Yeni Tekne Alımı ve Bağlama Park Etme Yardım ?

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında shaqun tarafından paylaşıldı.

1. shaqun

shaqun Okan

Herkese Merhabalar,
    Öncelikle ismim Okan. Ben siz tecrübeli arkadaşlardan bir konuda yardım rica edecektim,

Ben sıfır bir tekne ve sıfır bir motor almayı planlıyorum, açıkçası sadece jigging reeling için kullanacağım ancak tam olarak karar veremedim. En büyük problem benim bu tekneyi nereye bırakacağım konusu;

1.) Mersin'de yaşıyorum, tekneyi alıp Taşucu limanına veya ovacığa götürmeyi planlıyorum yaz sezonunda suya indirip avlanmayı kış sezonunda karaya çıkarmayı düşünüyorum.

- Benim duyduklarıma göre Taşucu'nda veya ovacıkta tekneyi başıboş bırakmak motorun 2-3 günde çalınması anlamına geliyormuş bu doğrumudur ? Güvenlimidir ?
    - Tekne suda kalırsa hergün kontrol etmem gerekiyormu bir poyrazda durduğu yerde batması söz konusumu ? Forumda bir arkadaş teknede otomatik sintine yoksa kendi kendine su alır ve batar demiş.

Almayı düşündüğüm tekne Yerliyurt Marin marka 4.50 LX, üzerine düşündüğüm motor 9.9 HP Mercury 4 zamanlı. Bazı arkadaşlar 10HP motorun güvenli olmadığını, 30 ve üzeri olursa daha güvenli olduğunu yazmışlar, güvenli olması motor gücüyle alakalımıdır ?

Tüm bunları bir kenara bırakıp 2. el bir ahşap balıkçı teknesi almam benim için dahamı iyi olur kışında suda kalır bu sayede ? Ancak sadece jigging için kullanacağım ve daha sounder, jig takımları gibi masraflarım var.

Mersin, Taşucu'nda veya ovacıkta kıçtan takmalı motorlu teknesi olan arkadaşlar varmı aramızda onlar ne yapıyor güvenlik durumu nedir acaba ?

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, yardımlarınız beni mutlu edecektir.

2. aileron

aileron murat DAĞCI

Favori Kamış:
    şıpşıp
    En İyi Avı:
    mercan
    istediginiz takimi kurmal 10000 tlyi bulur zaten jigging masrafi da sorun olmaz sanirim :)

3. Cems

Cems Cem

Merhaba Okan,

Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım.

-Taşucu yada Ovacık değil ama Susanoğlun'da teknem var. Motor'un güvende olmasını istiyorsan benim yaptığım gibi her işin bittiğinde motoru çıkarıp eve götürmen daha sağlıklı olacaktır.

- 9.9 HP bana göre gayet yeterli, sonuçta surat aramıyoruz balık arıyoruz :) Yerliyurt Marin 4.50 LX tekne kullanan arkadaşlar daha sağlıklı bilgi aktaracaktır.

- Sintine Fiberglass tekneler için gerekmemekte tabi yağmur suyu ile dolup batmasıda bir ihtimal :)

- Güvenli olması motor gücüyle alakalı değildir, sadece deniz bozarsa hızlı dönüş olması açısından motorun gücü önemli olabilir.

4. aileron

aileron murat DAĞCI

Favori Kamış:
    şıpşıp
    En İyi Avı:
    mercan
    1 veya 2 kisi baliga cikacaksaniz ve yazlikciysaniz fazla buyuk tekne ve motor almayin ben sirf bu yuzden 4.55 tekneni ve 9.9 motorumu satip 3.50 5hp ye gectim

5. shaqun

shaqun Okan

Teşekkür ederim arkadaşlar bilgiler için.

Cem çok teşekkür ederim bu güzel bir bilgi oldu benim için ancak şunu soracağım teknenin kendisini ne yapıyorsunuz ters çevirip bırakıyormusunuz ? Her seferinde motor çıkar tak ve tekneyi karaya çıkar işlemimi yapıyorsunuz ? Çünkü ben bütün bir yaz 2-3 güne bir çıkmayı planlıyorum. Bir yazlık kiralamak lazım sanırım :) Komşu olalım yanınıza siz öyle yapıyorsanız :D

Aileron, evet bende o miktarlarda düşünüyorum ancak yerliyurt sitesinde 4.50 LX direksiyonlu için verilen fiyat KDV ve ÖTV hariç fiyatı, 15'i bulacağını düşünüyorum açıkçası. Safter sitesinde gezindim biraz, sadece kürekle yerliyurt fiyatına tekne veriyor :) Yerliyurt ise direksiyon konsolu ile beraber veriyor en azından. Almak istediğim tekne bu http://www.yerliyurtmarin.com/450lxd.html Ağırlığı 270 Kilo, 9.9 HP 4 zamanlı(http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...r-mercury-4-zamanli-sok-fiyat-116858600/detay) yeterli olurmu bilmiyorum açıkçası, genelde tek çıkacağım bazı zamanlar toplamda 2 kişi çıkacağız ikimizde hafif adamlarız :)

6. Cems

Cems Cem

Tekneyi Susanoğlu'da akan bir dere var oraya bağlıyoruz deniz hiçbir şekilde etkilemiyor sadece motoru getir götür yapıyoruz. Motoru çıkarıp takmak biraz problemli bir işlem ağırlığından dolayı, kas yapıyoruz :eek: . Susanoğlu taraflarını düşünürsen gel komşu olalım birlikte balığa çıkarız :D ben temelli olarak yerleşeceğim inşallah bir kaç aya kadar.

7. shaqun

shaqun Okan

Teşekkür ederim, anladığım kadarı ile güvenlik için mecburen böyle birşey yapacağım bende bakalım hayırlısı. Taşucunda veya o taraflarda teknesi olan arkadaşlarda yazar belki onlardan da bilgi alabilirsem çok sevineceğim.

8. mehmetcelik33

mehmetcelik33 mehmet celik

merhaba okan
    bildiğim kadar sorularına cevap vermeye çalışacağım.eğer tekneni taşucu limanına bağlarsan limana kira vermen gerekir ve limanın özel güvenliği yok.
    ovacık limanından tekne kiralayıp balığa çıktığımız oluyor,tekne sahiplerinden duyduğum kadarıyla hırsızlık olayının bayağı bi fazla oldunu söylediler.
    boğsaktada tekneni bağlayabilirsin yalnız tekneni nere bağlarsan bağla motorunu mutlaka üstünde bırakmaman gerekir diye düşünüyorum.
    ama romorkun varsa yardımcı olabilirim.musait yerler var.
    kum mahallesinde kanalın ağzı var.herkes kendini küçük bir iskele yapmış teknesini kanala bağlıyorlar.zaten önündede fırat penin güvenliği var.tekenende değerli birşey bırakmazsan hiç kimsenin teknene birşey yapacağını sanmıyorum.

9. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    okuma v system 240cm 10-40
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    şimdiden ***. en güzelleri sizin olur iskenderunda böyle jig meraklısı olsada jig yapsak :)

10. shaqun

shaqun Okan

Teşekkür ederim arkadaşlar.

MehmetCelik, Hocam düşündüm taşındım en az 7-8 metre boyunda ahşap ve ikinci el satın almaya karar verdim diyebilirim, poyraz çıktığı zaman yer yeri götürüyor siz daha iyi bilirsiniz, ben jig yapmak için haliyle açılacağım ve genelde derin suda olacağım, mevsim geçişlerinde poyrazın birden çıktığı havadurumunlarınında bu konuda bir hayli yanıldığı belirtilmiş, şimdi fiberle poyraza yakalanıp Kıbrıs'tan çıkmayalım. Bildiğiniz motoru pancar olmayan volvo veya perkins tercihen tekne satan tanıdıklar olursa haberleşirsek çok sevinirim.

Mehmet0625, Teşekkür ederim :) Jig işi gerçekten çok yorucu ve bir okadarda pahalı, kaliteli jig balıklarının tanesi 80 - 150tl arasında her gidişte birtanesini mutlaka balon götürüyor vs gibi durumlar oluyor, kamış, makina ve ip mesinası, radar bunlarda kaliteli olmak zorunda nerden baksan 10 milyara yakın bunlar tutuyor. Ben 3 yıldır kiralama, arkadaşların teknesi ve bunlar hep fiber tekneydi şeklinde jig yaptım, işin en berbat kısmı saatlerce jig yapmışsın belin kopuyor, fiber tekne üzerinde sallana sallana jig yapmak ayrı bir dert, Mersin-Taşucu ve Anamur arasında sürekli çok yüksek akıntılar var, bir indiriyorsun 80mt derinlik, 150mt gidiyor balık, bu nedenle kullandığım jig balığı 250-400gr arasında o yorgunlukla gelip birde teknenin motorunu sök veya tekneyi karaya çıkartmak gerçekten ölüm o nedenle bırakabilecek yer arıyordum ama güvenliğide düşünürsek büyük bir ahşap daha faydalı olacak benim için, çünkü çoğu zaman yanlız çıkacağım.