ZAMANIN TANIĞI 1- flykutluc@2011

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında A.Bülent KUTLUCA tarafından paylaşıldı.

1. A.Bülent KUTLUCA

A.Bülent KUTLUCA A.Bülent

ANATOLİA FLYFİSHİNG TEAM

ZAMANIN TANIĞI-1-

Zaman olur,Tatlı su kefali,zaman olur Turna,Zaman olur Sudak ve Perch,zaman zaman Sazan fakaaat Her zaman ilk tercihimiz hep ALABALIKTIR Sevgili Nuh Hocam İle,,,,Bir Muhabbetin içinde Alabalık Varsa en Hoş sohbet ve unutulmayan ve unutulmayacak anlar çıkar meydana,gözlerimiz parlar,bedenimiz dahi hal uydurur hareketleri ile,,,o ana ,
    Bizim İçin ALABALIK demek,belkide nefes almanın diğer adı,,,zaten dostlar da öyle söyler nedir bu alabalık sevdası sizdeki,,,lafı geçse dahi kendinizden geçiyorsunuz…sizi birde merada görsek nicedir haliniz tahmin etmek zor değil….Biz Nuh Hocamla yıllaaaardır ne meralar gördük ne dereler ne çaylar ne göller ve de ne balıklar tuttuk ,anılarımıza altın harfler ile birçok an ve zamanı içinde olanlarla kazıdık,,,,am bu sefer çok farklıydı,,,hepsinden farklı hepsinden lezzetli ve hepsinden DOSTÇA ve BEREKETLİ,,,

Git Zaman Sevgili Cemal’i Aradım kardeş çok güzel balıklar tutmuşsun aldım haberini yemişsin içmişsin de hepsi senin olsun sen bize gördüğünü anlat hele,,,

Cemal Başladı Anlatmaya ve o unutulmaz anlar ve zamanlar cemal olmasa da yanımızda onun vesilesi ile başladı(sağolasan cemal kardeşim),,,

Cemal Kardeşime Bir Takım Fly Set Yaptık, oda tüm heyecan ve umutlarını alarak vurdu kendini yollara,,,hayatında ilk defa elinde fly oltası ve ucunda ANADOLUNUN EN GÜZEL ALASI vardı artık,,,artık damarlarına zerk olmuştu o dayanılmaz haz ve tutku ALABALIKTI çünkü oltanın ucundaki,,,iflah olmassın sende artık cemalim dedim ,,,,vede öylede oldu,,,cemal akşam ala ile yatıp sabah alabalık ile kalkar oldu,,

Yolara Düşme Sırası bize gelmişti artık,cemal kardeşim en ince ayrıntılarına kadar bizi misafir edecek arkadaşı olan Arif’e yönlendirmişti ve Nuh Hocam ile düştük yollara,Arif dedim ya,,,birkaç defa karşılaşmışlığımız var ama paylaşmışlığımız yok kendisi ile ,,telefon ettim kendisine ,misafiriz ya ,çekine çekine konuşurken,,,KARDEEEŞ rahat ol yaa dedi ,,,geleceğiniz yer sizin yeriniz,,,rahat olun,,,,işte o an nuh hocama döndüm ve şöyle dedim,,,
    ‘’Hocam ben bu arif kardeş ile bir kamil üçbaş ağabeyimin orda ,birde SİSAV yönetim kurulunda iken Aydın Ağabeyin yanında karşılaştım ,sanki 40 yıldır yemişliğimiz içmişliğimiz var gibi hissediyorum’’Hocam da aynı haal içinde olduğunu ve çok keyifli bir zamana doğru yol aldığımızı dile getirdi,,,,

Yol Uzun,,,ve çok kısa aralıklarla bir Cemal bir Arif Kardeşimiz arıyor hal soruyor yol soruyor…. uzun yol bir çırpıda bitiverdi,,,Arif kardeşimizin Mekanına akşam avına beş kala vardık,,,öyle sıcak bir karşılaşma ve sanki daha önce kaaaç kere birlikte av yapmışız gibi ,,,Arif kardeşim pick-up hazır hemen malzemeleri alın meraya gidiyoruz demez mi,,,canımıza minnet ,,hocamla akşam avına üç kala tam teşkil hazır vaziyette tanışma faslı bile hızla geçilerek ,akşam avına iki kala ,kardeş olmuş vaziyette vardık,,,,AVCI’yı diğerlerinden ayıran en önemli şey değimli bu zaten,,,’’TÜM AVCILAR KARDEŞTİR’’

Biraz zaman geçe dört arkadaş daha katıldı bize,hem de ne arkadaşlar,,arkadaş dan öte kardeş Oldular Bize,Mehmet Ağabey,Ziya Ağabey,Osman Kardeş ve Hacı kardeşimiz,,,

Tamda Akşam avındayız şimdi ,elimde Fly Oltam,yanımda kıymetlim Nuh hocam,,,Sevgili Arif ve diğer Dostlar,,,Akşam avı güzle olur,,,güzelde olduda,,,anam kopardı,,ufffff çok iriydi,,,vay bee takip etti beni gördü,,,ooff bee ne fırladı bee otun içinden ,,derken her kes yasal limitlerinde alabalıklarına kavuştu,,,,

bizmiii???

Yolun yorgunluğu Dostluğun ve kardeşliğin sarhoşluğu ile karışık,,çok keyifli ve bereketli bir akşam avı yaptık,,,Doğal Alabalık ta tuttuk,,,Baş belası Gökala da,,,(doğal ala merasında olanlar)

Hava karardı ve mekana dönüş başladı ,,tabi mera ile ilgili unutulmaz hikayeler ve birkaç hafta önce Cemal kardeşimizin bereketli av anıları eşlik etti yolda bize çok keyifliydi dinlemesi bile,,,

Yol Yorgunluğu dedim ama ,böyle güzel dostlar ile tüketilecek her saniye çok kıymetli,,kendimi gece saat 02:30 ‘ kadar tuttum,Mehmet ve Ziya ağabeyden ,,Arif Kardeşimizden Biraz da bizden ne varsa unutulmayan serdik muhabbet örtüsünün üstüne,,bir an geldi kendi konuştuğumu duymaz oldum ve dedim ki eey uyku bu gecede sana teslim oldum,,haydi dostlar iyi geceler size…

Sabah tüm güzelliği ile karşıladı bizi kalk borusu 05:30,,yarım yamalak bir uyku ve bu yaşamımda geç tanımaktan dolayı üzüldüğüm bir çok dost ile en mükellef kahvaltıya oturduk birlikte,,,kahvaltıyı hazırlayan ve bizi üç öğün doyuran ALİ DAYI var birde,nasıl anlatsam bilmem ki Ali ağabeyi,,,fotoğraflar içinde var,,akşamın geç vakti hiç erinmeden saçta menemen yaparken,,bu fotoğrafa güzel bakan her göz Ali ağabeyin Yüzündeki tebessümden onun nasıl biri olduğunu azda olsa anlayabilir,,,Ali Abi İyiki Varsın sizleri tanımış olmak çok güzel ve özel,,o menemen başında gecenin geç vaktinde muhabbetin belini birlikte çatır çatır kırmak ne kadar kıymetli ve unutulmaz,,,,neyse kahvaltıya dönelim ve artık çaylardan son yudumları da çekip bekleyenlerimize gidelim,,,,

Meraya vardık kuşluk vakti ,Arif Kardeşimiz,Mehmet ve Ziya abi sonradan gelen sevgili Osman ve hacı kardeşimizle dağıldık meranın bilinen muhtelif yerlerine ,,Mehmet Abi,Ziya Abi ve ben fly olta ile avlandık,arif,hocam ,Osman ve hacı mepps ile atçek yaptılar,,,öğlen vakti gelene kadar balık çok nazlı idi ,,hafta ortası çok yağış olmuş dolu da yağmış ve çok sel gelmiş,,,gecesi de dolunay olunca çok normal balığın nazlı olması,,,yinede zorlayınca ve ÇALIŞINCA oluyor,,hepimizi tatmin edecek boy ve adetlerde balığımızı yakaladık ve çoğunu da BIRAKTIK,,,

Anadolu Alası çok yakışıklı bir tür,bölgede sarı ala diyorlar,sarı gelin diyorlar,,,her balığın yerel kültüre işlemiş bir adı mevcut,,,adı ne olursa olsun Alabalık olsun,,,

Merada iki adet alabalık üretme çiftliği var ve çok büyük tesisler ,,sahipleri çok kıymetli insanlar ,,,işlerini çok bilinçli ,hijyenik ve uluslar arası normlarda yapıyorlar,,Uzun Yayla Alabalık Üretim Çiftliği,işletme yöneticisi Su Ürünleri Mühendisi Emre Kardeşimiz tüm tesisi bize gezdirdi,,üretimin en başından balığın ticari haline ulaştığı tüm evreleri en ince ayrıntılarına kadar anlattı ,Kalitenin bir bütün halinde çok ince ve titiz bir harmoni halinde uygulandığı bu tesisin sahibi Zeki bey’i Emre Kardeşimizi ve Tüm Çalışanları kutluyor ve teşekkür ediyorum,,önemli bir ayrıntı Emre kardeşimizin üzerine basarak gösterdiği
    BALIK GEÇİDİ (fotoğrafta görüldüğü gibi)Doğal türlerin üreme için ana kaynağa ve taşlı bölgeye geçişini sağlayan bir sistem, hem su girişinde hem de çıkışında mevcut ,Bu geçidin Türkiye de ilk olarak yapıldığını ve doğal popülasyonun üreme döngüsüne zarar vermediğini dile getirmesi bizi çok sevindirdi,,,ellerinize sağlık Güzel işletmenin GÜZEL İNSANLARI

Öğle yemeğine Gidelim mi ? diye Sordum Arif’’e,,,,,kardeş yemek buraya gelecek dedi ve sanırım bizim 3333333333 cü şaşkınlığımız oldu,,

Ali Abi Yemeği getirdi ,getirdi de arabanın içinde ekmek var domates var biber var ,,yemeğe benzer bişrey yoook,,,Ali Abi ile bagajı açtık ve bagajda bir araç lastiği üstünde tencere kapağı,,,haydiii, abi bu ne dedim ,,,ince ince tebessümle demez mi LASTİK KEBABI,,,hep beraber yanaştık LASTİK KEBAB’ının başına,,,şaşkınlık,kahkahalar,boş midemizin gurultusu ,muhabbetin gırrası ile çalakaşık giriştik kebaba,,,NE KEBAB’tı beeeeee
    Meşhur oldun ali abi dedik ,kırk millete anlatılacak bir lezzet bu dedik ve diyiş o diyiş PATLADI GİTTİ,,, maşallah

Öğleden sonrada çok güzel balıklar aldık ama biri başka idi,Nuh Hocamın oltasına 5-6 kilo civarında AZMAN bir gökala bindi,,zorlu bir mücadele ve aglia mapps’in iğnesini açarak Hocamı bir oltacının en suskun ve üzgün anına bürüyüp o manzarayı bize seyrettirdi ve PATLATTI GİTTİ ,olsun Hocamın O hali Hocam İçinde Bizler içinde çok Görülesi bir haldir,,,zaten biz avcılar vurduğpumuz ve yakaladığımızdan çok,vuaramadığımız ve kaşırdıklarımızı hatırlarız,,,,,EEEEEY GÖKALA SENİ HİÇ UNUTMAYACAĞIZ,

Dönüş Zamanı hep en sıkıntılı zamandır,geride bıraktıklarınızı elbette birdaha geldiğimizde buluruz,elbette o balıklar kanatlanıp gitmez,,,fakat insan ömrü kısa ve bu memlekette yaşam zor,böyle anları böyle dostları ve paylaşımları mümkün olduğu kadar çok yaşamak değimli hepimizin arzuhali,hepimiz istemezmiyiz şırıl şırıl akan alabalık dolu bir derenin başında olsun muhabbetimiz ve dostlarımız ,dönmek zor olur ama ,hep dönmek lazım gelir 

Vesile Olan Cemal Kardeşimiz ile ,demlenen semaveri ile,kulağıma batan fly iğnesi ile,elinde pense keski doktordan doktor Mehmet ve Ziya abi ile,gecenin geç vakti sacda menemeni ,sahanda yumurtası Çerkez peyniri ile,,,kebabın en hası LASTİK KEBABI ile,Candan ilgi ve alakalı Ali Abi ve Arif Kardeşim ile ,oltasını su kenarında bırakıp koşup pense getiren Osman kardeşimiz ile ,hacı kardeşimiz ile öyle bir zamanı birlikte tükettik ki ,,
    KIYMETİNE PAHA BİÇEMEM,,,iyi ki varsınız Dostlarım ,iyi ki varsınız,SAĞOLUN,VAROLUN

Anlat Anlat Bitmez,,ne sayfalar yeter nede tahmin ve Hayal gücü ,her anı ayrı keyif,her anı ayrı ayrı güzel ,her anı ayrı ayrı kıymetli zamanlardı ,,,İsteğim ve Duam Odur ki , ,her gününüz bir öncekinden güzel olsun,isteğim o dur ki birlikte yaşlanalım ,isteğim o dur ki,,Yüce Yaradan Hepinize Uzun ve Sağlıklı bir Ömür Nasip Etsin Dostlarım,,,,Nuh Hocam ve Ben Sonsuza değin Dostununuz,,,

Saygımız ve Sevgimizle

DOST SEÇİLMİŞ KARDEŞTİR

A.Bülent KUTLUCA

Nuh DOĞUTEPE

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Ağustos 2011
  2. boranersoy

boranersoy Boran ERSOY

Favori Kamış:
    Shimano Vengeance MH 240
    Favori Makine:
    Ryobi Ecusima 4000 VI
    En İyi Avı:
    42 cm. 1.250 Kg Perch
    Tebrik ve teşekkür ederim Bülent Bey, soluksuz okudum diyebilirim.

3. A.Bülent KUTLUCA

Buda Spin İle Tuttuğum Gökalalardan Sadece İkisi

[​IMG][/COLOR][/b]

4. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Müstesna zamanlara platycephalus ile tanık olmanın candan sıcaklığı bu olsa gerek. Sarıkızlar tüm güzellikleriyle endamını-işvesini sergilemiş. Ne mutlu bu lezzete varanlara.

Teşekküler Bülent, harika paylaşım için yüreğine sağlık.;)

5. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Sevgili Bülent, anlatımın bir akarsu ve içinde ki alabalıklar gibi ,, , ..

aklına yüreğine saglık..

6. tancetin

tancetin Tufan Çetinkaya

Favori Kamış:
    olta,olta,olta
    En İyi Avı:
    temiz hava, muhteşem doğa,dostluk, kardeşlik
    Şiir gibi, muheşem. Tebrik ederim, paylaşım için teşekkürler...

7. A.Bülent KUTLUCA

Sevgili Boran Teşekkür ederim:)

8. A.Bülent KUTLUCA

Bu Tarifsiz Lezzete Beliki Birgün Birlikte Mashar Oluruz Temennisi İle Çok Teşekkür ediyorum :)

9. A.Bülent KUTLUCA

Çok Teşekkür ediyorum:) Ağzınıza Sağlık :)