Yorgun Kollara Surf Makine

Konu, 'Makineler' kısmında süha günay tarafından paylaşıldı.

1. süha günay

süha günay süha günay

Herkese Selam Önce,

derdim şu:
    haftada 1 kere pazar günleri Kalendere balık avına gidiyorum. Mevsime, balık olup olmamasına bakmaksızın, balık avlarımın en az % 90'ını Kalenderde
    yapıyorum. Balık yoksa da yok. Yerim genellikle orası, arkadaşlarım orada.

Yeni olarak anadolu yakasına taşındım ama, orada pek akıntı olmadığı için pek problemim olmayacak gibi gözüküyor.

Bilen bilir oldukça akıntılıdır Kalender. Benim ciddi bir karpal tünel sendromum var (yani kollarda sinir sıkışması). Kullandığım makine Okuma Salina II ve Eski RAW 55.
    Makinelerden genellikle memnunum ama kollarla ilgili şikayetlerim gittikçe artıyor.
    Şöyle diyeyim; bugün Salina II ile belki 40 atış yaptım, en fazla bir kere 6 istavrit geldi. şu anda klavyeye zor basıyorum.

Bana 300 - 400 TL civarı bütçesi olan, avlandığım bölgeye göre tutabileceğim ortalama balığı bana çekerken pek hissettirmeyecek (pek değil, 10 tane istavriti ta ki görene kadar tuttuğumu belli etmeyecek), gerekirse biraz ağır da olabilecek, az bakım gerektiren bir makine tavsiye edebilir mi kimse.

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sen Daiwa emblem pro'yu tarif etmişsin.

3. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    öncelikle size büyük geçmiş olsun,

güzel tavsiye, eğer 175 gramın üzerinde bir ağılık kullanacaksanız entoh 5500 daha sağlıklı olabilir. bence hiç sörf makinası olayına girmeyin.

benim size tavsiyem bütçenizede uygun. işte aradınğınız makina bu ama sörf değil.

applause nin güncellenmiş kasası olabilir teknik özellikleri cok yakın. bunda daha fazla rulman var,

Ryobi Ap.Power 8000 makine
    http://www.avmarketi.com/asp/product/152177/Ryobi-Ap-Power-8000-makine

zannedersem buda eski modeli
    Ryobi APPLAUSE 8000 makine
    http://www.avmarketi.com/asp/product/140294/Ryobi-APPLAUSE-8000-makine

4. süha günay

süha günay süha günay

Teşekkürler. Güzel Makineye Benziyor. Ama yanlış görmediysem 600 lira civarında fiyatı var. ben o kadar harcamak istememiştim.

5. süha günay

süha günay süha günay

Teşekkür ederim.
    Genellikle 115 - 140 gram arası atış yapıyorum.
    Bu makineyle uzak atış yapabilir miyim. Biz çünkü genellikle Kalender'deki iki burnun arasından, yani biraz içeride kalan bir konumdan atıyoruz, dolayısıyla uzak atış yapmak gerekiyor.

6. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Demek ki o makinayı tarif etmemişsiniz.:confused: :confused:

Eğer ki o makinayı yurt dışından getirtecek olursanız bayağı avantajlı gelir.:confused: :confused:

Ne yazık ki Daiwa makinalar, yurdumuzda uçuk fiyatlarla satılır. Garanti ve yedek aksam konusunda ise maalesef muhattabınız yoktur. :confused: :confused: Kimse de '' Bu ne yahu, ................................'' demez. Aksine birde adres gösterirler '' Falan yere gelmiş '' diye.:confused: :confused:

Siz gerçek reel fiyatlara satılan, garantisi, servis güvencesi, yedek parçası, vs.vs. olan makinalara bakın. Kalander'i bilemem ama o bölgeler için Ultegra serilerine bakardım; şahsen.

Yada genel kullanım amaçlı şöyle bir şeye;

http://www.avmarketi.com/asp/product/19039/Shimano-Spheros-8000-PG-3XSA-RB-1-BB-Makine

Burada yapacağınız en güzeli ve sağlıklısı, 4 - 5 ürün portföyü oluşturup, yerinde 1' e 1 canlı canlı görerek ve deneyerek seçiminizi yapmanızdır.

7. makca

makca Mehmet AKÇA

En İyi Avı:
    ALABALIK 50cm(HAVUZDA)
    DAİWA WİNCAST X Makinaya bakın.
    Fiat permormans olarak iyi makinadır.
    Her ne kadar sazan makinası deselerde boğazda iyidir.
    Dükkanlarda sizin bütçenize uygun fiata bulursunuz.
    Organizasyonlarda Trabyaya gelirseniz geniş bir makina
    yelpazesinden makinaları görebilirsiniz.Seçimimizde size yardımcı
    oluruz.

8. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    genel olarak surf makinalarını jig be spin makinalarınında ayıran önbüyük özellik,

kafa çapının büyüklüğü kadar kafanın boy uzunluğudur. kafa boyu ne kadar uzun olursa misina en üst düzeyde maksimum boşalmayı sağlar,

o nedenle kıyaslanamaz ben sizin sadece sağlığınız için bu makinayı önerdim. ağır yük makinası diyebiliriz.

9. talip yeşiltepe

talip yeşiltepe talip yeşiltepe

abi beni tebessüm ettirdin.nasıl mı? arkadaşın açtığı konuyu okurken s.köylü bunu okuduysa mutlaka daıwa emblem pro al hiç uğraşma demiştir,diye içimden geçirdim..konu bitti bir satır kaydırıp cevabını görünce gülümsettin beni bu karanlık pazartesi günü eyvallah.(ayrıca senin makina ve bilimum balıkavı konusunda ki bilgi aktarımının hastasıyım hiç yanıldığını görmedim.)

10. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Butceyi asmayacak fiyat seviyesinde yurt disindan getirtme ihtimali varsa sayet, degerlendirilebilecek alternatifler soyle olabilir:

1. Daiwa Emcast Plus 5000

2. Penn Surfblaster 7000

3. Shimano Ultegra XSA 10000

4. Shimano Activecast 1100

5. Daiwa New Crosscast 6000

6. Cormoran Seacor-S 6PIF 5500

7. Spro Incognito 665

8. Penn Surfmaster 850

9. Quantum Crypton TX 655

10. Abu Garcia Cardinal 57 LC

11. furunotr

furunotr Haluk

Raw 55 gibi bir makina ile bile sıkıntı yaşıyorsanız çıtayı çok yükseltmeniz ve daha spesifik makinalar ile ilgilenmeniz gerekiyor; düşük devirli ve hafif makinalar sizin için uygun görünüyor; bu tanıma ise Kisu ve benzerleri uyuyor maalesef...

Bu arada Anadolu Yakası'nın neresindesiniz bilemiyorum ama; eğer avlanmak için Üsküdar, Kuleli, Kandilli, Kanlıca v.s. yerleri seçecek olursanız işiniz hayli zor; zira zaman zaman akıntının en yoğun olduğu bölgelerdir...

12. fethigürcan

fethigürcan fethi gürcan

13. süha günay

süha günay süha günay

Herkese ilgisinden dolayı teşekkür ederim.

Anladığım kadarıyla çıtayı çok fazla yükseltmediğim sürece, alacağım ve bana uygun olabilecek makinelerin çoğunda satış sonrası servis/yedek parça bulamama riski yüksek.

O nedenle kararım Cengiz Balıkçılığa gidip derdimi anlatmak olacaktır. Oradaki çocuklara güveniyorum. Ellerinde varsa bana uygun bir makine vereceklerdir. Yoksa da bekle ağbi, gelince biz sana haber veririz diyeceklerdir.

Zira en son 3-4 hafta önce Salina II'mi, tamirinden ve bakımından çok iyi anladığım için :) kendi servisimde bir güzel halletmiştim.
    Cengiz'e gittim, durumu anlattım, hatta ısrarla ben bozdum dedim. Çocuklar tüm ısrarlarıma rağmen 20 dakikada makineyi düzeltip verdiler, ve her zamanki gibi beş kuruş istemediler.

Anadolu Yakası Kartal tarafındayım ama, bölgeye henüz acemiyim. Yavaş yavaş öğreneceğimi düşünüyorum sahil tarafını, sık sık gözlem yapıyorum ama, şu aralar pek hareketli gözükmüyor sanki.

Anadolu Yakası'nın boğazında elimden geldiğince avlanmıyorum, gerçekten zor bir bölge, özellikle de otopark sıkıntısı çok fazla.

14. süha günay

süha günay süha günay

Evet bu olayı okumuştum. Bu da kararımda etkili oldu diyebilirim.

15. süha günay

süha günay süha günay

Teşekkür ederim. Sizin TFT sayfası çok güzel. Sürekli ilgiyle takip ediyorum.
    Dediğim gibi Pazar günleri Kalender'de oluyorum.
    Orada toplandığınız bir Pazar biraz erken gelip, sizin ekiple tanışmayı çok isterim.

16. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Süha Bey, Kartal tarafı en geç 1 aya kadar canlanır, hem de öyle canlanır ki sabah ve akşam saatlerinde sahilde olta atmaya yer bulamazsınız :rolleyes:
    Ayrıca kartal tarafında 25-50 gr arası kurşun atılıyor (çoğunlukla 35 gr), bu nedenle öyle aman aman bir kamış gerekmiyor orası için, 3 metre sert aksiyonlu bir spinle bile çalışabilirsiniz kıyıdan..
    Anadolu yakası boğaz ise bomba, çok sağlam kamış ve makinelere ihtiyaç duyarsınız oralarda..

17. süha günay

süha günay süha günay

Geçen sene biraz avlandım oralarda. İlk denememde ise rezil olmuştum:
    Sizin dediğiniz gibi herkes ortalama 35 gram atıp güzel güzel istavrit tutarken, ben hiç sağa sola bakmadan alışkanlıkla 125 gramı koyuverip elim boş dönmüştüm :)
    Neyse ki bi amcanın uyarısıyla durumu düzeltip, sonraki günler biraz avlanmıştım.
    Lineaeffe Barça 3.60 kamışım var. Avenger Av 45 makineyle birlikte oralarda çok iyi iş yapıyor istavrit için.
    Bilgilendirme için teşekkür ederim.

18. furunotr

furunotr Haluk

Bence siz elinizdeki Raw 55 ile devam edin; yoksa o fiyat aralığında ondan güçlü bir makina bulabilmek oldukça zor; gerçi epey oldu deneyeli emin değilim ama Raw 55 Bluehawk'dan daha güçlü idi; hafifliği de cabası... Zaten Kartal civarı avlanacaksanız çok rahat olur o makina...

19. king_barracuda

king_barracuda

merhaba raw 55 le istediğiniz mesafelere ulaşabiliyorsanız ryobi ecusima ilede ulaşırsınız 6000 veya 8000 modellerini varsa yakınlarınızda birebir inceleme imkanınız varsa. yada kullanan bi arkadaşla forumdan sözleşip hem birlikte av yapıp hemde boğazda deneme imkanı bulabilirsiniz.

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bahsettiğiniz özelliklere sahip en düşük fiyatlı makina, Daiwa Emblem Pro. Biraz idare edeni de Emcast Plus.

Eğer bunlara bütçeniz uymuyorsa, boşuna yeni bir makine almanıza gerek yok. Alacaklarınız elinizdekinden daha iyi olmayacaktır.