Yeni Nesil Vertical jigging

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında point.shot tarafından paylaşıldı.

1. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Aşağıdaki çalışma telif hakkı sahibi Sn. Cenk BAYRAKTAR' ın 28.07.2010 tarihli izni ile paylaşılmaktadır...

Emeğine teşekkür ederiz..

Japonya’ da uzun yıllar önce başlamış olan bu yönteme , son birkaç yıldır , Akdeniz sahillerimizde rastlanmaktadır. Japonya’ dan başlayarak tüm dünyaya yayılan bu yöntem , ileriki yıllarda avlanma teknikleri açısında üst sırlara tırmanmaya devam edecektir.

Spesifik avlanma tekniği olarak Vertical Jigging , Keyifli , Büyük balık yakalama tatmini sağlayabilen , Yorucu ( Kas geliştirici J ) bir avlanma yöntemidir.

Dünyada , sportif balıkçılık sektöründe , önde gelen firmalardan biri olan Shimano, Vertical Jigging tekniğini son yıllarda çeşitlendirme yoluna gitmiş ve 2008 yılından itibaren dünyaya duyurmaya başlamıştır. Şimdi sizlere bu konularla ilgili bilgileri paylaşmaya çalışacağım.

Vertical Jigging alt başlıklarına bakacak olursak ;

1 – Kabura
    2 – Yabai
    3 – İnchiku

3 farklı isimde kategori edilmesinde , gramajlarının farklılık yaratması temel alınmaktadır.

Vertical Jigging için ufak bir hatırlatma yapmak gerekirse ;

Temeli örnek resimlerde gördüğünüz jiglerin oluşturduğu ;

yaralı balık aksiyonunun verdirilmesine dayanan bir tekniktir. Kullanılan jigler olarak ;

Uzun jigler ( Long )
    Düz jigler ( Regular )
    Bir tarafı düz (Flat side ) , 3 tipte ifade edilirler.

Shimano , Vertical Jigging için özel avlanma tekniği araştırmalarını tamamladıktan sonra , özellikle gramajlara uygun betimlemeler ve yeni bir teknoloji ile bir takım jigler piyasaya sunmuştur. 3 kategori altında topladığı bu Vertical Jigging ( Dikey Seğirtme ) yöntemlerine kısaca bir göz atalım ;

1 – Kabura ;

Bir Jigging tekniği olarak , adından sıkça bahsettirmeye başlamış , Light Jigging( hafif seğirtme ) adıyla lanse edilen bir avlanma tekniğidir. Temelinde teke , küçük karides , mamun , çimçim gibi kabuklu canlıların , çizimleri esas alınmaya çalışılmıştır. Hepimizin bildiği gibi bu tarz canlı yemler , sularımızdaki Amatör balıkçılıkta kullanılan , son derece başarılı avlar yapabilen canlı yemlerdir. Kullanım amacı büyük balıkların avcılığına dayanır.

Yumuşakçaların haricinde , Dip balıklarının daha fazla rağbet ettikleri bu hayvanlar , canlı olduklarında çok daha başarılı avlar sağlayabilmektedirler.

Madai jigler , Muhtelif ağırlıklarda bulunan , ağırlıkları 40gr. İla 80 gr. Arasında değişen hafif , su akıntılarının az bulunduğu ortamlarda kullanılan ( ağırlıklarının hafif olması sebebiyle ) yen nesil jiglerden biridir.

Oval dökümlü şekillerinin olması , hareketlerinin çok fonksiyonlu olmasına sebebiyet verirken , müthiş bir aksiyonla balıkları üzerlerine çekmekte olup orta su balıkları ve dip balıkları için yeni nesil avcı statüsündedirler.

Silikonlu kauçuktan imal edilen kolları ve şeritleri , bir çok balığın hayır diyemeden , dikkatini çekebilecek şekilde özel olarak imal edilmektedir. Renksiz ve forsforlu çeşitleri bulunmaktadır.

En iyi taklit ustası olarak nitelendirilen Madai jigler , geriye doğru yönlendirilmiş dışbükey şekli ile özellikle ;

Lahoz, Orfoz,Trança, Fangiri, Sinarit, Dülger gibi balıkları hedeflemektedir.

Serbest kullanımının olması ( tekneden ve kıyıdan avlanma şansı vermesi ) , Hafif olmaları sebebiyle , diğer jiglere oranla avantaj sağlamaktadır.

Madai jiglerde kullanılan kancalar , özel imal edilmiş , metal alaşımlı iğnelerdir. İki farklı boy ile Metale bağlanırlar . biri uzun , diğeri ise kısadır. Regular jiglerde genelde iki iğnede aynı boyda bulunmaktaydı. Farklı boylarının olması, balıkların yemi sürükleme olasılığının göz önünde bulundurulmasına dayanır. Kollarından çekiştirebilecek meraklı balıklar için uzun iğne , doyumsuz tadı bir çırpıda yutmak isteyen balıklar için ise kısa iğne devreye girecektir.

Silikon kauçuktan imal edilmiş kolları bir sustalı halka ile metale takılabilir olması , kullanım açısında yıpranan kollar , yenileri ile kolay ve rahatlıkla değiştirilebilmektedir.

Kabura aksiyonunun maximum düzeyde sağlanması için , ( derinliğin bilinmesi gereklidir. ) yem dibe değdikten sonra , 10mt yukarı doğru seğirtme yöntemi ile çekilerek , serbest düşüşüne devam etmesi sağlanmalıdır.

Yemin farkına varan balıklar , yemi dibe inerken yada dipte iken değil , yem dibe değdikten sonra yükselme hareketine geçerken kapacaklardır. Yaralı balık aksiyonunda , en önemli noktada , yani balığın duraksama anında ( hareketsiz kalıp hareket etmeye başlayacağı noktada ) balıklar yemi kapmaya çalışacaklardır.

2 – Yabai

Yabai , Kabura stili ve Madai jiglerin mantığı ile çalışan , ağırlık ve aero dinamik düzenlemenin özenle yapıldığı bir diğer jigging yöntemidir.

Ağırlık ve aksiyon olarak Madai jiglerin aksine , sert ve dikey düşüler için tasarlanmıştır. Slikon kollar , içten dışa doğru 180 derecelik açı yapacak şekilde kıvrılmış olup , dalgalanmanın maximuma çıkarılması sağlanmıştır.

Madai jigler, düz bir hareket yapmaz iken , Yabai jiglerde hareketler düzenlidir. Önemli olan kolların açı farklılığında dolayı dalgalanma hareketidir.

Gramaj yönünden de farklılık gösteren Yabai jigler , 65 gr ile 200 gr arasında değişmektedirler.

Madai jigler ; hafif ağırlıktaki jigler olup , akıntının fazla olduğu durumlarda dezavantaj sahibi olduğundan , Yabai jiglerde bu durum iyileştirme yönünde düzeltilmiştir. Yabai jigler , daha ağır jigler olup , güç dengesi ve aksiyonun daha hızlı olduğu , akıntıya dayanıklı , görünümün geliştirilmesi ile daha iyi birer avcı konumuna gelmişlerdir.

3 – İnchiku

Yapılan ilk testlerde , en iyi sonucu Akdeniz’ de verdiği belirtilmiştir. Kendi özel şekli sayesinde yavaş ve düzenli bir salınım ve aksiyon verdiği saptanmıştır. Geleneksel jigging ile
    pelajik türler tarafında oldukça rağbet görmüş akya ve palamut gibi balıklar tarafından beğeni toplamıştır. Ahtapotun bağlı olduğu metal , hızlı bir seğirtme deneyimi gösterir. Holografi yapısı ile balıkların son derece dikkatini çeken bir jig özelliğini barındırmaktadır.

Geleneksel jigginde kullanılan , regular ( düz ) ve Flat side ( bir tarafı düz ) jigler ile oldukça hafif olan yapay ahtopot yeminin kombinasyonu ile geliştirilmiştir. Kombinasyonun çeşitliliği , ağırlık sağlayan metalin değiştirilmesi ile çeşitlilik kazanmıştır. Bizim için en uygun jiglerden biridir. Hepimizin yapabileceği , farklı kombinasyonlar üretebileceği jiglerden oluşmaktadır. Böylelikle Yabai ve Madai jigler gibi gramaj aralıklı değil , geniş bir yelpazeye sahiptirler.

Metal dökümden oluşan , üstündeki holografik yapı ise oldukça dikkat çekici olan bu jiglerdeki plastik ahtapot değişik renklerle rahatça kullanılabilir.

Metal jigin arkasına hakla ve ip ile bağlanan ahtapot , akıntı veya seğirtme yöntemi ile 180 derecelik bir salınım yapma imkanı bulmaktadır.

Bu yöntemde , hızlı çekimlerde yüzen ahtapot imajının sağlanması hedeflenmiştir.

Maximum faydanın sağlandığı gramaj aralığı 110 gr ile 160 gr olarak ifade edilir.

Genel bir bilgi olarak ; çalışma saralıkları ve ağırlıkları aşağıdaki gibidir.

Ar-ge çalışmalarının son derece hızlı olduğu jigging konusunda , Lucanus jigler 2010 yılında piyasalara sürülmekte ; yukarıda betimlenen Yabai ile Madai jiglerin birleştirilmesi ile ortaya çıkmış , ağırlık yelpazesi çok çeşitli olan Lucanus jigler en yeni modellerdir. Kimbilir belki bu yelpaze 15 çeşit ile sınırlı kalmayacak olup , Birgün tasarımını aramızdan biri yapacak bir jig çeşidi görebiliriz.

2. NedimBugrul

NedimBugrul nedim

Favori Kamış:
    Albastar
    Favori Makine:
    70 lik Sheaskpere
    En İyi Avı:
    1.5 kg lık karagöz
    teşekkürler rıfat bey bilgi sahibi oldum.

3. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Çok faydalı bir çalışma olmuş. Daiwa nın çok beğendiğim pirate bay modeli jigin de nasıl kullanıldığını anlamış bulunuyorum. Cenk Bey'e teşekkürler çalışması için.

4. Eren Yılmaz ÇABUK

Eren Yılmaz ÇABUK Eren Yılmaz ÇABUK

Favori Kamış:
    Rooney WB Kamış
    Favori Makine:
    Shimano Spheros 14000
    En İyi Avı:
    Akya
    Ustalar bi de benim açtığım jigging hakkında soru(n)larım isimli konuya yardımcı olursanız sevinirim.Faydalı paylaşım olmuş teşekkürler.

5. enis59

enis59 enis

Favori Kamış:
    shimano catana 2.70 mh, shimano catana ax te surf 400 mormora
    Favori Makine:
    okuma avanger av 30, okuma avanger av 45, shimano alivio 4000 fb
    harika bir paylaşım teşekkürler

6. sniper85

sniper85 Davut

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865
    En İyi Avı:
    Onu hâlâ arıyorum...
    Hayret!!! :eek: :eek: :eek: Sayın Cenk Beyi nasıl ikna ettiniz:confused: :confused: :confused:

7. karakalp

karakalp

bende bu yabailerden almak niyetindeydim. tesekkurler paylasim için. ellerine saglik hocam.

8. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Harika bir çalışma olmuş. Emeği geçenlere teşekkürler.
    Resimdeki Jig örneklerini nereden temin edebiliriz?

9. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Resimdeki jig modellerinden bir çoğunu farklı firmalarda görmüş olsamnda inchiku modeli sadece daiwa da var model adı "pirate bay"
    http://oltadunyasi.com/detay.asp?ukategoriID=306&urunID=1690

10. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Çok faydalı ,arşivlşik bir belge olmuş.Teşekkür ederim.

11. fish founder

fish founder Özgür

harika bilgiler içeren bir paylaşım,

12. simendifer

simendifer Sennur

Bu konunun başına "telif hakkı sahibi Sn. Cenk BAYRAKTAR" ibaresi düşerek, arkadaşlarım konuyu yeniden açmışlar ancak gerçekten hal böyle ise, Cenk beyin bu konuyla ilgili olarak aldığı telif hakkı belgesini görmek isterim. Aksi halde telif hakkı sahibi başka biri varsa, yarın çıkıp "siz kimsiniz kardeşim? Cenk Bayraktar kim?" derse ne diyeceğiz? Telif hakkı alındı ise, belgesi de olmalı. Zira ben de farklı bir konuda çalışmalar yapıyorum ve hepsinin telif hakkı belgesi tek tek elimdedir. Dediğim gibi, mümkünse görmek istiyorum. Şayet belgelendirilemeyecekse, konuyu kaldırmak ya da konunun başındaki telif hakkı sahibi ibaresini kaldırıp, sadece nereden alıntı yapıldığını belirtilerek yayınlamak durumunda olduğumuzu bildiririm.

Keyifli paylaşımlar...

13. enver1seni

enver1seni Enver KUYUCUOĞLU

bizde yeni bir sistem jigging

Teşekkürler çok güzel bir bilgilendirme rastgele

14. CasperFisher

CasperFisher Eren Can Yaşar

Favori Kamış:
    Alba Star
    En İyi Avı:
    Levrek 2.5 Kilo
    gerçekten gsl konu teşekkürler

15. cengaverdurmus

cengaverdurmus Emre MERMER

Favori Kamış:
    Mantarlı olta
    En İyi Avı:
    1,5 kilo kambur sazan (kara sazan da derler namına...)
    Gerçekten çok faydalı bir paylaşım olmuş. Elinize sağlık.

16. violinist41

violinist41 Deniz

Favori Kamış:
    Lineaeffe extreme cast-Lineaeffe Scruve 4,50 surf-İtalcanna vertigo-shimanospeedmasterspn
    Favori Makine:
    Shimano Biomaster 4000, Twinpower 8000PG,Bull's eye XT9120,Saragosa 6000,Sustain 5000,Tica Dolphin
    En İyi Avı:
    14 kg Akya
    Paylaşım için teşekkürler....

17. im your miracle

im your miracle baron

selamlar ben sitede daha doğrusu sayfada yeniyim..sizden bir ricam olucak ben benim işimi görücek orta halli bir jig takım yapmak istiyorum..en az 12000 kalibre yani 200 metre,,kamış olarak orta halli 9 kilo cekerli bir jig kamışı almak istiyorum..o,40 örgü misina.. makinada shımano yada okuma 4.1:1 bir makina istiyorum araştırdım sabahtan beri netteeyim 4,1:1 makina bulamadım yardımcı olursanız bilgili abilerimizden yardım istiyorum şimdiden tesekkur ederim saygılar..

18. desperrado

desperrado mustafa yigit

Favori Kamış:
    Daiwa
    Favori Makine:
    Banax ST7000
    En İyi Avı:
    palamut 1 kg
    İstanbulda jigging yapılabilirmi ?

19. fish founder

fish founder Özgür

yapılmasına yapılırda,
    karşılığında balık yakalanır mı o tartışılır,

20. desperrado

desperrado mustafa yigit

Favori Kamış:
    Daiwa
    Favori Makine:
    Banax ST7000
    En İyi Avı:
    palamut 1 kg
    Karadeniz(Çatalca-şile arası) de yapılabilirmi acaba ? Kalkan balığı bu jiglere nasıl tepki verir acaba ?