06/05/2007 - Haftasonu Eskihisar..

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında skoylu tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Cumartesi günü yaptığımız ve tam bir sükutu hayal olan Unkapanı ve Galata köprüsü seferinden sonra, oradan artan kurtlarla neleri besleyebiliriz diye bakınmak için, Yunus (benim oğlan, 8 yaşında) ile birlikte Eskihisar'a gittik..

Manzara aynı.. Millet elinde çapari kova doldurma telaşında.. Ama kıraça diyemem, istavritler nispeten irice.. Dibe indirirseniz mezgit alıyorsunuz.. Yemli takımda aynı şekilde. Ara sıra, tek tük ama bir hayli iri sardalyalar denk geliyor..

Ben çaparilerden kaçmak için, mendireğin fener arkasına yerleştim. Oradan kurtla uğraştım biraz. Mezgitten başka bir şey yok. Fakat bir takım kefaller ayağımızın dibinde gezinip duruyor.. Millet iyice ifrti olmuş bunlara, zıpkınla filan gelmişler.. Neyse, köprüde kullandığımız uzun ve seyrek takımlardan birinin bir ucuna 50gr kurşun diğer ucuna bir şamandıra bağladım. Kurtları iri iri takarak önüme doğru attım..

Tahmin edilebileceği gibi ilk davranan bir kaya balığı oldu.. Neyse, bir daha denedim.. Bu defa şamandıra daldı çıktı hopladı bir.. Hah, lapin işte.. Çek çek, kocaman pabuç kadar filan bir şey.. Aynen suya iade..

Bir daha attım takımı yemleyip. Biraz sonra şamandıra ok gibi içeri gitti. Bu Lapin değil.. Nedir acaba filan diyerek çektim, ispari, yani isparoz.. Boyu filanda gayet makul..

Arkasından bir kaç deneme daha.. Genelde lapinler. Renk renk, kikla vs. karışık.. Ortak özellik koca koca olmaları.. Arada bir kaç isparoz daha..

Bir ara şamandıra dalıp çıkmaya başladı ki lapin değil, isparoz hiç değil, kefalim ben diyor ama, kefaller daha yakında geziyor.. Hımm diyerek çektim. İrice bir kefal çıktı.. Alayım, bakayım filan diye arkaya, düzlüğe uzattım, ama iğneden kurtuldu taşların arasına düştü, orada kaldı.. Denize düşse üzülmezdim, belki geri bile salardım (havyarlı olabilir, dahası evden talimat netti: Balık filan getirme...) ama taşların arasında kalıp pisi pisine ölüp gitmesi beni üzdü doğrusu..

Ardında bir iki lapin vs. devam etti.

Birden gitti şamandıra titreyerek indi aşşağıya, kalamadan cızzt sesleri.. Çek, asıl, boşluk ver filan derken, dipte görüyorum, sanırım kefal, kocaman bir şey. Debeleniyor filan.. Ama takıldı takım, asıl, sağa, sola filan derken koptu, kaldı öyle.. Kayalıkta avlanınca böyle oluyor işte :(

Yeni bir takım taktım.. Devam ederken gözüm ilişiyor, neydiyse, orada dipten çamur kaldırıyor boyuna.. Onun velvelesine balık filan kalmadı.. O vakitten sonra da hiç bir şey vurmadı.. Biraz açığa doğru gittim. Gene lapinler.. Akşam da oldu zaten, döndüm eve..

Av olarak hikayenin herhangi bir esprisi yok.. Tek esprisi şu.. Benden önce ispari vs. yakalamaya çalışanlar oldu.. Kefallerle de uğraşanlar oldu. Ama bir netice vermedi bu girişimler. Bu sanırım hayvanların havyar kasması halinde olduğuna işaret. Bu, balıkların hormonsal dürtüleri nedeniyle çoook nazlı oldukları bir dönem.. Fakat, şunlar belli: Balıklar kıyıya yürümüş, derinden çekiliyor. Demekki havyar bırakma zamanı bitmiş.. Bu alışık olduğumuza göre biraz erken, en az bir ay kadar.. Ve maalesef, büyük ihtimalle gırgırlar tam havyar döken balıkların üzerine karabasan gibi çöktüler bir ay önce :(

Soğuk rüzgarlarında kesilmesi ile birlikte, önümüzdeki haftadan itibaren zargana, izmarit gibi balıkların boy göstereceklerini sanıyorum, yavaş yavaş...

2. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Serdar kardeşim ne güzel yazmışsın,seninle birlikteymiş gibi ,heyecanla okudum
    hepsini.Bu arada kaya kurdunu nereden çıkarıyorsun?Kayaların üstündeki yosunları kaldırırken deme ne olursun.

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Çıkarması çok kolay :) Galata köprüsünün altında Spot balıkçılık var, oradan çıkıyor, 3 Milyonluk ver diyorsun, saymaya üşenip bir sürü dolduruyorlar :)

Olmadığı zaman, midyelerin arasından da çıkarıyoruz ama, teşkilatlı gitmek lazım. Kayalıklarda değilde, sahil civarında, midyenin kumlara yapıştığı yerlerde (taşların arasındaki kumluklar) bolca bulunuyorlar..

4. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    İşte benim aradığım sahilde bu.Bizim buralarda sahil kalmadı maalesef.Fakat Spot Balıkçılıkta uygun adres.Kardeşim verdiğin bilgiye teşekkürler.

5. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Serdar Bey ellerine sağlık, çok güzel hikaye etmişsiniz. Ayrıca eskihisar'ın bende çook anısı var. Çocukluğumda yazlarım Eskihisar ve darıca'da geçti. Çok severim oraları. Ama eskiden çok daha güzel ve balığı da bol idi. Sağlıcakla kalın...

6. fisher_man

fisher_man

Merhaba skoylu bende gebzeliyim bu siteye yeni üye oldum. Eskihisarda yapay yemle hiç deneme yaptın mı? ben çeşitli yapay yemlerle nisan ayında denedim birşey çıkmamıştı.

7. vatos70

vatos70 oktay arıkan

En İyi Avı:
    eşkine 1,5 kg
    dün bende eskihisara indim ama milletin durumunu görünce, hiç olta atmadan eve döndüm.... sayın soylu'nun dediği gibi... 1 ay daha beklememiz lazım sanırım:(

8. simendifer

simendifer Sennur

Kefaller bu dönemde yumurta bırakıyor aslında ama dediğin gibi gırgırlar esas yumurta dökme zamanı toplamış bu balıkları. Kefali sanırım 1 ay, izmariti ise 2-3 hafta sonra tam manasıyla avlamak mümkün olacak. Dün Emirgan'da izmarite denedim bütün gün, yoklamadı bile. Ama sahil çaparici doluydu, ve ben kel alaka bir yerden olta atmak zorunda kaldım, belki de bundandır. Ama yine de, en azından oltayı tırtıklayan bir tane olurdu sabahtan akşama kadar, ki Emirgan'da izmaritin olmaması mümkün değil izmarit zamanı. Hiç yoklamadıysa, daha gelmemiş demektir. 2-3 haftası var kanaatimce.

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Unkapanı'nda kefaller yüzeye çıkmışlar, ama ekmek yemiyorlar.. Demekki havyar filan işleri bitmiş, yüzeydeki sular yeterince ısınmış..

Bu tespite bakarak, kefal için 15 gün filan beklemek gereği düşünülebilir, Eskihisar için.. Her durumda Haziran ortalarından itibaren verimli olacağını sanıyorum onun..