Yılan yıldızı - Serpent starfish - Ophiuroidea

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

Geçtiğimiz haftalarda bir avımız esnasında, aşağıda fotoğrafını gördüğünüz ilginç canlı, oltamızı ziyaret etti. Belli ki takımdaki yemi beğenmiş, zira sudan çıkarırken farkettik, iğnenin uç kısmı bu canlılın ağız kısmda saplıydı. Karadaki ilk izlenimlerimiz esnasında iğneyi ağzından çıkardık. Bir de resimde gördüğünüz gibi köstek misinası, bacaklarına dolanmış. Yerinden oynatmadığımızda birkaç saniye içinde hareketlenmeye başlıyor. Eğer gövdesine dokunursak veya hareket ettirirsek, bir çalı parçası gibi sertleşiyor ve duraksıyor.

Sudan çıkarmaya müteakip arkadaşımın lafı şuydu: Abi bundan yem olur, hazırlayalım hemen.. kıvır kıvır hem! :) evet, oda bir an olsun, bu canlının cezbedebileceği dev balıkları hayal etmişti. Ancak ne var ki merada o dev balıklardan eser yoktu. İyi ama zaten yem stoğumuz vardı. Denizden çıkan ama yenmeyecek canlıları yem yapma düşüncesini bir kenara bırakmalıydık. Önce İsopodlar, sonra Yengeçler, şimdide Yılan yıldızını mı deneyecektik?

Tabiki böyle yapmadık. Popülasyonu hakkında bilgi sahibi olmadığımız bir canlının, üstelik bu amaçla kullanılabilir şeklinde de bir bilgiyede sahip olmadığımızdan, birkaç farklı açıdan fotoğrafını çekip, kısa bir video ile de görüntü aldıktan sonra, hemen kıyıdan uygun bir bölgeye bıraktık ve gitti.

Bu sevimli canlının, kısa bir araştırma sonucu, Ophiuroidea - Yılan yıldızları sınıfının bir üyesi olan Serpent Starfish olduğunu öğrendim. Avlayabildiği canlı veya leşleri tüketerek temel besin ihtiyacını karşılıyor. Bu canlının, denizlerde yaşayan 2000'e yakın türü olduğunu; baş ve beyninin olmadığını, kollarının üzerindeki dikenlerinin zehir taşıyabileceğini, bir tehlike esnasında tek kolunu bırakarak bulunduğu ortamı terk edebileceğinide yine bu araştırmalar neticesinde öğrendim. Dünyanın birçok ülkesinde bu canlıyı, uyum sağlayabildiği için, akvaryumda yetiştirenler varmış.

Bu türün bilimsel sınıflandırmasına, şu şekilde ulaşabiliyoruz:

Regnum: Animalia
    Subregnum: Metazoa
    Divisio: Bilateria
    Subdivisio: Eucoelomata
    Phylum: Echinodermata
    Subphylum: Asterozoa
    Classis: Ophiuroidea
    Genus: Ophiura

Webde bulduğum, bu canlı hakkında ilginizi çekebilecek birkaç video ise, aşağıda. Müsait bir zamanda, kendi görüntülediğim videoyuda konuya ekleyeceğim.

Yılan yıldızı, dondurulmuş bir gümüşü öğütürken..

http://www.youtube.com/watch?v=t2YfB3LD8-A

Yeterki besin olsun, bir koluyla mücadele ederken, diğer koluyla yemi alır..

http://www.youtube.com/watch?v=NK17daPCnRc

Bu canlıya neden yılan yıldızı dendiğine güzel bir örnek..

http://www.youtube.com/watch?v=i4ItyQaJvVk

Akvaryumdan bizi selamlarken..

http://www.youtube.com/watch?v=_3vex0myKGk

2. shatin

shatin mErt

En İyi Avı:
    :)
    yenirmi bu :D

3. balikci

balikci

Sert ve dikenli yapısı sebebiyle, yumuşaması için kaynamış suda 10 dakika kadar bekletiyoruz. Eğer zehirli dikenleri olan bir tür ise, iskorpit ve trakonyadaki gibi bacaklarındaki dikenleri özenle çıkarıyoruz. Önceden hazırlamış olduğumuz tavamızı hafif kızdırarak, zeytin yağ, karabiber, soğan ve biraz da tuz ekleyerek, pembeleşinceye kadar yıldızımızı kavuruyoruz. Bir cezvede yarım yemek kaşığı tereyağını eriterek, yıldızımızın üzerine döküyor ve tabağa alıyoruz. Afiyet olsun ;) :D

Şaka bir yana Mert, bunlar tüketilmiyor. :) Videolarda da gördüldüğü gibi tüm dünyada bunların akvaryumlarda yetiştiriciliği kabul görmüş.

4. shatin

shatin mErt

En İyi Avı:
    :)
    Oooff ağzım sulandı karnımda aç ne gider şimdi bunlar bandıra bandıra :) :D
    Eskiden sarozda bende çok görürdüm bunlardan ama artık denizden uzaklaştık pek fırsatımız olmuyor deniz avcılığına.
    Ama japonlara sorsak bu işi kesin senin tarfine benzer bir tarifleri vardır yani :)

5. özcan bolat

özcan bolat özcan

Favori Kamış:
    LINEAEFFE 4.50 mt sörf kamış
    Favori Makine:
    okuma salina 2
    yemem abi sevimlimi değilmi ne düşüneceğim bilemedim

6. balikci

balikci

Hamamböceklerini bile ağızlarının suyu akarak yediklerine göre, bende senin gibi bu yıldız için geçerli bir tarifleri olduğuna adım gibi eminim. :)

O halde "Denizden babam çıksa yerim" lafının artık geçmişte kaldığını söyleyebiliriz demektir :)

7. simendifer

simendifer Sennur

Bu yıldızdan Kuruçeşme'de ben de yakalamıştım bir tane. 5 kuruştan daha küçüktü kendisi. Eski "konular harici" başlıklarından birinin içinde fotosu var ama hangisindedir bilemiyorum şimdi. Bir arkadaş daha yakalamıştı ama nerde yakalamıştı onu da hatırlamıyorum. Belli ki yayılma alanı da hayli geniş. Ama çok narin kolları var bu yıldızın. Pıt diye kopuveriyor. Ölmesin diye zahmetli bir şekilde suya bırakmıştım o zaman.

8. balikci

balikci

Bu yıldızlar, hemen hemen tüm sularda mevcut. Sıcak ve soğuk sulara olan uyumları nedeniyle, birçok denizde yaşayabiliyorlar. Akvaryum yetiştiriciliği bu yüzden popüler. 2000'e yakın türü mevcut.

Ben seninkini de buldum. Yazacaktım ama unutmuşum :) ama aynı tür değiller:

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=21760

Seninki muhtemelen konuda da adı geçtiği üzere, Brittle starfish. Püsküllü bir yapıya sahip:

9. simendifer

simendifer Sennur

Ben o kadar aradım bulamamıştım, ne diyeyim sana bilemedim şimdi. :p:p Senin de dediğin gibi, benimkisi püsküllüydü ve tabii söylediğim gibi çok kırılgandı. Suya bırakana dek kuruyup tamamen pıtır pıtır kopacak diye çok korkmuştum. Tür açısından da epey zenginmiş meğer. Bu denli araştırmamıştım bu yıldızı. Ama çok sevimli bir görüntüsü vardı onu da söyleyeyim. Küçücük ve çok narindi.

10. turna

turna

İlginç canlıymış, paylaşım için teşekkürler.

11. balikci

balikci

Dersine çalışmayı ihmal ettiğinden olabilir mi ;) :D

Evet çok sevimli; ama seninkisinin saç sakal birbirine karışmış, suya iade etmeden bir berbere götürsen iyi olurdu hihi

Rica ederim Mehmet ağabey; neyseki artık kendisini yakından tanıyoruz, nice yeni ilginç canlılarla karşılaşmak dileğiyle. :)

12. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Antalya Körfezi'nin batı kıyılarında çok sık rastlardım küçükken. Sıradan yıldızlara göre çok hızlı hareketlerle ilerlemesi bana çok tatlı gelirdi. Hafifçe dürtüp biraz bekledikten sonra kaçışını izlerdim. Eve geç kalmış acelesi olan denizyıldızı çizgifilmi izler gibi takip ederdim kaçısını. :) Çizgifilm izlediğim yaşlardaydı zaten. :) Ama yukarıdaki püsküllü yıldız kadarını hiç görmedim, o kadarını görsem muhtemelen dokunmaya korkardım. :D
    Sarımsı ve turuncu olanlarını hatırlıyorum.

Son yıllarda gözlemleyecek kadar dalma fırsatım olmadı malesef. Popülasyonları ne durumdadır bilemiyorum. Ama o daldığım sahiller tamamen otellerle kaplandığından artık o sahillerde pek görülebileceklerini sanmıyorum.
    :(

13. balikci

balikci

Aykut, maalesef ben popülasyon konusunda şüpheliyim. Gelişen dünya-teknoloji ve sürekli tüketmeye eğilimli bir topluluk olduğumuzdan, bu canlıların doğal alanlarına gün geçtikçe daha fazla zarar vererek, yok olmalarına seyirci kalıyoruz. Balıklar aynı zamanda ekonomik önemleri nedeniyle bu zarardan daha fazla etkileniyorlar. Elbette yıldızlarında kurutulma, vitrinlenme veya akvaryumda yaşatma için alıkoyulduklarını hepimiz biliyoruz. :(

Bu canlılın en dikkat çeken yönleri arasında, kafa ve beyninin olmadığı var. Herşey merkezde bulunan bir diskten yönetiliyor. Buradan çıkan bacaklar, hareket ve yer değiştirmeyi sağlayan su basıncı damarı ile yapılıyormuş. Sinir sistemi ağız üzerindeki bir sinir halkasından, solunum ise deri çıkıntılarından ve ayaklardan oluyormuş. Ayrıca bir dolaşım sistemide yok.

Tüm bunlara rağmen bu canlı, şaşırtıcı bir şekilde videolardaki gibi çok hareketli, besini alabilmek uğruna mücadele eden ve predatörler sınıfındakiler gibi canlı veya cansız besinler tüketebiliyor.

Bu arada püsküllü olan, hakikaten el bezi olmaya aday :) kimbilir diğer 2000 tür içinde neler vardır.

14. emreksk

emreksk Karsiyaka

Favori Kamış:
    remixon katana
    Favori Makine:
    penn 345 gti 2
    En İyi Avı:
    1.200 gr kalamar
    Paylaşım ve duyarlılık için teşekkürler....