22.08.2006 Fethiyeden kefaller 2

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Korhanb tarafından paylaşıldı.

 1. Korhanb

  Korhanb

  Mesajlar:
  74
  Şehir:
  fethiye/muğla
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  orfoz 7400 gr, kefal 1300gr, ahtapot 7200 gr (el ile)
  Dün zaman geçmek bilmedi, akşam olsun da balığa gideyim diye saate baktım durdum, çocuklar gibi heyecanlıydım ve dayanamadım beklemeye.

  saat 19:00 da avlaktaydım kefal olmadığını bile bile bir kaç deneme yaptım ama tık demedi. Dün alel acele beyaz tüy kullanarak hazırladığım çapariyi daldırdım denize sardalyalar sağolsun pas geçmediler zaman zaman 5 iğneninde dolduğu oldu. Karanlık çökmeye başlayınca sardalyalar çapariye vurmaz oldu.

  saat 21:00 gibi kefal için hazırladığım düzeni bıraktım suya ama ne gelen vaar nede giden. İlk kefali saat 22:00 de aldım ve 3 tane daha aldım arka arkaya, oo balık gelmişti kıyıya ve babam ben yakaladıkça dahada iştahlanıyordu :p

  Bir ara balık oltaya dokunmaz oldu o sıradada babam nasıl becerdi ise çapari ile kendi oltasını bi güzel karıştırmış. Oltamı yemleyerek denize attım. Bir yandan balık tutuyor bir yandanda babama oltaları açma konusunda yardım ediyorum ama tek elle ne mümkün. Oltayı ağzıma aldım ve karışıklığı çözmeye başladık, bir anda oltad bir kıpırdı olduğunu fark ettim ve müthiş bir refleksle başıma sağa doğru hızla çevirdim. Aaaaaah ağzımda bir acı ve olta zınk diye gerildi. Oltayı elime aldığım anda o koca kefal kendini suyun üstüne attı, sanki bir levrek gibi sağa sola çekiyor oltayı. Bu güne kadar ayak baş parmağımla çok balık yakalamıştım ama ağzımla ilk defa oluyor. Kefal tam 827 gr geldi ve günün en büyüğü oldu.

  eve saat 01:00 civari döndük yine çok bereketli geçen avın ardından balıkları saydım 16 adet kefal, 2 lidaki 1 gopez ve sayılamayacak kadar da sardalya yakalamıştım, kefal avına pek alışık olmayan babam sadece 1 kefal ve 1 lidaki çekebilmişti.

  Bu akşam maçlar dolayısıyla balığa çıkmıyoruz perşembe akşamı yine kafal için avda olucaz şimdiden sabırsızlanıyorum desem yalan olmaz.

  1. Balıkların genel görüntüsü


  [​IMG] [​IMG]

  2. Lidakiler tezgahta

  [​IMG]

  3. Kardeşiniz korhan ve tutku haline gelen kefalleri

  [​IMG]
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 24 Ağustos 2006
 2. fsekerci

  fsekerci

  Mesajlar:
  822
  Şehir:
  ankara-batıkent
  Favori Kamış:
  sadece olta
  En İyi Avı:
  turna 4 kg
  sevgili ahmet eline sağlık,yine döktürmüşsün.
  kefal oltanda şamandıra,kurşun kullanmıyorsun,
  peki kaç iğne ve yemin nasıl,denizdemi nehir de mi avlanıyorsun.
   
 3. Korhanb

  Korhanb

  Mesajlar:
  74
  Şehir:
  fethiye/muğla
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  orfoz 7400 gr, kefal 1300gr, ahtapot 7200 gr (el ile)
  Resim yardımcı olacaktır

  kullandığım düzenin kabaca çizimini yapıyorum, ben denizde avlanıyorum akıntılı yerlerde çok etkili ama akıntı şiddetine göre fırdöndü önüne ağırlık takılmalı, göl ve derelerde de bu düzenle çok balık yakaladım, yem olarak sadece ekmek kullanıyorum mazmuz yapmıyorum at ve çek :p ekmek taze olmalı ve ekmek iğneye takıldıktan sonra iyice sıkılarak yassı haele getirilmelidir.

  ben bu düzene yılan dili adını verdim. Bu düzen belkide litarürde vardır ve ismide başkadır ama bu düzeni tecrübelerim sonrasında oluşturdum. Herkese bereketli avlar...

  YILAN DİLİ

  [​IMG]
   
 4. şamandıralaı takımmı bu üst kısmıyla ilgilide bilgi verirsen sevinirim..
   
 5. fsekerci

  fsekerci

  Mesajlar:
  822
  Şehir:
  ankara-batıkent
  Favori Kamış:
  sadece olta
  En İyi Avı:
  turna 4 kg
  sizin avlandığınız yerin derinliği nedir,orada başka balık yokmu mesela karagöz vb. bu takımı diğer balıklar hiç rahat bırakmaz gibi geliyo bana,takım dibe tamamen yatıyormu,
  kefal yakalamak çok zevkli ama bir türlü irikefal yakalayamıyorum.
   
 6. Korhanb

  Korhanb

  Mesajlar:
  74
  Şehir:
  fethiye/muğla
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  orfoz 7400 gr, kefal 1300gr, ahtapot 7200 gr (el ile)
  derinlik 1,5m ile 3 m arası, haklısınız diğer balıklarda rahat vermiyor ama akşamları avlandığım için büyük bir çoğunluk kefal oluyor.

  takımda şamandıra yok ve hafif olmasından dolayı olta yavaş yavaş derine iniyor buda balıkları kızıştırıyor o yüzden tabana inene kadar ya balık yakalanıyor yada yemler tüketiliyor
   
 7. ozaman iğne dibe indikten sonra fazla beklemeyeceğiz heralde yem gitmiş olabilir..mi?
   
 8. BARIŞ

  BARIŞ BARIŞ

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  2.405
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  olta kışın tüfek
  En İyi Avı:
  turna 4.5kg --12kg yayın
  ahmet ellerine sağlık