11 Mart Uzun zaman sonra balıktayım

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında noche35½ tarafından paylaşıldı.

1. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    11 Mart sabahı uyanıp ta dışarıya baktığımda havayı görünce daha fazla dayanamayacağıma inanıp hemen yazlığa doğru yola koyuldum.Yemciye uğrayıp birde yolda geçirdiğim zaman sonucunda saat 10.30 gibi babam ve annemi de alıp denize açıldık.
    Hedefim direk bizim bölgede Mercan geçidi diye tabir edilen 2 ada arasındaki kerterizime gidip mercan yakalamktı.Babamın geçen defa gittiğimiz balık çiftliklerinin oraya gidelim ısrarına rağmen orada geçen defa(3erli-4erli de olsa)sadece kırma mercan yakaladığımız için dinlemedim ve kırmızının arkasından gittim.
    Bu sırada sonarım sanırım bütün kış durmaktan dolayı çalışmıyordu.Ama morali bozmaya gerek yoktu aşağı yukarı kerterizi bulabilirdim.Nitekim de buldum.
    İlk oltalarımızı atıpta 2 dakika içinde teknede üçümüzünde mercan alması da benim doğru yeri bulduğuma delaletti.Ancak hava öyle bir değişkendiki.Bir bastırıyor hava lodosa dönüyor,biraz sonra bir bakıyorsunuz poyraza çeviriyor.Dolayısıyla bizim tekneyide (2.çapam olmadığı için)aynı şekilde döndürüyordu.Orada aldığımız 7 tane ortaboy mercan sonrasında poyraz sertleşmeye başladı ve aşağısınında keyfi olmayınca toparlandık ve başka bir yere gitmeye karar verdik.Burası da yazın karagöz aldığımız yerdi.Fakat bu bölgedede aynı sıkıntıyı yaşadık.Bir o tarafa bir bu tarafa dönüp duruyordu tekne ve dipte hayatımda görmediğim kadar büyük hanostan(Çoğu 20 cm ve üzeriydi) başka birşey gelmiyordu..
    Tabii ki buradan da kalktık ve bu avlağımızın biraz ilerisinde deve kayalıklarının açıklarına gittik.Orada da izmaritler gelmeye başladı eyvah dedik,sardırdık..Bu sırada babam allah bu ne dedikten sonra çekerken ipemi takıldım,çuval gibi geliyor derken çabuk çek ahtapot olabilir diyince tabii babamın benzi attı.Bundan önceki ahtapotlar hep benim tarafımdan tekneye alınmıştır yapıştıra yapıştıra..Ve ben her ihtimale karşı elimde kepçe ile beklerken olayın kahramanı aşağıda görülmüştü..Dülger di gelen ve tekneye aldıktan sonraki Gork gork sesleri(Çok ilginç bir ses çıkartıyor)ile livara attık.Ben yerime oturupta kendi takımımı yemleri kontrol etmek için yukarı çekerken bir anda iri bir balığın yemlerin yanında sortiler yaptığını gördüm ve takımımı benim görme mesafemden biraz aşağıya bırakarak misinayı ayağıma sararak hemen bir zokaya hamsi takmaya uğraşırken ayağımdaki misina geriliverdi bir anda..Takımım 0.30 ve balığında ciddi mücadeleci olması sebebiyle 3-4 dakikalık bir mücadele sonunda onu da kepçe ile tekneye aldık.O balığı ilk defa görüyordum.Palamuta benziyordu.Eve gelince Rahmetli Ali Pasiner üstadın kitabında baktığımda o balığın da Malta Palamudu(Kılavuz balığı)olduğunu öğrendim..
    Çok uzattım hikayeyi ve sıktım değilmi sizi.Zaten o sırada gelen bir telefon benimde canımı sıktı, hemen İzmire dönmem gerekiyordu ve keyfimizi yarım bıraktık..
    Gün sonunda ciromuz; 1 Dülger,1Malta Palamudu,2kg civarında ortaboy mercan,3 kg civarında iri izmarit ve en büyük kar da bana uzun zaman yetecek iyot kokusu ve pozitif enerji idi..

Diğer balıkları babamlara bıraktığım ve acelem olduğu için sadece İzmire gelen büyüklerin fotoğraflarını çekebildim..

Konuyu çok uzattığım için ve ölçü olarak sigara paketi(Ama siz üzerindeki mesajı ciddiye alın lütfen) koyduğum için özür dilerim ...

Son düzenleme: 13 Mart 2007
  2. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    fotoğraf nerde :rolleyes:

3. kykh

kykh

ellerine sağlık iyi av olmuş

4. ege

ege

Favori Kamış:
    hepsi
    En İyi Avı:
    .
    süper av ,güzel anlatım

tebrikler

5. Salihreis

Salihreis Salih Günerergin

Favori Kamış:
    sadece olta
    Favori Makine:
    okuma salina SA-65
    En İyi Avı:
    kaçan balık :-)
    tebrikler dostum,
    Allah tekrarını nasip etsin.... güzel bir gün geçirmişsiniz...

6. elinize sağlık

Tebrikler güzel bir av olmuş.Değmiş doğrusu...

7. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    ellerinize saglık avınız her daim bereketli olsun:)

8. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    planlanandan kisa da olsa hic degilse av olmus abi. ben gecen persembeden bugune kadar uzanan bir av tatili planlamistim kendime de gerceklesemedi, hala onun acisini cekiyorum:)

ayrica guzel de anlatim olmus kavyene saglik. kirmizilari da gorseydik keske...

9. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Ellerine sağlık afiyet olsun..inşallah devamı gelir

10. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Ah şu hava rahat bıraksa neler tutcaz neler. :D
    Çeşitli güzel av olmuş tebrikler.

11. bybyte

bybyte

Favori Kamış:
    Olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 3860
    Öncelikle aranıza yeni katıldıgım için cok mutluyum bu arada tebrikler gusel bi av olmus inş bundan sonraki avlarınızda bole olur.Bu arada hiç Mordoğanda bulundunuz mu sanki sizi orda gormus gıbıyım.

12. passion

passion

Favori Kamış:
    olta
    Güzel av olmuş paylaşımın için tşk ler

13. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    eline sağlık balıklar şahane görünüyor:)

14. kbülent

kbülent

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    ıldır levrek 1 kg
    Tebrikler ustacım guzel av guzel anlatım.

15. erkut

erkut

Favori Kamış:
    olta-birazda zıpkın
    En İyi Avı:
    ahhh ah
    Güzel av güzel anlatım ellerinize sağlık.İmrenmedim desem yalan olur.Daha da iyilerine temennisiyle

16. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar.Tebrikleriniz ve sabırla yazımı okuduğunuz için:)
    Pazar günü hava gerçekten çok anlamsızdı.Bir lodos yapıyor sonra bir anda sert poyraza dönüyor.Çift çapa olmadığı için (hoş olsaydı da atmazdım 2 trane çapa çek 65 metreden ıı istemem)dört döndürdü bizi.Mercanları aldığımız yerde dursaydık daha mercan alırdık ama karaburun tarafından gelen kuzuları görünce en iyi balık tehlikesiz,risksiz yakaladığın balık diyerek inceden uzaklaştım boğazdan.Balıklar keyifsiz ama genel olarak.Sanırım 1 ay daha bekleyeceğiz..
    Sevgili Onur,
    Günümü yarım bırakınca da mercanları babamlara bıraktım,o yüzden fotoğraflarını çekemedim(Ama öyle kayda değer irilikte değillerdi yani).Babam haftaiçi ihaleye girip barbun almış biz çok seviyoruz diye,onlarla mercanları takas ettim;) .Pek adil olmadı ama ne yapalım babalık böyle bişey.Zaten ben de oğluma yedirdim:p dedim ya babalık böyle bişey işte.

17. OnurERDOGAN

OnurERDOGAN

Favori Kamış:
    surf & spining takim
    En İyi Avı:
    palamut , lufer , kirlangic
    çok güzel bir av olmuş dülger ve malta palamudu da cabası ellerinize sağlık.

18. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Sevgili bybyte,öncelikle hoşgeldin.İmza ayarlarını yapmadığın için nasıl hitap edeceğimi bilemedim sana..
    Ben Mordoğan tarafına gitmiyorum Balıklıova dan sol tarafa ayrılıp küçükbahçe Karareis tarafına gidiyorum orada yazlığımız(Mercankoy sitesi) var.Yani bir anlamda Mordoğanın sırt kısmında kalıyoruz biz,Karaburun Yarımadasının Ildıra Germiyana bakan tarafında kısacası..

19. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    ellerinize sağlık

20. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı: