilir. Pahalı sahteye birden yüklenildiğinde, başa gelecek bir sahte kaybetme olayında can sıkılacaktır ister istemez.

Bir de klips olayı var, ben kullanma taraftarıyım, kullanma diyenler olacaktır elbet. Çok pratik bir aparat. Sahte değiştirmede sürekli düğümle uğraşmaktansa klipsi aç-sahteyi tak-klipsi kapat yaklaşık 5 saniye sürüyor. Kendo 0 veya 1 numara işini görecektir.

Benim aklıma gelenler bunlar, bizzat deneyip olumlu sonuç aldığım ürünleri yazdım. Şansın ve kısmetin bol olsun abi, güzel avlarının raporlarını bekliyoruz :)

3. Atraksiyon

Atraksiyon Emrah

Favori Kamış:
    Fladen Xtra Flex
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    Çok teşekkür ederim emre kardeşim. inanmicaksın ama şuan şu dakika siparişi veriyordum. son birdefa siteyi yenileyip yazan varmı diye bakayım dedim :). birde kamışı 2.10'da karar kılmıştım. nitekim şuan kararsız kaldım.2.40 biraz fazla mı diye tedirgin oldum bi an :). iki kamış arasında kalmıştım.

Fladen extra fflex

ve bu : http://www.incecizgi.net/Procatch-Carbospin-Ultra-240cm-15-40gr-Spin-Kamis.html#0

fakat bu karbon muhtemelen fladen xtra flex ten daha iyidir ama kırılması daha kolay diye söyleniyor. biraz aydınlatabilirmisin ?

4. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    Shakespeare 2441 Ambidex Super
    En İyi Avı:
    Kimsenin balık tutamadığı gün tuttuğum tek istavrit :)
    2.40 fazla değil inan bana.

Benim istanbul boğazında kullandığım en kısa kamış 2.70 m. (farklı işler için 3.60, 3.90, 4.20 falan var ama 2.70'e dönelim şimdi)

2.70'in uç parçasını değiştirerek 3 metrenin üzerine çıkarma planım var, çünkü ucuna taktığım (seyirtme, çapari, şamandıra vs) ne olursa olsun beden kısmını komple denizden çıkartıp karaya almak zor oluyor.
    Bedeni kısa tutarsam bu sefer takımın avcılığı azalıyor, balık gelmez oluyor.

Spinci arkadaşların çoğunun tercihi 2.70'tir, fakat bu yukarıda yazdıklarımı da hesaba katmanı ve en azından 3 metreyle başlamanı öneririm.

Ekleme:
    Kısa kamışlar da tabi ki kullanılabilir.
    Mesela kurşunsuz sahte atışı, ağır kaşıklar, jig, jighead ve benzeri zokalar gibi "bedensiz" takımlarla balığı karaya alırken sorun yaşamazsınız.
    Sorun şamandıra, seyirtme, çapari gibi "bedenli" takımlarda çıkıyor.

5. Atraksiyon

Atraksiyon Emrah

Favori Kamış:
    Fladen Xtra Flex
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    Teşekkür ederim. ama bu tavsiye mesajını çok bekledim. ve dayanamayıp bugün ikindi üzeri Fladen Xtra Flex 2.10 15-40gr spin kamış Bu kamışın siparişini verdim

şuan tek eksiğim misina kaldı. envai çeşit misina tavsiyesi başlıklı konu okudum. içime sindiğini farkettiğim örgülü ip misina oldu

bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? bu gece siparişi vereceğim.

bütçemi zorlamayan, çabuk deforme olmayan, yarı yolda bırakmayacak cinsten bir misina arıyorum.

bu arada şuana kadar çektiğim her siparişi 2 adet çektim. bir arkadaşıma da hediye etmek için. ( makina kamış v.s hepsinden 2 şer adet çektim)

yani biraz fiyatı makul olan bir misina istiyorum yardımcı olabilirseniz. baya bi açıldım çünkü kendime göre :)

ek olarak yine makul fiyatlı rapala ve sahte önerilerinize de açığım bu gece takımımı tamamlamak istiyorum artık :)