12 agustos eskihisar

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında hamdi tarafından paylaşıldı.

1. Ethem

Ethem

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    10.6 kg aynali sazan
    Eyvallah Hamdi, fakat beni sade mezgit ile kandiramasin, yanina balinada isterim:D

2. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Ellerinize sağlık. Çok keyifli av olmuş belliki.. Hiç mezgit denemedim. Dip oltası ve yem olarakda midye kullanıyorsunuz sanırım.

3. evet dip oltası ve midye,tavuk.istavrit yem olarak kullanıyoruz...

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Gelecek olanlar için, Tavuk mezgite pek iş yapmaz. istavrit, balık bol olunca yeterince iş yapar. Zaten bunlar gerekmezde. Bileğinizi suya sokarak alacağınız midyeler, gayet yeterli olacaktır. Buna istavritte vurur ara sıra.

Takım olarak, en iyisi, 20 cm aralıklı, 0.25 - 0.30 bedene dizilmiş, 0.20 - 0.30 köstekler, ucuna 6-10 numara iğne. En iyisi 8 numara filan olur. Köstek sayısı, 5-10 olabilir. Kurşun 50 gr, akıntı pek azdır. Pek çokları çapariyi alır, midye takıp patır kütür yakalar. İnce takım değilde, hazır satılan basit, sık çaparileri. Ekstra bir şey gerekmez. Ama balık az olursa ki, bazen olur, hatta sık sık. O zaman iğneler 9-10 numara, köstekler 0.10 - 0.12, beden 0.20 - 0.25 olmalıdır.

Hiç uğraşmayın takım yapmak için ekstradan. 40 kuruşa satılan basit çaparilerden alın, iş yapar. Şöyleki, balık yoksa, kıtsa, ne kadar muazzam takım yapsanız da pek netice vermez.

Kefal, akşamüstleri şansınız varsa oluyor. Geçen sene daha iyiydi. Ama boru kurdu ve karidese ile gelirseniz, daha acayip şeylerde yakalayabilirsiniz, izmarit, mırmır vs. gibi.

5. mırmır için takım tavsiyen varmı serdar abi...

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Mırmır, mendirek tarafında bulunmaz. Ama, feribotların arkasında bazen çıkar. Genelde, izmarit ve mezgit takımlarına vurur. 3-4 kez aldığım oldu bu şekilde.

Bu sene balık biraz daha zayıf görünüyor. Gerçi benden daha müdavim olanlara bakarsanız, Temmuz'da filan zaten öyle olurmuş. Geçen sene Temmuz'da hemen hiç iş yapmıyordu oralar. Mezgit bile ender çıkardı. Haa, birde, geçen yıl Eylülden sonra, baya iyi Kırlangıç aldık biz oralarda.

Feribotun arka tarafında, geçen sene bu vakitler ve Eylül'de seyirtme ile kiloluk, evet, 1-2 kiloluk istavritler aldığımız oldu. Bilhassa, son iskeleye gemi çalışırsa, iyi balık yapardı. Kırlangıçlar, günün sürprizi olarak çapariyle filan bolca denk gelirdi. 3-4 cm. lik küçük kurt gibi şeffaf silikon, 6 numara iğne ile bir kulaç kadar bedene 50 gr. seyirtme kurşunu takar at-çeke devam ederdik. Bana hiç denk gelmedi ama, bir kaç kere levrek yakalayan bile oldu bu takımla. Bir başka hususta şu. bizim avlandığımız yerlerin açığında yunuslar filan olur bazen. Sanırım, bunlar balıkları körfeze sürüyor, onlardan kaçışanlar da kıyılarda kalıyor. yunuslar genelde Tırsı, kolyoz vs. sürülerini kovalıyorlar. Sanırım biraz açığa kayıkla gitsek, bunları da toplarız.

Ben buraya, geçen eylülden sonra yoğun takılmaya başladım. Doğrusu daha öncesinde vaktim olmamıştı hiç. Sonra, kış geldi malum. İstanbul'daki Lüfer, palamut bolluğunu görünce, istanbul suları daha iyi göründü gözüme. Ama şu an bakınca, bilmiyorum ya bu yıl istanbulun kesat senesi, buranın bereket dönemi, ya da işte öyle.. Doğrusu, istanbulun şu anki haline bakınca, Eskihisar bir cennet. Ama dediğim gibi, mezgit garantili bir cennet. Ötesi şansınıza. Siz sanırım bir kalkan bile görmüşsünüz. Bilmiyorum, ama içimden bir ses, bu sene Eskihisar'da sizi çok misafir edeceğimizi söylüyor..

Gelmek isteyenler için, Arabayla, Feribot'u takip edin. Bunun yerine dilerseniz, bir otobüse atlayın. Sanırım Bursa otobüsleri buradan gidiyor. Sizi taa feribot iskelesine kadar götürürler.

Bu hafta sonu, Darıca tarafını bir ziyaret edeyim diyorum. Anlatanlar, oralarda kefalin bu mezgitler gibi yağdığını söylüyor.

7. sagol abi verdiğin bilgiler için biz bu pazarda büyük ihtimal ordayız....:)

8. Tebrikler hamdican güzel balıklar yakında benim istavritleride görürsün : ) Norveçten: )

9. norveçe ben gideceğim biliyosun yazmıştım daha önce...:D