Yurt dışından hangi Bot getireyim

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında maestro_44 tarafından paylaşıldı.

1. maestro_44

maestro_44 ismail

Merhaba arkadaşlar ben Almanya'da kalıyorum ve Türkiye'ye bu yaz gelirken Tatillerimde kullandıktan sonra yazlığımda bırakmak amaçlı bir motorlu şişme Bot getirmek istiyorum. Botu kullanılmış olaraktan örneğin bu sayfada bulabilceğimi düşünüyorum http://sport.shop.ebay.de/Schlauchboote-mit-Motor-/81638/i.html?_npmv=3

Alacağım Bot 4-6 kişilik olmalı. Bana nasıl bir Bot ve nasıl bir Motor (kaç hp, marka) almamı tavsiy edersiniz? Bot ve Motoru Türkiyeye sokmakta bir sorun yaşanırmı? Botu Türkiyede herhangi bir kayıt vb. gerekiyormu. ADB ve ÖTB gerekiyormu?

Bot konusunda tecrübeli arkadaşların yardımlarını esirgemeyeceğini umuyorum ve verecekleri cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum.

Selamlar

2. 56562

56562 xxx xxxxx

İsmail Bey, 6 kişiye kadar bineceğiniz bir botun en az 4 m boyunda olması, bu uzunlukta ve 6 kişi ile sizi rahat hareket ettirebilecek motorunda 15-20 Hp gücünden aşağı olmaması gerekir. Dört zamanlı bir motor alırsanız, alırken ödeyeceğiniz biraz fazla tutarı zaman içerisinde yapacağınız yakıt tasarrufu ile geri kazanacaksınız. Ayrıca çok daha sessiz ve sarsıntısız oluşu, çevreci yönleri ekstra faydanız olacaktır. Botu araba ile getireceğiniz göre taban yapısının parçalı ve alüminyum olması şart gibi görünüyor. Yoksa size fiber taban önerirdim.

Markalar konusunda forum içerisindeki konuları ve satıcıların kampanyalarını takip etmeniz gerekiyor. Tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu ve bütçenizi bizler bilemeyeceğimiz için bu konuda fikir belirtmek oldukça zor.

Yukarıdaki fikirlerimi botu ve motoru denizde kullanacağınız varsayımı ile verdiğimide belirtmek isterim.

3. maestro_44

maestro_44 ismail

Hakan Bey hızlı cevabınız için teşekkürler. Tahmin ettiğiniz gibi Botu denizde kullanacağım. Alacağım Botu Türkiyed ne tür kayıt işleri gerektirir acaba? ADB ve ÖTB gerekirmi?

Selamlar

4. 56562

56562 xxx xxxxx

Özel Tekne Belgesi ( ÖTB ) mutlaka çıkartacaksınız. Bunun için bot ve motora ait faturaları talep edecekler. Mevzuata göre 10 Hp ve üzerindeki güçte motora sahip tekneleri kullananlarda Amatör Denizci Belgesi ( ADB ) aranır.

Bot ve motorun gümrükten girişine ilişkin mevzuatı en iyi daha önce benzer işlem yapmış birisi bilebilir.

5. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Sahibinden.com adresine de bir göz atsan. Belki aynı paralara Türkiyeden de temin edebilirsin. taşiması ve gümrük geçişlerinde sorun yaşamamış olursun. Şimdiden hayırlı olsun, güle güle kullan.

6. maestro_44

maestro_44 ismail

Hakan Bey sizi doğrumu anlıyorum; yani 10 Hp altında motor olursa ADB gerekmiyecekmidir?

Sahibinden.com dediğiniz gibi alternatif olabilir fakat ben yazın 4-5 hafta Türkiyede oluyorum. Bu zaman içerisinde bulmak kısa zaman açısında zor olabilir ve diğer desavantajı ise yazın fiyatlar zannedersem daha yüksek olacak.

İlginizden dolayı teşekkürler.

Son düzenleme: 14 Şubat 2010
  7. 56562

56562 xxx xxxxx

Konu ile ilgili yönetmeliğin olduğu resmi gazeteye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.adf.org.tr/docs/OTB-ADB_Yonetmelik_degisik_son_sekli.doc

Sizin sorunuz ile ilgili mevzuat aynen şöyle :

(5) Motoru on beygir gücünden az özel tekneleri, sadece kürekle yürütülen motorsuz tekneleri, kanolar/kayaklar ile ulusal ve uluslararası yarış sınıfı (kürek sporu tekneleri ile Optimist, Laser, Fin, 420, 470, Pirat, Dragon, Wind Surf gibi yelken sporu tekneleri) spor amaçlı tekneleri kullananlarda ADB aranmaz.”

8. maestro_44

maestro_44 ismail

Bilgiler için teşekkürler Hakan Bey.

Neticede ADB almam şart gibi görünüyor. Bu Belgeyi Almanyadan alırsam Türkiyede Bot kullanmada sakıncası olurmu acaba? ÖTB almak için ADB olması şartmı acaba? Yoksa ÖTB'yi Tekne kullanmadan anlamayan bir kişi alabilirmi?

Sorularım belki biraz sizi sıkıyorum. Yinede cevap alacağımı umuyorum.

Selamlar

9. 56562

56562 xxx xxxxx

Rica ederim.

- Almanyadan alınan ADB burada geçerli olurmu bilmiyorum. Amatör Denizcilik Federasyonuna telefon edip sormanızda fayda var. Cevabı bizimlede paylaşırsanız sevinirim.

- ÖTB ile ADB arasında bir bağlantı yok. ÖTB yi arabalar için olan ruhsat gibi düşünebilirsiniz. Sadece teknenin resmi kayıt altında olduğunu ve sahibini belirtiyor. ÖTB ' de ismi olan kişinin ADB alması şart değil. Ama üzerinde 10 HP ve üzeri motor takılı bir tekne, denizde seyir yapacaksa içinde ena az bir tane ADB sahibi kişi olmak zorunda.