18Kasim2006 Ozdere Raporu

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında sentha tarafından paylaşıldı.

1. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    Uye oldugumdan beri yazdiklarimi okuyanlar bilirler, tekneden avcilikta bayagi bir gecmisim olmasina ragmen kiyi avciliginda cok acemi oldugumu anlatir dururum. Kafaya da koymustum, kiyidan kaya baligi disinda bi balik tutmadan tekneyle cikmayacaktim. Baktim bu gidisle ben omrum boyunca tekneyle cikamayacagim, ben de sozumden dondum :)

Hafta basindan beri hava durumu bu hafta sonunun cok guzel gececegini soyluyordu. Sansima da 19 Kasim Pazar ADB sinavina girecektim. O yuzden cumartesiyi heba etmemek adina isleri Cumadan toparlayip, cuartesiyi bosa cikarttim. Kayinvalide misafir gelmis olmasina ragmen, onu hanima, hanimi anasina emanet edip cuma geceden Ozdere'ye attim kendimi.

Arabayi almayacagim icin yem isini babama havale etmistim. Hic tutmadigi yemdir mamun, ama israrlarima boyun egip bi patlak dolusu almis. Tabii yaninda bol sulunes ve az miktar da sardalya. Aslinda sardalya da az degildi ama cok guzellerdi, yem yapmaya kiyamadik cuma aksam yemegi oldu cogu bize:)

Cumartesi sabah 5bucukta ayaklanip gun dogmadan Ozdere balikci barinagindaki sandalimiza atladik. Gunes dogarken yerimizdeydik. Uyanmakla sandala cikmak arasinda niye o kadar uzun zaman gecti diye sormayin, bizde adet boyle, nevale tam olacak. Termosta cay, su, muhtelif icerikli sandvicler, meyva, ivir zivir. Eh, bunlari hazirlamak ta zaman aliyor tabii...

Neyse, Fehmi Reis ilk cayini icince, deniz ve havanin guzelligini de gorunce keyiflendi biraz.

Tam gopez surusunun ustune dusmustuk. Arka arkaya jop gibi gopezler gelmeye basladi. Oltalar iner inmez saldiriyorlardi. Tabii, sulunes ve kisitli sardalya stokumuz heba olmaya baslamisti. Takim degistirdim, igneleri biraz buyuttum ve ilk kafa vurusu geldi. Bu kizil guzel, gozlerinden opulerek sepetteki yerini aldi.

Mercanlari uclemistim ve babamin buram buram haset kokan laf sokmalari ayyuka cikmisti ki imdadima asagidaki esmer delikanli yetisti.

Cipuralari ikileyince Fehmi Reis daha bir keyiflendi tabii. Ama bu arada ben de mercanlari 5lemistim.

Bu arada kupesteye kadar gelip kendini oradan atan yaklasik yarim kiloluk oldugunu tahmin ettigim iri kalamara teessuflerimi bildiririm.

Oglen bire kadar mercan, cipura, mandagoz, gopez, kolyos, izmarit, 1 adet istavrit, muhtelif adetlerde hanostan olusan 5kg lik avimizi tamamlayip, cay ve sandvicleri tuketip, biraz sirti yapmak uzere ayrildik. O saatte sirtidan bisey cikmadi tabii.

Baliklari tarttirdigimiz bakkalda ese dosta dagitilan baliklardan sonra kalanlar ise su sekilde

Hep dedigim gibi balik tutmak isin sadece bonusu. Kasimin sonlarina dogru, o guzel havayi denizin ustunde yasamak bambaska. Herkese rastgelsin.

Ha, bu arada pazar gunu ADB sinavi da gayet iyi gecti. ADF guzel bir organizasyon yapmis, sinav salonuna giriste biraz kuyrukta beklemek disinda sorunsuz bir sinavdi. Bir de hatali 1-2 soru vardi ama o kadar kusur kadi kizinda da olur.
    Katilim ise tahminimim cok ustundeydi. Ben maksimum 30-40 kis olur derken yanilmiyorsam 150 kisinin uzerinde kisi sinava basvurmus. Hepsinin, hepimizin ruzgari bol olsun.

Son düzenleme: 20 Kasım 2006
  2. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası

Tebrikler. Anlatımda av da iyi olmuş ....

3. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Taner bu raporu kendime örnek alıyorum. Harika bir anlatım. Balıklara diyecek laf yok. Hava güzel, balık güzel, yemek güzel, yine gelecek Özdere'ye ben...:D :)

4. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    Hayde bre efeler

İzmir'in balıklarıııı
    doldurur tavaalaaarııııı
    dırıdırı dırınım
    bize böyle avlar veeerrr, ey güzel Allah'ım
    kıralım rekorllaaaarııııııı
    dırdırı dırınım

(hala çözemeyene İzmir'in kavakları dökülür yaprakları)

Abi Maşallah, Allah muhabbetinizi ve nasibinizi daim etsin. Tebrikler.

5. tebrikler ustadım.. güzel paylaşım.

6. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    Kardes tesekkurler, turkuyu de sen yazmadan cozmustum:)

Allahtan boyle avlar istemeden once sen balik tuttugun yeri bi degistirsen diyorum, ben biliyorum senin resimdeki o avlak mercan falan yapmaz:)

7. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    av güzel ama anlatım avdanda güzel olmuş
    sürükledi resmen usta ellerine saglık afiyet olsun:)

8. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    Taner kim yaw?:) :) :) (Saka Saka anladim, T. Onur sana Taneri cagristirmis)

Tesekkurler,

Av deyince, zaten millet bunun misli misli balik tutuyor, hic olmazsa anlatimla destekleyeyim de biseye benzesin dedim:)

Bu arada yine gelecek Ozdere'ye ben demissin ya, ben de aktarayim istedim. Bizim sandalin bagli oldugu barinaktaki balikcilarin bir kismi, aynen Foca, Urla vb. oldugu gibi tekneleriyle baliga cikariyorlar. Yaklasik 50-60 YTL gibi de rakamlar istiyorlarmis. Profesyonel balikci olduklari icin ag doseyecekleri yerleri iyi biliyorlar, olta icin guzel avlaklarin yerlerini de bizim gibi amatorlerden ogrenip teknelerini kiralayanlari oralara goturuyorlar. Cumartesi bizim oldugumuz yerin cevresindeki 4 teknenin 3u kiralanarak gelen teknelerdi.

Kisacasi, Ozdere mesela Foca'ya nazaran olta balikciligi icin cok cok fazla verimli bir yer olmasa da gordugunuz gibi cok keyifli avlar da olabiliyor. Tekne kiralayarak cikmak isteyen olursa barinakta bu isi yapan balikcilarin telefonlarini bulabilirim. Ya da isteyen direkt barinaga gidip oradaki tekne sahipleriyle gorusebilir, yolunu tarif edebilirim. Bir mesaj atmaniz yeterli. Maksat paylasim olsun.

Tabii gonul ister ki bizim sandalla, para mara vermeden cikalim ama adi ustunde sandal, bir kisi az, uc kisi cok geliyor:) Niyetim var daha buyuk bir tekneye, insallah o zaman 4er 5er toplanir gideriz.

Son düzenleme: 20 Kasım 2006
  9. AKIN74

AKIN74

Onur raporunuzda balıklarınızda çok güzel, ellerinize sağlık...:)

10. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Tebrikler hocam..Negüzel balıklar onlar öyle boy boy..Anlatımda süpper,balıklarda..Devamını dilerim..

11. akadam

akadam Haluk

Favori Kamış:
    2 iğneli Sarkıtma Olta ve hırsızlı Zoka
    En İyi Avı:
    hala denizde olduğu için bi şey söyleyemiyorum.
    iyi ava süper anlatım yakışmış, kendime ders çıkarmalıyım bu anlatımdan... tebrikler... demek bi kere bile olsun Özdere'yi denemek lazım...

12. arda

arda

Favori Kamış:
    el oltası/kamış 2.10 alba
    En İyi Avı:
    3kg çipura
    Onur abi ellerinize sağlık çok güzel bi av olmuş imrenerek okudum:) Bu arada ben de girdim ADB sınavına ve senin dediğin gibi katılım çok yüksekti. Listeleri kabaca saydım üç aşağı beş yukarı 145-150 kişi vardı. Sınavda fena değildi bakalım kazanabilecekmiyim:) Saygılar

13. Muratın Takası

Muratın Takası

Favori Kamış:
    oltam
    En İyi Avı:
    Gelse :)
    Anlatım ve av süper olmuş, afiyet olsun

14. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Onurcum eline koluna sağlık. İzmir'de farklı bölgelerden balık avı raporları almak, bölgeleri tanımak açısından da çok faydalı oluyor. Güzel anlatımın ve resimler için teşekkürler.:)

15. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Güzel av olmuş vesselam.
    tebrikler. Deniz ve havada gayet temiz ve güzel görünüyor. Umarım hep böyle gider.

16. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    Ah Emre kardesim, simdi yarami destin, hikayede atladigim bi nokta vardi sen bahsedince animsadim. Demek unutmak istemisim.

Avin guzel gittigi siralarda bir anda suyun yuzeyini pis bir kopuk tabakasi kapladi. Cok genis bir alana yayilmamisti ama bizim teknenin cevresini saracak kadar yaygindi.
    Ne bu pislik diye dusunurken pislik bulasmadan oltalarimizi topladik ve gecmesini bekledik. O sirada da bunun sintine suyu bile olmadigini, ne yazik ki bir tekne tuvaletinin sifon sisteminin bosaltilmis oldugunu farkettik. Bildiginiz insan pisligi yani. Ve bunu yapan adamlar tekneleriyle bu denizde dolasmaya devam ediyor.

Dedigim gibi, Allahtan azdi ve kisa surede bizim cevremizden dagildi gecti ama o guzel gune kotu bir ani olarak yer etti.

17. mustafa karataş

mustafa karataş mustafa

dostum tebrikler çok güzel av olmuş benimde orta mahallede yazlık var .Daha önce oradan balığa cıktık ama Gopezden başka bişey yakalıyamadık. bu tekne kiralıyan arkadaşların tlf numaralarını verirsen sevinim .özellikle mercanlara bayıldım şimdiden afiyet olsun

18. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    biz de ortamahalledeyiz hocam, altinpark sitesinin arka kisminda, yikilan fahri motele yakin.

haftasonu gittigimde tel. numaralarini alicam. alir almaz bildiririm. ama madem oralisiniz, benden once giderseniz, barinaga gittiginizde suleyman kaptani, neşeliyi sorun, onlar da baskalari da cikartiyor.