yeni sorrento mu yoksa extreme mi?

Konu, 'Kamışlar' kısmında OrhanCinoglu tarafından paylaşıldı.

1. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    57 cm kefal 1,5-2kg arası
    arkadaşlar ben bu ay sonunda yeni bir surf kamış almak istiyorum.ikisi arasında kararsız kaldım.iki kamışı da kullanan arkadaşlara sorduğumda herkes ikisinden de çok memnun olduklarını söyledi.extreme sorrentoya göre biraz daha uzun ve de yumusak.sorrento daha sert aksiyonlu bir kamış(araştırdığım kadarıyla).atacağımız ağırlıkta ortalama 140 160gr olacağına göre alacağımız kamış hangisi olmalı sizce.benim şahsen aklımdan geçen sorrento(lineaeffe).sizlerin de görüşlerinizi bekliyorum .

2. balikoltasi

balikoltasi Birol

Ben sorrento kullanıyorum. bu kamışlar Türkiye'ye geldiğinden beri. Extreme i de gördüm. ucu daha ince atarı daha düşük. 125-150 gr. arası kurşunlar için sorrentoyu öneririm. çünkü extreme in ucu fazla ince. extreme 115 gr. a kadar kurşunlar için iyidir.merak ettiğim şu. extreme şuan üretilmiyor. hiçbiyerde de yok. siz nerede buldunuz?

3. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    birol arkadaşım bu ay sonu cengiz balıkçılığa geliyor bu iki kamış beklemedeyim.extreme i olan bi ağabeyimde sorrento almamı tavsiye etti.bu en son extremeler daha hassasmış.sizin de dedğiniz gibi ucu çok inceymiş ve de sürekli ağır kurşun kamışı çok yoruyomuş.

4. Eğer seçim bu iki kamış arasından yapılacaksa ben "sorento"yu tercih ederdim..

Ancak ben şu aşağıdaki linkteki kamışıda tercihler arasında görmek isterdim..Aynı ücretlerde ama ağır kurşunlarda uzun mesafe için oldukça tatminkar..
    bir bakmakta fayda olan kamış"TIK"

5. balikoltasi

balikoltasi Birol

Erdal Bey
    Bilmediğim için soruyorum. Bu Oskar firması daha önce hiç duymadığım bir marka. Acaba Türkiyedeki bir firmanın fason olarak yurtdışında ürettirdiği bir markamı diye düşünüyorum hep. bu konuda sizinde düşüncenizi öğrenmek isterim.

6. Evet aynen sizin gibi düşünüyorum..Bunu oskar invisiline misinayı ararken farkettim..Çünkü yabancı bir sitede bu isimde ne kamış nede misina var..invisiline sufıxın ürettiği bir shock leader misinadır..Ancak bu klamış gerçekten oldukça iyi..Yani fiyatına oranla aynı kamışlardan daha iyi

7. balikoltasi

balikoltasi Birol

Sert aksiyonlu DAM'ın 3 parça greencross power surf kamışınıda denedim zamanında fakat sorrentodaki gibi başarılı olamadım. 125 gr. kurşunu sorrentodan hep daha yakına düşürdüm.sorrentoyu Türkiye'ye geldiği günden beri kullanıyorum. halkalarında en ufak paslanma olmadı. kamışın işçiliği de çok güzel. tekneden 7 tane 150 gr. üstü sarıkanatı + 300 gr. kurşunu çekerken U şekline girdi banamısın demedi. Keza atışlarda okadar aşırı abanmamdada sorun çıkarmadı. extreme castte en az sorrento kadar kaliteli. ama lineaeffenin yeni çıkan kamışlarını hiç beğenmedim.hiçbiri extreme ve sorrento kadar kaliteli görünmüyor. bu yüzden belki yine bu iki kamıştan birini alabilirim diye düşünüyorum.

8. Evet DAM kamışlarda kalitenin başladığı noktadadır..Bundan sonra shimano,looming,century,zziplex...e kadar çıkar..

Aslında tatminkar mesafe birazda bizimle alakalı..Mesela benim kullandığım bifa kamış uzun mesafede çok iddialı ve fiyatıda 90 euro civarı:)

9. crank

crank AYDIN

Favori Kamış:
    balzer diabolo
    Favori Makine:
    banax sx4000
    En İyi Avı:
    2.5kg yayın
    bu ay sonu cengiz balıkçılıga eski exterm kamışlardan geliyor bende birtane ayırttım :D zaten sorento ve extrem linefea nın 2 baba modeli tabiki yeni çıkan extremler iiçin demiyorum. ama sorento nun kapalı boyu daha uzun ve sert oldugu için extreme oranla daha hissiz bir kamıştır lakin sert oldugu için daha saglam ve atarı extreme oranla fazladır ama ben genede extrem derim;)

10. crank

crank AYDIN

Favori Kamış:
    balzer diabolo
    Favori Makine:
    banax sx4000
    En İyi Avı:
    2.5kg yayın
    abi bu bifa kamışı bisküvi firmasımı üretiyo:D nereden bulabiliriz:rolleyes:

11. Aşağıdaki adresten alabilirsin..bir bifa alana yedek uçlarla beraber birde bisküvi veriyorlar..Eminim Bisküvi işine yarayacak..glikojen özellikli:)
    (bifa seahawk 4,20)

http://www.henkkoster.nl/arcabifastrandhengels.htm

12. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    beyler hepinizin yoruumlarına ve de katkılarına teşekkür ediyorum .saygılar

13. paul&shark

paul&shark özgür şeflek

Favori Kamış:
    Lineaeffe evtreme 180 cast
    Favori Makine:
    Okuma V System vs65a
    En İyi Avı:
    ben hiç büyük balık kaçırmadımki
    kesinlikle extreme ikisinide kullandım extreme in ilk çıkan modellerinde yumşak uç problem oluyordu ve uçtan 10 cm kesilince problem bir oranda kesiliyordu fakat son gelen üretimlerde böyle bir problem yok ayrıca extreme de 150 gr kadar rahatlıkla atbilirsiniz ve düşük gramaj kurşunlardada 25-50gr gibi çok iyidir 150 gr üstü atmak için yine 10 cm kestirerek 200 gr a kadar çıkabilirsiniz boyu sorentodan 20 cm uzundur buda bir kardır özellikle boğazda sorentoyla bu artıları bulamazsınız turnafresh in biraz lüks versyonudur eğer illaki sorento istiyorsanız atlantikaya bakabilirsiniz fiyatı düşük aynı özelliklerde ve yeni modeldir

14. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Evet sevgili Özgür dediklerini aynen destekliyorum

Sevgiler

15. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    peki vedat ağabey bu kamıştan 10 cm kesme işi kamışın özelliklerine zarar verirmi ya da yapısını bozarmı.maksimum atacağım kurşun 150 gr olcak zaten.genelde üsküdarda balığa gidiyorum orada da 150 gr üstü fazla atılmıyor zannedersem.ben sorrento daha sert aksiyonludur diye performans açısından daha avantajlıdır diye düşünmüştüm.yoksa extreme gerçekten çok güzel bi kamış.

16. Öncelikle şunu belirtmeliyim Extreme modeli 4,40 cm boyu ve atarına göre sorentoya oranla esnek bir kamıştır..Kamışların boyunu kısaltarak atarını yükselttiğimizi sansakta aslında bu çok yanlış bir uygulamadır..Bilindiği üzere kamışlarada atarı sağlayan atış esnasında oluşan parabolik yayın kazandırdığı ivme ile alakalıdır..Buda özellikle teleskopik surflerde parçaların fazlalığı ve düşen parça çap farklılıkları nedeniyle ayrıbir önem anlam ifade eder..Her iki kamışı detaylı inceleme fırsatı bulmuş biri olarak Sorentonun extreme modeline göre surf amaçlı kullanımlarda daha uygun olduğunu söyleyebilirim..Eğer amaç uzun mesafe surf avcılığı ise bariz sert yapısı ile sorento daha başarılıdır..Tabiki bu kullanacağınız ağırlıkla doğru orantılıdır..Düşük ağırlıklarda yani 110gr civarına kadar extreme modeli tercih edilebilecekken 140gr üzeri ağırlıklarda kesinlikle Sorento başarılı sonuç elde edelibilecek bir kamıştır..150gr kurşun ile extreme modelinde yaptığım denemede kamışın ağırlığa gerekli ivmeyi sağlamada ağır kaldığını gördüğümü belitmek isterim..

17. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    erdal bey görüşleriniz için teşekkür ederim.

18. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Orhan
    Bence bozar.Hicbirzaman bu tür denemelere taraf değilim.
    İsmindende anlaşılacağı gibi Extreme Cast Lineaffenin hem en fazla tutulan ve hemde uygun ağırlıkla en uzağa erişilebilen bir kamışıdır.
    Bu kamışları Türkiyeye ilk getiren ve kullanan bir kişi olarak Extreme'nin daha ziyade 115 ve 125 gr kurşunlarda daha fazla randıman verdiğini söyleyebilirim.Daha ağır kurşun icin Sorrento uygun olacaktır.Bir uzağa atış yarışması yapılsa,ben Extreme'i tercih ederdim.Bu kamışla Sivricede 165 metrelere erişmişliğim vardır.(Sadece kursunla karada)
    Extreme ile avlanmak insana daha fazla zevk verir.
    Ayrıca şunu iddia edebilirim.Bugün icin markası ne olursa olsun 150 gr kurşunu 125 gr ile erişilen mesafeye atabilecek kamışa piyasada zor rastlanır ve hatta bulunmaz bile.
    Kim ne derse yanılıyor derim.
    Sevgiyle kal

19. Vedat abi sanırım distancecasting ile aran pek iyi değil..278metrelere ulaşan kurşunlar 150gr üzerindedir..Ve tabiki gerçek kamışlarla bu başarılabilir..bir zziplex yada century denemiş olsanız farkı biliyor olurdunuz..

125gr kurşunu uzağa atmak ile uzağa kurşun atmak arasındaki farkı kavramak için bu işle çok uğraşmak,araştırmak,bu konuda gerçekten söz sahibi kişiler ile bilgi alışverişi yapmak faydalı olacaktır..

Sonuç olarak 150gr kurşunu uzağa atmak ve "kim derse yanılıyor" demeniz doğru bilgiye yapılan bir haksızlıktır..Bu ortalama bir insanın kas gücünün 4.00+ metre gerçek bir surf kamış ile verebileceği ivme ile alakalıdır..200 metreyi geçen ustalar 150+gr kullanmaktadırlar;)

Yazdıklarımı işkembeden sallamıyorum..İngiltere atış yarışmasında "Denny moeskops " amca 150gr kurşun ile 274 metre ile 1.oldu yarışma kuralları gereği 150gr kurşun kullanan bu Denny 155gr kurşunşa 283 metre atabilmekte..Kullandığı kamış M4 ve istersen resmini hatta Uzun mesafe atış için yazdığı önerilerinide ekleyebilirim..

Diyorki "En az 150gr";)

20. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Erdal
    Ben iddialı konusmayı seven biriyim.Zira bu işe herkesden fazla sene olarak ve fiili uğraş olarak zaman harcadım.
    Simdi haksızlık ettiğimi söylüyorsun.Buda beni hakikten üzüyor
    Ben elbetteki senin yabancı sitelerden izlediklerinden haberdarım.Ve tekrar ediyorum Türkiyede satılan kamışlardan bence hemen hepsi 150 gr kurşunu istenilecek yada 125,115 gr'la atılabilen uzaklığa eriştiremez.
    Ayrıca ben yarışma stillerinden ve orada kullanılan ekipmanlardan bahsetmiyorum.Boğazdaki avlardan bahsediyorum.Herhalde bilinen gercek şudur,dış ülkelerde yapılan yarışmalardaki teknikle boğazda atmaya kalksanız birkac kişinin kafasını kırarsınız.
    Şayet forumda bu konuda teori değilde hakiki atıcı kardeşlerim varsa,ben oraya gelirim icabındada yarışırım.61 yaşında olduğumuda ekliyorum.
    Ah şu teori meselesi,başka bir forumdada kendisinin 240 metre attığını söyleyen bir moderatör kardeşim vardı.İzlettirdim ancak 100 metrelerde dolaşmaktaymış.
    Bak sana anlatayım.Kac senedir surf kullanıyorsun bilmiyorum ama beni sorarsan 1970 senesinden beri kullanırım.Biraz araştırma yaparsan Boğazda yani İstanbul balıkclılğında VA'dan evvel ve sonra devrinin olduğunu anlarsın.
    İstersen sana birkac isim adres falan verebilirim sorman icin.
    Ben özellikle balığın az olduğu günlerde nerede iyi atıcı var soruşturur öğrenirdim.Sonradan nerede olurlarsa olsun gider onu bulur,illaki bir samimiyet kurar ve bir şekilde yarışmaya ikna ederdim.
    Bu konudada gerek Anadolu ve gerekse Rumeli yakalarında önemli avcıların adlarını verebilirim.
    Teori beni sadece pratiğe dökebildiğim oranda etkiler.Gerisi sadece arşiv
    bilgisi olarak değerlidir.Avda tatbik edilmesi mümkün olmayan teknik yada ekipmanlar neye yararki.
    Forumda yeniyim.Bu konuda söz sahibi kişilerden bahsetmektesin.Lütfen kimler olduğunu yazarmısın.Belki o zaman haksızlık ettiğim fikrine kapılabilirim.Zira iddialı olmanın yanısıra haddini bilen biriyimdirde.Yani bükemediğim bleği öperim.
    Sakın beni yanlış anlama.
    Sevgiyle kal