Zekeriyaköy Kiptaş Gölet

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında Querorz tarafından paylaşıldı.

1. Querorz

Querorz Fatih

Arkadaşlar Zekeriyaköy'deki Kiptaş'ın yanındaki ufak gölette balık bulunuyor mu? Bir arkadaşımın yanındayım şu anda o civarda. Olta sallamayi dusunuyoruz:).

2. Querorz

Querorz Fatih

Arkadaşlar bu göleti uzun süre internette araştırıp bir bilgiye ulaşamamıştım.

Sonra o civarlardaki bir sitenin görevlisinin "Balıklar o kadar büyükler ki ördeklere saldırıyorlar" şeklindeki ifadesi üzerine şansımı denemek üzere oltalarımı salladım.

Göletin yakınlarından geçen bir amcanın "Buraya lağım suları dökülüyor. Eskiden balık vardı ancak artık olduğunu zannetmiyorum" şeklindeki uyarısı da pek umrumda olmamıştı ancak kısa bir süre sonra farkettim ki, uzaktan bakıldığında cennetten bir köşe gibi görünen bu göletin suyu, bildiğimiz lağım suyundan başka bir şey değil.
    Üzüldüm açıkcası. Böyle güzellikler mahvolurken neden kimsenin kılı kıpırdamıyor? Ağaçlar içinde muhteşem bir doğası var oysa ki...

3. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Mustafa o bölgeye yakın oturuyorum neyseki gölün etrafında değilim :)

4-5 yıl önce orada iri balıklar olduğunu duymuştum, hatta bir arkadaşım her hafta sonu ava gidiyordu oraya. Ne yazık ki çevresindeki sitelerin arıtma sularını (artık ne kadar arıtıyorlarsa) göle vermeleri ile bu hale geldi orası.

4. Querorz

Querorz Fatih

Ceyhun abi bu insanlar kendi çevrelerindeki böyle bir güzelliği nasıl olur da böyle mahvederler anlam veremiyorum. Atık sulardan oluşmuş olmasına rağmen çevresinde oturup zaman geçirmekten inanılmaz keyif aldım.

Suyun her yerinde dipten gelen su kabarcıkları vardı. Bunları ufak balıkların yaptıklarını tahmin ettim(bazı balıklar dipteki kumu karıştırarak çıkarıyorlar bu kabarcıkları). Fakat sonradan gölün canlı barındıramayacak kadar pis olduğunu anladığımda bu kabarcıklara bir açıklama da getiremedim. Böceklerin mi işi bu yoksa?