20 hp mercury 2 zamanlı motor elektrik arızası

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında ahmethamdi tarafından paylaşıldı.

1. ahmethamdi

ahmethamdi ahmet hamdi

Favori Kamış:
    220-240 boy 40/80 gr atarlı
    En İyi Avı:
    lambuka 7,8 kg
    bujilere elektrik gelmıyor denızde normal seyrederken bır anda stop ettı jikleyi çekerek ve tam gazda cok az suratle kıyıya anca varabıldım fakat calısması cok zor oldu.denızden cıkınca tekrar calısmadı.yardımınız rıca olunur

2. ahmetseker1958

ahmetseker1958 ahmet şeker

Ahmet bey arızanın elektirik olduğuna eminmisin benzinler çok kötü karbüratörün fincanını sök tortu vardır şamandırayı çalıştırmaz motor ateşleme yapmıyor zannedesin benzinlide genelde bunlar oluyor

3. 56562

56562 xxx xxxxx

Elektrik problemi olsa ve bujiler çakmasa makineyi hiç çalıştıramazdınız. Sadece jikle çekili ve tam gazda motor çalıştığına göre yukarıda yorum yazan arkadaş ile aynı fikirdeyim, sorun yakıt sisteminde olmalı. Aşağıda yazdıklarımı kendi kendinize denedikten sonra olumlu sonuç alamazsanız motoru servise götürmenizi tavsiye ederim.

1- Yakıt hortumunun motora takıldığı soketi çıkartın. Hortumun ucunda yakıtın geldiği yeri kapatan çelik bilyayı bir kürdan ile içeri bastırın ve hortum üzerindeki pompayı sıkın. Eğer bilyanın altından yeterli yakıt gelmiyorsa deponuz çok kirli ve içerisindeki çubuk ( ucunda çay süzgecine benzer filtre vardır ) tıkanmış olabilir.

2- Yeterli yakıt geliyorsa motorunuzun kullanma kılavuzu yardımı ile karbüratörün altındaki boşaltma tapasını ( drain ) bulun ve onu açıp içerideki yakıtı akıtın. Burada tortu birikmiş olabilir. Daha sonra pompa ile karbüratöre yakıt pompalayıp sabit seviye kabını 2-3 kez daha doldurup boşaltarak içerisinde kalması muhtemel pislikleri boşaltmaya çalışın.

3- Basınçlı hava bulma şansınız varsa, yakıt hortumunu motor gövdesine bağlandığı noktadan ( motor gövdesi içinden ) söküp gaz kolunu 1/2 açın ve yakıt hortumuna hafif hafif hava verin.

4- Bu işlemlerden sonra yakıt hortumunuzun depoya takılan ucunu bir pet şişeye doldurulmuş benzine batırın ve makineyi çalıştırıp deneyin. Sonuç olumlu olursa, sorun kaynağı yakıt deposu olabilir. Özellikle metal yakıt depoları birkaç sene kullanımdan sonra içeriden ciddi paslanma yapıyor. Yakıt deponuzda kalan benzini temiz bir kaba döküp pas v.s. araştırın. Eğer yakıtta pas parçacıkları varsa, deponuzu plastik bir depo ile değiştirin. İlk kullandığınız yakıta, benzincilerde bulabileceğiniz yakıt sistemini temizleyen katkılardan ileve edin.

Yaptığınız işlemlere rağmen sonuç içinize sinmezse motoru mutlaka bir ustaya teslim edin. Sonuçta söz konusu olan can güvenliğidir ve denizin şakası olmaz.

Son düzenleme: 1 Mart 2010
  4. Albatros1

Albatros1

Favori Kamış:
    Olta,Zıpkın
    En İyi Avı:
    Papagan 2.5 Kg
    ahmethamdi merhaba,
    Konuyu açtığınız yerden yanıtlamak istedim ama konuyu açamadım.Geçtiğimiz günlerde aynı konudan bende şikayetçi oldum bendede 2 zamanlı 15 Hp 96 model evunrude motor var sanırım bujiler ateşleme almıyorsa muhtemelen ateşmeye yardımcı olan elektronik beyinde sorun oluşmuştur benim motorda elektronik beyin ünitesi değişimi olacak parçanın gelmesini bekliyorum.Arızanın tespitinde herşeyi denedik olmadı son çare olarak başka bir motordan elektronik kartın sökülerek takılması neticesinde benim motorun çalışması saglandı bu parça üzerinde yogunlaşın derim...Kolay gelsin.

5. ahmethamdi

ahmethamdi ahmet hamdi

Favori Kamış:
    220-240 boy 40/80 gr atarlı
    En İyi Avı:
    lambuka 7,8 kg
    cok teşekkür ederim ama benim motorun arızası elektrikle ilgili ilginize sosuz teşekkürler

6. Albatros1

Albatros1

Favori Kamış:
    Olta,Zıpkın
    En İyi Avı:
    Papagan 2.5 Kg
    Tamam elektrik akımı kesiliyorsa ateşleme yapan elktronik beyinde bir sorun vardır elektronik ateşleme beyni üzerinde yoğunlaşılmasını yineliyorum...

7. ustaocean

ustaocean akın

Kac model motor? Bu elektronik beyin arizasi hic mantikli degil, durduk yerde beyin ariza yapmamasi lazim, Albatros1 sizin motorda yapmamasi lazim, neticede kapali bir devre, diger taraftan eger ariza yapiyorsa ve nedeni bulunamamissa emin olun cok gecmeden ayni seyi yasarsiniz, ustalari-servisi nedenine odaklamak gerekli diye dusunuyorum. Kolay gelsin.

8. Albatros1

Albatros1

Favori Kamış:
    Olta,Zıpkın
    En İyi Avı:
    Papagan 2.5 Kg
    Merhaba,
    Benim motor 96 model tüm kontrolları yapıldı herhangibi bir terslik gözükmüyor servisin söylediği bu ve buna benzer malzemelerin üretici firma tarafından 10 yıl gibi bir miyadı vardır deniliyor mevcut eski elektronik beyin kartını kontrol ettirdim tamiri yapılabilsede pek saglıklı olunmuyormuş sizde kabul edersinizki deniz şakaya gelmez karada olduğu gibi inip iktiremeyiz malesef denizlerimizde daha bu ve buna benzer yardımlara denizcilerimiz alışık degil.Neyse benim arıza giderildi ve sorun ortadan kalktı...Rastgele..

9. Mami6767

Mami6767 Muhammet

10. Mami6767

Mami6767 Muhammet

Ahnet bey meraba bende 30 hp mercury var bugün giderken birden stop etti bidaha çalışmadı kıyıya geldikten sonra benzin hortumlarını depoyu kontrol ettik sıkıntı yok bujilere baktık ateşleme yok volantın altındaki bobine kadar söktük ölçtürdük sağlam beyni başka tekneye taktık çalıştı kabloları soketleri kontrol ettik yine sonuç yok sorun sizce nedendir