çinekop için favori rapalanız nedir?

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında mdmuratyildirim tarafından paylaşıldı.

1. mdmuratyildirim

mdmuratyildirim murat

üstadlarım çinekop için favori sahte yeminiz nedir???rapala için koku spreyleri var mı?yardımcı olur musunuz?begendiğiniz rapalanın internet linkini gönderir misiniz?şimdiden ilginiz için tskler

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Çinekop için favori sahte, çaparidir. Ama onun yerine, açık yeşil tüyü sahte gibi kullanabilirsiniz. Fakat, bağlaması biraz daha zordur, bir tür fly yapmanız lazım. İşte şöyle mesela:

Bunlar bilhassa durgun sularda gayet iyi netice verir.

Akıntılı sular içinse, en iyi sahte, kaşıktır. Lüfer kaşığa gelmiyorsa, hiç bir şeye gelmez. Fakat, kaşığın tertemiz, çizik, kazıntı vs.siz olması, parlaklığını kaybetmemiş olması ve son derece hızlı çekmek esansiyel hususlardır. Pek çok kaşık seferi, bunlara dikkat edilmediği, yeterince hızlı çekilmediği için hüsranla neticelenmiştir.

Sahte balık diyorsanız, tamam, buna uygun süper sahteler var. Ama bunlar ile orta karar biri arasında verim açısından pek bir fark yok. O yüzden, iyice langır lungur olmayan, makul fiyatlı, orta karar bir sahte işinizi görür. Rengi çok önemli değil, lüfer renk körüdür zaten. Önemli olan, hızlı çekilebilmesi, hızlı çekerken dönmemesi. Eğer dönüyorsa, bu daha hızlı çekmeniz gerektiği anlamına gelir sadece.

3. mdmuratyildirim

mdmuratyildirim murat

tskler bilgi icin

4. mdmuratyildirim

mdmuratyildirim murat

5. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Murat selamlar.

Her konuya yazmak Flood gibi olmuş sanki ;)

6. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    lüfer renk körü mü bilemem ama her rengin kendine has tonları bulunmakta, lüfer komple kör olmadığı için de bunları seçmekte... yani pratikte defalarca kereler aksi ispatlanmışken "renk önemli değil" demek mantığıma ters... aynı model sahtenin farklı renklerine rağbet de farklı oluyor. çünkü bunların su içerisindeki parlaklıkları vs değişik.

kaşık, hafif bulanık, yeşilimsi ve hareketli suda (mesela lodos suyu gibi) ve nispeten aydınlık ama çok bulutlu günlerde normalden daha fazla iş yapmakta, rapaladan da nispeten iyi sonuç vermekte...

mesela vmc nin efsane dövme kaşıklarıyla çok akıntılı yerlerde takımı gergin şekilde akıntıya bırakarak, hafif tasmalama yaparak makina ile sadece boşluğu alarak (yaldır yaldır çekme yok dikkat) çok sayıda çinekop sarıkanat avladım... bunu da not etmek lazım...

Son düzenleme: 27 Ekim 2009
  7. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Murat Bey, lütfen aynı mesajları tüm konulara yapıştırmayınız, sabretmeyi biliniz, böyle yaparak sadece forumu kirletiyorsunuz... elimizden geldiğince yardımcı olacağız ama her şeyin bir usulü var...

rastgele.

8. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
  9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Kaan, sahtenin aksiyonu birazcık düzgün olsun, rengi pek bir şeyi değiştirmez. Elbette bazı renkler diğerinden daha iyi görünecektir, ama bu asıl farkı yaratan unsur değil. Farkı yaratan, ya wiggle hareketi iyi bir sahte olacak, yada yüksek hızda dönmeyecek. Böyle birini bulursan, mesela pelikan'ın var ve bu özelliklerini vurgulayacak şekilde çekersen, rengi ne olursa olsun netice alırsın.

Lüfer renk körü ama, insandan 3 kat daha hızlı görüyor. O yüzden hareketi çok iyi anlayabiliyor. Hareket onu bir balık olduğuna ikna edemeyecek şekilde yavaş, abuk vs. ise, lüfer pek yüz vermiyor.

10. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Abi, yerine göre seçiyor renk, 20 kez bir rengi çekiyorum aynı aksiyonla, 1 balık, favori rengimi takıyorum 20 kez çekiyorum 3-4 balık. biliyorsun biz boğazda bir avlakta bazen 30-40 kişi bazen daha fazla kişi olta atıyoruz, birisi tutturuyor rengi, zaten rapalalar belli hep... biz de o rapalaya dönüyoruz, takır tukur herkes balık almaya başlıyor. :p aksiyonla ilgili %100 katılıyorum sana ama renkle ilgili şüphelerim var. zaten zararı da yok, genelde balığa benzeyen renkleri kullanırım ben, kafası kırmızı kuyruğu mavi rapala kullanmıyorum, huy işte, doğal görünmeli gözüme... rapaladan fazla kaşık seviyorum ya, o da ayrı bir konu. bir ara fırsatım olursa kleo kaşık deneyeceğim lüferde, bakalım ne olacak...

11. OnurERDOGAN

OnurERDOGAN

Favori Kamış:
    surf & spining takim
    En İyi Avı:
    palamut , lufer , kirlangic
    Yo-zuri crystal minnow floating red head 7cm sanırım boyu ısırık izlerinden yakışıklılığı bozuldu emekliye ayırıcam bu sene sonunda.

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sevgili Draco, şu konuyu bir anlamak lazım. Rapalanın aksiyonu yetersizse, lüfer tutabilmek için doğru renge ihtiyacın olacaktır. Renk, kırmızı, yeşil değil, kombinasyon olarak, yanar döneri vs. ile birlikte. Bu doğru renk ise, havaya suya her bir şeye göre değişir.

Ama eğer sahteyi ya hızlı olmaya zorluyor, yada iyi aksiyon yapıyorsa, o zaman rengin çok fazla bir önemi olmaz. İşte mesele bu sadece. Konu lüfer olunca, işi garantiye almak istiyorsan, sahtenin hareketine odaklanmalısın, rengine değil.

Ama rengini gözle görebilirsin, kolaydır. Fakat hareketini görebilmek o zordur işte. sorun buradadır. Düzgün hareket sahte bulmak, kullanmaktansa, şuradan kaşık getirin briaz demek her zaman daha iyi netice verebilir. Tamam, her zaman değilse de pek çok zaman..

13. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    rapala aksiyonunu bilmeyecek kadar tecrübesiz olsam dediklerin doğru, ben sana diyorum ki abi; aynı marka modelin farklı rengi farklı çalışıyor üst üste diyorum :) piyasadaki pek çok sahte balığı denedim, bilfiil de çoğuyla balık aldım. ama kimisi fark ediyor... ısrar ediyorum :) buradaki ince nokta şu olabilir, farklı renkleri pek seçemese de parlaklık farklarındaki bir şey o gün için onu çekiyor olabilir. :)

örnek olarak; favori rapalalarımdan yozuri pins minnow un bazı renkleri her attığını çekerken bazı renkleri anca yarı randımana ulaşıyor duruma göre.

mesela burada m 36 ve m 177 açık ara diğerlerine fark atıyor

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Kaan, aslında çok farklı bir şey söylemiyorsun.

Bu örneğini verdiğin sahteler, lüfer için sahte değil. Ama lüfer tutmaz mı, tutar tabi..

Bunlar, atılıp su üstüne yakın çekilecek olan sahteler. Tahmimin sen bunların önüne bir kurşunda takıyorsundur.

Bu örnek gösterdiğin sahteler, aslen tatlısu için daha uygun. Lüfer için, mesela şunlardan bir dene:

Sevgili kaan, şunu aklında tut, eğer lüfer renk seçiyorsa, bu o sahtenin aksiyonunun yeterli olmadığı anlamına gelir. Bu durumda, o sahte ile, doğru rengi tutturunca verim alırsın demek. Ama lüfere tutacak aksiyona sahip bir sahte, renk seçtirmez.

Yanisi şu. Sahte, lüferi rengiyle veya aksiyonu ile tavlar. Ama renk, her zaman geçerli olmayabilirken, aksiyonu hemen her zaman faydalı olacaktır.

Şimdi bu şu demek anlamına geliyor. İyi aksiyon yapan ve rengi kahverengi üzerein basma desenli bir sahte de iyi iş yapar mı? Elbette böyle değil. Aksiyonu iyi olsun, üstü altına göre biraz daha koyu renk olsun. Lüferin sadece yeşil gördüğüne göre renkli olsun. Yani altı pembe, turuncu vs ile üstü mavi bir sahte lüfer için tek renkli gri bir sahtedir. Kabaca, makul bir rengi olsun, aksiyonu uygun olunca kafi gelir.

Eğer böyle bir sahten yoksa, hızlı çek, makine bittim desin, sıçrayan sudan yağmur başladı sansın civardakiler.

15. murat kayadelen

murat kayadelen Murat Kayadelen

Peki arkadaşlar kaşık ile avlanırken bedenini vs. nasıl bağlıyoruz ? Rapala gibi sıyırtma arkası bedenlemi, veya klipse ağır bir kurşun ve kaşığa bedenlemi , yoksa klipse direkt bağlayıp ağırlıksızmı? örneğin şile tarafında kaşıkla güzel balık alındığını duyuyorum. Hem durgun su hem akıntılı su için cevaplayarak yardımcı olursanız sevinirim.

16. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    tobimaru mu bunlar? dediğin şeyler mantıklı, kurşun tabi ki takıyorum, boğazda avlanıyorum abi, senede 10-15 gün dışında 355 gün kurşunlu kullanıyoruz mecburen :) pins minnowlar ise biraz daha ağır çekme ve kamış ucuna aksiyon verdirme ile daha randımanlı çalışıyor, yardırma usulünde aksiyonu bozuluyor abi. tobimarular ise kafayı hafif eğip kıçı havaya kaldırıp salına salına geliyorlar, çok sevdiğim sahtelerdir, ancak pins minnowdan daha avcı olduğunu tecrübe etmedim, kafa kafaya diyebilirim, tabi resmini koydukların tobimaru ise (birbirine benzeyen çok balık türedi son zamanlarda emin olamıyorum). tekneden ise tobimaru pins minnowdan bence daha başarılı. rölanti üzerinde güzel balık alıyor.

bir de tüyo benden; arc minnowların kahverengimsi şeffaf bir modeli var, kırmızı gözlü, 90 mm, karnına fosforlu plastik takılabiliyor, kendi aparatı var... işte o lüfer familyasının burnundan getiriyor... her yerde de malesef bulunmuyor.

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bunlar tobimaru değil, alakası yok denebilir. Stilleri çok farklı. Bunlar SS Minnow.

Asıl fark, çok bariz, çok açık, çok net. Bakar bakmaz, bunların tamamen başka bir düzen olduğu belli. Damaklarına dikkat et. Tobimaru, Pins minnow vs. eğik damaklıdır. Bu nedenle çekince dibe doğru giderler, kendi eksnelerinde wobbling yaparlar. Buna zayıf bir karın gösterme hareketi eşlik eder.

Bu SS Minnow'lar ise, aslında su üstü için üretilmiş modellerdir. Fakat, asıl esprileri sığ suda deniz alabalığını vs. cezbedecek su üstü aksiyon yapabilmeleridir. Bunları alıp son sürat çekemezsin, misinan kopar, kolunu yorar. Önüne ağır bir kurşun takarak ta zor çekersin. ama mesela tekneden, denk gelir su üstü vs. lüfere kullanırsan, bilhassa sbirolino ile az akıntıda kullanırsan vs. o zaman bunlaırn faydasını görürsün.

Ama bu, bu gibi modeller demek değil. Bu durum, bu SS Minnow'a özgü. Benzer, dik dudaklı, wiggler tipi atışa, hızlı çekmeye uygun modeller de var. Yo-zuri'nin kini bilmem pek. Ama örneğin meşhur Husky Jerk. bu işlere gayet uygundur. Ama iğnelerini sökmeyeceksiniz (döner yoksa fırıl fırıl, işe yaramaz).

18. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Kaan , Sana uzmanlık sorusu
    Bende "Yo-zuri crystal minnow floating red head" var,
    geçen sene almıştım.Ama Bende Levrek aşkı depreşince gagasını kestim ve Levrek avında kullanmaya başladım.
    Sarozda faydalıda oldu.Ancak Ben şimdi tekrar bununla gagasız olarak Boğazda Lüfe , Çinekop familyası avında avlanabilirmiyim?fikrin ne olur?

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Kaan ne söyler bilmiyorum ama, gagası varken lüfer avında daha iyi iş yapardı gibime geliyor. Levrek içinse tek eksiği, boyunun eksiğidir sanırım.

Bu gibi "kaliteli" bir sahte aldıktan sonra, bunun gagasını kesmek, bana bir cinayet gibi geliyor. Adamlar en çok emeği gagası için harcıyor, sizde paranın çoğunu o gaga için veriyorsunuz. Sonra da o gagayı kesip atıyorsunuz :) Benim aklım pek basmıyor.

Bir sahtenin aksiyonunu gagası belirler. Ötesi, hikaye bile sayılabilir.

20. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    iş yerinde olduğum için dikkat etmemişim damaklara, doğru. yalnız bu söylediklerinin hiç biri bana fayda sağlamaz avlaklar itibariyle, ama boğaz dışında fayda sağlayacaklar olacaktır... husky de müthiş sahtedir, ama malesef karın iğnesini çıkartmadan her avda 5 husky, etti sana 100 lira :D . fire tiger ı tekneden kullanıyorum, bir de kefal muadili var (ama yeni muadil, eskisi gibi düz yüzeyli, iri pul resimli değil, koyu füme ve damağı kırmızı olan.) o da güzel lüfer alıyormuş ama ben arkadaşımın yalancısıyım, 1 kere denedim balık alamadım kefalle...

amaa; kıyıdan ağır kurşunla, balık tıkır tıkır aldım hj-8 suspending clown ile :) iğnesiz... yavaş çekimde iyi çalışıyor akıntıda lüferde, aklında olsun. teşekkürler.