2014 LÜFER-PALAMUT DURUMLARI VE BEKLENTİLER

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında ALİCO tarafından paylaşıldı.

1. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Ellerine sağlık gubani, nadide bilgiler döktürmüşsün yine.;)

Tekne imkanı olan dostların veya kıyıdan da uygun derinliğe inebilen oltacıların Karadeniz akıntısıyla gelen ve özellikle 2. köprü civarlarında besin açısından bereketiyle yoğunlaşan mümbit alanda lüfer dışında da çeşitli ve değerli balıklar avlayabilecekleri anlaşılıyor. Şu satırlarını okuyupta Boğaz'da balık nerede diye soranların hala yerlerinde oturmaları kendi bilecekleri bir konu.

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Derin dondurucu kurtarmaz o anca yemelik olabilir. Buzhane lazım, satması da var bunun.:D

3. sunshine

sunshine tamer

herkez aynı pencereden bakıcak diye birsey yok isteyen istedigi pencereden baksın benim için bir sıkıntı yok.

4. sunshine

sunshine tamer

buzhaneye gerek yok bunlar lüfer oltadayken musterisi hazır.

5. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Avlanılan balıklarda limit aşımı olduğu ve satışının yapıldığı gerekçesiyle mesajlarını forum yönetimine ilettim.mrsparkle

6. sunshine

sunshine tamer

:eek: :eek:

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Ha, o zaman kendine bir sarı kağıt alırsın. Sonra da paşalar gibi bu icraati yaparsın.

Ama yerin burası değil, mesela şurası olur:

http://balikcilar.net/

Tıklarsanız, üyelik kolay. Şu bu diyecekler için, orası profesyonel balıkçı forumu. Tek fark, tutacağınız bir kaç lüferin, orada tonlarla tutan gırgırcılardan bir tebrik filan alamayacak olması olur sadece.

8. sunshine

sunshine tamer

Birincisi sari kagidim olmadigini nerden biliyirsunuz?
    İkincisi ordada uyeligim var ve burda yerim olup olmadigima siz nasil karar veriyorsunuz
    Buranin sahibi sizmisiz? O orda yazsin bu burda yazsin

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Çünkü burası amatör balıkçılık forumu. Sarı kağıdın varsa hay hay. Orada üyeliğin varsa da hay hay. Ama gelip burada, balık satışı yapıyorum diyemezsin. Balık satışı yapabilirsin elbette, ama burada bunu ya açıkca "Ben profesyonelim, satıyorum." dersin, yada hiç ses etmezsin.

Sen burada yakalıyorum satıyorum dersen, kimse senin profesyonel olacağını düşünmez, aklına bile getirmez. Ve emin ol senin anana, avradına, yetmiş iki sülalene söverler. Belki buraya yazmazlar ama, arkadan emin ol yaparlar. Eğer böyle küfürler yemekten hazzediyorsan, o başka tabi.

10. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Dönelim tam tersine olayın Benim teknem profesyonel, takım taklavat herşeyi ile profesyonel, kafa beyin amatör nasıl olacak şimdi bu iş. tekne prf tutuyoruz herşeyi ancak balıktan gelecek paraya ihtiyacımız yokki, şimdi bizim durumumuz ne olucak bu durumda, insan önce kendisine bakacak, içine bakacak sonra karşıdakileri değerlendirecek, konu hazırladım açacağım birazdan prf teknede tutulan balıklar ama tüm arkadaşlarda burda açmayacakmıyız bunumu gerektiriyor gerçekler

11. sunshine

sunshine tamer

valla bu forumda oyle insanlar oldugunu dusunmuyorum insan tanimadigi insana neden kufur eder heleki arkasindan burda balik satisi yapmiyorum neden diyemiyim satiyorum diye veya buna siz nasi karar veriyorsunuz bu forumun yoneticimisiniz onu yapamasin bunu yaparsin.tekrar soyluyorum tutuyorum satiyorumda eger buranin kurralirini cigniyorsam forumun yoneticeleri beni uyarir yada girisimi iptal eder yok kufurlerden hazmi duyuyorsun yok kufur ederler birakin bu isleri lutfen.

12. achills

achills Murat Tunalı

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kofana,kalkan,kırlangıçlar
    Ben hiç sürkü,tebliğ işine girmeyeceğim.Kağıtta yazan önemli değil.Herkezin tebliği kendi gönlündedir.Kimisine aşırı gelir,kimisine normal.Ben genelde balığın boyuna önem veririm.Örneğin Geçen sene bizim bir ara florya akvaryum önünde çapariyle acayip derecede çinekop yapıyordu.Çapariyle pek avlanmayız ama haber geldi ,sarıkanat çıkıyor diye gittim baktım çinekop geliyordu.Balığın boyutu bana yeterli gelmedi avdan vazgeçtim.

Millet ayıla bayıla tutmaya devam ediyordu.Yanlış bulmama rağmen o insanlara kızamıyordum,çünkü senede bir bilemedin iki kere öyle bir öyle bir balık denk gelmişti.Yapacak bir şey yoktu.Bazen bizimde limitlerimiz aştığımız oldu.Öyle 50-60 adetli lüfer avım olmadı ama öyle bir balığa rastlarsam gerçeği söylemek gerekirse bıkana kadar tutarım.Ben belki satmam ama satan adamada bir şey söylemem.Çünkü o onun tercihidir.Böyle yapan çok insan var.Haaa bunu yapanların yeri burasımıdır derseniz o konu yoruma açık.Sonuçta burada yapılan olta avcılığı.Benim için mahsuru yok.

13. cakall

cakall Burhan Sait

Yazdıkların hepsine sonuna kadar katılıyorum. Balıktayken banada gelip satıyormusun diye soruyorlar ben satmıyorum. Çok şükür ihtiyacım yok. İhtiyacım olsan hele evde karnını doyurmakla yükümlü olduğum bir ailem varsa kesin satarım. Olta ile tutulan balığı satan kişi-kişilerin burada olmasında bence bir mahsur yok. Ama ağ ile tutup burada böbürleniyorsa o zaman burada işi yok. En çok yadırgadığım ne güzel konu başlığı var Alico arkadaşım, bu siteyi takip ettiğimden beri hemen hemen her sene böyle bir konu açar yorum yazıldıkça okur firsat buldukça birşey yazmaya çalışırım. b. sayarla pek aram olmadığı için ve çalıştığım iş yeri bazen sitelere erişim yasağı koyduğu için pek yorum yazamıyorum.
    Rica ediyorum LÜTFEN BU TİP TARTIŞMALARI (özellikle anana avradına söverler kelimelerini) BÖYLE GÜZEL KONULARIN İÇİNDE YAPMAYIN. yaşça küçük arkadaşlar, bayan arkadaşlar.
    Site Yönetimine rica ediyorum insanların kırıcı olan tartışmalarını ayrı bir konu açıp oraya kaydırsın orada kim kiminle atıcaksa atişsın.

14. sunshine

sunshine tamer

Cok haklisiniz kendi adima konusuyorum kimseyle atismak gibi bir derdim yok sadece durust olarak sattigimi soyledim.herneyse bu forumda boyle kufur eden insanlar oldugunu dusunmuyorum derken sizin gibi dusunenleri kast etmistim gercekten gereksiz uzadi bu konu ali abiyede ayip oldu onun actigi konu nerelere geldi rahatsizlik verdigim insanlar varsa direk veya doayli yoldan kusura bakmasinlar.

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ben sana zaten yöneticilik filan taslamadım ki...

Yönetici sana yazamazsın der, yazdığını siler yada mesela seni banlar. O onun işi, meselesi, sorunu. Ben sana hiç böyle yaparım filan dedim mi?

Sana aynen öyle yapacak adamların var olduğunu ve yapacaklarını, şu an senin mesajlarını gördülerse de bilfiil yaptıklarını da biliyoruz. Ve ne diyoruz sana, öyle yaparsan, böyle olur. Gerisi sana kalmış, yeterince açık değil mi? Kimse sana saydırmak için, gidip yöneticilerden icazet alacak değil ya?

Şu an, daha doğrusu, satıyorum, limiti aşıyorum vs. dediğinde de, forumun kuralını çiğniyorsun zaten. Bak şurada yazıyor mesela:

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=43316

Ama ben yönetici değilim, hiç işim olmaz, bu onların sorunu. Yeterince açık mı bu?

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bence mi?

Bence, bu durumu not olarak düşersin. Ben böyle iken böyle yaptım, işte rapor vs. dersin. Gayet güzel bir paylaşım olur, meralardan, sudan vs. haberimiz olur, bilgileniriz.

Ama herkesçe böyle olur mu? Onu bilemem. Genel olarak bu gibi forumlarda, o tür profesyonel durumlara karşı bir antipati mevcut. Bence bu antipati yanlış, fakat benim sözüm beni bağlar elbette sadece.

17. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Teknen profesyonel, gereçlerin, herşeyin profesyonel ama kafa beyin amatör. :p :rolleyes:

Balığı tekne mi tutuyor, sen mi?
    Sen tutuyorsun elbette. Elinde her türlü belgen de var, parmakların kesilene, parçalanana kadar, yemlik kalmayana kadar tutuyorsun.
    Eğer böyle yapıyorsan, rapor açmazsın. Burada balığın nerde olduğunu, ne zaman boğazlara gireceğini paylaşır, tekniklerini anlatır, sohbetini de yaparsın.
    Dönelim başa; kafam amatör!!!
    Kafan amatör olsa, amatör tebliğdeki kıstaslara uyar, sana ve yakın çevrene yetecek balığı aldıktan sonra 5 kilo sınırında kalarak durursun.
    Hatta 5 kilodan sonra avlanmaya devam edip, yakala sal yaparsın. Değil forumda hiç bir yerde görmedim daha böyle davranabilen.

Yahut, benim pencerem dersin !!!
    Yeterlilik evraklarım var, olabilecek en fazla balığımı tutar, satmam bu benim amatör kafam dersin.
    Bi başkası da benim pencerem de böyle der.
    Sonra pencereler açık kalır, ceyran yapar. Bizde ceyranda kalır, hastalanırız.
    Çok kişi hastalanır, yalnızca bağışıklığı çok güçlü olan 3-5 kişi ayakta durabilir. ;)

Tabi balık olmaz, az sayıda kalırsın. O zaman açarsın raporunu da. Amatör kıstaslara göre olur. İyi örnek olur, insanlar senden birşeyler öğrenir, belki 3-5 kişi de Allah razı olsun der. O da sana kar kalır. :)

Seni hiç görmedim Ali abi ama karakterini değerli buluyorum. Mert ve dürüst bir kişilik olduğundan da hiç şüphem yok. Umarım seni üzecek bir şey yazmamışımdır. Şöyle tut veya böyle tut demiyorum sakın yanlış anlama.
    Dediğim, özetle; Şöyle tutarsan yayınla, böyle tutarsan yayınlama faydasından çok zararı olacak. Sevgilerimle... :)

18. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Ne yapalım sizleri mutlu edebilmek uğruna teknelerimi satalım. yada balıkçılığı bırakıp yelkenciliğemi başlayalım. 1 adet tutarsak ta tutamasakta raporlamasını biliriz biz. Ayrıca bugüne kadarda Lüfer ve Boğaz konusunda yazdıklarımdan herkes yararlanmadı ise ben balıkçılığı zaten bırakırım daha ne anlatayım sizlere herşeyi adan z ye anlatıyorum zaten......

Biz insanlara balık yediririz. onlara tatmadıklarını verir, herkesi mutlu ederiz. yoksa o hafta 1 lüfer halde 5 tl lere kadar inmiş ti bizim ogün yaktığımız mazot takribi 40 litre hesap hep ortada,

Kimseye verecek hesabımız yok hiçbir zaman olmadıda, Biz her zaman aynaya iyice bakmasını ve iyi görmesini çok iyi biliriz.

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Üstadım herkes sen değil....

Bugün, kurumda, öğle yemeğinde "Fırın balık" vardı. Geçerken, kıraça sandım. Hakikaten kıraça kadar ancaktılar.

Yemeği alırken baktım ki, bildiğin yaprak. 12-13 cm bile ancak boylar. Tabakta 6 tane. Ve 1200 kişiye yemek çıktığını da bir düşün ve hesap et.

Eh, bunu yakalamak yasak mı? Güya..

Peki ne diyeceğiz? Biz böyle yapıp keyfimize gelince bir "amatör" olarak balığı patlatma hakkımız varsa, gırgırcının neden denk geldiğinde çinekopu, yaprağı patlatma hakkı olmasın?

Bizim böyle hakkımız varsa, dinamitçinin, trolcünün kabahati ne?

Önce bir iğneyi kendimize batırmak lazım.

20. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Yazacak bişeyim kalmadı size.