Yeni Başlayanlar İçin Fly Fishing...

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında kurbagaprens tarafından paylaşıldı.

1. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Merhaba arkadaşlar,

Kış geldiğinde en büyük zevkimiz derbent barajında alabalık avlamaktır. Gökala olarak kısalttığımız Gökkuşağı Alabalığını avlamanın inanılmaz zevkini yaşamaktan heralde asla bıkmayacağım. Bu balığı solucanla, hamurla, hamsiyle, kurtla, döner kaşıkla, klasik kaşıkla, sahte balıkla avlama keyfine vardım. Kesinlikle garanti yöntemler de olsa artık biraz da değişik şeyler yapmak isitiyorum. Bolca izlediğim balıkçılık videolarında özellikle bu balık avlanırken gördüğüm hemen hemen tüm videolarda kullanılan ekipman fly üzerine... Başka bir arkadaşımla bu konuda birer takım edinip denemeler yapmak istiyoruz. Birbirimize hadi aldık denedik başarısız olduk işte o zaman o fly takımı duvarımıza asar keyifle izlemeye devam ederiz diye teselli de verdik :)

Yani işin özü fly balıkçılığı için çok küçük ama bizim için büyük bir adımla bu yıl belki de fly raporları vermeye başlayacağız... Ya da rapor veremeyeceğiz ama dekore ettiğimiz balık malzemelerinin bulunduğu odadaki duvarı fotoğraflayıp ekleyeceğiz...

Bu konuda Türkiyede çok fazla kaynak bulmak zor. Tecrübe etmiş veyahut okuyarak ve ararştırarak belli başlı konular hakkında fikir edinmiş arkadaşlardan rica ediyoruz. Bu konuda yeni başlayanlar için hedef olarak 400gr-1500gr aralığında balıkları avlayabilmek için tavsiye edeceğiniz kamış makina değerleri neler olacaktır. Biz başlangıç olarak yüzen sistemleri daha uygun görmüştük ama tabii yedek kafalarla batan bir sistem de edinmek doğru olacaktır.

Sizce tercihlerimizi şekillendirirken hangi alternatifleri düşünmeliyiz?

Şimdiden zahmet edip cevap verebilecek arkadaşlarıma teşekkürler.

2. BİROL BABADAĞLI

BİROL BABADAĞLI BİROL BABADAĞLI

Favori Kamış:
    Fly
    En İyi Avı:
    Fly ile Gümüş ( Ama Bir Turnanın Midesinde ) :)
    Merhaba
    Öncelikle bu konuyu inceledinizmi?
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39947

Fly avcılığındaki temel esas hedef balığın ne ile yemlendiğini tesbit edip sahtenizi ona göre balığa sunmaktır. Balık hangi mesafede ve derinlikte? Ne yiyor? Ne zaman yiyor? Akarsu ve göldeki şartların değişken olduğu aşikardır. Bu soruların cevabı balığı size getirecektir. Basit bir avlanma yöntemi değildir. Fakat bir rüyada değildir.
    Şu anda hali hazırda 4 değişik fly takımım var ve takımları hemen hemen her avlağa götürüyorum.
    Eğer kafanıza koyduysanız balık yakalamaktan öte bir disiplin olduğunu araştırdıkça göreceksiniz.
    Size şu marka şu takım demiyorum. Önce iyice bir araştırın. Mantığını ve sistemetiğini inceleyin. Zaman ve uğraş gerektiren bir disiplin.

Şimdiden kolay gelsin.

3. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Birol Bey o başlığı okudum. Sizin de konularınızı okuyorum. Fakat klasik takımlarla yan yana bile konulmayacak kadar karışık gibi geldi bana. Veyahut bilgi sahibi olmadığımızdan ayrıntıcı davranıyoruz.

Dediğim gibi balığı her türlü yemle avlayabildik. Zaten avlağımızda popülasyonu hayli fazla. mepssle avcılığı çok kolay yeşil, kırmızı noktalı mepps'lere fazlası ile itibar ediyor. Vurduğu uzaklık çok değişken ama ortalama olarak 10-15 metre uzaklıklar arasında değişiyor. Ayrıca avlanacağımız bölgenin çok rüzgar alan bir yapısemı var. Sanırıp uca doğru ağırlaşan ipleri tercih etmeizde fayda olacak. Genelde yüzeye yakınken vuruyor ama sular ısındıkça beden uzunluklarını da arttırıyoruz. Ortala boyları 30-35 cm civarında ama 50-60cm'lik balıklara da ara ara rastgeliniyor. Dolayısıyla orta aksiyon bir kamış olması gerektiği aklıma geldi. Sizlerin de yardımı ile bu tip konuları netleştirince alım kararı nihayete erdirilecek. Başlangıç düzeyinde bir set için 300 tl civarı bütçe ayırdık belki 350. Yeterli olur mu sizce?

4. BİROL BABADAĞLI

Favori Kamış:
    Fly
    En İyi Avı:
    Sadece takımla bitse :)
    Ucuna bağlayacağınız sahte de önemli. Kendiniz yapmanız gerekilyor gibi çünki burada bulmanız zor. Satılan hazır sahteler 10-20 adet hepsi ayrı ayrı içinden biri iş yapacak kopacak?????? ayrıca kaliteleri ve dayanımı çokta iyi olmayacak.
    Doğru yemi bulduğunuzda spin ve yemliden çok etkili olduğunu göreceksiniz.

Mesafeler dediğiniz gibi ise çokta zor değil gibi. Fakat rüzgar işi çoğu zaman zorlaştıracak bir durum. Ayrıca arkanızdada önüzdeki kadar boşluğa ihtiyaç olacak. En azından ilk zamanlarda.

Balık tutamayıp vazgeçen arkadaşlar aklıma geliyor birşey diyemiyorum.
    Hemen elinize aldığınızda atıp balık tutabileceğiniz bir av yöntemi deiğil. Ama balık yakaladığınızdada vaz geçeceğinizi sanmıyorum;)

Dere olsa işiniz daha kolay. En azından size 5-6 no orta halli hazır bir takım yeter diyeceğim. Açıkçası gölde ala hiç denemedim ne desem yalan olur.

Eğer dil sorununuz yoksa yabancı kaynaklı sitelerde göl avları için daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

5. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Allah kolaylik versin Ergin :)

geçen bir fuarda bahçeye yapay havuz koymuslardi. millet deniyo falan maharetlerini sergiliyo. 5 kerede 30metreye çikiyolar falan. hadi bir de biz deniyek dedik... bir, iki, üç derken ip yerlerde gezmeye basladi :) alismasi bir kaç av alir heralde.

birde bildigim kadari ile fly disiplininde en onemlisi ipin ucuna takilan sinekler. bunlar çok çetrefilli oluyor. ustalarindan izledik yapilisini. çin iskencesi gibi birsey. gerçi fiyatlari cüzi miktarlar. alirsin bir 20-30 tane denersin hangisi tutarsa :) bölgenin börtü-böcek yapisi birebir etkiliyor kullanilan igneyi. kullanilan ip de çok önemli diye bir izlenim olustu bende zira millet kili kirk yariyordu incelerken.

insallah yakin dönemde bu disiplendi güzel avlarinizi da okuruz :)

6. BİROL BABADAĞLI

Favori Kamış:
    Fly
    En İyi Avı:
    Tekrar merhaba.
    Bir sorunda şu ki aradığınız her şeyi ülkemiz şartlarında bulamayacaksınız. Mesela önden ağırlıklı ip diyoruz av marketlerin çoğunda karşılaşacağınız :confused:. Bu var başka yok diyecekler.
    Rastgelsin

7. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Teşekkürler Roy. Sinek yapımı videolarından elimde bolca var. Ama başlangıçta yapım standı yada malzemesine de extra bütçe ayırmaktansa önce atıp atamayacağımızı test edeceğiz. Ama elin oğlu atıyorsa biz neden atmayalım. Robson Green'in de konu hakkında belgesel niteliğinde eğitim çalışmaları var. Az biraz da ordan burdan videoları izleyip yapabileceğimizi düşünüyorum. Bakalım sonrasında stand işi gelecek tabii. Biz kaşınınıyoruz ama sol elden anlaşılan para çıkacak :)

Katılıyorum Birol Bey. Gümrük sorunu olmadan ip, kanca, floş gibi ürünleri getirtebiliriz belki ama kamış ve makina da zorlanacağımız kesin. Yine de %10'luk vergiyi sineye çekip dışardan getirtebiliriz ya da yurtiçinde iyi bir çeşit yakalarsak buradan da alabiliriz.

8. BİROL BABADAĞLI

Favori Kamış:
    Fly
    En İyi Avı:
    Ama elin oğlu atıyorsa biz neden atmayalım.:thumb:
    Bence siz bu işe başlayın. Başta dediğim gibi "Basit bir avlanma yöntemi değildir. Fakat bir rüyada değildir." Kendi bağladığınız yem ile balık yakalamanın ne kadar zevkli olduğunu göreceksiniz.
    Atış ve takım seçimi konularında çok iddalı olmasamda yem bağlama konusunda mütevazi olmayacağım:p elimden gelen yardımı yaparım.

Rastgelsin.

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Yurtdışı alışveriş kanallarını iyi araştırın derim. Zira Türkiye'de malzeme bulmak pek olası değil.

Birde sabırlı olun, sakin olun, sebat edin. bu kafadaki bilgi kadar, vücudun takımla (ucundaki sineğe varana kadar) tam koordine olmasını gerektiren bir spordur. Öğrenince, zevki de tartışılmaz.

Fly yapmak vs. bu işin detayıdır. Ama hazır almak en kötü seçimdir.