Yeni tekne, motor hakkında bilgi?

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında ZEYNEL_59 tarafından paylaşıldı.

1. ZEYNEL_59

ZEYNEL_59 zeynel

Favori Kamış:
    O gün ne gerekirse
    En İyi Avı:
    Kofana 58 cm. İstavrit 13 kg 2 kişi tebliğden önce
    Arkadaşlar iyi günler. Bilgisi olan arkadaşlardan fikir alabilmek adına bu konuyu açtım. Benim 4,25 boyunda motorboat marka 9,9 yamaha marka motorun takılı olduğu bir teknem var. Bugünlerde satılık olduğunu bildiğim bir tekneye merak saldım. Mevcut teknemi satıp onu almayı düşünüyorum. Almayı düşündüğüm tekne 5 metre marintek marka. Motoruda 55 hp 2 zamanlı suzukı. Yaklaşık 10 yaşında olmalı. Ama denize çıkılmadığı müddetçe kıyıda duruyor. Marintek teknelerin iyi sağlam tekneler olduğunu biliyorum ve tekne bildiğim bir tekne olduğu için sağlamlığından şüphem yok. Yalnızca Suzuki motorlar hakkında tecrübesi olan arkadaşların görüş ve fikirlerini bekliyorum. Eğer vakit bulabilirsem her 2 tekne ve motorların resmini de ekliycem.

Son düzenleme: 18 Aralık 2009
  2. ImpheatuS

ImpheatuS Oğulcan YILMAZ

Favori Makine:
    Kasnak
    En İyi Avı:
    1 kilo 450 gram Mercan
    abı tekne guzel ama balık tutmak ıcın pek elverıslı degıl sankı hız yapmaya daha uygun resımde gorundugu kadarıyla pek balık tutmak ıcın bı alan yok 2 zamanlı olması da tabı ayrı bı dezavantaj benım motor da 2 zamanlı 9.9 mariner 2 zamanlı motorların tek avantajı bozulmalarına ımkan yok :) en buyuk arızası bujılerınde oluyor o da bujılerı söküp temızleyıp takınca sorun ortadan kalkıyor motorunun daha guclu olmasına aldanma abı hızlı olacaktır ama benzını kımbılır kac katı yıyecektır benım kayık da 4.60 boyunda ama gercekten ıcı baya genıs dıreksıyon vıtes sıstemını almadım kayıgı alırken 2. el aldım zaten tekne alımı ıcın tavsıye edebılecegım bır yer de var takas da yapıyorlar izmir çigli de ege tekne ben oradan aldım kayıgı fotografını da koyayım emınım senın de hosuna gıdecek Bu arada Motorboat da gercekten cok dayanıklı bılındık bır marka birde fisherman lar cok guzel

3. 56562

56562 xxx xxxxx

Önemli olan konu, size ait bir tekneden ne gibi beklentilerinizin olduğudur. Eğer hız yapayım, su kayağı, ringo çekeyim gibi eğlenceye dönük beklentileriniz varsa bulduğunuz tekne işinize yarar. Yalnız şu an kullandığınız tekneye göre 3-4 kat fazla bir yakıt & yağ maliyetini göze almanız gerekir.

Bu tekne ile çoğunlukla balığa çıkacaksınız seçim yanlış olur. Hem yerleşim, hemde motorunun çok gürültülü olması ( özellikle sırtı çekerken ) sizi çok fazla zorlayacaktır.

Eğer sadece gideceğim yere daha hızlı gitsem diyorsanız, değişen mevzuata göre teknelerden motor gücüne göre harç alınması iptal olduğundan, motorunuzu 20-25 Hp dört zamanlı bir makine ile değiştirirseniz en doğru kararı vermiş olacağınzı düşünüyorum.

4. ZEYNEL_59

ZEYNEL_59 zeynel

Favori Kamış:
    O gün ne gerekirse
    En İyi Avı:

5. ZEYNEL_59

ZEYNEL_59 zeynel

Favori Kamış:
    O gün ne gerekirse
    En İyi Avı:

Abi verdiğin bilgiler için çok teşekkürler.

Bunun akabinde size iki soru daha sormak istiyorum.

1- Resimdeki tekneye 25 lik motor ufak mı gelir yoksa idar eder mi?
    2- Birde bu vergi olayı artık tamamen boya göre mi? Yarın öbürgün tekrar motor gücü ile hesaplanan hale döner mi?

6. Süheyl Başak

Süheyl Başak Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    Zeynel Bey Kardeşim,
    Tekne 5 metre olduğunu belirtiyorsun. Yıllık 200 TL vergisi var. Ancak şu anda yerli tekneler içinde en kalitelisi Marintek. Marintek teknelerini iyi tanıyorum. Hakikaten çok güzel tekneler. Hemen her detay düşünülerek imal edilmiş.
    Birtek mahsuru var oda:
    Tekneyi arkasında motoru olmadan kıyıya bağlarsan ve deniz biraz dalgalı ise içerisine su alıyor. Çünkü ön tarafı az kalkık dır. Ancak motor bağlı ise bu mahsur ortadan kalkıyor.
    Tekne seyir halinde ise bu mahsur hiç yok.
    Motora gelince Suzuki motor iyidir. Ancak tek mahsuru 2 zamanlı olmasıdır ve bence bu tekne için ideal motor 20 veya enfazla 25 beygir olmalıdır. Daha büyük motor ile sadece sürat yapabilirsin ve çok benzin yakar.
    Sana bir tavsiyem var eğer bu tekneyi alırsan ruhsat çıkarırsan önce tekneyi tam olarak ölç. Öndeki makara ve arka merdivenini söktüğünde tekne boyu 5 metrenin altına
    iniyorsa hemen sök ve öyle müracaat ederek ruhsat çıkar ki vergisiz olsun.
    Kolay gelsin, selamlar.
    Süheyl Başak

7. ZEYNEL_59

ZEYNEL_59 zeynel

Favori Kamış:
    O gün ne gerekirse
    En İyi Avı:
    Süheyl amca teşekkürler. Dediğiniz gibi ölçtüğümüzde sanırım 4,90 a düşüyor boyu. O konuyu araştırıpta niyetine girdik. Vergiden muhaf olacak.

8. 56562

56562 xxx xxxxx

1- Amacınız hız yapmak ve su kayağı v.s. çekmek ise 25 Hp küçük gelir.

2- Evet şu an sadece boya göre. Şu anki mevzuata göre mevcut teknenize takabiliyoranız 200 Hp makine takın. Hiçbir ödeme yapmanıza gerek yok. Yarın öbürgün ne olacağı sorusuna ise ne ben, nede başka birisi cevap veremez. Versede inanma sakın.

9. ZEYNEL_59

ZEYNEL_59 zeynel

Favori Kamış:
    O gün ne gerekirse
    En İyi Avı:
    :) Teşekkürler. Bizim amacımız daha farklı balık türleri için biraz daha açıklara gitmek. Ve belki yaz aylarında da adalar. 9,9 la bu söylediklerim çok zaman alıyor.

10. Süheyl Başak

Süheyl Başak Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    Zeynel Bey,
    Siz yinede merdiveni ve öndeki makarayı sökün , işinizi garantiye alın.
    Ayrıca 2 zamanlı motorlarda 5-6 saat devamlı olarak motoru çalıştıramazsınız. Bujiler yağlanır ara ara temizlemek gerekebilir. Açıklara gidecekseniz ve motor uzun zaman çalışacaksa 4 zamanlı bir motor almanız en iyi çözüm olacaktır. Bahsetmiş olduğun tekneden bir arkadaşımda vardı ve 2 zamanlı 20 HP motor ile takriben 20 mil sürat yapıyordu. Tekne çok dengeli ve sürat yapmaya elverişlidir.
    Selamlar,
    Süheyl Başak

11. ZEYNEL_59

ZEYNEL_59 zeynel

Favori Kamış:
    O gün ne gerekirse
    En İyi Avı:
    Süheyl amca bu tekne ile motorun ayrı ayrı satılma şansı yok. Bunun aynından bir tekne ile başka bir yerden de 4 zamanlı motor araştırmasını da yaptığımda fiyatlar beni aşar hale geliyor. Bakalım kısmet artık. İlginize teşekkürler.

12. ImpheatuS

ImpheatuS Oğulcan YILMAZ

Favori Makine:
    Kasnak
    En İyi Avı:
    1 kilo 450 gram Mercan
    hakan abı gercekten 2 zamanlı motorlar cok yakıyor abi dedıgım ızmır cıglı de bır motora rastladım 4 zamanlı 2. el bulmak zaten zor oluyor herhalde adam bı sevdadan vazgectı o yuzden satıyor sıyah renk 30 luk johnson 4 zamanlı bır motordu 7.000tl ıstedı kısmetse bu yazın o motoru alıcam benım mekanlara da o motorla gıderız artık abı :)

13. esref surek

esref surek eşref sürek

Favori Kamış:
    tekne ile olta balıkçılığı
    En İyi Avı:
    7 kiloluk sinarit
    Zeynel bende her iki teknedende mevcut marmara adasınsa bulunanda 60 lık yamaha var
    oranın şartlarına göre gezi sukayağı ve balıkta kullanıyoruz yakıtıda fazla
    tabiki dediğin gibi amaç uzaklara gidip avlanıcaksan veya marmara adasına gideceksen tavsiyem 4.50 lik bir tekne direksiyonlu olmayan
    arkasınada 25 lik veya 20 lik bir 4 zamanlı bulursan seni her yere götürür bizde açıktaki taşa yani com dediğimiz yere giderken arkadaşın 25 lik motoruyla gidiyoruz iki zamanlı aytepenin oradan gidiş geliş 19 km yakıt ise yaklaşık 8 litre civarı yakıyor
    büyük başın derdide büyük olur ben o tekneden vazgeç derim o teknenin hakkı en az 40 lık motor
    sen onları boşver bulabilirsen 4.50 bir tekne bağla arkasına 20 lik veya 25 lik bir motor bak keyfine derim rastgele