01.08.2010 İstanbul / Tırıvırı ile mücadele organizasyonu

Konu, 'Gerçekleştirilen Organizasyonlar' kısmında simendifer tarafından paylaşıldı.

 1. simendifer

  simendifer Sennur

  Mesajlar:
  9.177
  Şehir:
  İstanbul
  Sevgili arkadaşlar,

  Bildiğiniz üzere 01.08.2010 (dün) tarihinde, tırıvırı ile ilgili olarak yapacağımızı bildridiğimiz organizasyonumuzu gerçekleştirdik. Öncelikle tüm katılımcı arkadaşlara teşekkür ederiz. Ancak, bugüne kadarkileri saymış olsak, tırıvırıdan şikayet edenlerin sayısı binleri bulmuşken, katılımcı sayısının site bünyesinde 8 kişide kalmış olması, kendi adıma söylüyorum üzücüdür. Ki bugüne kadar bu anlamda yaptığımız hiçbir çalışmaya, yüksek katılım olmamıştır. Yeri geldiğinde burada bizlere sitem edip "hiçbir şey yapmıyorsunuz" diyen arkadaşlarımıza zaman zaman neden kızdığım dilerim anlaşılır. Zira şikayet edip de destek vermediğiniz ve hep başkalarından beklediğiniz sürece, şikayetleriniz devam edecektir.

  Gelelim organizasyona,

  Sabah saatlerinde buluşup, Sazlıbosna mevkiine gittiğimizde, zabıtadan Süleyman arkadaşımız, belediye halkla ilişkiler biriminden Ayşe hanım ve yine zabıtadan Mehmet arkadaşımızla birlikte bizi bekliyorlardı. Avlakta buluştuktan sonra, vakit kaybetmeden gölü dolaşmaya karar verdik. Öncelikle bentte bulunan avcılarla görüştük, hepsine tek tek tebliğlerden bahsettik ve tebliğ kitapçıklarını dağıttık. Oltasının ucunda tırıvırı olanların tırıvırılarını aldık, tırıvırının zararlarını anlattık ve kendilerine yeni takım yapıp verdik. Ayrıca, Hüseyin ağabey herkesin kovasını tek tek karıştırarak, küçük olan tüm balıkları suya geri saldı. :):)

  Topladığımız tırıvırıları yakıp, ilk parkuru tamamladıktan sonra, kahveye gidip biraz oturduk ve çayımızı içtik. Çünkü hava aşırı sıcaktı, çok terlemiştik ve yorulmuştuk. Çaylarımızı içtikten sonra, zabıtadan destek veren arkadaşlarımız, nöbet sonrası bizimle birlikte oldukları için evlerine gitmek durumunda kaldılar. Bizler ise gölün diğer tarafını dolaşmak için harekete geçtik. Diğer tarafı dolaşmak için bentten geçerken, oltasının ucunda tırıvırı attığını farkettiğimiz birinin yanına indik ve baktık ki daha önce elinden tırıvırı aldığımız avcılardan biri ve elinde tebliğler var. O esnada zabıtadan arkadaşlar da tekrar bulunduğumuz yere geldiler, durumu söyledik. Olta sudaydı ve balıkçı, ucunda yemli takım var dedi. Süleyman ve Mehmet arkadaşlarımız oltasını toplamasını, ucundakini görmek istediklerini söylediler ama balıkçı arkadaş oltasını toplarken, bile bile misinayı kopardı. Oradan çıkıp gölün diğer tarafına yürürken, zabıtadan arkadaşlar da bizlerden ayrıldılar.

  Gölün diğer tarafını da dolaştıktan sonra, üst yoldan, bu defa arabalarımızla, avlananların yanında dura dura tek tek tebliğleri dağıttık, yine tırıvırıları aldık, yerlerine yeni takım verdik. Topladıklarımızı ise yaktık. Böylelikle, Sazlıbosna'nın tüm çevresini dolaşıp, herkese kitapçık dağıtmış ve tırıvırıyı anlatmış olduk. Ama ne kadar faydası olacak şimdilik bilinmez. Bu konuyla ilgili organizasyonları sıklaştırıp, insanları daha fazla bilgilendirmek ve hatta sık sık oralarda görünerek, bu konuda takip edildiklerini göstermek iyi olacaktır. Dilerim bu anlamda, üye arkadaşlar da yine destek çıkarlar.

  Bu arada, yanımızdan ayrıldıktan sonra, zabıtadan arkadaşlarmızın, girişteki satıcıdan 2 torba tırıvırıya el koyduklarını da belirtelim. ;):)

  Gölden ayrıldıktan sonra, Jandarma Komutanlığına gidip, orada nöbetçi olan subayla da görüşme yaptık. Bu arada, derdimizi anlattık ve jandarma komutanı ile de görüşmek istediğimizi bildirdik. Jandarma komutanı görevde olduğundan, o an için bizimle görüşemedi ama şahsına ait telefon numarasının bize verilmesini isteyerek, bizlerin de telefonlarını aldırdı.

  Bizler de sayımız az olduğundan (keşke kalabalık olup dağılarak, bir çırpıda gölün etrafını tamamlamış olabilseydik), gölün çevresini ancak dolaşabilmiş olduğumuzdan, başka bir avlağa daha gidemedik ve sıcaktan ve açlıktan bitap düşmüş bünyemizi biraz canlandırmak için, yemek yemeye başka bir yere gittik. Hüseyin ağabeyin harika melemeni ve beraberindeki taze çay ile karnımızı doyurduk. Eline, gönlüne sağlık Hüseyin ağabey.

  Dün bizimle birlikte olan Süleyman, Mehmet arkadaşlarımıza ve Ayşe hanıma, desteklerinden ve samimiyeti her şekilde anlaşılan yüzlerinden ötürü çok çok teşekkür ederiz. Hüseyin ağabey (dersim) ve oğlu Emre, Kazım (kedi), Tayfun (tcomak), Günay (son mohikan), Ercan (balık kurdu) ve Yasin'e (m-a-v-i) de ayrı ayrı teşekkürler. Dün eller ve çeneler iyi çalıştı doğrusu. :) Umarım çok geçmeden yine böyle bir organizasyon yapabiliriz. Tüm ayrıntıları yazamadım, zira işyerindeyim ama uzatmak da istemiyorum. Fotoğrafları ekleyeyim, atladıklarımı, arkadaşlarımız da anlatacaklardır zaten. ;)


  TEŞEKKÜR;

  Dün aramızda olmayan ama bize destek veren ;

  SAMADER Amatör Olta Balıkçıları ve Doğayı Koruma Derneği
  Arnavutköy Jandarma Komutanlığı
  Cengiz Balıkçılık
  Kısık Balıkçılık Üsküdar şubesi - Necati Bey
  ve
  REMIXON'a

  sonsuz teşekkürler...  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Ağustos 2010
 2. simendifer

  simendifer Sennur

  Mesajlar:
  9.177
  Şehir:
  İstanbul
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 2 Ağustos 2010
 3. simendifer

  simendifer Sennur

  Mesajlar:
  9.177
  Şehir:
  İstanbul
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Zabıtadan arkadaşlarımızın el koyduğu tırıvırılar

  [​IMG]
   
 4. 56561

  56561 Yücel

  Yaş:
  44
  Mesajlar:
  2.535
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
  Favori Makine:
  Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
  En İyi Avı:
  10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
  Gölün karşı tarafında avlanan nipeten ön cepheye göre daha deneyimli balıkçı arkadaşlar biz oradayken az farkla limit altı bir sazan yakaladılar. Ricamız üzerine balığı bıraktılar. Bu esnada çektiğim video.
  http://www.metacafe.com/watch/4995741/sazansuya_b_rakma_videosu/
  [​IMG]
  [​IMG]

  Genel olarak gölün yakın olan cephesinde bilinçsiz avcılar çoğunlukta olduğundan ilk başlarda karamsarlığa düşsemde, gölün karşı yakasına geçtiğimizde, bilinçsiz avcılardan şikayet eden daha bilinçli ve daha donanımlı avlanan avcılarla karşılaştık. Bu kısımlarda kurallara uyum yüzdesi %80-90 ı buluyordu. Bu arkadaşlarla yaptığımız kısa, ayaküstü sohbetlerde içimizdeki karamsarlık bir nebze olsun azaldı. Sonuç olarak tırıvırı kullanan ve kurallara uymayan şahısların aslında balıkçılığa yeni başlamış, yarar-zarar bilmeyen, bilgi arasada bulamayan kişiler olduğu gözümüzden kaçmadı. Bu bağlamda düşündüğümüz zaman sitemizin faydasının bir defa daha farkına vardık.
   
 5. point.shot

  point.shot rıfat kayar

  Yaş:
  44
  Mesajlar:
  1.377
  Şehir:
  Kayseri
  Favori Kamış:
  Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
  Favori Makine:
  Shimano Stradic 3000FI
  En İyi Avı:
  Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
  Bir hatayı yapmak bazen çok kısa zaman alsa da telafisi kesinlikle çok daha uzun zamanlar almakta.

  Yazıkki çevremizin, balıklarımızın ve kısıtlı imkanlarımızın bu kadar uzun zamanı yok. Katılımın az olmasına üzülmekle birlikte etkinliğin resimlerden gösterildiği kadarı ile yine de başarı sağladığını düşünüyorum.

  Ancak balık heveslisi insanları baştan eğitmedikten ve siyahla beyazı öğretemedikten sonra daha çok çuval çuval tırıvırı toplarız malesef.

  Keşke ne üretimi ne de temini bu kadr kolay olmasa bu zıkkımın. Ve bu belayı "icat" eden vicadansızların da ne hayattayken ne de öldükten sonra yerlerinde rahat yatamamalarını diliyorum.

  Gayretleriniz için kendi adıma teşekkür ediyorum.

  Saolun..
   
 6. hatipli

  hatipli süleyman tanrıverdi

  Mesajlar:
  12
  Şehir:
  istanbul
  tırıvırı ve melemen

  melemeni burdan görünce keşke sonuna kadar kalabilseydim dedim neyse bir sonraki sefere artık bu arada el koyduğumuz tırıvırı 75 adet
   
 7. simendifer

  simendifer Sennur

  Mesajlar:
  9.177
  Şehir:
  İstanbul
  Size çok ama çok teşekkür ederiz. Siz olmasaydınız o kadar rahat hareket edemezdik muhtemelen. :)
   
 8. simendifer

  simendifer Sennur

  Mesajlar:
  9.177
  Şehir:
  İstanbul
  Bir şey daha eklemek istiyorum. Tırıvırıları yaktığımız karelerin hepsi tek bir imhayı içermiyor. Aralıklarla belli yerlerde topladıklarımızı bir kaç kerede imha ettik.
   
 9. LapinCash

  LapinCash

  Mesajlar:
  2.817
  Helal olsun be size.Bende geçen gittiğimde iki tane çkarttım.
   
 10. menopiko

  menopiko İbrahim GÜÇLÜ

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  1.284
  Şehir:
  İstanbul
  19 kişiden sadece 8 kişinin gelmesi gerçekden çok üzücü, ama yinede koca yüreklerinizle tırıvırılara dur demişsiniz. Gözüm hep karşı kıyıdaydı, malesef tarif edilen hiç bir aracı göremedim. Yoksa bota atlayıp hemen yanınıza gelecektim. Böyle organizasyonların devamının olması dileğiyle, katılımcı herkesi tebrik ediyorum.
   
 11. mallaca

  mallaca Halil Barış Şengül

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  4.027
  Şehir:
  Bursa
  Favori Kamış:
  Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
  En İyi Avı:
  Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
  İzin dönüşü ilk izlediğim rapor gerçekten beni çok mutlu etti.Katılan arkadaşları tebrik ediyorum. Sitemizde olabilecek en anlamlı organizasyon bu olsa gerek.Sonraki organizasyonlarda görüşmek dileği ile ellerinize kollarınız sağlık.
   
 12. korayp

  korayp T. Koray Peksayar

  Yaş:
  44
  Mesajlar:
  132
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Shakespeare Telebeach Xcede 3.60
  Favori Makine:
  Ryobi Ecusima 6000Vi
  En İyi Avı:
  Mırmır ~ 2 x 1 kg. (=2 kg. - kısmetime çift gelmişti en olmayacak yerden)
  Helal olsun !

  Geleceğim deyip de gelemeyenlerden olmak da benim için üzücü... Ne olur kusura bakmayın.

  1 aydır hem şu andaki evde, hem evlilik hazırlıkları için hazırladığım bir üst katımızda hem de yazlık evde tadilatlarla uğraştığım için çok ama çok yorgunum... Pazar günü de anca dinlenmeye fırsat bulabildim.

  Fiziksel olarak katılamasam da, balıkçılık ve çevreyi ilgilendiren konular hakkında çevremdeki insanları her fırsatta bilgilendirdiğimi ve onlardan da çevrelerindeki insanları bilgilendirmelerini istediğimi hatırlatmak istiyorum.

  Tekrar tekrar özrümü kabul etmeniz dileklerimle...
   
 13. simendifer

  simendifer Sennur

  Mesajlar:
  9.177
  Şehir:
  İstanbul
  Sevgili Koray,

  katılacağım deyip de katılamamak sandığın kadar üzücü değil. Bu kadar kalabalık bir platformda, neredeyse herkes şikayet ederken, katılımın düşük olması üzücü olan. Yoksa katılacağım dersin, önemli işlerin olur katılamazsın, insanız nihayetinde. Ama şurda en azından 100 kişi katılsa, bunlardan 50'si gelemese yine 50 kişi olurduk. Listede 19-20 kişi görmek bile yeterince üzücü bence. ;)
   
 14. jigging

  jigging Caner

  Yaş:
  41
  Mesajlar:
  1.213
  Şehir:
  Istanbul
  Favori Kamış:
  Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
  Favori Makine:
  Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
  En İyi Avı:
  seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
  Aynı soruyu kendime sordum ve aklıma geldiği gibi özelinize yazdım... buraya yazamadım.
   
 15. KULL64

  KULL64 Emrah

  Mesajlar:
  1.836
  Şehir:
  TURKIYE
  Favori Kamış:
  Guan2000gr
  Favori Makine:
  Ticagt4000
  En İyi Avı:
  ...
  Hepinizi tebrik ederim.Umarim birgun son bulur bu tur ekipmanlar ve kullananlar...
   
 16. tcomak

  tcomak Tayfun Çomak

  Mesajlar:
  312
  Şehir:
  istanbul/rumelihisarı
  Favori Kamış:
  linea effe
  Favori Makine:
  dam
  En İyi Avı:
  kefal 2 kg
  birdahaki sefere sonuna kadar kalıp melemenin tadına bakmanızı isterim amirim.
   
  Son düzenleme: 2 Ağustos 2010
 17. hatipli

  hatipli süleyman tanrıverdi

  Mesajlar:
  12
  Şehir:
  istanbul
  melemen

  kesinlikle bir dahaki sefere melemeni yemeden gitmem ama eşimle gelirim bundan sonra
   
 18. kilicbey

  kilicbey İsmail Kiliç

  Yaş:
  49
  Mesajlar:
  1.718
  Şehir:
  İSTANBUL
  En İyi Avı:
  MIRMIr. 1.5 Kg LEVREK2 Kg Köpekbalığı 1 metre.
  Tiriviri kullanımına ençok karşı olanlardan birisi olarak bu organizasyonda bulunamamak inanın beni çok üzdü, fakat daha evvelde belirttiğim üzere pazar günlerini muhakkak çocuklarıma ayırıyorum, onlarla birlikte olabileceğimiz tek gün , artı bende aynı gün Gümüşyakadaydım.Hepinizin eline yüreğine sağlık, Hüseyin abi seninle ilk avımızda o melemenden bende isterim.
   
 19. tcomak

  tcomak Tayfun Çomak

  Mesajlar:
  312
  Şehir:
  istanbul/rumelihisarı
  Favori Kamış:
  linea effe
  Favori Makine:
  dam
  En İyi Avı:
  kefal 2 kg
  melemenin tadı hala damagımda .. tekrar eline saglık huseyin abi.
   
 20. dersim

  dersim hüseyin

  Yaş:
  55
  Mesajlar:
  164
  Şehir:
  istanbul
  söz ismail ilk avımızda melemenin benden,sen tatlı su avına çıkmıyorsun inşallah bir ilk olur beraber turna avı yaparız melemeni ve çayımızı içeriz.:)  afiyet olsun tayfun ilk buluşmamızda yine yeriz.:)

  sevvgili arkadaşlar bu organızasyonda bulunmaktan ve sizleri tanımaktan mutlu oldum . baştan size sennur hanım ve diger arkadaşlara fedakarlıklarından dolayı teşekkür ederim.