13/01/2007 Ozdere Raporu

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında sentha tarafından paylaşıldı.

1. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    Allahin sevgili kuluymusum bir daha anladim. Hikaye uzun ama malum, sadece balik tutmakla is bitmiyor, benim icin anlatmasi da bir o kadar zevkli.

Celen.mustaf abinin esi zeliha ablam gibi " cok uzun yaziyorsun, okumak zor oluyor" diyenler icin uzgunum, gevezeyim iste naapayim...

Hafta icinden bir huzursuzluk basgosterdi bende. Cumartesi gunu felaket bir hava gorunuyor, pazar ise gunluk guneslik. Bununla birlikte, pazar gunu onceden verilmis sozler var, ve maalesef bu verilen sozler karada yerine getirilmek zorunda. Yani gorunen o ki, bu hafta bana pek balik gozukmuyor. Kudurmaktayim.

Bir taraftan guzel dostlarim beni tekne programlarina dahil etmek icin ariyor, diger taraftan apartman balikcisi olan malum kisi beni korfeze suruklemek icin elinden geleni yapiyor, hepsinden ote hayatimin kaptani, fehmi reis, haftalardir onu ihmal ettigim icin firca ustune firca atiyor. Babamdir, cevap da veremiyorum:)

Iste tam bu anda imdadima bozulan bir camasir makinesi yetisiyor. Evet, yanlis okumadiniz camasir makinesi. Evdeki makine bozulup, cagirdigim servis de "abi bu sana 500 ytl masraf cikartir, at bunu yenisini al" deyince, bana zaruri bir Ozdere yolculugu gorunuyor. Cunku, bekarligimdan kalma, az ve temiz kullanilmis camasir makinem cati katinda kuzu gibi yatiyor. Plan boylece olusuyor:

Cuma geceden Ozdere'ye gidilecek, cumartesi sabah hava tahminleri yanilirsa fehmi reisle baliga cikilacak. Ruzgar kuzeyden esmek, yagmur da yagmak konusunda israr ederse en kotu ihtimal kiyidan atilip sans denenecek. Cumartesi aksam her halukarda Izmir'e donus.

Cuma gecesi yemege gelen misafirlerimizi gece 1:00 gibi yolcu ettikten sonra alelacele Guzelbahce uzerinden, yani yolu 25 km uzatmayi goze alarak, yem tedarik edip ver elini Ozdere. Mamunlar nasil canli. Sulunesler fena degil, pek tercih etmesem de, en azindan kiyidan deneriz diye boru kurdu ama felaket, hepsi olu. Zaten para da almiyor kurtlar icin yemci. Sardalya ise en tazesinden babam tarafindan tedarik edilmis durumda. Bir de yemcinin bozuk parasi cikismadigi icin denemek amaciyla aldigim markasi numarasi belirsiz 1/0 uzun pala mavi igneler var. Kismet, kader bu islerde hep gecerli arkadaslar....

02:30 yagmur ve karayel esliginde Ozdere'ye varis, Sabah 06:00 ya kadar suren bir bekleme, yagmur azaliyor ama ruzgar sert esmeye devam. Isin kotusu surekli yon degistiriyor. Tekneyle cikmak icin en kotu sartlar. Bunun uzerine 06:30'da sobayi sondurup yatis, 09:30'da kalkis.

Kahvaltinin ardindan kiyidan birkac deneme. Ot baligindan gecilmiyor. Daha sonra bana katilan babamla "yemisim ruzgarini, yagmur da yagmiyor, hadi tekneye" anlasmasi, saat 02:00 teknedeyiz, 02:30'da avlakta.

Kupesler karsiliyor bizi, ardindan mandagoz mercanlar. Mandagoz iyi haber, mercan da olur derken fehmi reis ilk mercanini cekiyor:

Kucuk baliklarin oyalamasindan bezmisim. Bir anda asagisi sessizlesiyor. Mandagozler, kupesler ortadan kayboluyor. "Buyuk balik geldi babam, dikkat". derken asagida oltayla bir oynama. Asiliyorum, buyuk birsey geliyor ama mercan da degil, cipura da. Hirsizdaki sardalya kellesine bir ahtapot geldi diyorum ama o da degil, cunku guclu guclu asilmasi da var. Gelen uzun zaman sonra karsima cikan kopekbaligi...

Takimi feda edip ignelerden kurtariyorum arkadasi ve fehmi reisin tum itirazlarina ragmen suya geri. Cunku sirkuler oyle diyor.... Bu arada bunun ne cins kopekbaligi oldugunu soyleyecek var mi?

Giden takimin yerine yemciden para ustu niyetine aldigim ignelerle sabahi beklerken yaptigim takimlari kullanip geri gonderiyorum oltayi. Fehmi reis mercan adedini arttiriyor, onun icin az kalan sulunesi ona devredip sadece mamun ve sardalya kullaniyorum. Iyı de yapiyorum. Cunku koca koca ignelere taktigim koca koca sardalyalar asagida bekleyen bu esmer delikanlinin hosuna gidiyor:

artik keyfim iyiden iyiye yerinde. birden oltaya bir asilma, sonra olta bombos. gelen balik oltayi tuttugu gibi yukari cikartiyor. Hizla sariyorum. yolda bir asilma daha iyice agirlasiyor olta. iyice zor cekiyorum. Bu kadar hizli yukari firlayan olsa olsa kolyos diyorum ama bu agirlik da ne?

ilk gelen kolyos, orta suda diger kolyosu da yukari cekerken kuyrugunu oltaya dolastirirsa gelisi de iste boyle kulce gibi oluyor

Saat 05:00... deniz yatmaya basliyor. yarin cok guzel olacak. Ben yokum ya... fehmi reis aldigi mercan, mandagozu ve kupeslerden memnun, hadi donelim diyor. Hep diyorum ya aksam suyu, aksam suyu diye. Nazim da babama gecmeyecek de hangi kaptana gececek?. 10 dakika daha diyorum. ve ilk cipurayi aldigim yere iniyorum, dipten 2 kulac yukarisi. Hiss-i kalb-el vukuu... Sanki biliyorum bu karaoglanin da gelecegini...

Bu iki baba cipuranin ardindan fehmi reise daha duralim demek ne mumkun. toplamis coktan oltasini, "hadi, yuru yuruuuuuu, gidiyoruz":D

Bu da toplu gosterim, tabii ki yolumuzu gozleyen komsularimizin haklarini dagittiktan sonra kalanlar sadece. Ama kacinilmaz son resmi beklemeyin, hem camasir makinesini alip izmire donmem gerektigi icin sofra yapamadik, hem de malum renkli efe'nin resmini artik buraya koymuyorum:)

pazar gununu karada gecirdim ama cumartesi 3 saatlik keyif yetti de artti bu hafta icin, haftaya allah kerim:)

2. ah be onur bekledin deyilmi pazar raporlarını..:)
    baktın çok fazla ses yok patlattın bombayı.. eline koluna sağlık. tebrikler sevgili kardeşim.:)

3. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    assolistler arkadan gelirmis abi:)
    yok valla, anca denk geldi. ama icime dert olmustu pazar gunu cikamayacak olmak, ama kim ne derse desin, kismet diye birsey var:)

4. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    onur abicim tebrikler allah nazardan saklasın avın çok güzel olmuş köpek balıgının cinsini bilmiyorumda buralardadaona benze bir tür var özellikle kartal tarafında oltaya bayagı gelmişligi var hatta adaların arkasına babalarını avlamaya gidiyorlar derisi sarrafiyede bayagı para ediyormuş

5. Onur onur
    Öğrenemedin gitti bu işi
    Bunlar Çupra değil kardeşim...
    LİDAKİ..LİDAKİ :D :D :D

6. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    uydurma hocam, nerde bunun kivir kivir tuyleri?:D:D:D

7. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    o lidaki lidaki seslerinin arasinda duydugum cat cut sesleri ne abi?

ha anladim hasetinden catliyosun:)

8. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Onur abi canı gönülden kutluyorum,darısı başımıza,maşallah:)
    "Yemişim rüzgarını,yağmurda yağmıyor,hadi tekneye" harika ;)
    Umarım Fehmi Reis'le av bize de nasip olur :)

9. Ben valla başıma gelecegi biliyodum:( :D Onur gene yaptı yapacagını Çuprayı gene lapp diye gözüme soktu :D 10 ytl rica edeyim Onurcum ,çupra siparişi vericemde:D

Tebrik ederim kardeşim süper olmuş valla avınız,nasibiniz bol olsun inşallah:)

10. Ne 10 u kardeş 5 YTL yeter...Lidaki dedik çupra değil ki onlar :D :D :D

11. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Sevgili dostum senin şu raporları okumak var ya ne keyif veriyor insana bir bilsen ve keşke bizim yerimizde olup da bir okuyabilsen eminim iki katı fazla yazacaksın. Rapor senin tarafından yazılmış olunca ve hakkını yememek lazım harbi harbi çupra da olunca içinde yemede yanında yat. Özderede bir şey var arkadaşlar. Belki balıçılık konusunda karadan olmasa bile tekneden av için geleceğin yıldızı olmaya kesinlikle aday. Yüreğine sağlık Onur. Fehmi Baba'ya hürmetler ellerinden öpüyoruz.

12. Olsun Abi ,Onur genede 10 ytl versin 5'e balık diğer 5'ede 20 lik tekir alırım :D yetmezse üstünü senden alırım ama:D

13. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Onur Kardeş, Çipura konusunda Lojistik45 Hüseyin'den sonra sen gelmeye başladın son günlerde..:) Peder Bey ile birlikte dağıtmışsınız yine ortalığı..
    Tebrikler.. Afiyet olsun..:D :D
    "Yemişim çipurayı, mercanı.." Nasıldı o laf yaaa..?:D

14. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    oldururuz burakcigim, yeter ki sen iste...

15. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    cat, cat, cattttttt

:D:D:D

16. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    asso,yozuri.prencess,rapala
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    onurcum süper av olmus eline koluna saglık :) afiyetler olsun

17. NİHATSUNAR

NİHATSUNAR

Favori Kamış:
    olta ve çapari
    En İyi Avı:
    22 tane sargan
    O çat çat sesleri kesin benden aksetmiştir sana Onur.Ben her zaman söylerim,Ege ve Akdeniz hatta Marmara bile bereketli bölgeler diye.Bize ise evde PC başında pineklemek düşüyor.Bereketli avlarınız daim olsun.Fehmi amcanın da ellerinden öperim.Saygılar.

18. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Onur Bey tebrikler,
    Ne yapıp edip çıkmışssınız ya balığa helal olsun.... O kadar işin gücün arasına sıkıştırmış olmanıza rağmen deniz oldukça cömert davranmış size...
    En kötü avınız böyle olsun...
    Bunlara çamaşır makinası balığı demek doğru olur mu :):):)

19. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Dünden belliydi zaten bugünün patlayacak bombaları :)
    Kimseler yoktu forumda,çok az kişiydik,içimden geçti...yarın şenlik var diye :)
    Çok kıskandım çoook :rolleyes:

20. suates

suates suat ateş

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    fangri
    onur av çok güzel kardeşim tebrik ederim.
    yanlız senden bir ricam var o 3. resimde gördüğümüz kalamar rapalasından tedarik edebileceğimiz bir adres varmı buralarda o modelden yok olanlarda ağzı kurşunlu olanlar. takımın üzerine takmaya sendekiler daha uyumlu