2 Kişilik DEV Organizasyon (Antalya)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında MGB tarafından paylaşıldı.

1. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Neyseki be yirttim bu sinavdan :)

2. bizde 2 gündür elektrikler kesik.

3. ddavut

ddavut

Favori Kamış:
    makaralı olta ve el oltası
    En İyi Avı:
    6 kg 200 gr Aynalı Sazan
    Mahir amca ben deniz çocuğu değilim tatlı su sınavı olunca gelsem olur mu?:)

4. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    ddavut

Sen muafsın sınavdan,deniz balıkçıları :p için o sınav;)

5. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    vaybe olaya bak yarın bütün gazetlerde manşetleri görür gibiyim :

palamut diye tutulan tombiklerin hazin sonu ....
    devamı: sayfa ;16 :D :D

mahir amca eğer tekneci arkadaşları kandırmışsa hayatının en büyük iki sazanını tumuş sayılır. sazanlar boy limitinide aşıyor . yani herşey sirkülere uygun . bize sadece tekneciye helal olsun demek kalıyor. hatta eminim teknecinin fotosu koysalar tatlı su ağustos ayında kesin birinci gelir. :D :D :D

hoş, bu arada bende onlara sabahtan beri palamut diye bakıyorum

6. simendifer

simendifer Sennur

Olsun Namık, ne yapalım bilmiyormuşsunuz baksana hikayeyi bile palamut diye anlatmışsınız :eek: Çoğumuz da bilmiyormuşuz zaten anlaşıldığı üzere :eek: Reis amca uyarmasa hepimiz palamut sevinciyle coşmaya devam edecektik... Daha kimbilir kimler yazıp duracaktı yalan mı ? Hele ben nasıl coşmuşum baksanıza :p Sirküleri bile yazmışım :p Hem boşver, sen zaten hayatının avını yaptın Gökhan'ı bulmakla ;) Kısmet ne yapalım, tanımadığınız balık denk gelmiş :eek: Palamuta da çok benziyor, yanılmanız çok doğal... Ama sanırım tekneciyle bir randevunuz olacak yanılıyor muyum ? :)

7. Önemli olan burda bir şekilde fark etmemizdi.

Asıl sabah ben sirkülere bakıp yazdım..Benim ki daha biraz utanc verici .

Mahir amca teşekkür ederiz.Gerçekten en azından farkları öğrendik ..

8. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Burada çok güzel şeyler oluyor çocuklar.(Sakın alınmayın ben akranlarıma da çocuklar derim.)
    Av güzel, sohbet güzel, dostluk güzel,
    hepimiz her an yeni birşeyler öğreniyoruz.
    Allah bir kere daha razı olsun Murat'tan bu siteyi kurduğu için ve inşallah vatan hizmetini de huzurla yapıp döner aramıza.
    Namık, sana kim yetki verdi bakalım, yarışmadan çekiliyormuşsunuz, yok öyle şey.

Giriş serbest, çıkışta para ödeniyor.:p Çıkış serbest değil. Siz de serbest olarak yarışmaya girdiniz.
    Yarışma, palamut tutma yarışması değil ki diskalifiye olasınız.
    Bakın şimdi ne var orada, iki sanal dost, gerçek dünyada buluşuyor, anlaşıyor, ortak hareket ediyor, heyecanı, sevinci paylaşıyor.
    Sonra bu heyecan ve sevinçlerini bizlere ulaştırıp aynı mutluluğu bizlerin de yaşamasını sağlıyor.
    Hikayenizi okuyanlar, çıkıp sizi can-u gönülden kutluyor.
    Sonra Reis amca çıkıp muhabbete limon sıkıyor.
    fena mı oluyor? Yooo.
    Herkes, sirkülerdi, resimdi, palamuttu derken yeni bir harf, bir kelime, bir satır öğreniyor.
    Aradaki şakalar, espriler de işin balı kaymağı oluyor.Dostluklar daha da güçleniyor.
    Ben bundan çok zevk alıyorum,sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum.
    Ne dersiniz?
    Haksız mıyım?

9. simendifer

simendifer Sennur

Bakın ben diyorum ki yarışmadan siz çıkmayın, tombikler çıksın ;) Orada paşa gibi 3 tane lambukanız var ve de sirkülere uyuyor, yanılıyor muyum ? :rolleyes: Böylece sizin içiniz de rahat etmiş olur ne dersiniz ?... O 3 lambukayla çekilmiş fotoğrafınızı koyalım sadece ve hikayeniz yerinde kalsın... Lambukalarla yarışmaya katılabilirsiniz, güzel balıklar bence ;) Diğer arkadaşların da fikirlerini alırsak güzel olur... Ne dersiniz ?

10. simendifer

simendifer Sennur

İyi de yarışma sizin umurunuzda olmasa da biz beğendik ne yapalım... Kendimiz için olurunu bulmaya çalışıyoruz şurada sizi düşünen kim :p Maşallah kuzu gibi lambukalar... Tombikler yüzünden bizim lambukaları niye harcıyoruz ki ? :rolleyes: Arkadaşlar siz de fikrinizi söylesenize...

11. arkadaşlar bende REİS BABA'ya ve SENNUR'a katılıyorum.
    Ne o yarışmadan çekilmek
    Benim kanımca anlatım harika,
    Paylaşım Mükemmel
    Dostluk ise, söylenecek kelime yok.
    Eee başka ne kaldı ki
    Hem biz seçeğimiz birincide ne arıyoruz.
    Balığın büyüğünümü küçüğünümü yoksa yaşanan olayın heycan verici anlatımını mı
    Bence yarışmada olmalısınız. Sennur'un öneriside çok güzel.

12. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Söz Savunmada

Aynı tekneci ile bir kaç gün önce kolyoz avındaydık... Bizi limana bırakırken (05:00 gibi) başka bir grup tekneyi bekliyordu... Hayırdır tekrar hiç durmaksızın gidilen av da neyin nesi böyle diye sordum. Çünkü adam sabaha kadar bizimle denizde kalmış ve hiç yorgunluk belirtisi olmadan yeni bir grupla tekrar denize açılıyordu.... O da bana şu cevabı verdi: ''Asıl av şimdi başlıyor...'' Hayırdır dedim ne avı bu, Palamut diye cevap verdi. Demek o beklenen palamut mevsimi gelmişti. Neyse biz onlara rasgele dileyip limandan ayrılarak uykusuz gözlerle ofisin yolunu tuttuk... Bedenim ofisteydi ama aklım hep o teknedeydi... Acaba av nasıl gidiyordu? Öğleden sonra aradım ve avı sordum, 100 civarında palamut yakaladıklarını öğrenince, ağzım kulaklarıma vardı... O kadar çok palamut var mı diye sorduğum da evet bu sene çok balık var cevabını almam, iştahımın bir kat daha kabarmasına neden oldu... Daha önce hiç palamut avına gitmemiştim ve nasıl bir duygu olduğunu çok merak ediyordum. İzin günüm olan Salıyı iple çektim...
    Derken o aralarda Namık ile görüştüm ve çok güzel palamut çıktığını vs. söyledim. Tekneciden duyduklarımı ona da anlattım. Veee karar verildi, salı günü kendimizi (sözde) palamut avında bulduk... İnanın daha önce ne tombik, ne de palamut yakalamışlığım vardı, bırakın ayırt etmeyi daha önce tombik denilen balığı görmemiştim bile.... Palamutta balıkçı tezgahlarında gördüğümüz haliyle kalmış zihinlerde... Hepiniz bilirsiniz tezgahtan palamut nasıl alınır, at oradan 3 palamut... Palamutlar bir güzel temizlenir, dilimlere ayrılır ve elinize tutuşturulur... Eee gel de ayırt et şimdi.... Bizim, daha doğrusu en azından benim palamutla olan tanışıklığım bundan öteye gitmemişti...

Gelen her balığı, palamut diye nasılda sevinçle karşılamıştım... Nasıl da heyecanlandırmıştı her biri beni...

Reis Amca sayesinde benim gibi bir çoğunuz da öğrenmiş oldu neyin ne olduğunu.... Öğrenmek her zaman güzeldir, lakin hiç bu kadar öğrenmemeyi istediğim olmamıştı... Yanlış yapıldı, ancak önemli olan onu bir daha tekrarlamamaktı... Umarım bu son tombik avım olur...

Formda ki paylaşımın, arkadaşlığın, dostlukların ne boyutta olduğunu tekrar hatırlatmama sanırım gerek yok. Herkes bunun gayet iyi farkında. Ben de bu samimi ortama güvenerek, herkesin bizi anlayışla karşılayacağı kanaatindeyim... Kimsenin burada art niyetli olmadığının sanırım herkes farkında... O gün, inanın ne ben ne de Namık, durumun zerre kadar farkında değildik... Alacağın olsun Şener Kaptan... Bizi tongaya düşürdün yaa....

Eğer bu balığın avcılığı şu an uygun büyüklüğe erişmediği için yasaksa, ve sınırlı sayıda yapılması gerekiyorsa, o zaman üzülerek söylemem gerekiyor ki Büyük Bir Kıyım Yapılıyor.... MAALESEF....
    Neden mi? Size sadece o gün gördüklerimi anlatayım, suyun üzerinde sadece bizim bulunduğumuz civarda 10 a yakın tekne vardı... Ve her biri bu balığın avındaydı.... Ve inanıyorum ki biz içlerinde en az tutanlardık... O gün bizimle aynı teknede bulunan Ali Bey, Namık ve benim tuttuğum balığın en az 2 katını tutmuştu... Şimdi basit bir hesap yapın, o gün sadece bizim teknede 70-80 adet balık yakalandı, çarpı 10 = 800 balık.... 800 TOMBIK (40 tanesi palamut sanılan :) )
    Ben o teknecilerle hergün görüşüyorum, yaklaşık 10 gündür devam ediyorlar bu ava ve en az bir 20 gün daha devam ederler sanırım... Her gün en az 10 tekne çıksa 800 TOMBIK alsa, sadece bir ay da 24.000 tombik yapar.... Belki de çok daha fazla... Bazılarına bu sayılar abartı gelebilir ama, size sadece o gün başka bir teknecenin ağzından duyduğum lafı söyleyeyim, bir gün önceki avda 300 balık tutmuşlar.... Sadece bir tekne 300 balık!!! Eee be kardeşim ne yaparsınız bu kadar balığı... Siz de hiç mi insaf yok... E hadi biz tuttuk bilmeden bir 40 tane kadar ama siz her gün her gün ne halt yersiniz o kadar balıkla.... Orada amaç sadece yakalama zevki mi? Yoksa ticaret mi? Pek ticaret olacağını sanmıyorum çünkü, pek ekonomik değeri olan bir balık olmasa gerek....

Şimdi soruyorum sizlere, bu olay Antalya Buyuk Liman' dan hemen 500-600 m. açıkta oluyor... bütün tekneler karadan çok rahat görülebiliyor... Ve bu teknelerin tamamı limandan çıkıyor, yani hepsini hemen hemen her gün evrak ve malzeme konusunda Sahil Güvenlik denetliyor....En azından benim çıktığım 10 avın 8 inde böyle... Artı, bu adamlar limana bağlı, balıkçılık ruhsatı olan normal şartlarda düzenli olarak kontrolleri yapılması gereken insanlar.... Eee hani nerde neden bir Allahın kulu da çıkıp madem bunlar palamut değil tombik, ve bu şekilde avlanmaları yasak, neden birileri bu yasağı çiğneyenlere bunun hesabını sormuyor, neden bunun cezasını kesmiyor???

İnanın kendimi enayi yerine koyulmuş gibi hissediyorum, ve bu da benim hiç hoşuma gitmiyor.... Çok kızdımmmm:mad: :mad: :mad:

Eee şimdi madem ortada yanlış olan bir şey var ve formda ki hemen hemen herkes sürekli yanlışları düzeltmekten bahsediyor, buyrun bakalım işte bize fırsat... Şu an Antalya' da (hatta bir çok kıyı şeridinde) yasak olan bir av yapılıyor... Gelin elimizden geldiği kadar bu yanlışa bir dur diyelim. En azından bişeyler yapmayı deneyelim. Şimdi bu konuda fikri olan, daha öncesinden bilgi ve tecrübesi olan herkes söylesin fikirlerini NE YAPALIM??? NASIL YAPALIM???

(Yarışma fikrine gelince, zaten bizim yarışma gibi bir düşüncemiz hiç olmadı. Biz sadece güzel bir av günü yaşadık (öyle sanmıştık!!!) ve bu avı gerek görüntüleri gerekse hikayesi ile siz dostlarla paylaşmak istedik, hepsi bu. Benim daha önce de açmış olduğum bir çok konu var, ben bunları açarken ortada yarışma felan yoktu... Herşey sizlerle birşeyler paylaşmak için yapılmıştı... Beğinilmek ya da beğinilmemek için değil, yarışma içinse hiç değil... Dediğim gibi ben o konuları açarken o zaman yarışma fikri ortada bile yoktu.
    O yüzden, siz değerli dostlarımdan bir rica da bulunmak istiyorum, ve hepinizin olgun, anlayışlı insanlar olduğunuzu düşünerek, hissederek; sizin bizi anlamanızı ve bu av için yarışmaya katılması gerekiyor, ya da biz sevdik koyalım gibi düşüncelerinize saygı duyarak, sizlerinde bize bu konuda saygı duymasını bekliyor ve istemediğimiz bir yarışmaya bizi ne olur zorlamamanızı rica ediyoruz.) (Namık, hep çoğul konuştum, çünkü seninle aynı düşündüğümüzü biliyorum. O yüzden var ise bir yanlışım ne olur düzelt.)

Boşverin yarışmayı felan da neler yapabiliriz ona bakalım.... Biz daha bu
    İki Kişilik DEV Kadro ile ne avlar çıkarırız...:D Ve o zaman siz isteseniz de istemeseniz de biz o yarışmaya zaten gireriz... :D :D Kapıdan kovsanız bacadan yine gireriz.... ;)

GERCEK OLAN SU : ORTADA BIR KIYIM SÖZ KONUSU... BIRILERININ DUR DEMESI LAZIM. EN AZINDAN BIRILERINE BIR CEZA KESILMESI LAZIM...
    HADI GELIN BU VESILE ILE HEP BERABER BIR SEYLER YAPALIM....
    Buyrun hep beraber burada fikirlerimiz paylaşalım ve elimizden ne geliyorsa YAPALIM....

Tecrübeye saygımız sonsuz :)
    Tüm forma, Sevgiler, Saygılar....
    (Sabırla okuyan herkese teşekkür ederim)

13. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    hey maşallah arkadaşlar elinize sağlık muhteşem bir av olmuş

14. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Gökhan

Yavaş biraz. Nefesim kesildi yahu. Ne o peşpeşe sıralamışsın.
    Benimki şakayla karışık bir bilgilendirme idi ama konu nerelere geldi.
    KIYIM filan Yok. Paniklemeyin hemen.
    Tombik de matah bir şey değil.
    İstedikleri kadar tutsunlar, birşey olmaz, merak etmeyin.
    Bunlar fazla büyümez , en fazla torik kadar olur.
    Onları tezgahlarda palamut diye satıyorlar.Sizin tekneci de ya bilmediği için ya da ''Galat-ı meşhur, lugat-ı fasihden evladır'' (Buda ne demek be?) misali palamut demiştir.
    (Bu, şu demek: yanlış fakat halk arasında yaygın olan söz, dilin kurallarına uygun olan doğru sözden önde gelir.)Bu da ne biçim açıklama oldu? her neyse.
    Tombik için herhangi bir yasak yok bildiğim kadarıyla.
    Amatörler için getirilmiş 3 adet sınırlaması, amatörlük ruhuyla ilgili olsa gerek.
    Balıklar açısından bir sorun yok yani.
    300-500 -800 balıktan söz ediyorsun.
    Geçen sene gerçek palamut furyası vardı, Karadeniz ve Marmara'da hatırlıyor musun?
    O sırada tek bir gırgır motorunun bir günde 40 bin kasa(tane değil,bir kasada 10-12 balık var.) palamut aldığını söylemişlerdi.
    Bilmem sizi biraz olsun rahatlatabildim mi?
    Palamut tutamadık diye üzülmeyin.Palamut tutmuş gibi düşünün kendinizi, arada bir fark yok.Takım aynı, sistem aynı, balığın zorlaması aynı gibi.
    Palamut da olsaydı istediğiniz kadar tutamazdınız.
    Sirkülerde palamut için sayı sınırlaması yok ama yanındaki yıldız, bütün çeşitlerden toplamda 5 kg tutabilirsiniz anlamına geliyor.
    HAdi artık, suç işlemiş gibi kendinize eziyet ederek, yaşadığınız o canım keyfin tadını kaçırmayın. Beni de söylediğime pişman etmeyin.
    Tamam mı?;)

15. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    N@mık

Kafanızı yormayın mealinde birçok şey yazdık ama siz taktınız vatan millet sakaryaya, ben ne yapayım.:D
    Ben çok tuttunuz, sirküler ihlali var, yakarım haa filan demedim ki, sadece ya tekneci size yutturmuş tombikleri palamut diye ya da siz bize yutturuyorsunuz dedim:p :p
    Ben yemedim ama etini biraz tavlamak lazım diyorlar, sirkeli suda biraz bekletip, kanı çıkınca soslu, baharatlı dümeniyle güzel yeniyormuş,anlatanların yalancısıyım.
    Doğrudan kesip palamut gibi ızgara tava yaparsan pek tadı olmuyormuşşşş.Dediler.
    Lambukanın da tadı biraz ekşimsi, bir tuhaf...dediler.
    Lambuka tutmak bize sorun olmaz.
    Nasıl olsa Antalya'da tecrübeli dostlarımız var.Onlara takılır malı götürürüz.:rolleyes:

16. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Yıllar bana beyazlamış saçlar, biraz kilo, biraz da gönlümün yaparsın dediklerine bedenimin hadi len kendini 18-28 yaşında mı sanıyorsun, dediği gerçeğini verdi.
    Daha da neler neler:p

17. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Palamutmuş hıhhhh !!!!!!!

Ben dediydim, içime doğmuştu :D Sizi şikayet edicem, adalet istiyorum diye:D Hepiciği çıktı dediklerimin :D:D

Şaka bir yana ben acemi bir balıkçı olarak tanıyamadım balıkları.Hayatımdaki tüm balıkavı maceram bildiğiniz üzere sadece beş izmaritle sınırlı :eek: Ama balıklar görünüş ,hikaye de anlatım ve coşkusu ile o kadar müthiş ki , aynı heyecan ve sevinçle arkadaşlarımı kutladım :) Yalnız Namık ve Gökhan arkadaşlarım şunu bilsinler ki ;hiç kimse onlardan zerre kadar şüphe edemez.Çünkü sirküler ve balık bilgisi üzerine bu kadar tecrübeli insanların bulunduğu bir siteye kalkıpta ,tombiği ,palamut diye yutturmaya hiç kimse cesaret edemez. Hele hele kendilerini bu kadar insana sevdirecek kadar bu siteye gönül vermiş ,paylaşımcı arkadaşlarımız için düşünülmesi söz konusu bile olamaz.O yüzden içiniz rahat olsun sevgili Namık ve Gökhan:) Yinede emeğinize ve ellerinize sağlık:) Bu noktadan sonra önemli olan da bu:)Çünkü harcadığınız çaba ortada.İkinize de rastgelsin :!!!!!!!!!!

18. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    GERCEK OLAN SU : ORTADA BIR KIYIM SÖZ KONUSU... BIRILERININ DUR DEMESI LAZIM. EN AZINDAN BIRILERINE BIR CEZA KESILMESI LAZIM...
    HADI GELIN BU VESILE ILE HEP BERABER BIR SEYLER YAPALIM....

Evet ne yapabiliriz ?Gökhan' a katılıyorum.Çünkü Gökhan ve Namık 'ın yaşadığı hayal kırıklığı ve üzüntüsünü anlayabiliyorum.Bu bir çoğumuzun başına gelebilirdi.Sıra bizlere de gelmeden ne gerekiyorsa yapalım lütfen.Önerilerinizi yazarsanız hepimiz için yol gösterici olacağını düşünüyorum.Tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum:) Sağlıcakla kalın :)

19. burda arkadaşlarımızın bilerek bir şey yaptıgına inanmıyorum ....
    biz zaten neden bu sitedeyiz bildiklerimizi paylaşmak bilmediklerimizi öğrenmek
    şimdi bir daha öyle bir av olsa nederler hopp kardeşim bu palamut degil sonuçta
    hepimiz burdan birders aldık öğrendik...

amatörlük :bir insanın hobi olarak yaptıgı işte uzmanlaşmasıdır.

20. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Neyse bu av sayesinde en azından bir çok kişi neyin ne olduğunu anladı... Palamutla tombiki sanırım artık ayırt edebiliriz....
    Reis amca, değerli bilgilerin için teşekkür ederim....

Paylaşımın devamı dileğiyle....