1250 ytl ye 5.20 Fiber Yarım Kamaralı ...

Konu, 'Genel Konular' kısmında Dewilefe tarafından paylaşıldı.

1. murat303

murat303 Murat

Favori Kamış:
    4.20 Shimano Nexave BX TE Surf
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra CI4 5500 XSA
    En İyi Avı:
    52cm Kofana/ Dragos'tan
    Şöyle bir durumda nasıl belge Çıkarılır ?

Tekneyi evimizin garajında kendi imkanlarımızla yapmış olsak ve sıfır faturalı bir motor alsak, bu dueumda ÖTB çıkarılabiliyormu, nasıl ?

Bu konuda bilgisi olan veya bilgi alabileceğimiz bir yer var ise, paylaşımlar için çok faydalı olacaktır.

2. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Çıkarılabilir. İkametgahınızın bağlı olduğu Deniz müsteşerlığı liman başkanlığına bir dilekçe ile başvuruyorsunuz İmalat aşamasındaki fotoğraflarıda ekleyin. Fiber ise kalıplarınızı falan görmek isteyebilirler. Ahşap ise gerek yok. Ancak herhalde 5 sene boyunca satamazsınız. Ancak motorunuzu mümkün olduğunca eski tarihli faturalandırmaya çalışın. Motorun modeli yükseldikçe yıllık vergisi aşırı artıyor.

3. Abe74

Abe74 Eyüp Tiryaki

Favori Kamış:
    boş bırakıyorum
    En İyi Avı:
    Çinekop 90 adet
    arkadaşlar bildiğim kadarıyla 4.00 mt büyük teknelerekaptanlık belgesi istiyor diye biliyom bide 9.90 dan sonraki motorlar da belgeye giriyor ayrıca vergi olayı da bayağı yüksek yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim:) selamlar

4. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Bilgiler yanlış ve eksik

TEKNE BELGESİ İÇİN :

1) 2.5 metreden yüksek her türlü omurgalı deniz aracına(kayık sandal bisiklet vs) motoru olmasada ÖTB gerekiyor.(kano vs istisnalar var)
    2) Şişme botların ALTI KATLANABİLİR TABANLI OLANLARINA (yani söndürülüp katlanabilenlere) 4 METREYE KADAR olanlara ÖTB ZORUNLU DEĞİL. (İSTEĞE BAĞLI) ANCAK bu durumda bile BOTUN VE MOTORUN FATURASI BOTTA HAZIR BULUNDURULMAK zorunda.
    3) BOTLARDA 4 M den küçük olduğu halde altı katlanamayan fiber omurgalı botlara (2.5 m üstündeyse) mutlaka ÖTB gerekiyor.

KAPTANLIK İÇİN(ADB)

1) Bot veya tekne ne olursa olsun boyu eni ne olursa olsun eğer motor beygiri 9.9 un üstündeyse KAPTANLIK BELGESİ ŞART. Motor 9.9 ve altında bir beygirse şart değil Yani kaptanlık belgesi tekne cinsiyle değil motor beygir gücüyle alakalı.

Son düzenleme: 27 Şubat 2009
  5. murat303

murat303 Murat

Favori Kamış:
    4.20 Shimano Nexave BX TE Surf
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra CI4 5500 XSA
    En İyi Avı:
    52cm Kofana/ Dragos'tan
    Teşekkürler, Ahşap tekne için düşünmüştüm. Hep hayalimdir kendi teknemi yapmak. Bakalım nezaman kısmet olacak.

6. Abe74

Abe74 Eyüp Tiryaki

Favori Kamış:
    boş bırakıyorum
    En İyi Avı:
    Çinekop 90 adet
    teşekkürler kaptan bizi daha iyi bilgilendirdiin için

7. bülenttok

bülenttok BÜLENT TOK

Favori Kamış:
    amudson kudos, okuma v sistem,
    Favori Makine:
    shimano sahara ve symetre. daiwa emcast, daiwa bg ,
    En İyi Avı:
    izmit körfezinde iki kiloluk bir sinarit,
    bilgiler süper. bende tekne alma moduna girenlerdenim.Ancak önce amatör denizci belgesi işine el attım. Kitabını aldım okuyorum ancak yeterli bulmadığımdan kurslarına başladım.Beş günden bu yana geceleri üç saatlik kurslara katılıyorum. İnanın öğrenilmesi gereken o kadar çok konu varki şaşırdım kaldım. Tekne yapısı ve özellikleri, donanımları, halatlar ve düğümler, harita okuma, rota çizme, şamandıralar, telsiz kullanma, ilk yardım,meteoroloji, denizde çatışmayı önleme tüzüğü, rüzgarlar ve yönler, barometre kullanma ( fırtına tespiti ) Rüzgarı arkaya alarak sol kolla fırtına merkezinin bulunması, Rüzgarın oluşumu, pervanenin teknenin gidişine olan etkisi, motor bilgisi, elektrik ve daha bir çok bilgi.
    Şimdi tüm bu bilgiler ne işe yarar diyebiliriz. Ancak deniz cahil adamı sevmez. deniz fakiride sevmez. En önemlisi çok cesur adamı hiç sevmez. Bu sebepten ötürü bazı bilgileri edinip ehliyet almakta büyük fayda olduğuna inanıyorum. Bundan sonra artık tekne bakmaya sıra geliyor. Tabi yer konusu her bölgede problem.İzmitte aynı istanbul gibi.Yer bulmak çok zor.Arabanın arkasında evin önüne çekmekten başkada çare gözükmüyor. Hele şu imtihanı geçip ehliyeti bir cebime koyayım. Gerisi allah kerim.

8. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    ben bu forumu açan arkadaşın akıbetini merak ettim.acaba ne oldu. forum sonuca ne zaman bağlanacak arkadaş tekne sahibi oldumu.bunca arkadaşın emeği neoldu.:confused: :confused: :confused:

9. Dewilefe

Dewilefe Uğur

Favori Kamış:
    Pelican Chalenger Surf 420
    Favori Makine:
    Okuma 6500
    En İyi Avı:
    Kofana
    Hepinizin ilgisine defalarca tşklr..ALLAH TEKRAR TEKRAR RAZI OLSUN....
    Tekneye gittik baktık vazgeçtik .... Sorunlu idi..Omurgası yıpranmış idi...Avcılarda 8,5 metre kamaralı mutfaklı bir tekne bulduk 6000 ytl :( :( 3 ortak ona girdik..En kısa zamanda fotolarını koyucağım...

En azından herşeyi tam vede balığa çıktıkmı batmaz diye düşünüyorum...Dediğim gibi sözüm var..Artık beraberce çıkıcaz :) :)

10. duzensizifade

duzensizifade Hüseyin

benimde bu konuyla ilgili kafamda oluşan sorular var. eğer kısmetse önümüzdeki günlerde 3.5 metre boyunda bir fiber sahibi olucam hemde bedava sayılabilcek bir parayla. teknenin sorunları var eski birşey. büyük olasılık faturasıda olmayacak. denize indirdiğimde sorun yaşamamak için kendi adıma kaydettirmek istiyorum fakat fatura yok. adıma kaydettirmek için ne gibi yöntemler izlemem gerekiyor?

11. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Bu konuyu baştan sona okursanız meseleyi daha iyi anlarsınız.

KAYIĞINIZI HİÇBİR ŞEKİLDE KAYDETTİRME ŞANSINIZ YOK...

12. duzensizifade

duzensizifade Hüseyin

konuyu okudum tamamda kafamın almadığı bir mal var ortada ve bunun sahibi olduğum halde sahibi olamayacakmıyım? hiçbir yolu yokmudur kesin olarak :confused:

13. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Önümüzdeki günlerde 3.5 m bir tekne sahibi olacam diyorsun. Sahibi olacağın yada olduğun teknenin senin olduğunu nasıl ıspatlayacaksın. Trafik polisi yolda arabanı durdurunca ne diyor bu araba kiminmi diyor belgelermi diyor. Hukukta bazı şeylerin ıspatı yazılı resmi belgeyledir. Bu kamu düzenini korumak ve kötü niyetli kişileri engellemek için yapılan düzenlemelerdir. Geçmişte ruhsatsız tekneler için geçici olarak bir genelge yayınlanmış ve sahiplik belgesi diye bir belgeyle ruhsat çıkarılabiliyordu. Bu af defalarca uzatıldıktan sonra en son 2008 Kasımda kesin olarak bitti.

Artık ikinci el tekne alıcaklar sadece ÖTB belgesi olan bir tekne almak zorunda.

Hukukta çareler tükenmez. Eğer teknenin modelini biliyorsan bu modeli üreten firmaya gidip bir kdv sini vs ödeyip bir fatura kestirebilirsen firmanın CE sertifikası da varsa o zaman kendi adına yeni faturalı alacağın bir motorla liman başkanlığına başvurursan ruhsat çıkartırsın. Ancak bedavaya teknem var dediğin tekne kdv si ötv si motor parası sana 5 bin tl yi bulur.

Son düzenleme: 1 Mart 2009
  14. duzensizifade

duzensizifade Hüseyin

o zaman kayıtsız bir şekilde kullanıcam. eminimki dörtte üçü kayıtsız burdaki teknelerin. şimdiye kadarda böyle bir mevzudan başı ağrımış birilerini duymadım görmedim. cevaplar için teşekkür yeterince aydınlandım.