YÜZYILIN EN ZOR SAVAŞI..

Konu, 'Genel Konular' kısmında arkadyan tarafından paylaşıldı.

1. arkadyan

arkadyan LEVENT ÇELİK

En İyi Avı:
    çupra..2.4 kğ
    Herkese sevgi ve saygılarımla..Forumda birkaç üstadımızla konuştuktan sonra bu başlığı açmaya karar verdim.Hepinizin malumudur ki denizlerimizin durumu içler acısıdır ve her geçen gün daha kötüye gitmektedir.Bir gün denizlerimizin bu hale geleceğini biliyor ve tahmin ediyorduk,hepimiz bundan korkuyorduk.EVET GALİBA BEKLENEN O GÜN GELDİ..Daha yeni yayınlanan bir raporda arkadaşlarımız balon ve trakonya balığı üzerine ''nasıl koruruz limitleri nedir vb'' tartışmaya girince bu başlığı açmak şart oldu.Konuştuğumuz korumaya çalıştığımız balığa lütfen dikkat edin.!!

Geçen gün üstadlarımızdan biri çok güzel dile getirmiş ''ARTIK USTALIK KOVA DOLUSU BALIK TUTMAKLA DEĞİL TUTTUĞUMUZ BALIĞI GERİ SALMAKLA OLUYOR'' demişti.Kabul etmesi zor gelecek ama acı gerçeğimiz artık budur.BALIK YOK DENECEK KADAR AZALMIŞTIR..Ve biz amatör balıkçıların bu işe kendi adımıza el atma zamanı çoktan gelmiş hatta geçmektedir.Balıktaki yokluğu düzeltmek eski güzel günlere dönebilmek için kendi adımıza neler yapabiliriz,bu noktalara hangi hataları yaparak geldik gibi birçok soruyu derinlemesine irdelemek ve tartışmak zorundayız.Bu konu daha önce sitede yüzeysel olarak tartışılmış,ancak kişiler arası tartışmanın ötesine geçememiştir.Şimdi ise genel katılımlı ve kavgadan çok çözüme yönelik olarak tartışılması amaçlanmaktadır.

Kova dolusu balık tutmaktan balığı geri salmaya geçiş süreci hepimiz için acı sancılı ve çok zor bir geçiştir.Çünkü hepimiz yıllardır balık tutmayı,yemeyi sevdik.Şimdi ise balığı geri salarak aynı hazzı nasıl alacağız.? Ustalarımızın bize bu konuda söyleyeceği çok şey olmalıdır.Lütfen kimse olayı şahsileştirmeden kavga ortamına çekmeden fikrini belirtsin.Çünkü denizlerimizdeki sürdürülebilir balık yaşamı ve denizlerimizin geleceği için,tekrar zevkli av günlerimize dönmek için başka şansımız yoktur..Herkese sevgi ve saygılarımla..

2. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Gerçek pehlivan rakibinin sırtını yere getiren değil nefsine hakim olup onu yenebilendir. Peygamber Efendimizin bu veciz sözü bu konuya bile ışık tutuyor.

Kaçımız acaba yakaladığı trofe balığı öptükten sonra ait olduğu yere salıverme pehlivanlığını gösterebiliyoruz. Bu soruyu kendime sorduğumda cevabım çok net, nefsimi yenecek kadar pehlivan olmadım henüz. Böylesine bir babayiğitliği yapabilecek büyük bir avım da pek olmadı zaten. Kıraça ve defne yaprağı gibi ufaklıkları salarken yaşadığımız hazzı büyüklerde daha fazla yaşarmıyız yoksa bundan ızdırap mı duyarız deneyip görmek lazım.

3. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sevgili Levent kardeşim çok önemli bir konuya liderlik yapmışın seni tebrik ederim.:) :) :)
    Dediğin gibi artık zaman geldi ve hemen başlamak lazım, denizlerimizi koruyalım, balıklarımızın tükenmemesi ve neslinin yok olmaması için hep beraber mücadeleye başlayalım, bence burada bulunan arkadaşlarımızı şimdiye kadar denize geri saldıkları balıkların fotoğraflarını ve videolarını bu konunu altına yerleştirebilirler ve konunun her zaman gündemde kalmasın sağlarlar veya sağlayabiliriz. Sevgiler hoşça kal.:) :) :)

4. Kaçımız balığı tutarken aldığı zevki yerken de alabilir?
    Yahut kaçımız yemek için balık tutar?
    Gelecek cevapları hepimiz tahmin ediyoruz, belki hiçbirimiz.
    O halde tuttuğumuzu geri salmak neden bu kadar zor?
    Bence sevgiden. Onu sevdiğimizden.
    Biz belki de sevmeyi bilmiyoruz....

5. taricak

taricak Tarık Arıcak

Favori Kamış:
    Alba Star Volume 330 cm
    Favori Makine:
    Silstar Thunder 7000
    En İyi Avı:
    Sazan 1 kg
    İhtiyacı kadar balık tutmaktan ziyade kovayı doldurup, şov yapmak isteyen arkadaşlara ulaşmalı bu sözler. İhtiyacını tamamladıktan sonra avı sonlandırmak çok zor olmasa gerek. Ayrıca kovalarını ben balık tuttum demek için kıraçalarla, defne yapraklarıyla dolduran arkadaşları daha çok bilinçlendirmek gerek. Trofe avın zirve noktasıdır. Zirveye yiyebileceğin ve yedirebileceğin kadar ulaşmak gerekiyor. Fazlası ziyandır.

Eline her olta alan mutlaka balığa gitmeli. Ama gerek satıcıların, gerek diğer amatör avcıların acemi arkadaşları (benim gibi) her fırsatta küçük balıklarla ilgili uyarmaları lazım. Ben bu forum sayesinde neyi nasıl, ne kadar ve ne zaman tutmam gerektiğini öğrendim. Ama internet kullanmayan yada kullanıpta bu tip öğretici forumlara uğramayan arkadaşları bilinçlendirmek bizim işimiz. Mutlakaki yanımızda avlanan birileri oluyor. Ben çok uyarıda bulundum. Aldığım bazı cevaplar vahimdi.

"Biranın yanında çerez olarak iyi gidiyor."
    "Bunun ayrı bir lezzeti var"
    "Benim tuttuğum balıkla deniz mi kuruyacak?"
    "Sen işine bak, ne karışıyorsun"

Kafalarına olta sapını geçirmek kolay. Önemli olan kafalarına bu bilinci aşılamak. Tabiki ne kadar anlarlarsa.

Sevgiler ve Saygılar

6. kahya

kahya atıl şenkahya

Favori Kamış:
    major craft crostage 902 M cormoran 210 bull fighter, cormoran 210 red master
    Favori Makine:
    shimano exsence 3000,shimano exsence 4000hgm, penn battle 6000.
    En İyi Avı:
    5,300 kg levrek
    bu konuyu açtığınız iyi oldu
    fakat şöyle bir sıkıntı var.bu tip forumlardan beslenen ve bilgilenen arkadaşların çoğunluğu zaten bu tip kırıcı avlarda bulunmuyor.bu fikri dışarıdaki daha aydınlanmamış balık avcılarına iletmek gerekir.

(ağlarla ve trol vb tip kıyımdan bahsetmiycem bu platform amatörlerin neler yapabileceği ile alakalı olduğu için, bana göre asıl sorun profosyonellerde ama amatör ruhun gelişimi bu savaşın manasını güçlendirebilir.)

küçük balığı tutup salmaktansa küçük balığı tutmamakta fayda var çünkü çoğu küçük balık tutuldukdan sonra salınsa da yaşamıyor maalesef.
    o yüzden takımlarımızı iğne boylarımızı ve avlanma şeklimizi hedef avımıza göre düzenleyelim küçük balığa ilişmeyelim gerçekten çoğu yaşamıyor.
    ama burada sepetin fotoğrafını gösterme heveside ayrıca bir sorun.

burda küçük balık ve içimize sinmeyen raporlara ilgisiz kalmak bu sorunu çözmenin bir parçası, çok gördüm küçücük balıklara tebrik yazan arkadaşları.

avlanma şekli ve beden yapıları ile bilinçlenilecek forumlar açılması ve desteklenmesi çok iyi olur.

saygılarımla.

7. metallurgist

metallurgist Gültekin Güler

Favori Kamış:
    Lineaeffe spirit 3,90
    En İyi Avı:
    Lüfer 2,1 kg
    benimde akşamki avımda 2 adet delikanlı daha fidan diyebileceğimiz 18 yaşındalarmış arkadaş alıkoyduğum balıkları görünce abi süpersin dedi. zannetmeyin onlardan ve bazı yazılarımdan kendimi yaşlı hissettiğimi. tabi alıkoyduklarımdan ziyade saldıklarımı dile getirerek birde levrek yakaladım ama saldım deyince gözleri parladı. aynen söyledikleri

abi yaaa levrek salınırmı biz puluna hasret kaldık dedi.

aslında duyacağımdan emin olduğum cevaptı sadece kelimeler farklı seçilebilir. amacım ben üzerime düşeni yapayım kendileri dinlemesede kulağının bir köşesinde kalırdı. Büyük başarılar öyle hemen kazanılmaz çok sabretmek gerekir. bu konudada eğilmemiz gereken mevzu gençlerdir bence ulu önder bile bu vatanı gençlere emanet etmiş bence ordan başlanmalı.

Etraflıca sohbet ettik gençlerle. naçizane bildiklerimi onlara aktardım. tabi sözde aldım kalan yemlerimide onlara verdim ve tembihledim. küçük yakalanırsa salacaksınız diye verdikleri

vallaha salarız oldu cevapları. Ben onların bu cevabı içtenlikle verdiklerini düşünmek istiyorum ve elimden geldiğince gençlere özellikle rastladığım tırı vırı kullanan gençlere ön ayak olmaya çalışıyorum ama zor ve meşekkatli bir yol ama söylemekten bize zarar gelmez. çok çok dinlemezler ama 100 kişi içinden bir tanesi dinlese oda kardır

8. barakuda33

barakuda33 Serkan USTUNDAG

En İyi Avı:
    turna 2.35 kg-eymir
    Yazılanların hepsini okudum.İsabetli bir konu olmuş,hepinize teşekkür ediyorum.Gültekin kardeşimin paylaştığı video'yu izledim ve ne kadar tkdir ettim.Bikez daha duyarlılığı için teşekkür ederim.Atıl abimin dediği olaya geliyor birazda;formdan faydalanan arkadaşlarda sıkıntı olduğunu sanmıyorum.asıl dışarıya ulaşmamız lazım.Hatırlarsınız'seninki kaç santim' diye bi kampanya vardı,neden bizde böyle bişeyler yaparak sesimizi duyurmuyoruz O ulaşamadığımız kitleye..Bi tişört olabilir mesela,balığa giderken giyip herkesin üzerindeki mesajı görebileceği,basit ama anlamlı bi tişört.

9. taricak

taricak Tarık Arıcak

Favori Kamış:
    Alba Star Volume 330 cm
    Favori Makine:
    Silstar Thunder 7000
    En İyi Avı:
    Sazan 1 kg
    Kesinlikle katılıyorum. Bir kampanya düzenlenebilir. T-shirtler sponsor firmalar tarafından ürün alana hediye şeklinde gönderilebilir. Neticede bir t-shirt sadece 3 TL. Hem geniş bir kitleye gönderilmiş olur, hemde amacına hizmet etmiş olur.

10. selo3535

selo3535 selahattin inaltekin

Favori Kamış:
    alba star hulk
    Favori Makine:
    ryobi exuma,kobe
    En İyi Avı:
    çıpura 1,9kg
    herkes kendince bişeyler yazmış ve güzel şeylerden bahsetmişler,ben yıllardır gümüldüre giderim daha kıyıdan balık yakalamak nasip olmadı tabi saldığım küçükleri saymassak,burda balığı bitiren kim olta balıkçılarımı hayır.Trolcüler ,dinamit atanlar bence bunlarla baş etmek lazım yoksa olta balıkçısı kıyıdan ufak 2 tane balık yakalamış ,bunları salmış salmamış bence çok önemli değil ,bilinçli olan zaten küçük balıkla uğraşmıyo herkese ii günler

11. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Selahattin kardeşim bu işin bir tarafından başlamalıyız buda bizlerin tutmuş olduğumuz küçük balıkları salarak olur, biz bir başlayalım bunun arkasından neler geleceğini tahmin edemeyiz her şey olabilir önemli olan sesşmşzş duyurmak bence şimdi birlik olma zamanı. Sevgiler.:) :) :)

12. selo3535

selo3535 selahattin inaltekin

Favori Kamış:
    alba star hulk
    Favori Makine:
    ryobi exuma,kobe
    En İyi Avı:
    çıpura 1,9kg
    orhan abicim bu siteye girenlerin %90' nı zaten bilinçli beni yanlış anlama üzülürüm :( ben kendi adıma balık hastasıyım av sezonu açılınca balık haline giderim o tekirleri ,barbunları ,mercanları görmen lazım ufacık temizlemeye kalsan balıktan geri bişey kalmaz bunlarla mücadelenin bir şekli olmalı ben satın almıyorum ama mutlaka alan insan çok .insanları sadece bu av siteleri ve yaban tv bilinçlendiremez çünkü bu kanal ları sadece meraklıları takip ediyor ,ulusal kanallarda konu daimi işlenmesi lazım ki halk bilinçlensin fakat bu nasıl olacak onuda bilmiyorum:(