Zargana avında en iyi Şamandıra ve iğne

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında tarvas tarafından paylaşıldı.

1. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    Yaklaşık beş senedir zargana mrsparkle avına gönül vermiş bir amatörüm.

Tecrübelerim ile ilgili bir kaç paylaşım ve sualım olacak.

İpek, fleto istavrit, zargana kuyruk fletosu, tavuk derisi, alaminyum folyo ile Zargana avlıyorum. Bir tek şu ana kadar gümüş balığı ile avlanamadım, onu da bulamadığım için :)

ÖĞRENMEK İSTEDİKLERİME GEÇERSEK :)

1. HUSUS

Sormak istediğim bu yemler dışında canlı teke (cim cim) ile zargana yakalama şansım nedir?

Ayrıca; İpek ile Saroz'da iş yaparken Marmara kıyılarında henüz skor yapamadım, bunun sebebini hep merak etmişimdir, neden acaba?:confused:

2. HUSUS
    Zargana topu seçimidir...reeling

Renkli olan süngerimsi zargana topu mu daha mantıklı yoksa yumurta şeklinde olan fosforlu sert olan top mu? burada da sert olan (şeffaf değil) top ile pek skor yapamazken, renkli olan topla daha çok skor yapmışlığım vardır...idk

Tercih ettiğiniz ve randımanlı çalışan zargana topu şekil, ağırlık ve içeriği hangisi olanıdır?

3. HUSUS

zargana topu sonrasında kullanılacak misinanın kalınlığı ne olmalıdır?

0.15 kalınlıkla bir misina daha uygun ancak hafif olduğundan dolanma ve gam yapma olasılığı daha fazla iken 0.20 daha ağırca olmakta ve karışmamaktadır,

Hangi tip ve kalınlıkta misina tercih edersiniz?

4. HUSUS

Hangi iğneyi ve adedini tercih edersiniz.?

Hırsızlı iğne mi? yoksa tek iğne mi?

Suallerimi okuyup cevap yazan balıkavı dostlarına teşekkürler, yazmayanlara da :)

HERKESE BOL BEREKETLİ AVLAR ( LİMİTLER DAHİLİNDE)

2. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Hiç hedeflemediğim bir balık ama bazen sahteyi takip ettiğinde keşke uygun takımım olsa da atsam diyorum. Sen beş senedir iyi kötü avlamış, tecrübe etmişsin. Burada kullandığın takımlarla bizi bilgilendirsen (özellikle resim veya basit çizimlerle) çok seviniriz.

3. accuman

accuman mustafa kamil coşkun

Favori Kamış:
    OKUMA..
    Favori Makine:
    OKUMA-LİNEAEFFE....
    En İyi Avı:
    LEVREK..11.7 KG..
    MERHABA

ÜRETİLEN HER MALZEMENİN ŞEKİL,AĞIRLIK V.S FARKLI AYRICALIK VE İŞLEVLERİ VARDIR....ÖRNEĞİN RENKLİ ŞAMANDIRA DURGUN SUDA DAHA İŞLEVSELDİR YUMURTA GİBİ SERT OLANDA RÜZGARLI YADA AKINTILI YERLERDE DAHA İYİ ÇALIŞIR...TERCİHİN HANGİSİ İLE RANDIMAN ALIRSAN O YÖNDE OLMALI....MİSİNAYA GELİNCE 50 YIL DIR TEKNEDEN 0.25 KIYIDAN ŞAMANDIRALIDA 0.18 KULLANDIM ..BALIK İRİ OLURSA AYRI KONU DOĞAL OLARAK KALINLAŞIR...İĞNE İSE HİÇ DEĞİŞMEDİ MUSTAD 1522-..8 NUMARA SİYAH......GÜMÜŞ BALIĞINA GELİNCE EĞER YAKALAYABİLİRSEN İRİ OLMAYANLARDAN YANİ 2 SİĞARA İZMARİTİ BOYU GİBİ....CANLIYKEN KUYRUĞUNDAN İĞNEYİ TEK SEFER GEÇİR SARSMADAN AT VE BIRAK MEARADA BALIK VARSA ZATEN HEMEN KAPAR.....BİRAK KENDİNE AICIK SONRA ELE AL....RASTGELE.......:thumb: :thumb: :thumb:

4. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Zargana topu ile ilgili bilgiler için teşekkür ederim, bu ayrıntıyı daha öne duymamıştım.

Bugün 0.12 aldım çekeri 1.9 kilo, zaten Marmara ve Ege zarganaları 55 cm 400gr pek gecmiyor, en azından benım yakaladıklarım...

5. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Merhaba ilginiz için,

Çizim konusunda pek becerikli değilim :D

Ancak Zargana düzeneği çok basittir,

Klipse topu takarsın, topun diğer ucuna ufak bir fırdindö fırdöndüye de en az 1,5m 0.15-0.18 floracarbon ya da monoflament denen normal misina, misinaya da Mustad 8 numara siyah iğne sonra fleto yemi bir kibrit uzunluğunda kesip iğneye takıp savurabildiğin kadar atarsın

top suya ınmeden 1 m kala makıneyı kapatırsın böylece yem topun arkasına savrulur, karışmaz.

1 dk beklerın ve ağır ağır cekersın,

büyük zarganalar suyun 1-2m altında olduğundan 20-30 sn beklemelı çekişlerde iri zarganalar var ise yapışırlar ve eğer kamış kobinasyonunuz ince ise oldukça zevkli bir mücadele olur :)

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Aslında en iyi zargana takımı böyle olmaz. Ama en iyi zargana takımına hacet olup olmadığı ayrı bir husus.

Öncelikle topa bakmak lazım. Topun ileri tarafı daha ağır olmalı. Böylece atışta hem uzağa gider, hemde havada takla atıp takımı karıştırmaz. En iyi zargana topu, ince kalem şamandıralar olur. Ama atışa pek gelmez. Atışta da iyi netice verecek bir top kolayca evde yapılabilir. Kombi tesisatlarında kullanılan borulardan bir karış kadar alın. Bunlar PP denen malzemeden yapılır, suda yüzer. Bir ucuna kalın kartondan yuvarlak bir parça kesip, para gibi, ortasını delip geçirin. Delikten ince bir boru, şamandıra borusu veya süs bayrağı, balon sapı gibi bir boru geçirin. Bu içteki boro ne kadar inceyse o kadar iyi. PP borunun ortasında öylece dursun. Sonra mumu eritip borunun üçte ikisini mumla doldurun. Kalan boş kısmı da köpükle iyice doldurup, gene kartondan bir parçayı kapak gibi hazır edin. Köpüklerin üstüne biraz mumla dolgu yapıp kapağı geçirin. Kapağın üstüne de erimiş mum döküp sabitleyin. Sonra da bu şeyi turuncu ile boyayın.

Bunu yapamıyorsanız, kiviye benzeyen topları tercih edin. Onların içinde boru gibi bir kurşun olur. O kurşunu bir uca iyice itin. Bu uca takımı bağlayın.

Gerek böyle yaptığınız, gerekse hazır alıp kullanacağınız zargana topu için en iyi netice topun gezer olması ile alınır. Bir metre kadar kalınca bir misina, tercihan %100 FC misinanın bir ucuna bir fırdöndü bağlayın. Büyükçe bir boncuk geçirin. Topu ve ardından bir boncuk geçirip, bir kasa gözü yapın. Kasa gözünden makineden gelen misinaya, diğer fırdöndüden ise takıma bağlayın. Boncuklar topun fırdöndüden geçip gitmesini engellemek içindir.

Takım kısmına, önce 0.28 - 0.30 %100 FC misinadan 1 - 1.5 kulaç kadar bir parçayı o fırdöndüye bağlamakla başlayın. Klips kullanmayın, doğrudan bağlayın. Sonra misinanın diğer ucuna bulabildiğiniz en küçük fırdöndüyü bağlayın. Elinizdeki değil, bulabildiğiniz, yani 1cm, 7mm gibi ufacık bir fırdöndü olmalı. Sonra 0.20 %100 FC misnadan bir kol boyu kadar bir köstek yapıp, ucuna iğnenizi vs. bağlayıp bu fırdöndüye takın.

Bu tarif elbette çok üstünkörü bir tarif. Dikkat edilecek şeyler şunlar.

Takım bir karış kadar su altından gelmeli, durmalı. Boru şeklindeki şamandıra bu görevi çok iyi sağlar.

Şamandıra/top gezer olmalı, zargana yemi önce yoklar. Bu esnada şamandırayı hissederse bırakır.

İri zarganalar 1 kulaçtan daha derinde gezer genellikle. Bu nedenle takımı atıp beklemek, büyük zargana şansınızı artırır.

Küçük zarganalar bilhassa herşeye atlar, herşeyle tutulabilir. Ama en iyi turuncu renkli şeylerle tutulacaklardır.

İğne tercihi için, Fudo ISEAMA 12 numara zargana işinde en başarılı iğnedir. Fakat FC misinaya doğrudan değil, 2-3 cm lik bir ip misina ile bağlanmalıdır.

huseyinyikilmaz bunu beğendi.
  7. buraksevim

buraksevim burak sevim

tekkenin başını koparıp kuyruğuna baskıyla içini çıkarıp 12 no tek iğne ile kulanabilirsin

8. Nautilus61

Nautilus61 ümit

Favori Kamış:
    okuma octana spin , lineaeffe power drive surf
    Favori Makine:
    okuma raw II 55, trio 30s
    En İyi Avı:
    10cm istavrit :-)
    Ya zarganaya atarken yemi biraz misinayo gergin tutacak şekilde ağır yaparsak zaten yem sağa samandıra sola düşer hiç de karışmaZ ben öyle atıyorum

9. king_barracuda

king_barracuda

işin ilginç tarafı bende istanbul dışında farklı yerlerde ipek ile iyi kötü işgörurken istanbulda gurpınar mimarsinan ve avcılar hattında ipekle vuruş dahi alamıyorm yoklamıyor bile.
    yemli zargana takımla alıyorm bu bölgelerde. ipek kulluanımınıda yabancı değilim bana kolaylık sağladığından ilk tercihimdir. ama sürekli ava giitiğim meralarda çalışmamasıda ayrı bir sinir harbidir

10. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Aynen, bende Saroz'da resmen boş çekmezken Gurpınar'da 0 cekmemin sebebini çook merak edıyorum, Saroz'da sanırım yemlık balık az olsa gerek ondandır...

11. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Serdar Bey,

Açıkçası yazdıklarınız çok prof. şekilde ancak anlayamadığım noktalar var ÜSTADIM,

Şimdi ne anlamadığımı yazarsam diyeceksiniz YUH :)

Bunun resimli anlatım yöntemi var mıdır? :)

Çok hazırcıyız ama bu nesil görsele çok alıştı ondandır :)

Saygılar

Teşekkür ederiz, yani biz zargana diyip geçiyorduk ama işin bu boyutu gerçekten müthiş deyatlıymış...

12. sessizdenizci

sessizdenizci Mustafa

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex 425-250, Okuma Safina-x Tele-Spin300, Ron Thomson Tyron teleskopik 270. mt
    Favori Makine:
    Okuma Avanger AV40, Okuma Safina Pro SPA 65, Lineaeffe Rapid Drake RD 30, Silstar
    En İyi Avı:
    Büyük balık kaçtı
    Zargana da yeniyim, son 3 yılda zargana mevsiminde arada bir avlandım. İpek ile sıfır skor varken midye içi veya kuyruk fileto ile hatırı sayılır skor aldım.

Ben genelde hırsızlı yapıyorum, marka seçimine gitmeden keskin-elle tutulabilir makul iki çapraz iğneyi 2-3 cm ara ile bağlayıp (genelde 10 numara önde 8 numara geride, veya numaraları orantılı şekilde artırabilirsiniz fakat verim düşüyor, daha küçük iğne aralığı kullanmak ise kalemleri çekecektir) yemi takıyorum. Eğer deniz üzerindeki dalga kırpışmalar çok fazla ise iğne ile şamandıra ortasına iki gramlık kıstırma kurşun takıyorum. Uzağa atıp 15-20 sn bekleyip yavaş yavaş çekiyorum. Mücadelesi sevkli olan balıklardan biridir. Haftaya deneyeceğim, malum 15 Ağustos dedi mi başlar.

Dün Kuleli kıyılarında kalemler gümüşleri kovalıyordu, Marmara açıklarında illaki büyükleri vardır.

Rast gele...

13. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Merhaba,

Bilgiler için teşekkür ederiz, bir kaç bilgi rica edeceğim::confused:

Kullandığınız topun rengi, ağırlığı ve misinanın kalınlığı ve çekeri nedir?:rolleyes:

Birde kuyruğu tam fletomu yoksa sadece AK olan kısmını mı iğneye (fletoyu ikiye bölüyormusunuz) geçiriyorsunuz?

bunlar bu işin detayları:D :D

14. sessizdenizci

sessizdenizci Mustafa

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex 425-250, Okuma Safina-x Tele-Spin300, Ron Thomson Tyron teleskopik 270. mt
    Favori Makine:
    Okuma Avanger AV40, Okuma Safina Pro SPA 65, Lineaeffe Rapid Drake RD 30, Silstar
    En İyi Avı:
    Büyük balık kaçtı
    Toptan önce ip misina, toptan sonra (iğnenin olduğu yer) FC Misina 0.20 -daha inceside işini görebilir-.

İlk meraya vardığımda bulabiliyorsam midye, midye yoksa bir kaç istavrit yakalıyorum. Fileto yapıp kuyruktan 2-3 cm civarını takıyorum. Fileto yaptığımı bir daha bölmüyorum. İğne et kısmından geçip balığın deri kısmından dışarı çıkıyor.

İlk zarganayı yakalayınca direk zargana kuyruğundan aynı yöntem ile fileto. Zargana kuyruğunu tek geçerim, ne istavrit, ne hamsi ne de tırsi...

Topun rengi genelde turuncu-sarılı top kullandım, bir kaç seferde kamacı marka kullandım. Uzak atışlarda daha verimli ama renginden dolayı verimi düşürdü mü/düşürmedi mi yorum yapacak kadar kamacıyı denemedim.

Ayrıca LRF için temin ettiğim silikonlar ve baby jigler var, bu sezonda onları da zarganada deneyeceğim.

15. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bilgiler ve tecrübe paylaşımınız için teşekkür ederim.

Bende renkli olan toptan kullanıyorum..

İp misina dışında yöntemlerimiz ayrı, sadece yemin bir karış batması için kıstırma kurşun kullanacağım...

LRF silikonlarının iş yapacağına inanyıorum, zira zargana su üstünde olan birçok şeye saldırıyor..

Şimdiden rastgele...reeling

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Turuncu olsun.

Zargana avı ikiye ayrılır. Birisi, ufak, acemi zarganaları avlama olayıdır. Suda hemen her şeye saldırırlar. Ufak bir jige turuncu bir silikon tak, bir metre kadar filan bir FC misinayal bağla. Spin kamışla at, WTD yapar gibi silkeleye silkeleye çek yavaştan. Zargana varsa hiç hayır demez.

Ama birde büyük, işini bilen zargana vardır. Acemi, küçük zargana, gümüş vs. sürüsüne yukardan saldırır. Çünkü, sürünün altı büyük avcıların yeridir. Belgeselleri filan izleyin bakın. İstavrit çaparisi sallarken bakın, bazen en alt iğneye çinekop, üstten istavrit gelir. Yani, yırtıcılar, sürülere genel olarak alttan dalar. O nedenle ufak zargana sürünün üstünde kalmayı tercih eder. Ama hem kaçabilecek hızda, hemde yırtıcıya pas vermeyecek boydaki zarganalar, sürünün altında gezer.

Yapılması gereken, ortalıkta yem sürülerini gözetlemektir. Sürü ne kadar derine inmektedir? Atıyorum 2 kulaç mı, o zaman sizin yemin iki kulaç aşağıya inmesi lazım ki, büyük zargana veya ordaki yırtıcı görsün. Bunu da şamandıra ile yapabilirsin en kolay. Fakat, onlar ustadır, öyle ipe, silikona filan pek tav olmaz. Kuyruk altı veya bütün kurt ancak bir tercih olabilir.

Bu yolun bir sıkıntısı da şudur. Sürünün altında zargana yerine çinekop, lüfer vs. bolca bulunabilir, sonuç takımınızı alıp gitmeleri olacaktır.

17. sessizdenizci

sessizdenizci Mustafa

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Büyük balık kaçtı
    İşte bunun için bazı durumlarda ortaya bağlanacak bir kıstırma kurşun iyi sonuç verebilir. Ve dediğim gibi ipek ile daha skorum olmamasına rağmen fileto kuyruk ile skor iyidir. Belkide ipek ile küçükleri hedeflemediğimden dolayıdır.

18. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Klasik şamandıralar vardır üzerinde 35gr veya 40 gr yazar stopper ile kullanılanlar, bu şamandıralara takımı bağlayıp atalım ancak çok uzağa atamayacağız malum...

misina şamandıranın altında kı kıvrımda rahat hareket edeceği için zargana yemi alıp ağırlığı hissetmeden yol alabilir...:thumb:

yemi yuttuğunda zaten şamandıra batacağı için tasmalamak kalıyor...
    :rolleyes:

BURDA EN ÖNEMLİ HUSUS SANIRIM ZARGANANIN YEMİ ALDIĞINDA AĞIRLIK HİSSETMEMESİ?:confused:

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Zargana gagasında ısırır yemi. Arkasını döner, alır gider, biraz ötede yer. Eğer o döndüğü anda ve giderken şamandırayı hissederse, yemi bırakır, yada belki ağzından sıyrılıp kendi çıkıyordur, bilmek zor.

Zargana bazen çift dalıp, bir hamlede yemi yutar. Ama bu nediren olur, çoğu durumda yukardaki gibi avalanır. Bu yüzden zarganaya yemi hissettirmemek önemlidir. Zaten zargana oynarken tasma filan atılmaz, aksine hareketsiz beklenir.

Bu noktada, bahsettiğim FUDO ISEAMA 12 No iğne veya muadili ISEAMA iğneler çok iyi netice veriyor. Zargana hamlesini yapar yapmaz kapıyor. Ama bu iğnelerin çalışması için ip misina ile bağlanması lazım.

20. batu2004

batu2004 salih ozbati

Merhabalar,
    Serdar beyin söylediklerine bende katılıyorum.
    Ancak sığ sularda avlandığımızda dibe inme şansınız olmuyor.bu sefer zargana yerine ispari vs balıklar musallat oluyor.
    26 temmuz 4 ağustos izmir foça zargana avlarımda jig ve ağırlık takarak denedim yani yemi balık yavrusuna benzettim.bu seferde zargana yeme kafadan vuruyor ve misina ile karşılaştığı için daha çok ürküyor.
    bence en önemli konu yemi takmakta ben genelde küçük iğne kullanıyorum.WMC 9224 ps 11 numara eskiden mustad kullanırdım ama şimdi hepsi çin malı ve kalın.
    serdar beyin dediği ip misina kullanmak bencede çok makul çünkü balık dönerek geldiği için 014 berkley trielene Fc misina 3-4 balıktan sonra kopabiliyor.
    Buyuk zargananın aşağıda bulunduğu yerler genelde derin sular ama sığ sularda iri zarganalar 30-50 cm aşağılarda oluyor.
    Ben genelde zargana için pek beklemeyi tercih etmiyorum zargana hareketi seven balık top düştüğü anda meraklı bir şekilde sese gelecektir.