2 metre bot 4 hp motor kombinasyonu

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında onur1872 tarafından paylaşıldı.

1. onur1872

onur1872

selamlar. malumunuz kış aylarında denize çıkma gibi bir durumum olmadığı içindir ki uzunca bir süredir aranızdan ayrı kaldım. 6 hp ve 3.5 hp iki adet motorumu ve 3.00 metre franzsız zodiac ımı geçen yaz sonu bir çırpıda oldukça uygun fiyata sattım. iki motor ve fransız 3 metre zodiac ı toplam 1200 liraya verdim diyebiliriz :) çok ucuza gitti lakin koyacak yerim yoktu.

size sorum şu şekilde olacaktır. 3 metre zodiac ve 6 hp motor beni taşıma konusunda oldukça zorluyordu. şimdi kendime 2 metre zodiac ve 4 hp motor kombinasyonu kurarak yaza girmeyi düşünüyorum. ne dersiniz? 2 metre bot denizde pek kullanışlı olmaz gibime geliyor. takla atarmıyım devrilirmiyim? daha önce 3 metre altında zodiac kullanmadım o nedenle bilmiyorum. 2.50 nin altındakiler pek kullanışlı değil diye biliyorum.

sonuç olarak 2.00 ve 4 hp motor almayı düşünüyorum? kullanan varsa görüşlerinizi yazarsanız sevinirim. bot motor konusunda oldukça tecrübeli sayılırım fakat bu küçük motor ve botlardan pek anlamıyorum. kullanan yazarsa sevinirim.

hakan abi (snowman) senden de yorumlar bekliyorum :)

2. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    merhabalar Onur tekrardan hosgeldin keske kisinda girseydin forumlara bizlerinde birçogu kisin açilmadik ama burada yazarak hasretimizi birazda olsa dindirdik:)

simdi giden gitmis botun ve motorlarini sahiden hesapli vermissin alanda güle güle kullansin.
    soruna gelecek olursak, denizci bir aileden gelmen itibari ile vede botlar konusunda tecrübe kazandigini göze alarak bu soruyu cevaplamak lazim gelir. normalinde foruma yeni katilmis tecrübesiz bir arkadasa kesinlinlikle bahsettigin kombinasyon önerilmez gerek kendi, gereksede bota alacaklarinin hayati aćisindan. ancak senin durumun farkli; bu kombinasyonu uygun deniz kosullarinda uygun sartlarda limitlerini zorlamadan tam bir dikkatle kullanirsan sorun çikarmaz. ancak eski kombinasyondan sonra ne ölçüde zevk verir onu sende tahmin ediyorsundur.
    sözkonusu kombinasyon servis botu olabilir yada iç sular ve göller yada çok çok sakin havalarda denizde kiyi seyirleri için (her an kendini karaya güvenle atabilecegin yerleri kollayarak) uygun olabilir.

sonuç olarak daha iyisi mümkün diilse yaza botsuz girmektense bu takim alinir

3. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    ekleme yapacak olursam, senin eger degismediyse seyir alanin olan caddebostan migrostan suya inip kiyi kiyi seyrederek fenerbahçe orduevine kadar neredeyse sifir risk isini görür. daha ilerisinde riskli alanlar basliyor

4. onur1872

onur1872

umut abi selamlar hoşbulduk :)

öncelikle elimdeki ekipmanı uygun sattım evet. 2 motor(6hp ve 3.5hp) ve 3 metre fransız zodiac ı toplamda 1200 e verdim :) ama ilan sitelerindeki fiyatlara da aldanmamak gerekiyor. 20 30 yaşında motorlara neredeyse sıfır fiyatları kadar para istiyorlar. evet denizci bir aileden geldiğim ve bu olaylardan az çok anladığım için de çok uygun fiyatlara kombinasyonlar düşüyor. örnek vermek gerekirse bu kış 3.20 fiber taban bot(300 lira) ve 25 hp motor( 800 lira) düştü..ikisini 1000 liraya alırdık fakat ne koyacak yerim var nede onları taşıyacak gücüm :) ayrıca öğrenci olduğum için kışın pek para ayırmak istemedim.

4 hp ve 2 metre bot istememin nedeni de kolay taşımak için. hem arabaya kolaylıkla sığacak hemde hafif bir kombinasyon. bot 25 kg motor da 15 kg olsa tamamdır :) tabiki yerim olsa hiç düşünmem 25 hp motor ve 3.5 fiber taban bot alırım.

denize indiğim yer değişmedi. yine caddebostandan fenerbahçeye yolculuk yapmayı planlıyorum . tabiki kıyıdan :) istanbulda 15 hp nin altında bir motorla 200 metreden fazla açılmak delilik olabilir :) en fazla 100 metre açılırım o da havaya ve denizin durumuna göre. 10 yaşında 2 kişi 2 metre botla(motorlu olanlardan değildi yani zodiac tarzı değil oyuncak gibi olanlardan ) karadenizde takla attık :) dalga vardı ve ilk dalgada denizin dibini boyladık. o bot ucuz botlardandı fakat zodiac da olsa 2 metre botla zaten denize girmek akıl karı bir iş değil. biraz yüzmek istesek tekrardan denizden bota çıkarken bile botun devrilme ihtimali var ki çok büyük bir ihtimal. bunu bildiğim için yinede bir sorayım dedim :) teşekkür ederim. bu yaz yine forumlardayız :) cevap için teşekkürler insan konuya hakim olsada iyi bilen birine danışmak ve ondan fikir almak insanı rahatlatıyor.

Son düzenleme: 29 Mayıs 2010
  5. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Sakın ama sakın 3mt den küçük bot alma.Hiç 2 mt lik bot gördün mü?

1) İçine oturduğunda sadece sana kadar yer var.Başka hiç bir şeye yer kalmıyor.
    2) 2mt lik bot ızgara tabandır.Hızını büyük ölçüde engeller.
    3) 2mt lik botun tüp çapı küçüktür.İçeri su alırsın.
    4) 2 mt lik botun hakimiyeti daha zordur.Devamlı yanlarsın.

Ben 2,40 botu almamla sattmam arasında 2 hafta geçti.

Hele ki 3 mt lik zodiaktan sonra 2 mt lik bot sana hiç keyif vermeyecektir.

Sakın alma.

6. onur1872

onur1872

halil abi selamlar. bende zaten en fazla bir sezon kullanır bu kombinasyonu da satarım diye düşünüyorum. emin ol 3.20 fiber taban bot buldum resmen 2.00 ahşap tabanla aynı fiyattalar. bu arada 2.00 bot ahşap taban. ama büyük botlardan ve ağır makinalardan çok çektiğim içindir ki küçük bir kombinasyon düşünüyorum. zaten halen öğrenciyim ve koyacak yerim yok limana veya barınağa da para ayıramıyorum. zaten barınakların da durumu ortada. 150 lira veriyorsun bir ay koyuyorsun bi bakmışsın botun yerinde yeller esiyor.tekne yada bot için neredeyse bu barınaklarda resmen allaha emanet durumu oluyor.

arabaya rahat atabilirim ayrıca botu ve motoru sahile rahat indirebilirim diye 15 kg lik 4 hp ve 30 kg lik 2.oo bot düşünüyorum. 9.9 buldum bitane 500 liraya..almadım..sırf ağır ve onun taşımasıyla uğraşamam diye..gerisini siz düşünün. 4 hp bir motor beni suda yavaş yavaş taşısın yeter. motor tecrübesi iyi olan biri olarak 15 hp altında bir motordan performans zaten beklenmez ki beklememde.

7. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    benimde durumum ayni....bende sirf tasima sorunu yüzünden seninkinden bile daha basit bir takim aliyorum....55lbs elektrikli motor ve intex excursion 3 bot....aldiklarimiz deniz tasiti diil oyuncak aslinda ama limitlerinde kullanirsak sorun çikarmaz. ben bide gölleride kesfetmek istesigimden bu paketi tercih ettim.
    bu arada fiber taban botumun arkasina tekerlek taktim ancak bütün denize inen rampalar bu deniz degnekçilerinin elinde, botu suya günübirlik indirmek bile para....
    keske belediyeler su ise el koysa....devlet dünyanin vergisini hem alirken hemde kullanirken almasini biliyor ama barinaklar tamamiyla özel sektörde bir tanede ben açayim demiyor:(

8. onur1872

onur1872

umut abi beni anladığına sevindim. tam olarak anlamışsın. bence de dediğimiz takımlar yurtdışında oyuncak seviyesinde. fakat taşıma problemi insanı canından bezdiriyor. dediğin gibi değnekciler 4 tarafı tutmuşlar. zaten çoğu yerde aylık 150 lira verip tekneyi emanet ettikleri kişiler liman görevlisi değil aksine bu değnekciler. 150 lira verirsin üstüne birde teknen batar adamın verdiği cevap şanslıysan banane olur. dayak yemeye kadar yolu var. resmen mafyalaşmışlar. küçük bir takım alırım en azından bu yaz kafam rahat olur diyorum sende beni anlamışsın teşekkür ederim. deniz bir sevda ayağım suya girsin yeter. daha fazlasını 2 metre botla 4 hp motordan zaten beklemiyorum ki beklenmezde.

kullanmak sorun değil de benim korktuğum 2 metre bottan denize atladığımda tekrar çıkarken devrilme sorunu..devrilirse motoru da denize düşürdükmü çok kötü olur. sonuçta 2 metre bot biraz dengesiz.

9. onur1872

onur1872

/http://www.okyanusmarket.com/product_info.php?cPath=116_334&products_id=2566&osCsid=j3spgamp98smfpg5urvipm97m1

umut abi bence intex excursion 3 bot yerine bu botu düşünebilirsin. ben bunu almayı düşündüm fakat 4 hp benzinli motorla pek randıman alamam diye düşündüm. hem sıfır olması hemde uygun fiyatı olması beni bu botu almaya sevketmişti. botun adı bestway 65044 (65010 diye de geçiyor) kullananlar hem kalite hemde fiyat performans açısından oldukça memnunlar.

ne dersin bu bota motor takma aparatı ile 4 hp benzinli motor taksam 2 metre zodiactan daha iyi olurmu yoksa 2 metre bile olsa zodiac tarzı bot daha mı iyidir.

aralarındaki farklar

zodiac tarzı bot : 2.00 boyunda ahşap tabanlı 35 kg ağırlığında motor takılır
    bestway 65044 : 2.70 boyunda şişme tabanlı 15 kg motor takılır (seahawk a muhtemelen benzinli motor takılamaz diye düşünüyorum siz ne dersiniz? )

umut abi dediğim gibi intex excursion 3 bot yerine bestway 65044 i öneririm :)

Son düzenleme: 30 Mayıs 2010
  10. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    aslinda senin için en ideali arimar botun alti pencereli versiyonu. kalamis marin de satiliyor iki küsur metre falandi boyu tam senlik. botun boyu iyice ufaldigindan fazla seyir imkanin olmayacak bari bu sekilde keyif alirsin :)
    durumumuz sahidende ibretlik bu arada....botlarimizi büyütme planlari yaparken oyuncaklara tamah edecez....

bu arada herseye ragmen çiftehavuzlar tarafinda bi barinak üzerinede düsünmekteyim. eskidende vardi gerçi ama su an kamera sistemi kurmuslar bi parça güvenlik artmis ayrica karada botu zircirleyecek kancalarda var. fiyati 200tl ama güvenlik saglamsa raziyim. bi inceleyecem orayi hiç olmazsa bir ay tadiyla binilir bota.

verdigin link için tesekkürler gerçi açamadim ama botu anladim sanirim. ben yazlik için aksamüzerileri kisacik turlar için düsündügümden bana bu tarz botlar yeterli zaten istanbulda yeterli bir takimim mevcut. ama sen kesinlikle zodiac tarzi tercih et. biliyorum sende oyuncak niyetine aliyorsun ama ne olursa olsun zodiacin tadi baska dedigim arimar in pencereli versiyonunu bence mutlaka düsün

11. onur1872

onur1872

arimar ın o modeli şekil olarak nasıl? zodiac bot tarzındamı? boyutları nedir? fotograf yada link varmı? açıkcası merak ettim.

12. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki yil önceki fuarda görmüstüm sanirim. simdi arastiricam bende googledan bakicam ama aklima birsey daha geldi, arimar bu isi ilk yapanlardan vede italyan mali yani pahali olabilir. ama artik birçok marka seffaf altli bot yapmakta. hatta kanolar falanda var seffaf. webde çin mali hesaplilarida bulunabilir saniyorum.

bot zodiac tarzi bu arada. iki versiyonu vardi biri pencereli, biride tamamiyla seffaf yekpare taban.

13. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    bence 2 metre yerine hiç olmassa 2.5 metre düsün. motorda 5bg yamaha. hem çok hafif hemde çok devirli. 2.5 mt. seffaf altli bot arkasindada 5bg yamaha gayet güzel bir takim olur hatta eski takimindan daha bile hizli olur tasimasida onun kadar yormaz....

14. mallaca

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    2 mt ile 2,5 mt bot ağırlıkta taş çatlasın 10 kilo fark eder.2 mt botu yine söylüyorum alma.TAşıma problemi sorun olabilir fakat araban var zannedersem.Arabanın bagajı 2 mt yi alıyorsa 2,5 mt de alır.
    Bazı standartlar vardır.Bunun altına hiç bir sebeple düşülemez.Sırf olsun diye ,taşıyamıyorum diye 2 mt lik botu alma.

Bende bot heveslisiyim.En az 5 tane botum oldu.Sadece bir defa 2,40 bot aldım dediğim gibi hemen sattım.Şİmdi tecrübe ile söylüyorum ve diyorum ki ne problemi olursa olsun.3 mt nin altına inme.İllaki ineceksen ve sadece sezonluk kullanacaksan tavsiye etmediğim halde piyasada ki voyager,excursion vs. gibi vinil botlardan al.Fiyatlarıda 150-200 TL , 3-4 HP motor tak.Sezonluk kullan.Ama zodiak tipi alacaksan adam gibi en 3 mt lik al.

15. onur1872

onur1872

voyager vs o botlara benzinli motor takılabilseydi alırdım. benzinli motorla havalanırlar yada motor takma aparatları kırılır diye düşünüyorum. malum 15 kg civarı ağırlıkları var. aslında birkaç mesaj önce bahsettiğim bestway 65044 hem taşıma hemde genişlik açısından beni tatmin edecektir. ayrıca bu botları alıp benzinli motor takmayı düşünenler de olabilir onları da aydınlatmış olmak açısından şu soruyu cevaplayalım diyorum..

arkasında motor takma aparatı bulunan intex voyager bestway gibi hafif botlara 4 hp a kadar benzinli motor takılabilirmi?

bence sorun olur 15 kg lik bir bot tam gazda çok hızlanır motor takılan aparat vs kırılır diye düşünüyorum. benim fikrim bu fakat deneyen tecrübe eden varsa yinede bilmek isterim

benim motorum muhtemelen uzun şaft olacak.

sevgili büyüklerim ve arkadaşlarım. uzun uzadıya yazıyorum fakat bilmeyen kişiler internette arama sitelerine yazarak araştırma yaptıklarına sitemizle karşılaşıyorlar. bilmeyenlere de bilgi verelim istiyorum. herkese selamlar

Son düzenleme: 31 Mayıs 2010
  16. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    eger çok pratik bir çözüm istiyorsan honda nin gx25 super chibi motorunu düsünebilirsin. sadece 5.5 kg agirliginda vede 4 zamanli. inanilmaz bir makina fiyatida 360 dolar....hizdan biraz fedakarlik etmen gerekecek ama dogal olarak
    bide önceki yazilarindan hatirliyorum botta en keyif aldigin seylerden biride rölantide keyif yapmakmis ki benimde öyle. biliyorum sitede pek sevilmiyor ama elektrikli motoru tavsiye ederim. caddebostan-kalamis hattinda kiyi seyrine fazla fazla yetecektir. sessizligide cabasi ben denedim epey keyif aldim üstelik 55lbs olanlari 1800 kilo, 45 likler 1500 kilo, 33 lüklerse tam 800 kilo itebiliyor bence bi düsün

17. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    mantik çok basit, yüzebildigimiz yerde gezinmek için (oyuncak) arastiriyoruz olay bu....en basit araçlar bile çözüm olacaktir.

18. egemenparlar

egemenparlar isim hanem boş kalsın

selam hepinize
    uzun süredir bende bot almak istiyorum fakat iş güç taşıma vs.vs. sebeplerinden dolayı ve sadece pazar günleri kullanacağımıda düşünürsek ufak ve hesaplı bir takım almayaı düşünüyorum. fazla uzatmadan geleyim asıl konuya bu dediğiniz makina içten takma sanırım. bunu bota nasıl bağlamayı düşünüyorsuz(düşünüyoruz):) eğer müsaitseniz beni bilgilendirirmisiniz teşekkür ediyorum

19. mallaca

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Bot işine Voyager 500 ile başladım.Motor takma aparatları var.Fakat bunu kullanırken bottaki motor takma yerlerine geçen o aparatın kollarını tutan vidalar plastik tutacaklı olduğu için çok çabuk kırılıyor.Tornacıdan demirden vida ve tutacağını yaptırdım.

Daha sonra aparat kollarına delik deldirip, botun üzerinde kolların geçmesi için delikler varya işte kolları o delikten soktuktan sonra vidanın gücü yetmeyip kollar geri çıkmasın diye pim taktırdım.Gayete sağlam oldu.Fakat voyager 500' ü tavsiye etmem.Et kalınlığı daha iyi olan ve de motor takma aparatı daha kuvvetli olan başkaca bir bot daha iyi olur.Şimdi o markayı hatırlamıyorum.Fakat bulursam buradan sana söylerim.

20. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    sözkonusu motor gx25 super chibi, sanirim siz gx25 diye arattiniz; motor ayni motor fakat gx25 super chibi diye aratirsaniz distan takma motorla ilgili sitelere ulasabilirsiniz.