08/04/2007 Ozdere Raporu

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında sentha tarafından paylaşıldı.

1. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    YER : Izmir / Ozdere

TARİH: 08/04/2007

MEVKİ: Balikci Barinagi – Askeri Kamp arasi

HAVA DURUMU: Parcali (az)bulutlu. Sabah 10:00’dan itibaren acik.
    RUZGAR: Sabah, tahmini 2-3 BFT kuvvetinde gunbatisi-karayel, oglene dogru ve oglen ruzgarsiz, ogleden sonra 4-5 kuvvetinde kible ve lodos.
    DALGA: Sabahtan dalgasiz, ogleden sonra lodosun etkisiyle kuzucuklu
    HAVA SICAKLIGI: Kesin olculememekle birlikte sabah kabansiz, oglen sadece t-shirtle durulabilecek kadar sicak, ogleden sonra hava sertlesmesine ragmen, lodos sebebiyle hala t-shirtle durulabilecek kadar sicak
    DENİZ SUYU SICAKLIGI: Sabah 14,2C – Oglen 15,4C
    DERINLIK: 79m - 62 m arasi muhtelif

KULLANILAN MALZEME:
    Tekne: 5,80 ahsap balta kic. 6,5 hp Lombardini motor (sarj+mars ilaveli)
    Olta: Albastar Rainbow 2.40kamistan bozma, tekneden av icin kendi hazirladigim kamis – DAM Quick ATPremium 160 (Kusadasi organizasyonu odulu) makine.
    Takimlar: Klasik 3’lu dip takim+ hirsiz. 0,35 krokodil monofilament ana govde, 0,25 SAMM Dicle FloroCarbon beden ve kostek. Crown oldugunu tahmin ettigim kisa pala capraz kahverengi 2 no igne, +hirsiz icin Mustad (modelini hatirlamiyorum) 1/0 uzun pala duz igne. 75 gr balik kursun.
    2. Takim, klasik 3’lu dip takim + hirsiz. 0,35 krokodil monofilament ana govde, 0,30 Hislon Monofilament beden ve kostek. Mustad 496 No:3 igne+ hirsiz icin Mustad 1522 No:1 igne.
    Fehmi Reis’in kendi hazirladigi muhtelif malzemeden olusma el oltalari…
    Yem: Sulunes, sardalya (tuzlanmis)
    Ekstra Malzeme : EagleCuda 128 Fish Finder Balik Bulucu

HİKAYE : Pazar sabah 06:30 itibariyle Ozdere Balikci Barinagi’ndan hareket edildi. Daha onceden buyuk bir taslik oldugu duyumu alinan mevkiye varildi. Balik Bulucu yardimiyla goz karari uygun olacagi dusunulen bir derinlik tesbit edildi. Capa apiko vaziyette tekne akintiya birakilarak balik arandi. Vurus alinan yerlerde demir atilarak denemeler yapildi. Bol hanos alindi. Kucukler hava keseleri patlatilarak geri birakildi, iri olanlar (vardir bu corbacilarin bi bildigi) denerek alikonuldu.
    Balik Bulucu’nun efektif kullanimi icin bazi calismalar ve denemeler yapildi. 72 metrede uygun taslik alan bulundu. Buradan patlakgoz mercanlar alindi. Tum denemelerde bol miktarda mandagoz mercan alindi.

13:00 itibariyle, sertlesen lodos sebebiyle avlak terkedildi. Toplamda 5,5 kg balik alindi.

AVLAK VE KATILIMCI FOTOĞRAFLARI: Fotograf makinesi olmadigi icin mevcut degildir…

MÜMKÜN OLDUĞU KADAR ÖLÇEKLİ AV FOTOĞRAFLARI: Fotograf makinesi olmadigi icin mevcut degildir…

AVIN TOPLU FOTOĞRAFI: Fotograf makinesi evde oldugu icin sadece payima dusenleri resimleyebildim:

KATILIMCIYA AİT TERCİH FOTOĞRAFLARI: Fotograf makinesi olmadigi icin mevcut degildir…

Saygilarimla arz ederim….

2. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    bu da ayni ava alternatif rapor, hangisini begenirseniz

Bu haftasonu icin balik plani yoktu aslinda. Cumartesi gunu kosusturmali gecmis, aksamina da arkadaslarla bir yemek planlanmisti.

Ama, Allah’in sevdigi kuluyum, gene cikti ortaya… Planlanan yemek arkadaslarin Seferihisar'daki evine kaymisti. Eee, Seferihisar’a kadar gitmisken, Ozdere’ye gecmemek olmazdi. Ustelik Fehmi Reis gecen hafta tekneyi karaya cekmis, bakim yapiyordu. Gecen hafta arkadaslarla Foca’da bir av organizasyonu gerceklestirdigimiz icin yardim edememis ve Fehmi Reis’ten hafta boyunca zilgitin en babasini yemistim. Hakli tabii adam, balik deyince hop orda, bakim deyince oglan ortalarda yok.

Ben de gonlunu almak icin, isin en zor kismini, yani teknenin icini boyamayi ustume almis, Pazar gununu komple bu ise ayirmistim. Cumartesi gecesi gec saatte Ozdere’ye vardigimizda babamin o cok tanidik, alayci fakat neseli yuzuyle karsilastim. Tam yatmaya giderken, “yarin sabahin korunden itibaren emrine amadeyim, boya ve baska ne is kaldiysa halledecegim” dedigimde bombayi patlatti. “Tekne suda, baliga cikmak istersen sabah kaldir beni”…

Insani bu kadar mutlu edecek baska ne olabilir? Allahtan, her zaman oldugu gibi takimlar arabada hazir bekliyordu. EEE, YEM???? Ozdere’deki yemci gec saatte acar, sabah 8’den sonra baliga mi cikilir? Korka korka sordum babama yemi var mi diye, “sabah gec cikariz, alir gideriz bizim yemciden” dedi. Olur mu yahu, sabah suyunu kacirmak? Gerekirse Izmir’e geri donup yem alip gelirdim ama aklima, daha once hic alisveris yapmadigimiz Gumuldur’deki yemci geldi. Nerede onun numarasi? Hah, tamam, aklimi seveyim, iyi ki kaydetmisim. Yok yok telefonla olmaz, sabah atlar gider alirim…
    Sabahi ettim, 05:30’da takimlar, yemler, nevale, cay, su hazir etmis, bir de ufaktan kahvalti masasi hazirlamistim, eee Fehmi Reis’in gonlunu hos etmek lazim. Fehmi Reis hizli bir kahvalti ederken ben Gumuldur’deki yemciyi uyandirmistim…

“Selamun aleykum, gozunden uyku akan yemci kardesim, yem ne var?”
    “Sulunes var, bir de sardalya”.
    “Mamun yok mu?”
    “Yok abi”
    “Hic mi yok?” Kisa bir sessizligin ardindan:
    “Hic yok abi”
    “Boru kurdu?”
    Uyku acildi tabii, cevap su sekil:
    “Hic yok abi”
    Bu sozumu yabana atmayin, sordugunuz yem icin “yok abi” diyene “hic mi yok” deyin, bu sayede hicbir yerde mamun yokken kac kere olu mamun buldum, is de yapti. Hatta “tezgah altindan” canlisini bile cikartan oldu
    Sulunes alindi, cirozdan beter olmus, hatta balik pastirmasi haline gelmis sardalyalardan alindi. Hic yoktan iyidir…

Geri dondum, Fehmi Reis’i aldim, teknede hazirliklar, 06:30 vira bismillah…Hava limonata gibi, ruzgar cok az ve usutmuyor. Gectigimiz haftalarda beni buyuk hayalkirikligina ugratan motor, tekneyle birlikte bakim gormus, masallah saat gibi…

Daha once bir balikcidan duydugumuz ama kesin kerterizini alamadigimiz bir avlagi bulmaya niyetliydik. Onceden niyetlenmedigim, piyangodan cikan bir av oldugu icin bu seferki, avdan ziyade vakit ayirip da yapamadigimiz bazi seyleri yapmak niyetindeydim. Once, arayacagimiz avlagin yonunde bir sure sirti cektik, ama Fehmi Reis’in gozu avlakta oldugundan rolantide cekmedigimiz icin, takilip agzi yirtilan bir balik cikti bahtimiza. Tekrar donup denedigimizde ise maalesef denk gelemedik.
    Diger bir niyet de, daha once cok verimli kullanamadigimiz balik bulucumuz uzerinde biraz calismakti. Elde kullanma klavuzu, hangi ayarlarda dip yapisini daha iyi gosterdigi uzerine calistim biraz ve yavas yavas olay benim icin daha bir sekillenmeye basladi.

Balikcinin bahsettigi yere yaklastigimizda, taslik, daha dogrusu dokuntu bir zemine vardigimizi anladim. Biraz daha derine gittigimizde ise buyukce bir tasin uzerinde oldugumuzu gosteriyordu balik bulucu. Derinlik 79 metre. Burada demiri apiko vaziyette biraktik ve cok da fazla olmayan akintiyla dokuntu dedigim yere dogru kaymaya basladik. Ilk vuruslar hanoslara aitti. Kucukleri geri gonderdim ama 3 tane buyukce hanosu, “vardir bu hanosu cipura’yla ayni fiyata, kefalden hatta mercandan daha pahaliya satan Italyanlarin bi bildigi” diyerek, livara attim. Bu arada Fehmi Reis’in bir oltada 4 mandagoz mercan birden almasi bizi heyecanlandirdi ve oraya demir attik. Ilk patlakgoz mercan bana orada geldi. Ikincisini de Fehmi Reis aldi.
    Ardindan vurus kesildikce capayi kaldirip, kayarak avlanmaya devam ettik. Vurus aldikca demir atip, En son 62 m. derinlikte ardarda patlakgoz mercanlari aldik.

Cok buyuk olmasa da kalite baliklar ve muhtesem bir havada buyuk bir keyifle gecen bu surpriz avi, saat 13:00 gibi sertlesen lodosun etkisi ile (tabii bu arada sertlesen sadece lodos degildi :D)bitirip hizla demir alip donduk.

Baliga cikma niyeti olmadigi icin fotograf makinesini almamistim, sadece eve dondukten sonra payima dusen baliklarin toplu bir resmini cekebildim, bu seferlik kusuruma bakmayin:D

Hatta belirtmeden gecemeyecegim, bu surpriz av beni o kadar sasirtti ve mutlu etti ki, degil fotograf makinesini almamak, ava giderken ne olur ne olmaz diye acilmamis bir paket sigara bile muhakkak yaninda bulundurtan ben, heyecandan ilk kez sigarami unuttum ava giderken, gayri gerisini siz dusunun:D

3. vur dedik öldürmüşün be kardeşim.. tamam vaz geçtim herkes bildiği şekilde

yazsın raporlarını bölylede çok tatsız tuzsuz olmuş :(

tebrikler güzel av..:)

4. Eeee Lidakiler nerde....:D :D :D
    (Ben senle uğraşmadan duramam sakın darılma emi...::) )

5. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Onur fotografa bile ihtiyaç yok :D öyle bir anlatıyorsunki sanki bende teknedeymişim gibi geliyor ,Mercan lar çok yakışıklı çıkmış afiyetle kardeşim elinize sağlık:)

6. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    sana biraz takaza edeyim diye boyle yaptigimi biliyorsun abi:D

bundan sonra iki tarzi kombine eder, ortaya karisik, sekilli, yanar-doner bisey yaparim:)

7. AKIN74

AKIN74

Onur döktürmüşte döktürmüşsün be kardeş bu ne rapor bu ne yazı bu ne perhiz bu ne lahana turşusu...:D Amma döktürdüm ya...:D

Bu da ikinci cevap hangisini beğenirsen o olsun ::p

Onur çok güzel bir hafta sonu olmuş kardeşim, mercanlar pembe pembe tebrikler hem sana hem de Fehmi ustaya...:)

8. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    mercanin ufagina verilen baska bir ad yok diye artik sirf mercana cikiyorum abi:) cipura tutsam nasil olsa onun adi lidaki olacak, bari sana laf birakmayacak balik tutayim dedim:D

(parantez icine parantez ile cevap: benimle ugrasmana asla, ama kendini boyle bir aciklama yapmak zorunda hissetmene darilabilirim abi...:))

9. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    akincan,

baliklar biraz "ince" ya, bari hikayesi kalin olsun dedim:D:D:D

senin de ahmet abi'den kalir yanin yok ya, senin de gozunde benim butun baliklar "ince", sen demeden ben diyeyim istedim:D:D:D

10. AKIN74

AKIN74

Mandagöz onlar mandagöz..:D

Bakma senin gönlün olsun diye mercan diyorlar...:p

11. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    tesekkurler mehmet abi,

kismetse bulunuruz ayni teknede:D:D:D

12. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    nasil da biliyorum malimi:D:D:D

13. Olsun ben Lidakileride görmek isterim...
    Hadi saklamada çıkart şu liduşları..:D :D :D
    Söz ÇUPRA diyecem..:D

14. AKIN74

AKIN74

Hehehehe...:p

15. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Sevgili Onur,sevgili babacığın ile beraber harika birgün geçirmişsin.Balıklarda şık görünüyorlar mercan yakalıyorsun yine de beğenilmiyor:) daha ne olsun kardeşim.
    Babalarımız,annelerimiz öyleler işteallah ömür versin hepsine;
    Hem zaten bir haftasonu geliyorlar aman işle güçle uğraşmasınlar diye düşünüyorlar evlatları için..
    Hem de bizi bekleyemez onlar,tezcanlıdırlar.Hemen olacak bitecek işler,beklemeyecek;)
    Sevgiler kardeş..

16. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    tebrikler güzel av ve hikaye

17. Wolverine

Wolverine Berke

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 420
    Favori Makine:
    Shimano Beastmaster 7000 XTA
    En İyi Avı:
    Henüz avlamadığım
    Onur kardeşim çok güzel bir av olmuş tebrikler. 2 haftadır tekne üstüne çıkamadım. Nasıl sancım var bir bilsen :)

18. mzfozt

mzfozt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    balık kaçtıkça büyür
    bir bilimsel çalışma tarzında av raporu güzel olmuş elerine sağlık :)

19. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    bilirim biliriiiim, gaz sancisidir o berke, gazini almak lazim senin rahatlaman icin ama biliyorum ki raporlari okudukca da daha beter gaza geliyosun di mi? en zindan bende aynen oyle oluyor:D:D:D

20. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    güzel bir av hikayesi olmuş
    yüreğine sağlık

balıklarda güel tabii ki
    nasibin bol neşen daim avların bereketli olsun