22.05.2007 İznik gölü havuz balığı(israil sazanı)

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Cevat Ergin tarafından paylaşıldı.

1. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Merhaba arkadaşlar,bir haftadır havaların durumundan dolayı av yapamamanın sıkıntısını,bu gün, (bulutların biraz gülümsemesi ile)çıkartmak amacı ile göl kıyısındaki avlağımda,tatminkar bir av ile giderdim.Yem olarak toprak solucanı,mısır,küspeli olta ve klasik 3 iğneli dip oltası kullandım.Küçük boyda 2 aydır oltaları ziyaret etmeyen kefaller ziyarete bol gelince , mutlu olup suyla tekrar buluşturdum,bir tanesi istediğim boyutlardaydı.Ekolojik zararlı balıklar listesindeki bu(Havuz balığı) balıkları çok sayıda avlayıp,iznik gölüne bir nebze fayda sağladığım gibi dağıttığım insanların mutlu olmasını görmekte ayrı bir keyif veriyor.Bu yörede sevilerek tüketilen bir tür kendileri :)

2. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    İyi bir av olmuş faydan içinde teşekkürler.

3. nevzat42

nevzat42

kardeş bu israil sazanı çok kılçıklı bir balık benim bildiğim.neresini seviyorsunuz Allahaşkına.Oltan boş kalmasın.

4. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Merhaba,raporda yazdığım gibi tutmasını ve sevenlere dağıtmasını seviyorum sadece,yemesini değil :) Bölgede pullarını ayıkladıktan sonra üstüne sık çizikler atarak kızgın yağ ile kızartmasını yapıyorlar,bana göre değil.Ne mutlu ki seviyor insanlarda bolca yakalanıp tüketiliyor,inşallah hiç kalmaz.:D

5. mezgit

mezgit

sayın göl adamı

Slm . İstanbulda yaşamaktayım
    fakat gemlike gelip gitmekteyim. Avcılık deneyimim İzmit Derincede sandalla acılıp mezgit ve istavrit yakalamak, akşehir gölünde çapak ve sazan yakalamaktır ( Bu rada göl bazı yerlerde 15 km ye yakın çekildi genelde 10 km çekilmiş durumda , yani artık göl kalmadı) . İzmitte yaklaşık 5-6 yıl çapari ile mezgit ve istavrit yakaladım. Akşehir gölünde yakaladığım sazanlar pek büyük değildi. Çanakkalede ( eceabatta) çıktım ama yakalayamadım. Neticede çok bir tecrübem yok... Tatlı suda avalanmak ,istiyorum
    ...
    ve açıkcası istanbulda arkadaş çevrem yok ( Balık konusunda yok )
    .. Malum acemilikte var... Szinle birlikte ava gidebilirmiyiz.
    müsait olduğunuz bir zamanda. haberleşip , ( birde yanımda getirmem gerekenleri bana söylerseniz).... Umarım ricam size garip gelmemiştir, insanın bu konuda çevresi olmayınca zorlanıyor ... teşekkür ederim

Murat Şahbaz
    0 533 363 67 65
    iş tel 514 20 00 - 1328
    Gelir İdaresi İV

6. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Neden olmasın,müsait bir gün size haber vereyim.Yanınıza sazan donanımları ile ilgili daha evvel gittiğiniz için,bildiğinizi düşünüyoırum,gerekli olanları alın yeter.:)

7. can1963

can1963 Recep Can

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 2,5kg
    Tebrikler güzel av olmuş ..

8. mezgit

mezgit

Cevat Bey.. Öncelikle ilginize teşkkür ederim. Sazana gitmediğmdenn bu yana 10 yıl geçti siz bana bi talimat listesi verseniz iyi olur ::))))....... İznik gölüne ideceğim zamanı iple çekiyorum... Tekrar teşkkür ederim...

9. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Rica ederim,kamış ve makineniz var mı?Bu gölde sazan balığı yakına alışılanın aksine pek gelmez,bulunduğu meralar 100mt. ve ilerisi,el oltası ile şans biraz düşüyor ama maharetim var uzağa atarım diyorsanız,problem yok.El oltası,kasnak kullanacaksanız olta için 100mt. 60 lık misina,3-4 cm.lik fırdöndüler,1/0,1,2 no çapraz bronz iğneler(530 ve 505 serisi mustad marka olursa iyidir)beden ve köstekler için 50 ve 40 lık misinalar.Küspe,50-100 gr arası gezer ve armut kurşunlar.Kamış alacaksanız 3.50 cm den aşağı olmasın atarı 50-100 gr olsun yeter,makinede 60 kalibre olması lazım.Sezona aşağı yukarı bir ay kaldı,görüşmek dileği ile.

10. mezgit

mezgit

Cevat bey, makinem ( çanakkalede bırakmıştım ) , isterim kardeşimden, diğer saydığınız şeyleri siz istanbulda nerden alıyorsunuz devamlı alış veriş yaptığınız yer var mı ? birde sezonun açılmasına mı kapanmasına bir ay kaldı.:::)))

11. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Karaköy de birçok balık malzemesi satan dükkan mevcut,ikitellidede istoç ta mağazaları bulabilirsiniz.Sazan avlamak 1 nisan-30 haziran arası yasak,israil sazanı bütün yıl açık.Karaköy vapur iskelelerinin karşısında,sokağın içinde sorarsanız spot balıkçılık var,tavsiye ederim.

Son düzenleme: 23 Mayıs 2007