Zıpkın Önerisi ?

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında badokan tarafından paylaşıldı.

1. badokan

badokan Okan Demirel

Arkadaşlar bu Gün bir zıpkın alacam, ama nası bişey önerirsiniz.
    amatör olarak dalıyorum. amatör başlangıç seviyesinde zıpkınlar işimi görür,
    marka fiyat önerileriniz nelerdir ?:confused:

2. gokhanekiz

gokhanekiz Gökhan Ekiz

Favori Kamış:
    Discovery 4.20 surf KaMIŞ
    Favori Makine:
    oKUMA
    En İyi Avı:
    yAYIN :) ne bileyim o zamanlar tartımız yoktu, kamışımız dahi yoktu çubuktan yapardık oltayı :)
    freesub goldenhorn 82, veya apnea powerpoint 82 başlangıç olarak uygun olacaktır.

3. 29519

29519

Kendi halinde güzel güzel yüzen bir canlının kafasına zıpkın sıkarak ne yapacan be güzel kardeşim. Gel sana güzel bir takım yapalım balığını tut, hem istersen geride salabiliyorsun.
    :)

mustafacaliskan bunu beğendi.
  4. poseıdon74

poseıdon74 ERDEM ERÖZ

Kendi halinde yüzen canlıyı eğer limit altı bi canlı ise vurmama şansın var fakat iğneyi midesine kadar yutan parmak kadar ispari yada mırmırı yada ismini sayamadığım onlarca çeşit balığı nasıl yüzdürmeyi düşünüyorsun? :) Cevabını ben söyliyeyim büyük iğne kullanarak diyeceksin.Ama unutma hedef balık büyük olsada her zaman o iğneyi yutacak limit altı bir balık mutlaka çıkar.Heriki şekildede av yaptığım için iyi biliyorum onun için işin etik kısmına girersen emin ol zıpkınla balık avı daha etik.Yada şöyle düşün kafasına sıkmak; boğazındaki iğmeyi kanırtarak çıkartıp o balığı bir kova suyun içinde çırpına çırpına ölmesini beklemekten daha iyidir. Son cümleyi yazmıyacaktım ama zıpkın avını cinayet gibi gösterince dayanamadım... Sağlıcakla kalın sağlıcakla dalın...;)

Berksah bunu beğendi.
  5. omurakgun

omurakgun Ömür

Favori Makine:
    CORMORAN UK CARP Big Ben 7Pi 5000 Mina
    En İyi Avı:
    Kolyoz - Boyu 32 cm
    Bende geçen sene zıpkına heveslendim. Kime sorsam 90 lık zıpkın dan aşağı alma diyordu.
    Bende Yılmaz marka 90 lık bir zıpkını internetten sipariş ettim.
    Zıpkın gelince bi baktım zebellah gibi birşey. Mağazaya gidip görsem hayatta almazdım. (Benim boyum 160 cm zaten)
    Yeni başlayacaksan marka olarak Yılmazı önerebilirim. Fiyatı da kalitesi de makul. Boy olarak 75 veya 60 lık öneririm.

6. 29519

29519

Yok çıkmaz ben dana gibi iğne kullandığım için benim oltalarımı kolay kolay hiç bir balık yutamaz. En son gittiğim eşkina avında bile 10 tane küçük eşkina yakaladım ve hiç biri zarar görmeden denize iade edildi. Bana hangisi türlerin korunması için daha faydalı bir av biçimi diye sorarsanız eğer limitlere göre yapıldığı sürece her zaman zıpkınla balık avcılığıdır. Garibime giden ise suyun içinde özgürce yaşarken yüzerken gördüğünüz hatta belli bir empati kurduğunuz o güzel canlıya nasıl tetik düşürebildiğiniz. Ve merak etmeyin bende 20 li yaşlarımın ortalarına kadar zıpkınla balık avcılığı yaptım ve iyi de dalarım lakin en son vurduğum karagöz'ün omurgasını parçalayarak diğer uçtan çıkan zıpkına rağmen yüzmeye çalışması zıpkınla balık avcılığına tövbe ettirdi. İleriki zamanlarda düşüncem damaksız iğne kullanarak at çek avcılığı yapmak ama o nun için biraz daha olgunlaşmam lazım.

7. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Budur... Tebrik ederim. :)

8. poseıdon74

poseıdon74 ERDEM ERÖZ

İyi bir zıpkıncı olsaydın o 10 adet küçük eşkinanın kılına bile zarar gelmezdi.Sonuçta o iğneyi ağzına alabiliyorsa risk herzaman var.Bu seferkilerin zarar görmeden denize iade edilmiş olması yakalanmış olmaları gerçeğini değiştirmiyor.Sonuçta bizim yaptığımız amatör balık avı...Sirkülere uyarak balık popülasyonuna zarar vermeden belli bir olgunluğa erişmiş balıkların avı...Ve tekrar ediyorum bunun en seçici ve doğru yolu bana göre zıpkınla balık avıdır.Zıpkınla vurduğun karagözün halini yazmışsın iyide olta ile yakalayıp kovada yavaşça ölen balıkları izlemek farklımı arkadaşım...Zıpkınla balık avını bırakmanı olgunlaşmaya bağlamışsın:) (balıkların yakalanış şekline göre mi olgunlaşıyorsun yoksa seçicilik kıriterlerine göre mi(sirküler)?Senin seçici olduğunu yazılarından azçok anlıyorum ama ozaman seçtiğin kelimelerdede seçici olmanı öneririm.Çünkü sana göre benim zıpkın avcısı olarak olgunluk problemim var. demekki benim daha çok yolum var.....Ama olsun acelem yok.:) İnşallah oltana hep trofeler takılır...Sonrası sana kalmış. Ben işimi şansa bıkmıyorum.(zıpkıncı olduğum için önümde neyin yüzdüğünü görüyorum:p )

9. 29519

29519

Eee livar var ayrıca kovanın suyu da sık sık değiştirilebilir ve avladığımız balık sayısı tatminkar değilse denize geri salınır, olta ile av da böyle bir opsiyonumuz var. tabii zıpkını yediği an da şoka uğrayıp sağa sola kaçmaya çalışan ama zıpkının ağırlığında en soununda olduğu yerde kalan veya karnından vurulduğu için bağırsakları dışarıda yan yan yüzmeye başlayan dahası kaya arasında vurulup sıkışan ve kanırtılarak çıkarılan bir balığın çabuk ölmesi için solungaçlarını açana kadar kafasına bıçak sokulması kadar insancıl yöntemler değil bunlar. :) Ayrıca ben kendi olgunlaşmamdan bahsettim öldürmekten ziyade yaşatma yolunda bir olgunlaşma ve pek tabii ki sizinkini bilemem. Yok siz diyorsanız eğer "ben oldum bittim" benim diyecek hiç bir şeyim olamaz bu konuda.
    Ama şunda hem fikiriz gerçekten layığı ile yapılmış zıpkın avı seçicilik ve başka bir canlıya zarar vermeden hedef balığı avlama konusunda en etik av türüdür. Lakin en insancıl av türü mü? işte orada ayrılıyoruz. Bence değil.
    Trofe peşinde değilim ki zaten 22 kg lık akya da tuttum 5 kg lık sinaritte daha ne tutacam benim için yeter. Amacım sadece doğa ile bütün olmak o nu hissetmek sonuçta spin kamış ve 3 iğneli çapari ile yaptığım sardalye avından da oldukça keyif alıyorum ki bana da yetiyor zaten. Tuttuğum sardalyeleri balık tutmaya çalışan iki tane genç arkadaş vardı onların kovasına atıyordum. :)
    Sağlıcakla kalın sürç-i lisan ettiysem affola.
    :)

10. badokan

badokan Okan Demirel

Yılmaz'ın 60'lık 2 kademeli zıpkınını Aldım, yorumlar için teşekkurler.
    ama dün antalyada deniz dalgalı oldugu için avlanamadım sadece keşif yüzüşü yuptım :)

balık vardı ama dal çok oldugundan bi o yana bi bu yana sallanıp duruyodu

kayalıklara kafamı çakma ihtimalimde yüksekti.

haftasonu umarım iyi olur deniz.

11. 29519

29519

Hayırlı olsun, nefesinize kuvvet. Bu arada balıklar suyun altında daha iri gözükür bu oran aklında olsun.

12. jimmyvega

jimmyvega Erkan Küçük

Yılmaz Yerine Başlangıç İçin Apne powerpoint(veya rebel) veya freesub goldenhorn seçseydin daha iyi olurdu... Yılmazın fiyatı çok uygundur ancak kalitesizdir. O yüzden ava giderken yanında mutlaka yedek palamut, lastik ve şiş bulundur derim.(benimde ilk zıpkınım yılmazdı ve özelliklede palamut beni çok yolda bırakmıştı)
    Yine de hayırlı olsun,
    Nefesine kuvvet, iyi avlar.

13. crazy123

crazy123 ALİ

En İyi Avı:
    (EŞKİNA) kaya levreği 1.5 kilo
    15 yaşındayım kaçlıkmzıpkın önerirsiniz????

14. oth

oth

Yılmazlada iyi avlar çıkarabilirsin, özellikle taş altında en pahalı zıpkınlar ile yılmazın verimi arasında pek verim farkı olmaz,
    Uzun müddet yılmaz kullandım daha sonra modifiye ihtiyacı hissettim özellikle paslanan şiş ve kuvvetsiz lastikler biyerden sonra yetersiz geliyor insana, Ben bu modifiyeleri yaparken malzemeci arkadaşlar o kadarına gerek yok sen şahini ferarimi yapıcan gibi şeyler söylesede şişini ve lastiğini değiştirmişdim (hatta gaza gelip makara bile takmıştım:) ) o tüfeği 15 yıl kadar kullandım (ilk ve tek tüfeğimdi) geçen yıl malzemeleri koyduğum evin bodrumunu patlatılınca tüfekde gitti zaten artık yeni bir tüfek almayı düşünüyordum mecburen almak zorunda kaldım. Allah kazadan beladan korusun rastgele

15. SinanBurak

SinanBurak Sinan Burak

Zıpkın alcam bende ama abilerim yeterince faydalanamadım sizin guzel tartısmanızı bolmeden bana da bırkac onerıde bulunablır mısınız.
    Teşekkür ederim güzel birşey almak istiyorum mümkünse zıpkının refleksi kac olmalı boyuma gore mi zıpkın seçmeliyim acemiliğimi atıyorum artık faydalı bilgilerinizi bekliyorum tesekkur ederım
    (boy konusunda bırkac duyum aldım 187cm boyum var bilgilerinizi bekliyorum)

16. emir şengezer

emir şengezer emir

Favori Kamış:
    Shimano Speedmaster Power Game - Shimano Nexave BX Surf - Lineaeffe Prestige 7000
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 10000 XSB - Shimano Biomaster C5000 FB
    Marka vermeyeceğim fakat lütfen güvenli bir zıpkın alın. Piyasada ucuza bulunabilen pek çok yılmaz marka eski mekanizmalı zıpkınlar maalesef güvenli değildir durduk yerde boşalabilir.

Başlangıçta 90'lık uygundur aslında ama kurumda zorlanırsanız daha uzun lastikler kullanabilirsiniz.

15 yaşındaki arkadaşım, zıpkınla balık avına heves etmen çok güzel. Fakat öncelikle bu işi iyi bilen ve sana sabırla öğretebilecek birini bulman gerekir. Sonrasında 75lik bir zıpkın işini fazlasıyla görecektir.

Bir de aman zıpkınsız dalın ama bıçaksız dalmayın.

17. emir şengezer

emir şengezer emir

Favori Kamış:
    Shimano Speedmaster Power Game - Shimano Nexave BX Surf - Lineaeffe Prestige 7000
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 10000 XSB - Shimano Biomaster C5000 FB
    Şu an ne kullandığını bilmiyorum fakat kaliteli bir 90lık zıpkın işini görür. Tecrübe ettikçe ihtiyacın olan menzili ve manevra yeteneğini kendin kestirip ona göre lastik şiş kombinasyonlarına ya da yeni zıpkınlara (ahşap, karbon vs.) yönelebilirsin.

Bu arada alacağın zıpkın biraz da ayırdığın bütçeye bağlı. Çeşitli zıpkıncı forumlarında 2. elleri de takip edebilirsin.

Son düzenleme: 29 Haziran 2011
  18. blogcan

blogcan blogcu

19. mifatea

mifatea mehmet

Favori Kamış:
    zıpkın apnea-deeper
    En İyi Avı:
    levrek 4.800 g
    apnea rebel veya powerpoınt işini görğr

20. mustafacaliskan

mustafacaliskan Mustafa