10 Aralık 2006 Sinop Raporu

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Güzel bir gün, uzun uzun bir kahvaltıdan sonra iskeleye ulaştığımda saat 11:00 ı bulmuştu.
    Yarım kg hamsi aldım, feribot kapak atma platformunun köşesinde yerimi aldım.
    Porselenleri kırık kamışımın porselenlerini değiştirirken 0.16 platil misina ve incecik bir kancayla az yaprak kurşundan oluşan takımı 3-5 metre ileriye atıp süzülmeye bıraktım.
    Daha takımları hazırlarken sürüklenen makaranın iskele üzerindeki tıkırtılarıyla oltayı kaptım, gelen güzel bir izmaritti. Kamışı tamir edinceye kadar 20 adete yakın izmarit aldım.
    Kamışın tamiratı bitti, zargan takımı hazırlayıp sulara koyverdim. İzmarite tam gaz devam edip iki buçuk saat içinde toplam 64 adet izmarit, 2 adet zargana ve bir adet yılarya ile avı bitirdim.

2. AKIN74

AKIN74

Yakup Hocam tebrikler, bereketli ve çeşitli bir av olmuş...

3. iboonline

iboonline

Tebrikler çok berektli geçmiş avın

4. ahmet10

ahmet10 Ahmet

Favori Kamış:
    Olta ve Sabır
    En İyi Avı:
    Henüz denizde geziyor
    Tebrik ederim güzel av olmuş.

5. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Hey gidi Karadeniz :)
    Tebrikler...

6. arkhe

arkhe

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    alabalık şimdilik:)
    tebrikler yılarya bende ilk defa duydum ne bu kimlerden :)

7. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    güzel av olmuş, tebrikler.

8. Muratın Takası

Muratın Takası

Favori Kamış:
    oltam
    En İyi Avı:
    Gelse :)
    Abi izmaritleri görünce içimin yağları eridi valla :D:D

9. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Sirazdır o siraaz...
    Okseyil diyorlar burada Namık Reis. (ah yöresel isimleeer) :)

10. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Valla zaman geçirmeden gel buraya o zaman, ortalama 2 dk da bir balık çıkıyor. Olta çekmekten gına geldi ve avı bıraktım. Kalkan oltalarımı atacaktım zaman bulamadım. Zargana oltasına kendi kendine takılan iki balığı çekmeye ancak fırsat buldum. Gel de bık izmaritten :)

11. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Forumda arama yparsanız detylı bilgi bulursunuz.
    Kefalin yavrusudur.
    Denizli'de alabalığı nerden avlıyorsunuz, arada rapor yazın iç ege den.

12. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Hocam yine döktürmüşün helal sana o izmaritler,bu gidişle ocak ayına kadar raporun eksik olmayacak..devamm Rasgele..

13. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Şimdi biri çıkacak, yaw Namık abi o kadar anlatıyoruz sirazı, bir türlü anlamadın, var sa yoksa kuzu, kuzu da balık mıymış, hatta yok koyun :) diye feryad edecek...:)

14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Tekne de var hazır Ömer Reis, şöyle liman içinde eskiden Gaz iskelesinin karşısında kocaman şamandıra vardı. Sahil güvenlik oraya yapılırken kaldırmamışlarsa ya tekneyi ona bağlayıp yada, sahil güvenlikten yeşile doğru, çekek yerini koruyan dökmeliğin önünde demirle, izmaritte neymiş, körek, mavruş, barbun gelmesi lazım bu zamanda (aaah eski günler, vaaah eski Samsun)...

15. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    İnan ki ben de sürekli AAAAAAAAH İZMİR diye diye bir hal oluyorum.
    Şimdi Urla iskelede zargana, hava esiyorsa çupra...
    Ben de Bornovadan kalkar giderdim. Akşama balık avlamaktan perişan dönerdim.
    Teknesi olanlardan güzel rapor geliyor ama kıyıdan da çok bereketlidir İzmir. Aman değerini bilin, altı üstü izmarit... Karadeniz hep balık olsa bu kadar oluyor işte...

16. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Bereketli olsun.
    Ben çok güzel av olmuş demeyeceğim.
    İzmaritler bana Gancur gibi göründü.
    Resim aldatıyor da olabilir ama onlar gancur,yemesi güzel olur itiraf edeyim.
    Bir de izmarit gelirken zarganaya atmayı anlamadım.
    Ne yapacaksın zarganayı(Sağran-Sargan):p
    Biz zarganayı ancak uzunoltaya yem olsun diye tutarız.
    Yoksa ağzımızın tadını mı bilmiyoruz?:p

17. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Hava da, balıklar da harika görünüyor hocam. Keşke ben de bu haftasonu Ereğli'ye gidebilseydim. Bu güzel havada tekneyle kıyı kıyı rölantide, bir yandan ipek, bir yandan kaşık atıp gezmek ne harika olurdu. Özledim Karadeniz'imi...

18. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Reis abi sağolun ve kesinlikle haklısınız, zargana yencek balık değil, tabii izmaritle mukyese edildiğinde...
    Yeni tabirle ekşin olsun diye atıyoruz şmandırayı, onun kıvrıla kıvrıla, 0.15 misinayı zorlaya zorlaya gelişi gerçekten harika bir aksiyon oluyor. Tüm tuttuklarımızı biz yiyecek olsaydık işimiz zordu. Konu komşu sever denizden taze çıkmış balığı. Zarganayı tercih edenler de çoktur. Biraz önce izmaritin irilerinden temizlemeden ızgaranın üzerinde 10-12 adet kadar yaptım, çocuklar yemden artan hamsiyi ızgara yapmamı istediler (bütün pişirilen balığı yemiyorlar :)) Gerisi apartmana pay edildi.
    Gancur diyoranız doğrudur. Ben artık susuyor sadece dinliyorum. (bir bilseniz bu terimi internette nasıl harıl harıl aradığımı).

19. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Hava gerçekten harikaydı, montu attık kenara, sırtımız kızdı güneşten. Bu arada Gencay göründü iskelenin başından elleri cebinde...
    Siz söylemeden ben tahmin edeyim dedi, sanki başka olta kullanıyormuşum gibi, şeytan oltası kullandığım kehanetinde bulundu:eek: . Zargana oltası kıyıladığında bir iki tazeledi, ben zargana oltasına yöneldiğimde de oltamla bir iki izmarit çekti.
    İskelede hamsi boşaltılıyor, biraz hamsi kokuları içinde avlandık.
    Bilmeyen arkadaşlar için açıklıyayım, Türkiyede avlanan hamsinin %80 i balık unu yağı sanayinde kullanılır. Bunlar kum-çakıl taşır gibi kamyon kasalarında dökme olarak fabrikaya gider. Bu arada hamsilerden sızan sular şehri hamsi kokusuna boğar.
    Sanırım hava fırsatı kaçtı, yarından itibaren hem soğuk hem rüzgar geliyor. Şimdi güney illerine göz dikme zamanı geldi diye düşünüyorum.

20. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Reis abi buldum !!!

Evet, izmaritin adlarındanmış. İlk defa duydum inanın (daha çooook öğrenecek şey var, yiyecek 40 fırın ekmek)
    ============================
    Alıntıdır: Marmara proboard.
    İzmarit : İzmarit gezici balıklardandır.Vücudu yassı fakat irileştikçe enine doğru gelişir.Sırtı Kahverengi karni beyaz'dır.Mevsimine görede renk değiştirebilir.Her 2 yanında siyah bir leke vardır.Başı ve vücudu pullarla örtülüdür.Kuyruk kısmı çatallıdır.İzmarit Çeşitli bölgelerde çeşitli adlar alır.Küçüğüne gancur denir.Büyük boylu olanlarada kanal izmariti tabiri verilir.Denizlerin 10 cg ( santigrat) sıcaklığının üzerindeki sularda yaşar.Bu nedenle kışın özellikle boğazın +13 Derece olan kanal bölümüne çekilir.Yaz aylarında ise kıyılara kadar gelerek bol av verebilirler.İzmarit çaparilerle yakalanırsada daha çok çeşitli oltalar ile yakalanabilir.