Yüksek Atarlı Kamış ile Düşük Ağırlıkta Kurşun Atmak...

Konu, 'Kamışlar' kısmında umitdulger tarafından paylaşıldı.

1. umitdulger

umitdulger Ümit DÜLGER

Favori Kamış:
    Nomura Hiro Street 223 cm 0-6 gr
    Favori Makine:
    Daiwa Exceler x 1000
    En İyi Avı:
    Daha kiloluk balık tutamadık :)
    Öncelikle herkese iyi günler. Ben yine yeni surf takımımı toplarken tez canlılığımın kurbanı oldum ve satıcının da gazıyla tipini çok beğendiğim 150-225 gram atarlı bir kamış aldım fakat benim kullanacağım kurşun maksimum 100 gr olacaktır. Bu da hem atış performansımı etkileyecek hem de hedeflediğim balığı hissetmemi zorlaştıracak diye tahmin ediyorum. Bundan sonra bu kamışla ilgili yapabileceğim birşey var mı? Aldığım yerde değiştirme ve iade etme şansım yok malesef. En uç parçayı dolgu uç ile değiştirsem bir faydasını görür müyüm? Yada gerek olmadigi halde 150 gram kursunla kullansam ryobi proskyer nose power makine için bir sorun olur mu fazladan yük bindirmek?

2. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    ümit bey merhaba,

genelde kamışların üzerinde yazan atar değerleri doğrudur fakat bunlar marka ve modellere değişiklik gösterebilir, sizin yazdığınız değerler göz önünde bulundurularak en iyi atışın +/- 185 gram civarında olacağı düşünülebilir. buda bize sert bir kamış olduğu izlenemi verir fakat,

bazı kamışlar bu atış değerleri ile alakası olmayıp aldığınız kamışın marka ve modelinide belirtirseniz belki kullanan arkadaşlarımız vardır ve kamış belkide esnek hatta hassas uçlu bir kamışta olabilir. eğer öyleyse 100 gramıda istediğiniz noktalara atabiliyordur. burada sizinde eksiğiniz var. madem geri verme şansınız yok kamışı test edin olsun bitsin.

makinanıza gelince güzel bir surf makinanız var, o makinayla çok büyük balıklar çekebilirsiniz ayrıca kafa çapıda büyük bir makina erim olarak ta avantaj sağlıyacaktır. tek tezavantajı biraz ağır olması,

hayırlı olsun güle güle kullanın.

3. umitdulger

umitdulger Ümit DÜLGER

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Exceler x 1000
    En İyi Avı:
    Aldigim kamis eurosurf markasinin mariasurf modeli 3.90 m ben alirken baska hic bir yerde satisi yoktu bu modelin ama telefon ile en bilindik av bayilerinden marka hakkinda yorum aldim ve gayet olumlu yorumlarda bulundular bu marka icin, su anda avmarketi sitesinde 4.20 modeli mevcut ama kullanici yorumu yok henuz. Misinaya kendim ufak dokunuslar yaptigimda kamis ucu tepki veriyor aslinda ama bu tepki vurus 50-60 metreden hatta daha uzaktan geldiginde nasil olur o bir soru isareti malesef...

4. umitdulger

umitdulger Ümit DÜLGER

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Exceler x 1000
    En İyi Avı:
    Surf casting konusunda cok yeni oldugumdan belki atislarin az gitmesinde de benim hatam olabilir ama asil performansini test edebilecek kimse de yok malesef etrafimda, bu cehalet tam basa bela birsey :)

5. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    bu kamıştan foruma üye faruk abimizde vardı. bildiğim kadarıyla sert bir kamış nicki ise "lecharmeur" o bu konu hakkında bilgi verebilir.

6. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Selâmlar ,

Arastirmam, kamisinizin 4-5 parca teleskopik bir kamis oldugunu gösteriyor. (Yaniliyorsam düzeltin) Fiyat olarakta verilenle / alinan dengesine iyi bir uyum icinde .

Sorunuza görede bilinmeyeni ise ,, 100 Gr.lik kursuna göre performansi ve kamis atar araligina görede en uc parcadaki olasi sertlige bagli olarak vuruslar karsisindaki reaksiyonu !

Önce, atar seciminize göre 100 grami kullanacaginiz bölgenin ,, av sartlarini zorlastiran bir sahil olmadigini düsünüyorum. Bu durumda seciminizin yerinde oldugunu düsünsekte 100 gr.min yinede kücümsenecek bir agirlik olmadigini söylemek yanlis olmaz !

Konuya daha iyi bir aciklik getirebilmek icin , av yerinizdeki balik cesitlerini , tahminî av mesafenizi ve derinligi , kullanacaginiz YEM cesitlerini aciklarsaniz Agirlik , yem , örgü ip / misina , mesafe ve kamistaki reaksiyon konularina daha iyi tavsiyelerle gelinebilir .

7. tercan44

tercan44 Mustafa

En İyi Avı:
    7 kg Sazan
    Ümit bey merhaba,

Ben de ilk kamış oltamı 2 sene önce aldım. 4,20 lik sörf tipi 250 gr atarlı kamış. 150-200 gr'a kadar atışlar yaptım. Ksmışı ilk aldığımda denizde kullanıyordum. Şimdi göletlerde-barajlarda sazan avı için kullanıyorum. At-çeklerde kullanışsız ama diğer şartlarda güçlü bir kamış. At çek yapacaksanız atarı düşük, esnek ve boyu daha kısa maksimum 2 parça kamışları tercih ediniz.

8. umitdulger

umitdulger Ümit DÜLGER

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Exceler x 1000
    En İyi Avı:
    Av bölgelerimdeki balık çeşitleri genelde mırmır, bir ihtimal levrek olabilir ve az ihtimal kalkan ve pisi olabilir. Tahmini av mesafem ulaşabildiğim en uzak nokta özellikle dalgalı denizde levrek için. Derinlik konusunda bir fikrim yok, yem olarak genellikle boru kurdu kullanıyorum. Misinam 0.30 sufix tritanium surf misina, makine ryobi proskyer nose power hocam...

9. EMRE FISHING

EMRE FISHING Emre Üsel

Favori Kamış:
    MICHELL Privilege
    Favori Makine:
    MITCHELL Armada Pro 6500
    En İyi Avı:
    BERNA'm
    Kamışlarda atar değerinin fazlası atılamayacağı gibi en düşük değerinden daha hafif kurşun da atılamaz. Kamışa zarar verecek değil elbette fakat istediğiniz uzaklığa atamazsınız esnemesi az olduğu için, yarı yarıya kadar farkeder. Ayrıca şöyle bir durum var, istediğiniz yere erişemediğinizi görünce daha sert atış yapmaya çalışacaksınız bu sefer de takım kopartacaksınız.