18-19 Kasim 2006: Bereketli hafta sonu

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Teşekkür ederim;
    Makro modunda bir elimde balık, bir elimde makine... iyi denk geldi.

2. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Hocam, hani bir yerde bir doktorla karşılaşılır ve adamn doktor olduğunu söyledikten sonra da kaçınılmaz son gelip insanlar benim şuyum var buyum var diye sorarlar ya bende kendimi öyle hissediyorum ne yalan söyleyeyim. Ama naçizane bir sorum daha olacak. Karaburun taraflarında gökçebalık diye adlandırılan bazı yerlerde melina olarak isimlendirilen mavi izmarit ayrı bir türmüdür? yoksa üreme dönemindeki izmaritlermidir? Bunuda öğrendimmi İzmarit faslı bitecek. Ama daha bitmedi soracak çok soru var daha size:D . Sizin yakaladığınız balıklara göre soruları sormaya devam ederim.

Mod arkadaşlar ne olur Yakup Hocama ve Serdar'a bir köşe açında adamcağızların raporlarını mahvetmeyelim:D :D :eek:

3. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    bir an o gözle bakın ya haklı değilmiyim bencemiyormu yerde duran balıkların altındaki kova kapağı hatta tam zargananın başına denk gelecke olan kısımdaki ters dönmüş balık ta cabası tam zargananın başı yani. :D

4. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Yakup abi ellerinize sağlık,bir tarafta sen,diğer tarafta Taylan.Ne güzel resimler onlar.Emeklerin boşa gitmediğini görmek çok güzel,rastgele...

5. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Estagfurullah, seve seve. Bilgi alış verişi için her fırsat değerlendirilmeli. Bu sefer av raporunu , rapor yerine fotograf ölümüne koydum. İlk sayfa her halukarda bu fonksiyonu yerine getirir.

İzmarit familyasından ülkemizde 4 tür olduğu bildiriliyor. Bilinen adlarıyla fotoğrafları aşağıdadır. Malum yörelere göre isimler değişir.

Familya : CENTRACANTHIDAE (İZMARİTLER)

Centracanthus cirrus Rafinesque, 1810 (İstrangilos)
    Spicara flexuosa Rafinesque, 1810 (İzmarit)
    erkek ve dişi
    Spicara maena (Linnaeus, 1758) (Beyazgöz)
    Bazı kaynaklar yukardakiyle eş isim kabul edip, farklı bir balk olarak görmüyor.
    Bence yukaraki türün erkekleri yeşil, bu türün ise mavi harelidir.
    Spicara smaris (Linnaeus, 1758) (Istrangilos)

Son düzenleme: 20 Kasım 2006
  6. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Musa bahsettiğin konunun yarısı senin sayende gerçekleşti. Sanırım mesaj yerine ulaşmıştır. Zira daha çook dolaşırdık Gelemen kanallarında :D

7. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Yakup abi haklısın zira sabah kalkınca ilk önce gelemen sularına gittim 1 saat uğraştım baktım bişe çıkmıyo Musanın dediği yere geçtim. Musa o tüyo yu vermese gelemende daha çoookkk senelerimiz geçerdi.

Senin balıklara gelince gerçekten muhteşemler. O gün aranızda olmak isterdim doğrusu. Ama nasip başka zaman inşallah. Hele o kamış elinde çarapada 5-6 balıklı resme bayıldım. Walla muhteşemsin. Gözümüz gönlümüz açıldı.

Not: Kendimlede gurur duyuyorum. Neden diyecek olursan. Fotoğraf makinasını aldırdığım için. Yoksa yine küçük küçük, karanlık karanlık fotoları yollayacaktın. Bizde acaba bunlar palamutmu, lüfer mi diye çözmeye çalışacaktık.:D :D :D

Neşeli ve bol balıklı avlar dilerim.

8. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Vala bu hafta sonu hem biraz korktum hem rahatladım .
    Önce sevindim, Sedat geliyor, muhabbet var diye, sonra üzüldüm Taylan gelemiyor diye.
    Sonra üzüldüm cumartesi sadece üşüdüm. Sonra sevindim pazar ilk atışta izmarit de olsa balık almış, hatta misafirim Sedat balık tutabilmiş ve organizasyondan yüzü gülerek ayrılacaktı.
    Sonra üzülsem mi sevinsem mi bilemedim.
    Taylan telefonla aramış, ilk toramanı livara atmış, çok sevindim, Taylan ve Turna çok yakışmıştı, buna adım gibi eminim. ama o turnayı tutunca ben kanala atlayacaktım az tırstım... :D
    Sona ben aradım o ikinci turnayı livara almış, bense palamutu bitirip izmarite dalmıştım.

Bir de makine meselesi var, ki hiç sormayın. Burada da bana "adam gibi bir makine al artık" sitemlerini yansıtmıştı. üzülmüştüm, telefonla çekilen fotograflar duygularımı ifade etmeye yetmiyordu. Gittim bu ayların zor bütçe şartlarında bir daha yakalayamıyacağım bir fiyat avantajıyla bir makine aldım.
    Sebebi sensin.

Son düzenleme: 20 Kasım 2006
  9. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Sen hiç tırsma. Valla bak. İnsan abisine bu soğuk kış günlerinde nasıl kıyar. Ama yaza bişe diyemem. Benim asıl niyetim kurban organizasyonunda seni kanala atmakdı ama vazgeçtim :D :D

Böle bir kamera olayına da sebep olduğum için çok mutluyum. Gönderdiğin resimlere bak cam gibi walla. Allah güle güle kullanmayı nasip etsin inşallah.
    Hrm sıkıştığın yerde bizim yastıklar ne güne duruyor. Aşkolsun :D

10. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Valla öyle :D
    Son yıllarda Sinop'a deprem sonrası göç ve yeni açılan fakültelerin kalabalık öğrencileri nedeniyle pek çok balık avı meraklısı geldi. İlk yerleştikleri yer de iskele oldu. Şehrin göbeğinde ve öyle yada böyle nasılsa balık çıkıyor diye.
    Ama bizim pek huzurumuz kalmadı, eskiden sadece uçtan çapari atılırdı biz de ünlü kırık dubamızdan ısparoz, izmarit, eşkina avlar keyfimize bakardık, sonbaharda lüfer-kofana, zargana da cabası, ha keza kalkana atan da yoktu.

Şimdi oturacak yer kalmıyor, o nedenle cumartesi farklı bir yere gittim, pazar da soğuk nedeniyle iskelenin ancak üçte biri doluydu .yani benim gibi dinlenme amaçlı balık avlayanlara yer vardı.

İskele sanki sandaldan avlanıyormuş gibi bir mesafe kazandırıyor. Sürekli yemleniyor o nedenle güzel balık yapıyor.

11. blackboy55

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    Yakup abi yalnız benim bildiğim,veya gördüğüm iskelenin ucu ve yanları ayrı av veriyor.Geçen yıl tatil için geldiğimde iskelenin ucu iri istavrit yaparken,yan tarafları çok küçük çinekop yapıyordu.İnsanlar uçta iri istavriti götürürken ben yandan güç bele birkaçtane alabilmiştim.Ha birde kızımın yandakilerden toplayıp getirdikleri(20 aylık olmasına rağmen hiç korkmadan balıkları eline alabiliyordu)vardı :)

12. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Musa desene kızında senin gibi balıkçı yetişiyor :) . Allah beraber yapacağınız güzel avlar nasip etsin inşallah.

13. blackboy55

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    Amin

Amin Allah sanada balıkçı evlatlar nasip etsin.:)

14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Musa iskele ucu iyi balık yapar, bilhassa çaparide, ama ıspara ve izmarit yemlide en iyi yer kırık dubadır. Kalkan, pisi ve kırlangıç ta uçta daha fazla, ama mavruşgil girişteki sac platform civarı ve merdivende av verir. Zargana da gümrük binası arkasında ve hatta otelin önünde parktan iskeleye doğru uzanan küçük iskelede av verir.
    Siz yazın günübirlik geldiğiniz için çapari iyi seçim ama biz 12 ay tüm bunları takip etmek zorunda kalıyoruz. Çapariye ise arkada düz kayalara ve hamsilos balık burnuna gidilir fakat ben çapari sevmem. Oralara lüfer avına gideriz, arada zargana için ve levreğe bakarız.

15. 3182

3182

:D :D
    :D :D
    bizim sirkette resimlere bakarken bi kisi daha ooo zargana da iyiymish dedi
    yanliz degilsin :p :) :D

16. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    ben istanbula taşınmaktan vazgeçtim,sinop a taşınıyorum forum ahalisine duyurulur :)

17. oflu

oflu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çinekop,sarıkanat,lüfer,palamut
    göz yaşartıcı bi manzara tebrikler:)

18. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Yakup Hocam,
    Avlarınız şöyle güzel fotograflarla birleşince daha da bir harika görünüyor. Çingeneler bir harika, izmaritler ayrı bir harika!
    Rapanayı büsbütün iğnenin ucunda görünce herhalde çipuraya atmaya başladınız diye düşündüm :D
    Karadeniz'imi özledim, selamlarımı iletin ;)

19. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Yakup abi bu haftasonuda var mı av planları :confused: :confused: :confused:

20. blackboy55

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    Taylan hayırdır niyeti bozdun herhalde,ufukta Sinop mu gözüküyor:D