Tekirdağ-M.Ereğlisi-Sultanköy-Silivri Paylaşım Platformu

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında huylu tarafından paylaşıldı.

1. gogo71

gogo71 GÖKHAN

En İyi Avı:
    5.7 kg levrek
  2. bilbo

bilbo Batu Uluengin

Merhaba,
    Ben Batu, Çorlu kavşağında oturuyorum, forumu uzun yıllardır ara ara takip etsem de aktif değildim. Su ürünleri mühendisiyim, 32 yaşındayım 6 yaşımdan beri şerefli mevkiinde balık tutuyorum ve 11 yaşından beri zıpkınla dalıyorum. Şerefli deresinin getirdiği pislik ve bilinçsiz avcılık sonucu bu bölgede balık populasyonu çok azaldı, 10 sene önce günde en az 5-6 levrek yanında da 7-8 lüfer alırken 3 senedir levrek yakalayamıyorum. Aslında pek kalmadığında uğraştığımda yok, neyse ki zamanı gelince hala lüfer yapıyor.

Bu sezon yine iyi lüfer yaptı, uzun oltayla günde 10-14 lüfer aldığım oldu. Ben ayrıca 'com' dediğimiz fay hattına mercan yakalamaya da gidiyorum, kıyıdan 5 mil uzaklıkta, 80 metre derinlikten birden 400-500 metrelere gidiyor burası ve patlakgöz mercan yapıyor, ayrıca sinarit, mığrı vew bakaliryus(tavuk balığı)'da var. Rivayete göre buralarda 2,5-4 kg arası mercanlar çıkıyormuş ama bana en fazla 1.5 kiloluğu geldi. Genelde 300-400 gr civarı geliyor, daha küçüklerini geri salıyorum, zaten lezzetsiz ve kılçıklı oluyorlar.

Ben bugüne kadar hep kayık ile balığa çıktım, kıyı balıkçılığı deneyimim açık denize göre az. Ara ara atçek denemeleri ve yemli yapıyorum.
    Bu aralar levrek yakalamaya taktım kafayı uzun zamandan beri de siftah olmadığından artık zamanı geldi , şu forumda adı geçen 'levrek süpürgesi'nden 2 adet yaptım ama daha denemek nasip olmadı. Eğer başarılı olursam sizinle paylaşacağım.

Geçenlerde Sultanköy'e gittim, aldığım boru kurdu ve istavritlerle oltaları savurdum, tık yok, elimiz boş geri döndük. Şu kumdan kurt çıkartma olayını beceremedim , bununla ilgili bilgi verebilirmisiniz?

Öğrendiğim kadarı ile yeniçiftlik sahilinden çıkıyormuş, biz de orada denedik ama kazdık kazdık birşey yok, sonra bu iş böyle olmaz deyip vazgeçtik, suyun içinden mi çıkartılıyor yoksa suya yakın sahil kesiminden mi, derin de mi yüzeyde mi? Biri şu işi bir anlatırsa çok sevineceğim.

3. gogo71

gogo71 GÖKHAN

En İyi Avı:
    5.7 kg levrek
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=51529&page=3

bu sayfanın sonunda ve bundan sonraki sayfada kobra kurdu ile ilgili geniş bilgi verilmiştir...

4. fibonacci

fibonacci Murat

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider Surf
    Favori Makine:
    Okuma Safina Noir65
    En İyi Avı:
    Mırmır 1.5 kilo
    Kobra kurdundan başka bi de dalganın sahile vurduğu kısımlarda çıkan kum kurdu var. Dalganın vurduğu kısımları bir kürekle yada elinizle 10-15 cm kazarsanız rastlayabilirsiniz bu kurtlara. Mırmır avında çok verimli oluyorlar.

5. bilbo

bilbo Batu Uluengin

Merhaba,
    Bugün kayıktan levrek süpürgesini denedik, güzel çalışıyor, fakat birşey yakalayamadık maalesef.reeling idk cyrr

Misinaya aşırı gerginlik veriyor, tutmak yorucu, ilk başta misina çekmeyecek zannettik daha sonra karşıt ağırlıkların hepsini söktüm( 5 adet 125 gramlık kurşun vardı). Ağırlıkları söktükten sonra daha tutulabilir hale geldi, fakat yinede balık geldiği zaman anlamak zor, vuruş hissetmek mümkün değil, ancak balık yakalandığında suyun dışına sırtlaması ile anlaşılır, eğer büyük bir levrek atlarsa ağırlık farkı yaratır tabii ama büyük balığı da bu sistemle çekmek zor, çünkü kalama verme olayını ayarlamak pek mümkün görünmüyor, 3'lü fırdöndülere bağladığım 180 cm uzunluğundaki 0.26 oskar marka misinanın büyük bir levreğe pek dayanabileceğini düşünmüyorum. O yüzden bugün eve geldikten sonra köstekleri 300 cm'ye çıkardım ve misina olarak da 0.255 turrobucco kullandım, balığı çekerken biraz daha gezebilme şansı vermek için.
    Hafta içi tekrar deneme yapacağım.

İşte kısa bir videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=dzj-ZwQfr0M

6. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
    En İyi Avı:
    4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
    havada soğuk ama geyikler çağırmaya başladı ya gece ya sabaha karşı balığa gitmek farz oldu :)

7. lynx

lynx Aykut

Favori Kamış:
    Daiwa Crosfire 2.40 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Lexa 2500sh
    Selçuk Hocam sabah suyuna aynı yerde olacağım inşallah. Levrek raporları görünce heyecanlandım vallahi Soğuk dinlemeyip çıkıcam bakalım.

8. gogo71

gogo71 GÖKHAN

En İyi Avı:
    5.7 kg levrek
    havalar biraz ısınsa da balığa gitsek :)

9. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
    En İyi Avı:
    4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
    aykut bu sefer farklı yerdeyiz istersen senide alalım. yeni meramız var burası inşallah talan olmaz bilen yok gibi burayı. diğer yer malumun önüne gelen içkicisi tinercisi doldu

10. lynx

lynx Aykut

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Lexa 2500sh
    Doğru söylüyorsun Selçuk Hocam sabah erken saatler genelde boş olduğu için orayı düşünüyorum tekrar. Aklımda iki yer daha var deneyebileceğim.

11. bilbo

bilbo Batu Uluengin

Arkadaşlar merhaba,

Bugün ilk defa kıyıdan levrek süpürgesi denememde paşayı kaptım. 55 cc, 1800 gr. Evin önünden öylesine denemek istedim, aslında burası pek uygun değil çünkü iskeleler ve kayık kaldıraçları var, iki iskele arası en fazla 200-250 metre. Bu arada deneme yaparken 15 dakika içinde kıyıya en uzak, süpürgeye en yakın olan beyaz silikona yapışıverdi. İri bir levrek olmasına rağmen vuruşları zor hissettim ama daha önce de yazmış olduğum gibi balığın yüzeye sırt vermesinden yakalandığını anladım ve kıyıya çektim, kıyıya çekişte hiç sorun yaşamadım, 0.26 mm oskar misina ise işini iyi yaptı şimdilik.

İşte yakalama sonrası videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=mPyBR6wlpHM

12. bilbo

bilbo Batu Uluengin

13. lynx

lynx Aykut

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Lexa 2500sh
    Tebrikler güzel bir paşa almışsın. Levrek süpürgesinin çalışmasını görmekte güzel olmuştur sanırım. Devamı gelir inşallah

14. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    İşte budur sevgili Batu.
    Sanırım bu levreğe senden çok sevindim.
    Bizimle paylaştığın için teşekkür ederim.
    Çok daha güzellerini yakalaman dileklerimle...

15. GanGBoi

GanGBoi Gürkan

Favori Kamış:
    APIA Foojin'X Grove Stream 93ML, MajorCraft Cross Ride XRS-1002H
    Favori Makine:
    DAIWA Morethan Branzino 2508SH LBD, DAIWA Catalina 4020PE-H
    En İyi Avı:
    48cm 1170 gr Levrek, 45,5 cm 790gr Kofana
    Gerçekten tebrikler..Yaklaşık 2 ay süren ve levreğin olması gereken yerde gerçekleştirdiğim spin çalışmalarım sonucunda eli boş dönmem sebebiyle Tekirdağ civarında levrek olmadığından şüphelenmeye başlamıştım artık:) bu rapor umutlarımı ateşlemeye yetti:) Yemli olta ile sanırım yeniçiftlikten gogo71 nickli gökhan arkadaşımızın aldığını raporunda gördüm ama sahte ile yakalayanı göremedim bu sezon gözden kaçırdığım tekirdağ civarından yayınlanmış bir raporda olabilir tabi.. Uyguladığın sistem çok güzel ve levrek avcılığında etkin bir yönteme benziyor en azından levreğin bu sezon sahteye takıldığını da gösterdin bize:) Daha nice güzel levreklere diyelim ozaman rastgele..

16. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Tebrikler Batu. Gerçekten harika bir av çıkarmışsın. İşin güzel tarfı bizler gibi alışmış yöntemlerle değil, buralarda çok ta göremeyeceğimiz bir şekilde yakalaman bence. Sonraki avlarını da dört gözle bekliyoruz...
    Gürkan, T.dağda levrek var. O konuda için rahat olsun. Benim asıl canımı sıkan, var olan levrekleri yakalayamıyor olmamız :( Yoksa çok uzaklara gitmemize gerek yok. Merkezdeki limanlarda bile levrek tutanlar var. Acaba diyorum problem bizde olabilirmi :confused::confused::confused:
    Moral bozmaya gerek yok. Sıra bizdedir inşallah ;)

17. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Eğer sportif balık avcılığı yaapılıyor ise süpürgeye gerek yok diye düşünüyorum:) Şayet ki ticari amaç güdüyorsa avcı kişi, ona birşey diyemem:) En nihayetinde yolla 20 tane canlı bırakma parakete gibi, al balığı? Ee ne anladım ben bu işten:) Bu nedenle avınızı tebrik edemiyorum kusura bakmayın:(

Ayrıca moleküler biyolog kardeşim Tekirdağ da denemediğin hatta ummadığın okadar çok yer varki:p kısmet olursa bir ara gider avlanırız:)

18. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Hemen kestirip atma Çağrı. Batu'nun yakaladığı balık sayısı, büyüklüğü için değil o tebrikler. Güzel olan hepimizin bildiği ama hiçbirimizin denemediği birşeyi yapmış. Bir de bu taraftan bak bence. Kendi sahtesini yapanı, süpürgesini yapanı, yeni bir yem deneyeni, kısaca yeni birşeyleri deneyen herkesi teşvik etmeli bence. Çünkü (kendim için konuşuyorum) benim yapmadığımı yapıyorlar, yeni birşey deniyorlar... Ben ne yapıyorum, sana soruyorum, diğer arkadaşlara soruyorum "ne dersin, hangi sahteyi alayım" diye, sonra gidip onları alıyorum. Tembelliğin dik alası benimkisi...
    Batu veya sen, benim gözümde benden çok daha iyi avcılarsınız. Umarım birgün bende onun yada senin gibi olurum ;)
    Bu seferki soruma tembellik deme sakın, çünkü o kadar çok yeri denedim ki yılmaya başladım, nerde bu yerler Çağrııııı!!! :) :) :)
    Umarım yazdıklarımı yanlış anlayıp kızmazsın ;)

19. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    :D Ava şans vermiyorsunki abi, dediğim gibi canlı bırakma yapsan da aynı gözümde:) Bu şahsi fikrim tabi. Bugün geçenlerde kaçırdığım levreği yakalamak için tuttum meranın yolunu, yahu kaçırdın balığı dururmu o velet aynı yerde:D

İşin ilginci shimano marka sahtemin iğnesinin halkasını sanki elle açmış gibiydi:eek:

Aslında hiç beklemediğiniz burada olmaz dediğiniz her yerde var bu balık:D Ama!
    Akın balığı değil, yerli besili ve iri:)

Mesela profilimdeki balıklar çok ayaküstü bir yerden:D

20. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Seni anladım ben. Bir de şöyle düşün, süpürgeyi hepimiz biliyoruz. Ama hiçbirimiz denemedik, uğraşmadık bile. Batunun uğraşması, ona zaman ayırması çok güzel. Yoksa onunla levrek tutup para kazanacağım diye bir derdi yoktur herhalde.
    Eeee... Benim de sahtemin halkasını bir balık öyle açsa bırak yine gitmeyi, orada sabahlarım be, sen ne diyorsun :)
    Gider ayak verdin gazı, profil resmine bakıp duruyorum şimdi "orası neresi acaba" diye... :):):)
    Yaktın beni Çağrı, uyku yok bu gece bana şimdi düşünmekten :D