levrek

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında gece_denizi tarafından paylaşıldı.

1. gece_denizi

gece_denizi cüneyt

Favori Kamış:
    pelikan 15-40 gr atarlı kamışım
    Favori Makine:
    pelikan 28 robin makinam
    En İyi Avı:
    2 kilo kalkan ve 4,5 kg levrek.
    ben levrek avlamak için birşey soracağım levrek yakalamak için ufak fındık faresi ilede yakalanıyor diye birşeyler söylediler ya benle kafa kırdılar.böyle birşey olabilirmi ve iğneyi fareye nasıl takacağız diyelim taktık balık o fareyi yedikten sonra o balık nasıl yenir..:confused:

2. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    fare levreğin ve yayının doğal gıda listesinin başında gelir sen levreği ister sardalyayla ister silikonla yakala o levrek mutlaka fare yemiştir;)
    takılmasına gelecek olursak iğne farenin sırtına iple bağlanır fareyi nereden bulacağım diye sorma canlı fare (kobay)satan petshop'lar var:) :)

3. gece_denizi

gece_denizi cüneyt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    pelikan 28 robin makinam
    En İyi Avı:
    teşekkürler esabi

4. gece_denizi

gece_denizi cüneyt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    pelikan 28 robin makinam
    En İyi Avı:
    teşekkürler esabi:)

5. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Biraz pahallıya gelmezmi be aytekin.

6. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    tamam yav sende iskinin atıksu kanallarından bedavaya yakalarsın:D :D :D

7. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Fare denen yaratık birçok etçil hayvanın menüsünde olduğu gibi levreğinde menüsünde yer aldığı hatta çılgınca saldırdığı bir gerçektir. Ancak her levreğin öyle yada böyle bir fare yediğine katılmıyorum. Sonuçta denizler farenin doğal yaşam alanı değildir. Ancak sadece limanlarda eski tekne barınaklarında yada örnehin istanbuldaki yenikapı yada üsküdar kızkulesi gibi kayalıkların arasında yaşayan çok iri boydaki kemeleri çok çok iri boydaki levreklerin pusuya yatarak avladıkları tekneci balıkçılar tarafından arasıra gözlemlenen bir olaydır. Levrek fareyi denize indiği anda açığa doğru kovalayarak yorar sonrada dibe çekerek boğulmasını sağlayarak kendine zarar vermesini engelleyerek yer. Ancak burada çok çok iri boyda levreklerden bahsetmekteyim ki bunlar 1 m yi bulduktan sonra kafadan şişmeye başlayan levreklerdir. Yoksa bizim çeşitli oltalarla yakaladığımız 1-2 kg civarı orta boy levreklerin doğal hayatta denizde bir fareyle karşılaşma ihtimali çok düşüktür.

Fare ile levrek avına gelince ölü fındık fareleriyle de yakalanma şansı yüksek olmasına rağmen canlısı av ihtimalini çok yükseltir Farenin suyun üstündeki çığlıkları ve çırpınışları çok çok cazip bir av haline getirir. Bu nedenle levrek iğnesini fareye sapladığınız anda öleceğinden bunun için yapı marketlerde satılan sudan etkilenmeyen siyah renkli koli bantlarını ince bir şerit halinde keserek faren in bedenine dolamalı dolarkende bir kaç levrek iğnesini bu koli bantının çevresine takmalıdır. Bu işlem sırasında mutlaka inşaat eldiveni takılmalı ve farenin çok narn bir hayvan olduğunu unutmadan dikkatle takılmalıdır.
    Bunun ardından yem itinayla fırlatılmadan tekneden denize bırakılmalı ve 50 cm kadar bir mesafeye yuvarlak bir şamandıra bırakılmalıki fare bu şanadıraya tırmanmaya çalışarak hareketini devamlı tutmalıdır. Fareler suda 6-7 saate kadar canlı kalabilmekteidrler. Ancak burda iğneleri ve bedenleri kalın tutmalı yada gezer beden kullanmalıdır. Çünkü bu tür avlarda süpriz boyda levrekler yakalanabilmektedir. Tabiki av bölgesinde yunus ve fok gibi hayvanarın bulunmadığından emin olunmalıdır. İzah ettiğimiz üzere fare bir çok etçil hayvanın menüsünde yer almaktadır.

Son düzenleme: 22 Ağustos 2008
  8. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Alperen ,

Bak işte bu çok derinlemesine detaylı bir bilgi oldu.

Sağolasın.

Slm..

9. turan

turan Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    oğlum 3,700 kg - 52 cm
    fare ıle av konuusndabende cok sey duydum. dere kenarlarında yasayan farelerden takıldıgını duymustum. ozellıkle bol yagıs oldugunda dere ve cevresındekı yogun akıntı ıle suya kapılan fareelrı avladıgından dolayı levrek ıcın cekcı bır yem oldugu soylenıyor farenın.
    ama levreğin fare ıle beslendıgını gormedım. ınsallahda omrumun sonuna kadar görmem :)
    rapalalar,mamun,canlı balık, sılıkon, zıpkın, vb. bır cok yontemle avlanana levregı eger fare ıle avlayacaksam zaten hıc avlamamayyım daha ıyi. bu benım dusuncem tabı. ama bana cok ıtıcı gelıyor elımde olta oltanın ucunda ıgnelenmıs yada uzerıne ıgne monte edılmıs bır fare ıle balık avlamak. zaten mamun vb. yemlerı goren av ıle ılgısı olmayan ınsanların ığhht ne iğrenç lafları ınsanın canını sıkıyor. bırde balık tutuarken fare kullandıgımı gorseler kımbılır neler olur :)
    rastgelsın

10. mder55

mder55 Eray

Favori Kamış:
    olta
    Levrek balığının,fare yediği yazılıp cizilir fakat benim ve cevremdeki arkadaşların yakaladığı hiç bir levrek içinde (temizlediğimiz zaman)bu canlı ile karşılaşılmamıştır.Genelde bizler sahte balıkla levrek yakaladığımız içindir herhalde.:) Sadece biraz erimiş balık ve yengeç parçaları ile karşılaşıyoruz.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=21939

Bu levrekte sadece yengeç cıkmıştı.:)

11. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Bahsettiğim gibi farelerin doğal yaşam alanı deniz olmadığı için bu ender raslanan bir durumdur. Ancak yem olarak denenmesi durumunda şaşırtıcı sonuçlar alındığı görülecektir.

Ancak levrek gibi yırtıcılar etçil olmaları nedeniyle çok basit bir sindirim sistemine sahiptirler. Bağırsak sistemi yok denecek kadar kısadır. Bu nedenle yedikleri canlıların sert kısımlarını kusma konusunda uzmandırlar. Örneğin yengeç ler sindirdikten sonra keiksi kısımları hemen kusarak kolayca çıkarırlar. Bırakma oltalarına takılan levreklerin karınları yarıldığında bomboş oldukları görülür Acemi avcılar bunu hayvan çok açmış diye değerlendirebilir. Ama haalbuki levrek oltayı ağzından yada midesinden kusmaya çalışırken midesindeki diğer şeyleri de çıkarmak için uzun zamanı vardır. Sıyırtma avında ise balık henüz yakalanmış olduğundan tekneye alınırken kusma ya fırsat bulamaz Bazen tekneye aldığımız anda balığın ağzından yeni yuttuğu sardalye kefal gibi balıkların ölülerinin balığın tekneye alındığı anda ağzından geri çıktığı görülür. Bu tamamen iğneyi kusma çabası sonucu oluşan bir gerilimin sonucudur. Bu nedenle kusma konusunda uzman olan levrek avında levrek iğneleri itinayla seçilmeli ucundaki kıvrık çentiklerin iri ve geri çıkması çok zor nitelikte olanları tercih edlmelidir.

12. yildirim33

yildirim33 yıldırım arıcı

Favori Kamış:
    el takımı -görmeniz lazım
    En İyi Avı:
    7 kg. kaya lagosu
    fareyi bilmemde, 3.5 kiloluk kaya lagosu yakalamıştım mideden serçe çıkmıştı demekki hareket eden herşeye atlıyor bunlar

13. serkanbey78

serkanbey78 serkan

Favori Kamış:
    3 adet olta (üzerindeki terimleri çözemedim)
    En İyi Avı:
    13 cm istavrit
    valla artık bu balıktan soğudum. kusura bakmayın ama fare konusunda çok ama çok hassas bir insanım. artık boyu 20 cm den büyük olanlardan yemiycem abi yaa:)

14. serkanbey78

serkanbey78 serkan

Favori Kamış:
    3 adet olta (üzerindeki terimleri çözemedim)
    En İyi Avı:
    13 cm istavrit
    aklıma geldi geçenlerde üsküdarda çapari ile istavrit avlarken bir izmarit takıldı oltama. balığı iğneden çıkarırken ağzından sümüğümsü ve epeyce fazla miktarda beyaz mayi çıktı. şimdi anlıyorum galiba sebebini. :D

ben cahil balıkçıyım.... cahil balıkçııı:D

15. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    serkan abi annemden öğrendiğim kadarıyla yemi kusuyomuş o e yem olmayınca kendi midesindekileri kustu gariban :D ama izmarit kusarmış yani normal bişeymiş :D

16. kurtuluş

kurtuluş kurtuluş

Favori Kamış:
    turna fresh surf carbon 4.20 250 atar kamış + okuma 5 bilyalı makine
    abi bu ne yaaaaaaaaa
    balıktanda tiksinicez nerdeyse
    allah aşkına başka konu yokmu
    kim açtı bu konuyu yaaaaaaaa
    fareyi kim eliyle tutacakda kolibantıyla iğne saracak bööööööööööö
    artık levrek de yemiycez bundan sınra anlaşılan
    :(

17. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Çiftlik balıgı en temizi:D :D :D :D

18. gece_denizi

gece_denizi cüneyt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    pelikan 28 robin makinam
    En İyi Avı:
    bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlara tşkrlr.biraz değişik konu oldu ama ilkten bende inanmak istemedim benimle kafa kırıyorlar sandım ondan bu konuyu actım.amacım kimseyi tiksindirmek değildi sadece bilgi edinmekdi.ve mufi abi çiftlik balıklarına nasıl beslediklerini bilmiyoruz ama.

19. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    hazır (galiba fabrika ürünü)yemlerle ;) onlarada fare atmıyolar yani :D:D:D

20. yunisef

yunisef YUNUS EMRE AKIN

Favori Kamış:
    ÇAPARİ
    En İyi Avı:
    13 kg oğlum yılmaz
    Abicim yapmayın yaaa. Valla 23 yıldır ağzıma kefal sürmüyorum. neymiş lağamdan besleniyormuş. doğrudur ama söylemeyin bilmeden yiyelim işte. Valla dün akşam levrek almıştım. şimdi miğdem kalktı. bu gidişle levrek de yiyemeyeceğim galiba.:(