Buzda Jigging Zamanı

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında balli tarafından paylaşıldı.

1. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Sevgili dostlar,

Sabah faslında 4 olta ile 4 kişi yan yana dizilip oltaları sarkıttık. Buz ince, üzerine çıkılmaya müsait değil dolayısıyla, ta geçen yıldan özlemini çektiğimiz delik delerek buzdan sarkıtma yöntemiyle av yapma imkanımız yok. Bu avımızda yemli çalışmak durumundaydık mecburen. Zira 50 cm.ye 300 cm. dikdörtgen sayılabilecek bir açıklıkta başka türlü avlanmak mümkün değildi.

Toplamda 15 civarı gökkuşağı alabalığı oltaya geldi ancak tamamı iade edildi. Henüz çok küçüktüler. Bir yerde küçük balık popülasyonu fazla ise orayı terk edip başka alanlara yönelmek lazım lakin böyle bir şansımız olmadığından yemleri büyütmek fikri bir nevi çözüm olabilirdi. Belli derinliklerde yoğunlaşan yavru balıkların yeme atlamasını önlemenin bir diğer yolu da derinlik ayarı. Birkaç balıkta hangi derinlikte oldukları kendini belli ediyor zaten. Ya daha yüzey atmak lazım veya daha derine indirmek lazım oltayı. Böyle de yaptık.;)

Toplamda 25 cm. ve üzeri 2 balık alındı, benim hatırımı soran olmadı. Aslında güzel bir vuruşla ilkin bana selam veren günün en büyük -ki 30 cm. civarı gökkuş idi- balığı, aleyküm selam diyemeden 2 saniye sonrasında Ertan’ın şamandırayı alıp buzun altına çekince yediği tasma ile kendini kıyıda buldu.

Günün hevesini yeterince almış ve hafif bir uyuşukluk içerisinde iken birden aklıma dikey seyirtme yöntemi geldi. Ancak yanımda bu işe uygun malzeme yoktu.idk

Sevgili Levent’in (KARAYEL55) gökkuşağı avında kullandığı ve gayet etkili olduğu yönündeki tavsiyesiyle http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=50878&page=4 aynı kaşıktan olmasa da elimde bulunan iridium’un pelikan 60 kaşığını bu amaçla çantanın bir köşesine atmıştım.

Pelikanı önceki yıl yatay atışla denemişliğim vardı. Hiç balık almamıştım ancak 3-4 kez takip aldığımı hatırlıyorum. Demek ki balıkların ilgisi çekiyordu fakat herhangi bir sebepten yeterli bir sunun oluşturamıyordu/m.:)

Hava su durumuna göre kullanırım demiştim ama kancasız haliyle denemek hiç aklıma gelmemişti. Muharrem hocam ise Levent’in sistemini o günlerde gördüğü balıkların gazıyla denemişti ancak yeterli randımanı alamayınca bir süre sonra kullanmaktan vazgeçti. Gerçi Levent spin tarzı avda uygulanmış ve tavsiye bu yöndeydi ancak jigging yönteminde de uygun jiglerle pekala dikey avlanma yapılabiliyordu. Tatlı sularımızda henüz yaygın bir av stili olmamasına rağmen yurtdışı örneklerini pekala yurdumuz içsularında da denemememiz için bir sebep yoktu.

Kaşık tamamdı ancak bir sorun vardı. Spinner harici köstekte kancalı kaşık kullanmayacağımdan kaşığın kancalarını sökmüştüm. Bahsi geçen yöntemde bu şekilde idi. O halde kaşığa uygun bir kanca modifiye etmeliydim.:confused:

Yine daha evvel sevgili İbo’nun (ZIPKINCIİBO) İngiltere’den benim için zahmet edip getirdiği mepps bug döner kaşıktan, dönüşü problemli olduğu için söktüğüm ve bir başka kaşığa yeniden monte ettiğim kaşığım gözüme çaptı.

Mepps bug’un tüylü kancası bir şekilde işe yarar diye onu yeni bir kombinasyonla dizayn edip biraz daha ağır ve dönüşü de nispeten daha güzel bir kaşık elde etmiştim. Ancak zaten bu birliktelikten de bir hayır çıkmamıştı. Birkaç kullanımdan sonra güven vermeyen bir hissiyat yaşattığından kaşık kutusunda öylece duruyordu.

Bug’un kancasını ikinci kez başka bir işleme tabi tutmamam için herhangi bir sebep yoktu. Pense ile bir güzel şaft telini kestim ve tüylü üçlü kancayı çıkarıp pelikanın halkasına geçirdim.

Eveet, şimdi buzda jigging zamanı.!:eek: :D

Önce derinlik ölçümü yapıp dibi bulunca, takımı 40 cm. havalandırarak stoperle yerini işaretledim. Yaklaşık 4 metre derinlikte sabitledim. Birer saniye aralıklarla takımı suya indirip kaldırıyorum. Kaldır/indir şeklinde aşağıda gidiş bir saniye, yukarıya çekiş bir saniye.

İlk 2 dakika içerisinde bir vuruş aldım ancak bunun vuruş mu yoksa jigin etrafındaki meraklı balıklardan birine çarpma mı olduğunu anlayamadım.

İndir faslı sırasını çekişe verir vermez kamış ucuna ağırlık bindi. Saniyeler içerisinde gün yüzüne çıkardığım balık yine bir yavru gökkuşağıymış. Demek o ilk işarette kaşığı ıskalayan balık vuruşu imiş, bunu anladım. Günün anlam ve önemine binaen birkaç fotoğrafını almadan olmazdı. Öyle de yaptım.:p

Yeniden derinlik ayarı yaparak 1,5 metre daha takımı yukarı aldım. İndir/kaldıra devam. 3-5 dakika daha yokladım. Yine bir cılız vuruş daha. Balık oltada, neyse ki kıyıya çıkaramadan yarı yolda kurtuldu.

Anlaşılmıştır, bu iş buraya kadar. Zaten ekipte çoktan toplanma moduna girmiş.

Sizlere de rastgelsin en güzelleri, gönlünüzce.;) :)

2. KorkutAta

KorkutAta Muharrem

Favori Kamış:
    D.A.M FZ SPIN 215 CM
    Favori Makine:
    Okuma Flame 20
    En İyi Avı:
    sazan, 13,1 kg.; gökkuşağı alası, 2 kg.
    Tebrikler Nuri Abi,
    Görmeyeli tekniğini bayağı geliştirmişsin:)

3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Sağolasın sevgili hocam.;)

Yokluğun gözü çıksın ne diyem. Tortum'a gitseydik/gidebilseydik böyle mi olurdu? Kaldık işte böyle eciş büçüş işlere.:eek:

4. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    boyu kadar kasiga atlamis Nuri abi :D geç kaldiniz bu sene buz üstüne herhalde isindi havalar biraz. seneye artik :)

5. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Fukara hızsızlığa çıkmış ay akşamdan doğmuş, bizimki de o hesap. Kış, allahısmarladık diyecek biz hala göllerin yeterince donmasını bekliyoruz. Bu gidişle de zor. Akşam haberlerinde yurt geneli 8-10 derece mevsim normalleri üzerinde sıcaklık olduğundan bahsolundu.

Ama bir taraftan da umut fakirin ekmeği, şiddetli soğuklara gözümüzü dikmiş bekliyoruz.:eek: :D

6. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
  7. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Tebrikler abi. Şu kış şartlarında kendi adıma su kenarına dahi gidemiyorum. Saygı ve sevgilerimle...

8. rapalacikral

rapalacikral ali

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Haklısın Sinan, ben de öyle tahmin etmiştim kardeşim. Kısa aralıklarla sahteye yeterli aksiyon verdirmek zor olacağından sahtenin rengi ve kancanın tüylü oluşu daha etkili olur diye düşündüm. Başka döner kaşıklarım da vardı ancak onlar tüysüz olduğundan elim tüylüye gitti. Zaten öteden beri ona ümit besliyordum, nasip bu güneymiş.:)

Yurtdışı ice fishing olayında benim görebildiğim özellikle zoka başı çekse de en fazla kullanılan sahtelerden biri de küçük jigler. Türlü malzemeyle tüylü görüntü ile sunum yapılması avcılık şansını arttırabilir, denemek lazım tabi.

10. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Teşekkür ederim sevgili Ahmet. Saygı, sevgi bizden.

Bu hafta Ankara ekibi muhteşem ala avlarına imza atmış. Kış şartlarına uygun donanımla imkan bulabilirsen avlaklarınız güzel balıklarla sizleri bekliyor. İnşallah vuslata bir yol bulursun.;)

11. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    İnşallah sizlere de nasip olur sevgili Ali. Çok farklı ve aynı zamanda kendine has özellikleri olan bir deneyim.;)

Link; evet bakmak güzel, ancak aslolan olayı yaşamak. Geçen yıl bu işe ilk gidişimizde olaya biraz teğet geçmiştim. Hani nasıl desem sanki amatör avcılıktan ziyade "eh işte gidip balık toplayacağız" duygusu yaşamıştım bir süre. Tam o dünyanın içine adım atmıştım ki sezon bitti. Sonraki zamanlarda içimde büyüyen bir tutkuya dönüştü buzda avcılık. Ancak bu sefer de ortamını bulamamanın hasretiyle bekleşiyoruz.:)

12. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Bizim doner kasik oldugu haliyle bir halta yaramadiysa da yedek parca olarak is gormus olmasi sevindirici. :)

Oltaya gelen ufaklik pek sevimliymis Nuri agabey. :)

Hasila pek yoksa bile anlatimini keyifle okudum, ellerine saglik agabey.

Dualarimiz her zaman oldugu gibi sizlerle. Efsane soguklar uzerinize olsun insallah :), golleriniz donsun, buzlariniz tas kessin, o buzlara lomlariniz islemesin insallah. :D

Cok mu insafsiz oldu?!! hihi

13. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Nuri abim tebrikler yine keyifli, iade de olsa balıklı bir av yapmışsınız.
    Farklı yöntemler denemekte her zaman fayda vardır.Düşündümde birde kırçıllı palamut çaparilerini denersen faydası olabilir mi diye:rolleyes:

Erzurumlu dostlara selam ve sevgilerimle sağlıcakla kalın:)

14. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Amim derim can-ı yürekten, zira İbocan var.:eek: :D

Bilmem tanır mısın?

Ferhat'ı bile kıskandıran azmiyle buz ne ki bazalt kayalardan dağları un ufak eden İbocan'ı bilmem tanır mısın, İbocan?

Çok mu insafsız oldu?:laughing:

15. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Aleyküm selam yarenler, güzel gönlüne sağlık.;)

Çapariye hiç içim ısınmadı İsacan. Belki takıntı belki kendi hüsn-ü kuruntum, olmadı bir türlü yakınlık hissetmedim. Zihnimde "kraça tuzağı" imajıyla şekillenmiş bir kere, hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın. Bilsem hayatımın balığını avlayacağım elime almam/alamam.:eek:

16. UZM-36

UZM-36 Mahmut Ç.

Favori Kamış:
    Okuma Alümina 240 cm spin kamış - energy carbon 3 m -lineaeffe 2.10 m spin kamış
    Favori Makine:
    Okuma Octana OT-40 8 bilyeli
    En İyi Avı:
    (CEYLAN PALAMUTU 1.250 KG) (LÜFER 1 KG) (LEVREK 1.KG ) (SAZAN 53 cm)
    Tebrikler Nuri abi, daha iyileri rast gelmesi dileklerimle Saygılar..

17. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Çok teşekkür ederim Mahmut abim, güzellikler siz sevgili dostlardan.

Saygım o naif gönlüne, sağolasın.;)

18. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Abim eline sağlık tekrardan çok güzel rapor olmuş:)

Kuruduk biz buralarda:(

Saygılar, Selamlar:)

19. zucchero

zucchero Bora

Favori Kamış:
    Cormoran Bull Fighter 2,10mt 10-40gr, Shimano Alivio CX 2,10 7-21gr
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SFC, Daiwa Sweepfire 2500
    Nuri abicim buzda jigging denemeyi çok istediğim bir av türü ama havalardan dolayı kısmet olmadı. Bizlere bu konuda bilgi sunduğun için teşekkürler.

20. 4443

4443

Daha neler göreceğiz bakalım Nuri abim , bir kaç kare bile yetersiz abim doğa sever bir kardeşin olarak bir kaç yüz kare dahi alsan keyfle göz gezdiririm neşen daim olsun sevgiler :p