yunusların faydaları

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında 56561 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=12082
    Karadeniz'de, balık avında son yılların en verimsiz ayları yaşanırken, balıkçılar az miktardaki balığın yüzde 70'ini yunuslar tarafından tüketildiğinden şikayetçi. Giresun'un Piraziz İlçesi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yaşar Aslan, balıkçılar olarak, doğal denge sağlanana kadar yunus avının serbest bırakılmasını istediklerini belirterek, "Karadeniz'de balık avında verimsiz aylar olarak bilinen haziran, temmuz ve ağustos, son yıllarda kıtlık aylarına dönüştü" dedi

yukardaki yazıyı Tarkan Kardeşim eklemiş bende alıp bu konuya koydum.
    Gelelim asıl meseleye.Biliyorsunuz bizim balıkçı geçinen esnaf tayfası hiç sevmez yunusları, ancak bilmedikleri bir konu var ki yunusların onlara olan faydası!!!

yunuslar sürü halinde avlanırlar ancak ilginç bir şekilde!!!
    ufak balık guruplarını toplayıp büyük sürüler oluştururlar, Bu oluşturdukları sürü yeterli büyüklüğe ulaşınca beslenmeye başlarlar.yani aynı bir çoban köpeği gibi balıkları güderler.Ancak oluşturdukları sürünün bir seferde en fazla %0.5-1 ini tüketirler.Biliyorsunuz lüfer,palamut,hamsi gibi ticari değeri yüksek balıklar yumurtalarını suda serbest gezer halde bırakırlar, yumurtadan çıkan balıklar küçük sürüler oluştururlar, işte bu noktada yunuslar devreye girer ve küçük sürüleri birleştirerek devasa sürülerin oluşmasını sağlarlar.Bir balık sürüsü ne kadar büyürse diğer predatorlerine karşı o kadar az kayıp verirler ve maksimum düzeyde üreme imkanları oluşur.İşte balıkçı geçinen tayfanın gözardı ettiği kısım da bu, balıkların büyük sürüler oluşturmasının yegane sebebi onları biraraya getiren yunuslar.Bizim kendini bilmezler de balığı tüketiyor diye vurmak için izin istiyolar(sanki yasakken vurmuyolar).Bilmiyolarki yunus biterse balık da biter :))) işte böyle gülüyorum bu balıkçı geçinen insanlara.Ekmeğini kazandığı denizin cahili olan bu insanlar asıl yokoluşun mimarları.Ne yazık!!!

2. adra

adra

yunuslar-hakkında-ilk-defa-böyle-birşey-duydum-gerçekten-enteresan-bir-bilgi.

3. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Ben de ilk defa duydum teşekkürler,bence doğal ortamda hiçbir türün diğerinin nesline zararı yoktur.

4. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    57 cm kefal 1,5-2kg arası
    doğa da her canlının ekolojik dengeye mutlaka bi faydası bir önemi bir yeri vardır fakat kaçımız bundan haberdar.adam balığın yüzde yetmişini yunuslar yiyor diyor halbu ki bakmıyor ki her sene gırgırlarlan balığın ne şekilde kökünün kazındığına.ne güzel söylemişsiniz balığı çoban gibi güdüyor diye. o çobanlar ortadan kalksında mumla ararlar o zaman hani küçük balığın yüzde 70 ini yiyenleri.yücel kardeşim gerçekten de NE YAZIK katuılıorum sana

5. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Yücel,
    Onlar Balıkçı değil ki? "Havada buldum Tavada Yedim" derdindeler.

6. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    Yucel abi size katiliyorum...ayrica yunuslar denize dusmus veya bogulma tehlikesi geciren bir cok denizciyi kurtarmistir...bir belgeselde köpek baliklarini inceleyen bir dalgic vardi bu sure icinde köpek baliklarinin sayisi artmisti adam cameramanla beraber yuzeye cikmak icin zaman kollarken bir anda ortaligi bir yunus surusu sardi bir kac yunus köpek baliklarina yakin manevra yaparak dikkatlerini dagitmaya calisirken 3-4 adet yunus dalgiclari bir halka icine alip suda köpukten bir perde olusturarak yuzeye cikmalarina yardim etmisti hic unutmam bu olayi...ve ayrica kiyi balikcilari yunus geldi balik kacti diye yakinir ama yunuslar bir cok balik turunu kiyiya surer veya koy ve limanlara toplar buda kiyi balikcilari icin bir imakan ve firsatttir..avcidan kacan hic bir balik aciga gitmez aksine kiyiya kactigini bir cok kisi dusunemez....ve yunuslari suclar...ama onlardan ögrenilecek o kadar cok sey varki...

7. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Bir programda izlemiştim Afrikada, tam hatırlamamakla beraber batı afrika olabilir, ilkel kıyı ağlarıyla avlanan bir kabile var, bunların avlarının ilginç tarafı yunuslarla beraber avlanmaları.Ağlarının iki ucunda büyük sırıklar var, avın başlaması bu uçlardaki iki sırığın diplerinin suya vurulmasıyla başlıyor, yunuslar toplanıp kefal sürülerini ağa doğru sıkıştırıyorlar.İşin lginç tarafı ağları tutan balıkçıların yunusların ağın içine girmesine izin vermeleri, yunuslar beslendikten sonra kalan balıkları balıkçılar alıyor.Böyle kooperatif bir ilişki içindeler.En güzel tarafıysa, balıkçı bir baba küçük oğluna bu şekilde avlanmayı öğretirken, az ilerde de bir yunus yavrusuna bu şekilde avlanmayı öğretiyor olması.Bu kabile bu kıyılarda yüzlerce yıldır aynı yöntemle balık yakalıyormuş.Nesilden nesile avın yöntemi hiç değişmemiş

8. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    dedigim gibi dogadan canlilardan ögrenilecek cok sey var....ortak bir av yapiyorlar muhtesem bir olay...muhtesem bir paylasim...bizimkiler okusada ogrense biraz utansalar yaptiklarindan sonra....:(

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.