17 mart 2007 iznik gölü

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Cevat Ergin tarafından paylaşıldı.

1. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

kasım sonundan beri derine çekilen balıklar havaların ısınması ile kıyılamaya başladı.yasak gelmeden bir test yapayım dedim ,açılışı yaptım.bu göl 2.bölgedir

kullandığım takım 0.35 makinada,beden0.30,köstekler 0.25.3 iğneli dip takımı,iğneler 1251 5 no.tatlı su kefali(kasna)yöresel adı akbalık 2kg üstü.israiller de bu takıma geldi şansa,sazan için aynı ölçülerin 0.5 kalın misine ile donatılmış 505 serisi 3-5no karışık dip takımı kullanmıştım yem olarak gübre solucanı ve kokmuş tavuk ciğeri

2. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

akbalık,tatlı su kefalinin diğer bir adı literatürde kasna olarak geçer.

3. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Ak balık (Leuciscus cephalus), Tatlısu kefali, Ak kefal, Kepenez ya da Kasna olarak da bilinir, sazangiller (Cyprinidae) familyasına ait bir balık türü.

40 ila 60 cm boyuna (en büyük tutulmuşları 70 cm ve 5 kilo) ulaşan ak balığın uzun ve yanları yassı bir füze şekilinde vücudu vardır. Kafası büyük ve ağzı geniştir. Dış görünüşü ile Leuciscus idus balığına çok benzer, ama bundan daha büyük ve kenarları koyu renk olan pulları vardır, anal yüzgeci dışarıya doğru dönüktür, karın ve göğüs yüzgeçleri kızıl renktir. Ak balığı Türkiye'nin her yerinde, hatta en ufak çaylarında bile bulmak mümkündür.

Bir tatlısu balığı olan Ak balık hızlı akan ırmaklarda suyun üst bölümlerinde yaşar. Ama bu ırmakların yavaş akan bölümlerinde, yani kayaların arkasında durmayı tercih eder. Böceklerden ve diğer küçük hayvanlarla beslenir, ama bazen su bitkilerini de yer. Belli bir büyüklüğe varmış olanları küçük balıklar ve kurbağalarıda yerler. Üreme zamanları Nisan ile Haziran arasındadır. Dişileri bu zamanda 100.000 yumurtayı çakıl taşlarının ve su bitkilerinin üzerine bırakır.

Ak balık, iskoçya'nın, İrlanda'nın ve İskandinavya'nın kuzeyi haricinde Avrupa'nın her yerinde bulunur.

Ak balık diğer sazangillerdeki gibi dişleri olmadığından dolayı yırtıcı balık olarak görülmez, ama aslında her şeyi yiyen bir balıktır. Yedikleri şeylerin bazıları şunlardır; yosun ve diğer su bitkileri, su böcekleri ve bunların kurtları, sülükler, midyeler ve solucanlar. Yaşlandıkca sık sık diğer küçük balıkları avlamaya başlar. Hatta bazen suda yüzen bir fareyi bile kaptığı izlenmiştir. Balıkçılar Ak balığı tutmak için yem olarak meyve bile kullanırlar. Ak balığın kiraz, üzüm tanesi veya böğürtlen ile tutulabildiğini nalıkçı olarak bilmek gerekir. Ak balığı meyve ile tutmak için hatta o balığın kendi yaşadığı suda çalılardan ve ağaçlardan suya düşen meyveleri tanıyıp tanımaması bile önemli değildir. Ak balıklar daima meyve ile tutulabilirler.
    alıntıdır(vikipedi)

4. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

bu balığı gümüş ile( tatlı su gümüşü) canlı olarak tutmak daha kolay ve oltaya vuruşu ve mücadelesi özellikle bu boylarda çok zevklidir.gümüşleri derin kıyılık bölge ve iskele üstünden çarpma ile küçük olacak iğne zarar vermeden tutuyoruz.ağustos-kasım 15 e kadar bol av veriyor öyleki merayı bilirseniz (4 olta atabidiğimiz için) oltalara ayrı ayrı çalan zil takıyorum başka türlü yetişemezsiniz fakat çok lezzetsiz bir balık olduğu için genelde hepsini (çok büyükler hariç )geri bırakırım

5. abir

abir

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 8
    tebrikler, verdiğiniz bilgiler içinde teşekkürler

6. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter 10-30gr &Yozuri crystal minow C5.Quantum 3-8gr extralite
    En İyi Avı:
    En iyi avım ,en iyi avımdan daha büyük olacak.
    Merhaba bende çiğer ve meps kaşıkla avlıyorum bu balıgı ama bu cumartesi rapalının x.rap gold http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=3-XR08&view=2 modelini kulanmak istıyroum.Bu tarz rapalayla yakalıyan varmı.Yoksa boşa kürek çekmekmi olur.THertürlü denicem ama yinede bilenlerden bilği almak lazım:)
    Teşekkürler.

Son düzenleme: 29 Mart 2007
  7. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

şu an açılmadı avmarket göremedim ama mister twister solucan ve üstü siyah altı gri yemleri jig zoka ile denememnizi tavsiye derim çünkü bu balık daha çok solucan ve canlı tatlısu gümüşüne rağbet ediyor

8. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter 10-30gr &Yozuri crystal minow C5.Quantum 3-8gr extralite
    En İyi Avı:
    En iyi avım ,en iyi avımdan daha büyük olacak.
    Çok Sağol bilgiler için