2 zamanlı 4 zamanlıya karşı.. Motor tavsiyesi?

Konu, 'Motorlar' kısmında stratejist tarafından paylaşıldı.

1. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    Ustalarınızın ikisinide tanıyorum ve izzet daha ustadır diyebilirim. Başka ustalarda var. ufak tefek arızaları ben kendim yaparım zira motorum eski. Yeni motor da var bakımını metin yapıyor sanayi yolu üstünde yeri. Motorun sıfırsa adanaya bakımını yaptırmanı öneririm, akşam adresini bulur gönderirim. Gerçekten Mersinde servis sıkıntısı çekiyorum, istanbul gibi değil buralar. Saat 12 yi geçiyor biraz sonra çıkmam lazım, akşam yazarım.

2. zsudesu

zsudesu mustafa

mercury 4 zamanlı derim yakıt konusunda 2 zamanlıya göre yarı yarıya ve çok güzel motor

3. chb

chb cavit baydin

4.5 m kolibri ahsap tabanli sisme bota kac HP motor almaliyim?

herkese merhabalar.4.5 m kolibri marka ahsap tabanli bir sisme bot aldim ve bu bota uygun motor ne alabilirim diye arastiriyorum,Tecrubeli arkadaslarin yardimina ihtiyacim var.Simdiden tesekkurler.

4. cagdasozdemir

cagdasozdemir Çağdaş ÖZDEMİR

Favori Makine:
    Okuma salina 2
    En İyi Avı:
    +- 700gr Çipura
    Bence 2 zamanlı ile 4 zamanlıyı karşılaştırmak amatör bir tekne veya bot kullanıcısına göre gereksiz bir durum. Neden diyecek olursanız genelde hepimiz sadece hava uygun olduğunda bahar ve yaz aylarında kıyıdan birkaç kilometre açığa gitmek için tekne ve botlarımızı kullanıyoruz. Yani kullandığımız zaman çok kısa bir dönem.

Motor alırken dikkat edilmesi gereken husus ne kadar sıklıkla kullancaksınız ve nekadar süre yol yapacaksınız. Mantıken dizel araba ve benzinli araba arasındaki fark gibi. Eğer yılda 10.000Km yol yapmıyorsanız Dizel araba almak verdiğiniz fiyat farkını karşılamaz ve ekonomik değildir. Motorda da aynıdır bu durum. Eğer sadece sıcak havalarda her seferınde toplamda 2-3 saat çalıştıracaksanız motoru 4 zamanlıya yok yere 2 kat para vermek gereksizdir bence. Ama çok uzun süreli yolculuklar yapacaksanız ozaman en güzeli turbo dizel bir kuyruklu içten takma motor almaktır.

5. chb

chb cavit baydin

4.5 m 90 kg ahsap tabanli sisme bota kac hp motor uygun olur?

kararim kesinlikle 2 zamanli sizinde dediginiz gibi cok fazla kullanmayacagim icin gereksiz yere fazla para vermeye gerek yok.Benim sorunum kac hp almam gerektigi konusunda.Kimi 5 hp yeter diyor kimi en az 25 hp alman lazim diyor.yorumlar arasindaki bu buyuk fark beni daha da cok dusunduruyor.Motor gucu konusunda ciddi anlamda fikir alisverisine ihtiyacim var.

4.5 m 90 kg ahsap tabanli sisme bota kac hp motor uygun olur?

6. cagdasozdemir

Favori Makine:
    Okuma salina 2
    En İyi Avı:
    +- 700gr Çipura
    5 Hp de olur 9.9Hp de olur. Daha fazlası gereksiz ve fuzuli hammalık bence.

7. chb

chb cavit baydin

cagdas bey siz ne kullaniyorsunuz bot motor?

8. cagdasozdemir

Favori Makine:
    Okuma salina 2
    En İyi Avı:
    +- 700gr Çipura
    Bende 3.10m Fiber taban bot ve Tohatsu 2 zamanlı 15Hp uzun şaft motor kullanıyorum.

Son düzenleme: 29 Nisan 2011
  9. chb

chb cavit baydin

sonuc nsil memnunmusunuz eksileri artilari neler?hic motoru buyutmeyi dusundunuzmu yoksa tamamiyla tatmin ediyormu?

10. cagdasozdemir

Favori Makine:
    Okuma salina 2
    En İyi Avı:
    +- 700gr Çipura
    Ben hız meraklısı olmadığım için şu an kullandığım bota fazla bile aslında fakat ileride 5m ve üzeri bot yada tekne alırsamda yeteceğini umuyorum. Benim için önemli olan sağ salim avlağa götürsün ve getirsin , arıza çıkartmasın. Ve bunları da karşıladı bir problemim yok şu an için.

11. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    cagdasozdemir kardeş 4.75m tekneyi rahat götürüyor arkadaşlar sizin o tohatsu 15hp motorla ama denizde 6m tekne biraz sıkıntı yapabilir yani gider gelir ama zaman açısından değerlerdiriyorum biraz yavaş kalabilir sadece okadar, sonuçta yeterli gelir.

12. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    motoru sıfır alacaksan zaten beygir gücü yerindedir. kaldıki ben çok elden düşme motorla çıktım 9 beygir olsun 15 olsun 4-5 mlik teknelerle çok rahat gidiyordum denizde ama sürat yaptırmaz tabiki. seçenek çok tabiki, siz kedinize en uygun olanını belirleyin.

13. cagdasozdemir

Favori Makine:
    Okuma salina 2
    En İyi Avı:
    +- 700gr Çipura
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Nasip olursa önümüzdeki sezon botumu yenilemiş ve büyütmüş olacağım bi süre yeni botla motoru denerim yetmediği takdirde yenisini zaten 50 Hp civarında yamaha veya honda almayı düşünüyorum 15Hp yi ihtiyacı olan birisine satar artık birdaha büyütmek zorunda kalmayacağım 50Hp lik motor alırım.

İyi Günler.

14. 33orfoz

33orfoz Mustafa

Favori Makine:
    Makina kullanmam , balık ile aramda misinadan başka bir şey istemem...
    En İyi Avı:
    Ceylan - 6,5 kg , 8 Tane Barracuda
    Size bol şans diliyorum , umarım o motorlardan birini alırsınız teknenizi büyüttüğünüzde . Ben hep küçük motorlarla balığa gittim veya gezindim . Ama bir keresinde 5,5 metre fiber sandal ve 40 bg yamaha motorun tadına bakma şansım oldu , tadı damağımda kaldı diyebilirim .
    Benim motorum 5 bg ve büyütme şansım sıfır . olsun bu bana yeter diye çok dedim ama şimdi imkanım olsa kesin alırdım .
    Umarım istediğinize kavuşursunuz , ben yapamıyorum bari siz yapın :))

15. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.
    Performans olarak yamaha yakıt olayında honda zaten dört zamanlıyı ilk honda üretmiş bizim 4.60 anıl marinde 20 hp honda vardı çokta güzel gidiyordu.

16. Cengiz T

Cengiz T Cengiz Türk

Ben belli beygir güçlerine kadar 15-20 hp ye kadar iki zamanlı motorun 4 zamanlıdan daha tercih edilebilir olduğunu düşünüyorum.

4 zamanlıların sessizlik ve az yakıt artısı haricinde neredeyse tüm özellikleri 2 zamanlıya göre eksi durumda yani aslına bakıldığında ibreyi oynatacak yığınla dezavantajları da var

1-) ağır olma nedeniyle taşıma zorluğu
    2-) 2 zamanlı kadar agresif güç üretememe
    3-) ekstra süpap kafası nedeniyle daha fazla bozulacak parçaya sahip olma
    4-) egzantrik kayışı koparma ve üst kapağı dağıtma riski
    5-) yatık kışlama yapamama
    6-) elle start yapan makinelerde supaplar nedeniyle kaytan çekmenin daha ağır olması
    7-) Bakım maliyetinin daha fazla olması

Bir diğer mantıkla düşününce 2 zamanlıların denize elverişliliklerinin 4 zamanlılardan daha az olması değilde günümüz egzos emisyon normlarını karşılayamaması nedeniyle tedavülden kalkmış olması.

Kısacası doğrudan 4 zamanlı iyidir diyecek birşey aslında yok yerine göre ihtiyaca veya tercihe göre bakınca 2 zamanlılarında yığınla artısı mevcut

palet bunu beğendi.