sülünez boru kurdu mamun hangisi verimli

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında kumbasar tarafından paylaşıldı.

1. kumbasar

kumbasar Fatih KUMBASAR

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    50 gr isparoz , 250 gr ot balığı
    sülünezi nasıl takarsak verim alırız.. yemciye gidiyorum sülünez boru kurdu mamun var diyorlar hangisi almak daha iyi olur ( tabiki dip oltları için ) bir sülünezi nası takcağız .. :rolleyes:

2. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Silünez klasik bir yem olmakla birlikte ben kendi adıma çok verimli olduğunu söyleyemem.
    Ya da aslında şöyle bakmak lazım olaya. Avlamak istediğimiz balığın cinsi nedir. Örneğin çipura için yengeç, mamun ve sardalye tavsiye edebilirim.
    Mercan da yengeç verimli olmaz, mamun ve silünezi deneyebilirsiniz.
    İsparoz, izmarit gibi balıklar için silünez kullanabilirsiniz.

Yani konu çok kapsamlı önemli olan hangi balığı avlamak istediğiniz sorusuna verecek olduğunuz cevap burada.

3. balikci

balikci

Cezbedici olarak düşünürseniz boru kurdunu tercih edin, levrek, çipura ve sparidae ailesinden tüm balıkların ilgisini çekmesini sağlarsınız, boru kurduyla (tazesi) yapılan avlar oldukça verimli geçer, ancak iğneden kolay alınabilir bir yem olduğundan, sadece hedef balıklara yönelik kullanılması uygun olur, örneğin levrek gibi.

Sülünes ise, yine kabuklular ailesinden balık avında hem kıyıdan, hemde tekneden yapılabilecek avlarda etkilidir, iğneden alınabilmesi, boru kurdundan biraz daha zor olduğundan, yemi tırtıklayan balıkların ufak balıkların oltaya takılmasının birazcık olsun önüne geçmiş olursunuz, yukarıda saydığım balıklar haricinde tekneden açılacak olursanız mercanda avlayabilirsiniz.

Mamun amatörler için kullanılabilecek en iyi yemlerden biridir, canlı olması ve kıvır kıvır hareketleriyle sualtında iri balıklar tarafından hemen farkedilmesini sağlar, avda kullanılacak mamun mutlaka taze ve canlı olmalıdır, ölü mamun oltayı fırlatırken (kıyıdan) havada parçalanabileceği gibi, avında verimsiz geçmesine sebep olacaktır ;)

Son düzenleme: 3 Nisan 2008
  4. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
  5. levrekçi59

levrekçi59 Doğan DUBA

Favori Kamış:
    okunmuş oltam )))
    En İyi Avı:
    Levrek 4,97 kg

ben kesinlikle kurt diyorum ...sülünezle sadece mırmır alabilidm ama kurtla levrek ve ispendek çok aldım...şarköyde ve yeniçiftlikte kurt ile çok verim alıyoruz...

şarköyde de kurtla sülünez satılıyor ama sadece kurt alıyor herkez ikisini yan yana bile koymak yanlış...kesinlikle kurt diyorum

6. levrekcan

levrekcan Kürşat

Favori Kamış:
    Savagear Troutizimo 6,3 1,90 cm 0-5 gr Spin
    Favori Makine:
    shimano technium 2500 fc
    En İyi Avı:
    levrek 2,5 kg 67 cm 3 kg+ domuz balığı
    sülünezle kurt birbiriyle çok karşılaştırılmayacak yemler.kurt kesin sonuç veriyor ama ben levreklerin büyüklerini hep sülünezle yakaladım diyebilirim

7. rehbernet

rehbernet Gökhan Bayrak

Bence ilk olarak boru kurdu sonra sülünez gelir.
    Mamun İst de sularda pek verimli olmadı.
    Ya balık yeme yabancıydı. yada yemin balığı yoktu.

8. Arkadaşlar bu yöreye göre değişen bir cevaba sahiptir..Genel olarak boru kurdu ve tüm kurtlar verimli olsada sülünez ve mamun tamamen yöreye beğlıdır.:)

Örneklemek gerekirse Bandırmada mamun oltanın ucunda 2 gün kalsa balığın biri (çupra,levrek dahil)..yahu buda neyin nesi tadı nasıl diye merak edip yemeye kalkmaz..Ben denedim mamunlar okadar canlıydıki yakalamak için terlikle vurup sersemletmek gerekiyordu.:D .Buna rağmen 2 günlük avımda mamuna tek bir vuruş olmadı..

Sülünez Bandırma ve çevresi açısından en kral yemdir..yemeyen balık yoktur..Başta çupra asla affetmez.;)