BALIK AVI Cengiz Balıkçılık
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Yemler ve Yemleme
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol


yem çeşitleri ve iğneye takılmaları (1)

Cevapla
09-07-2007, 16:40   #1
hakan28
hakan / manisa
 
hakan28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 538
Favori Kamışı: kamışlar, el oltaları
En İyi Avı: Levrek, çipura
06/07/2007 akşamı eşimi de alarak Seferihisar’ın Sığacak Limanı’na gittim. Hava oldukça rüzğarlı ve liman içi dalgalıydı. Eşimle beraber araçtan inerken bile zorlandık. Çünkü rüzğar araç kapılarının açılmasını bile zorlaştırıyordu. Manisa’dan kalkıp oraya kadar gitmişken geriye dönmek de olmazdı. Aracımızı park edip masa sandalyemizi kurup ışığımızı ayarladık. Sonrada eşimle beraber oltalarımızı açtık. O rüzgara ragmen oltalarımızı bir umut denize attık. Rüzgarın salladığı zillerden balığın vurup vurmadığını anlamak oldukça zordu elbette. Arada oltalarımıza baktık, yemledik yine attık. Gece boyunca birkaç isparoz, 3 tane iskorpit ve 2 karagözden başka da oltamıza gelen olmadı. Hadi siz gidin de, amcalarınız, babalarınız gelsin laflarıda kar etmedi. Anlayacağınız dişe dokunur bir av olmadı. Bende bu zaman dilimini başka türlü değerlendirmeye karar verdim. Yanıma aldığım 4 çeşit yemi eşiminde yardımıyla fotograflayıp, belki işine yaracak arkadaşları olur, düşüncesiyle konu başlığı altında hazırladım. Fotolarda göreceğiniz eller bana aittir. Çalışma bittiğinde ben bile tanıyamadım ellerimi pislikten. Daha önce bu yemlerle çalışmamış arkdaşlar çekinmesin yıkanınca kolayca çıkıyor.

1.BORU KURDU


Aşağıda ki fotografda da göreceğiniz gibi boru kurdu, çamurdan bir borunun içinde yaşayan bol bacaklı bir kurtcuktur. Denizin kıyıya yakın ve çamurluklu bölgelerinde yaşayan bu hayvan kendi yaptığı zarın dışını çamurla kaplayarak bu zarın içinde yaşar. Genelde tüm deniz balıklarının ragbet ettiği bir yem türüdür. Gündüz bu yemle avlanmak tüm deniz canlılarıyla birebir tanışmak demektir. Hanosu olsun kaya balığı, gelin balığı, ot balığı her türden balık bu yeme vurur. Zayıf bir yemdir. Ama çipura dahil tüm balık avlarında rahatlıkla kullanılır.Elimize aldığımız boru kurdunu arkadan öne doğru diş macunu sıkar gibi sıkarak çıkartırız.Çıkan boru kurtlarıÇıkardığımız boru kurtlarını bıçağımızla iğneye takacağımız büyüklüğe uygun halde keseriz.Ve iğneyi kurdun içinden geçirerek takarız. Oltamız atılmaya hazır.


Konu simendifer tarafından (27-12-2007 Saat 14:36 ) değiştirilmiştir..
hakan28 çevrimdışı  
09-07-2007, 17:09   #2
simendifer
Sennur / İstanbul
 
simendifer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 11.957
Konunun devamı...

2.SÜLÜNEZ

Resimde de göreceğiniz gibi 2 kabuğunun arasında yaşayan bir deniz canlısıdır. Ve deniz kumuna kendini gömerek kıyıya yakın yerlerde yaşar. Her türlü balık avında kullanabileceğiniz zayıf bir yem türüdür.İki kabuğun birleştiği yerlerin bir tarafı hafif açıktır ve bu birleşmeyi ince bir zar tamamlamaktadır. Bıçağımızla bu zarı keserek kabuğu açarız.Kabuğu açılmış olan sülünesSülünesi bıçağımız vasıtasıyla 3 bölerek kullanıyoruz. Ne yalan söyleyeyim ben sadece baş kısımlarını kullanıyorum. Ortası zaten pek işe yaramıyor. Kıyıdan atışlarda fırlayıp gidiyor.

Pek dayanıklı bir yem olmadığı için iğneye özenle geçiriyoruz.Oltamız atılmaya hazır.


Konu simendifer tarafından (27-12-2007 Saat 14:44 ) değiştirilmiştir..
simendifer çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
09-07-2007, 17:32   #3
simendifer
Sennur / İstanbul
 
simendifer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 11.957
Konunun devamı...

3.YENGEÇ


Hepimizin bildiği deniz kenarında, kayalıklarda yaşayan yengeçler işte….Genelde küçük balıkların ellemediği ve bozamadığı bir yem olması sebebiyle Çipura avında özellikle tercih edilir. Oldukça iri karagöz ve sargozda bizzat kendim tarafımdan bu yemle yakalanmıştır. Yengeçleri satın alırken büyüklük seçiminde kullanacağımız iğne büyüklüğü önemlidir. Attığımız yerde o yengeci yiyebilecek ağız yapısına sahip balıkların olmasıda yengeç boyutlarını belirlemede önemli etkendir.Ben yengeçi iğneye gözlerinden takıyorum. Örneğin iğnenin ucunu yengecin sağ gözünden takıp sol gözünden çıkarıyorum. Bazı arkadaşlarda yengecin arka altında bulunan üçgen kısımdan iğneyi sokup, sırtından dışarı çıkartırlar. Tercih sizin.

Yengeçler takıldı.Oltamız atılmaya hazır.
4.MADYA


Madyada bir tür deniz kabuklusu olup kabuğunu kırarak içindeki etini kullanacağımız oldukça sert ve kullanışlı bir yemdir. Genelde çipura avında bırakma olarak kullanılır. Küçük balıkların ellemediği ve bozamadığı bir yem olduğundan avantajlıdır.Kırığımız madyanın içinden çıkan etli kısım iğneye tek batımda geçirilir. Mutlaka iğnenin ucu dışarıda kalmalıdır. Sert bir yem olduğu için balığın yemi ısırması sonucu batma olasılığı oldukça düşüktür. Etin uç kısımlarına yakın yerlerden, iğnenin ucu dışarıda kalacak şekilde oltaya takılır. Ve madyalı iğnelerimiz atılmaya hazır.Birde oltalarımızı çektik. Kamış ayağımız, kamışlarımız, kamışların ucunda ışıklı zillerimiz. Belki ihtiyacı olan olabilir diye.Bu fotolarda Sıgacık limanında gün doğumu.

Buda belki ileride bizimde olur deyip hayal kurduğumuz yatımız.


Umarım yazımda işinize yarayacak bilgiler bulursunuz. Hepinize rast gele….

Konu simendifer tarafından (27-12-2007 Saat 14:50 ) değiştirilmiştir..
simendifer çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
09-07-2007, 18:09   #4
crazy_fısher
burak sökmen / muğla
 
crazy_fısher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 3.264
Favori Kamışı: zıpkın,olta,
En İyi Avı: 5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
Paylaşım için teşekkürler.
Yengeci bende arkadan ikinci ayağın gövdeyle birleştiği yerden geçirip yumurtalık yani arka tarafından çıkarırım.Atarken daha sağlam oluyor ve canlı kalıyor.
crazy_fısher çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
10-07-2007, 09:14   #5
hakan28
hakan / manisa
 
hakan28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 538
Favori Kamışı: kamışlar, el oltaları
En İyi Avı: Levrek, çipura
Sevgili form arkadaşlarım. Dün sağ olsun sennur hanım olmasaydı bu sayfalar size biraz zor ulaşacaktı. Sennur hanımın emeklerine sağlık. Ardından bu sayfada sorunlar yaşanırken beni yanlız bırakmayan sevgili NAmık arkadaşıma ve Eczacı mehmet beye de teşekkürler. Cemalsel, Crezy Fisher, Mallaca, İzzetbey, Canazor, Avcı perdeci serdar kardeşim sizlerede teşekkürederim. Elimizden geleni yapmaya çalıştık.
hakan28 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
10-07-2007, 12:41   #6
hakan28
hakan / manisa
 
hakan28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 538
Favori Kamışı: kamışlar, el oltaları
En İyi Avı: Levrek, çipura
bir kaç yazı önce bahsetmiştim namık kardeş ama sen atladın heralde. Yoğutla balık mevzuuna kafa yoruyordun o sırada herhalde. Yoksa kaçırmazdın. Bu hafta sonu başta mamun olmak üzere bakacağız artık, sübye ve kalamarıda bulabilirsem onlarıda işleyip ekleyeceğim.
hakan28 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
10-07-2007, 12:48   #7
hakan28
hakan / manisa
 
hakan28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 538
Favori Kamışı: kamışlar, el oltaları
En İyi Avı: Levrek, çipura
warrior_01
işte tecrübe işte paylaşım saol abicim
cok faydalı şeyler öğrendik sayende
Bu yemler genelde ege bölgesine has yemler arkadaşlar. Eksik olanlarıda tamamlayıp en kısa sürede ilave edeceğim. Warrior kardeşim teşekkürler.
hakan28 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
10-07-2007, 12:54   #8
Eczacı
 
Eczacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 3.241
Favori Kamışı: olta
hakan28
merak etmeyin haftaya pazartesi salı yine eğleniriz hep beraber. Ama sennur hanım izine çıkacakmış ben yazı eklerken Sizler de bi el atarsınız o zaman. Ben machintosh kullanıyorum. O yüzdende bazı yazı karakterlerinden kaynaklanan sorunlar yaşıyorum. Pc den yapayım dedim ama pc de o kadar iyi değilim mazur görün arkadaşlar.
Hakan her konuda yardımcı olurum o kadar harika bir başlık açtınki sorma ama ben hala yengeç konusunda kararsızım ve yengeçle bir türlü verimli av yapamadım ama bazı arkadaşlar 1-2 kiloluk çupraları yengeçle alıyorlar.
Eczacı çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
10-07-2007, 13:05   #9
hakan28
hakan / manisa
 
hakan28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 538
Favori Kamışı: kamışlar, el oltaları
En İyi Avı: Levrek, çipura
Aydın beycim yengeç gerçekten enterasan bir yem. Sadece çipura, sargoz ve çok iri (23-25 cm) karagözler ancak alabiliyor. Ben şöyle yapıyorum. Akşan suyuna yetişip. Tek oltaya yengeç takıp atıyorum. Geriye kalan kamışlarla, sülünes boru kurdu çalışıyorum. Saat 02,00 den sonra uyku hali gelince tüm oltaları madya ve yengeçle dolduruyorum. Vurup kafayı yatıyorum. Sabah suyuna kalktığımda oltaları çekip yarısını yengeç geri kalanları boru kurduyla tekrar atıyorum. 3 kamış yengeç, 3 kamış boru kurdu. Tebii boru kurtları atar atmaz vuruş alıyor. Yengeçlerde tık yok. Ama o civarlarda çipura varsa kesin üstünde emin ol. Her ne kadar deniz patlıcanı gibi çekim gücü olmasada çipuralar için, vaz geçemediklerimdendir.
hakan28 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
10-07-2007, 13:08   #10
Birahas
 
Mesajlar: n/a
Kıskandım . . . .

Bende mamunun nasıl iğneye takılacağını kendi ellerim ile çekilmiş fotoğraflarını eklemiştim ama kimse benimle ilgilenmedi bile.

http://www.balikavi.net/forum/showth...?t=8407&page=2
  Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Forum navigasyonu
Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:40 .


Powered by: vBulletin
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©2004 - 2016, Balikavi.net