14 Ocak Pazar Çeşme Ildır Raporu

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında deepbourne tarafından paylaşıldı.

1. Yorumsuz..

İSKORPİT (Scorpaena porcus)

Yaşamı aynı aileden olan Lipsoz'un aynıdır. Farkları, iskorpitin lipsoza göre daha küçük olması (ortalama 20-30 santimetre) ve renginin koyuluğudur. İskorpitin de dikenleri lipsoz gibi çok zehirlidir. Bu nedenle yakalandığında dikkat edilmelidir. Eti lezzetli ve çok yararlıdır.

LİPSÖZ (Scorpaena scrofa)

50-60 santimetreye ve 4-5 kg. a kadarbüyüyebilen lipsoz balıkları, sıcak ve ılık denizlerimizin sahil kıyılarında 100 metreye kadar inan derinliklerde, bitkilerle örtülü, taşlık, çakıllı ve kumlu düzeylerde yaşar. Bilhassa Marmara ve Ege'de çok rastlanır. Eti çok lezzetli ve yararlıdır. Et yiyen bir balık olan lipsoz, ilkbahar aylarında ürer. Yaklaşık 3000 yumurta döker.Dikenleri çok zehirlidir.

ALINTIDIR..

2. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Sevgili Mutlu kardeş,
    Büyük ihtimalle sizlersiniz o gördüğü kişiler..
    Söylediğin yer anladığım kadarıyla Boğaza çıkışta ki son burunu biraz geçince sanırım.O burunun döküntüsünün eteklerinde bizde fangri mercan(Çok büyük değil ama),karagöz ve iskatarya aldık.Benim olmadığım birgün babam levrek bile almış oltayla derinlikte 30-31 metreler falan hemde..
    O son çıkış burnundan karşı adaya doğru giderken orta taraflarda da bir topuk vardı(sanırım orada da avlamışsınız fotoğraflarınızdan gördüğüm kadarıyla)52-53 metrelerde.orada da güzel karagöz alıyorduk.Ama bu yaz hiç verim alamadık.Orada çok kişi avlandığı için sanırım kurutuldu avlak.Şu anda nadasa bırakılmış durumda orası,pek kimse avlanmıyordu bu yaz gördüğüm kadarıyla.

3. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Fanatikliğe sokmak istemem konuyu ama evet kardeş Forever Karşıyaka dedik..;)

4. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Özür dilerim Güven,
    Görmediğim için cevap veremedim soıruna.Ben yazları her haftasonu gidiyorum Mercankoy'a.O kooperatifin imalatında da yönetim kurulundaydım hatta.3 sene öncesi benim de evim vardı ama ben evimi sattım boşanınca.Babamların evi var yazın oğlumu oraya bırakıyorum ve her haftasonu gidiyorum bir aksilik çıkmadığı sürece.Babam ve annem yaz kış orada kalıyorlar.Ama maalesef ben gidemiyorum işlerimden dolayı.Babam orada ben de burada kahroluyoruz tabii normal olarak..:(
    Sana anlatmak yerine evin ve bahaneyle teknenin fotoğrafını yollarsam sanırım aa evet biliyorum bu evi diyeceksin..Ön taraftayız biz..
    Teknenin arkasında görülen ev yan komşu.Fotoğrafa göre biz o evin sağındayız.Köşe ev yani.

5. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Güven arkadaşım bir de bu fotoğraf var.Bunu görünce sanırım anlarsın evin yerini.Sonuçta sosyal tesis alana göre denize doğru ön bölümünün,en ön değil bir arka parsellerinde köşe ev.(Tenis kortunun sırası)..
    Fotoğraflarda görünen arabaların üçü de bizim.Belki oradan da tanıyabilirsin.Tekneyi çeken Toyota ile önündeki Mavi Chewrolet yaz-kış devamlı orada zaten..
    Seninde evin varmı bilmiyorum veya ne zamandır üyesin bilmiyorum ama.Belki de birbirimizi görsek tanırız.Sitede herhangi bir yerde fotoğrafın varsa beni yönlendirirsen belki de tanışık çıkacağız..

6. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    İSKORPİT (Scorpaena porcus)

Yaşamı aynı aileden olan Lipsoz'un aynıdır. Farkları, iskorpitin lipsoza göre daha küçük olması (ortalama 20-30 santimetre) ve renginin koyuluğudur. İskorpitin de dikenleri lipsoz gibi çok zehirlidir. Bu nedenle yakalandığında dikkat edilmelidir. Eti lezzetli ve çok yararlıdır.

LİPSÖZ (Scorpaena scrofa)

50-60 santimetreye ve 4-5 kg. a kadarbüyüyebilen lipsoz balıkları, sıcak ve ılık denizlerimizin sahil kıyılarında 100 metreye kadar inan derinliklerde, bitkilerle örtülü, taşlık, çakıllı ve kumlu düzeylerde yaşar. Bilhassa Marmara ve Ege'de çok rastlanır. Eti çok lezzetli ve yararlıdır. Et yiyen bir balık olan lipsoz, ilkbahar aylarında ürer. Yaklaşık 3000 yumurta döker.Dikenleri çok zehirlidir.

Bülent Bey,
    Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.Ben Adabeyi ile İskorpiti aynı balık olarak bilirdim(Hoş aynı baba,başka anneden kardeşlermiş zaten de) .
    Ama doğru bildiğim beir tek şey varki Adabeyi konusunda. O da çorbasının müthiş lezzetli ve bir o kadar da yararlı olması...

7. kennyg

kennyg

Favori Kamış:
    el oltası,kamış,sahte balık
    En İyi Avı:
    50 kg,benim hanım,balık burcundandır da kendisi
    Seninde evin varmı bilmiyorum veya ne zamandır üyesin bilmiyorum ama.Belki de birbirimizi görsek tanırız.Sitede herhangi bir yerde fotoğrafın varsa beni yönlendirirsen belki de tanışık çıkacağız..[/QUOTE]

Ev yokta 10-15 gün içinde yeni başlıyorum inşaata.Biz Gül marketin yanından girince aşağı doğru yol sağa kıvrılırkenki evlerden birini kiralıyoruz yazları.Evin inşaatı ise solda kalıyor yani koyun solunda kaçak yapıların arkasında.Bende yazları sadece haftasonları (Temmuz-Ağustos) gidiyorum,hanım,baldız-bacanak çocuklarla hep oradalar.Tabii bu aralar inşaat nedeniyle arada sıksık gideceğim gibime geliyor.Senin siteyi tam çıkaramadım çünkü çevreyide tam bilemiyorum.Anlarsın yazın c.tesi-pazar sadece.Birde çoluk-çocuk etrafı gezemiyoruz.Ancak bizim önümüzde balıkçı Coşkun ve eniştesinin tekneleri ( birinin ismi Simay) demirli.Bazen onlarla çıkıyoruz balığa.Yaza görüşürüz umarım.;)

Son düzenleme: 18 Ocak 2007
  8. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Sevgili Güven,
    Valla ben de senin tarif ettiğin yeri tam olarak anlamadım.Aynı bölgedenmi bahsediyoruz acaba.
    Ben Karareis köyüne giderken geniş bir koy var ve bu koyda 3-4 tane site var.Samanyolu-Karareis ve Mercankoy Tatil siteleri.Yolda gelirken tepede köşe dönüldüğünde baktığında yaygın olarak duran ortasında boşluk olan(2 Bölüm) büyük site.Tam karşımızda 2 tane küçük ada var hatta..

9. kennyg

kennyg

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Vallahi bende anlamadım.:D :D :D Ama hissediyorum ki birbirimize çok yakınız.Şöyle söyleyeyim,bizim evlerin önündeki koy Mercankoy ve evlerede Mercankoy evleri deniyor.Şifne tarafından gelirken ekmek fırınını geçince yol hafif bir tümsek oluyorki önünü göremiyorsun,hatta tümseği çıkınca sağda yazları balık yemi satan bir kulübe var (evvelsi yaz orada balık malzemeleride sergi gibi satılırdı).İşte yemcinin tam karşısında yolun sağ tarafında Gül Market isimli bir yer var,sahibide muhtardır.Biz onun yanından girdiğinde karşına çıkan dağınık yerleşik evlerdeyiz.Olmadı ara beni iş tel:433 64 44

10. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Sevgili Güven,
    Anladığım kadarıyla çok farklı bölgelerden bahsediyoruz.Ben Bizim oradan Çeşme'ye doğru giderken görüyorum o sitenin levhasını.Sizin o Mercankoy sitesi ile bizimki arasında kocaman bir deniz var.Biz Aşağı yukarı Ildır'ın karşı tarafına düşüyoruz.Yani Karaburun yarımadasında bizim yerimiz..

11. kennyg

kennyg

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Aha anladım şimdi. İsim benzerliği.;)Olsun yakın sayılırız.Yazın görüşürüz.

12. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    sitede "kova" gordugun her resimde kovayi tutan elin sahibi kendisidir. :D

yalniz hocam cozemedigim bir mevzu var, siz ikiniz daha karada, hem de evinizin, insaatinizin oldugu bir bolgede yer konusunu cozemiyorsunuz, denizde ne yapacaksiniz?:D

(guven hocamla enikonu tanisikligimiz var, sizinle henuz tanisma sansimiz olmadi mehmet abi, ukalalik degil, sadece bir takilma olarak almanizi isterim bu sozumu)

13. kennyg

kennyg

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    :D :D :D :D :D sen adamı öldürürsün.Sevdim seni bir kere başkasını sevemem.:D

14. :D :D :D :D

15. kennyg

kennyg

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    :D :D :D :D Yaniii.:D :D

16. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    İnşallah arkadaşım.Mutlaka görüşürüz...

17. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Sağol Onur,
    Şu anda hemen şu meşhur kovanın peşine düşeceğim sitede..;)
    Deniz de ne yapacağımıza gelince de koskoca internet aleminde böyle güzel sitede deniz tutkunları kendini bulabiliyorsa,e denizde de bulur herhalde diye düşünüyorum.Ha ne dersin..
    Onur Kardeşim bu sırada söylediklerini hiçbir şekilde de ukalalık olarak algılamadım merak etme..Tanışmamamızın nedeni benim daha geç üye olmam siteye.Ama bundan sonra mutlaka bir yerlerde bir şekilde görüşürüz.

18. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    sen de kova lafini duydun ya siritirsin pismis kelle gibi di mi cancagazim:)

19. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    mutlaka gorusuruz abi, o gorusmemizde bi kova da sana...:D

20. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    deli diyorlar banaaa, desinler degisememmmmmm.:D

(bunun ardindan can hemmen basinda hunili bi deli olan bi karikatur yapistirir buraya)