22 Ağustos Antalya Kolyos Avı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Acidmaster tarafından paylaşıldı.

1. Acidmaster

Acidmaster

Favori Kamış:
    şeytan oltası...
    En İyi Avı:
    92 cm turna
    22 ağustos çarşamba günü haftalık iznimi kullanacaktım,kullanacaktım ama ne yapacaktım bu sıcakda buralarda evde kalmak ve insanın yapacak birşeyide yoksa çok sıkıcı geliyor.salı gecesi işten geldim zaten günlerdir açık olan bilgisayarımın başına geçtim.oda ne 3 aydır görmediğim balıkçı dostum haşim(üyelerden romeo) internetteydi.biraz muhabbetten sonra çarşamba sabahı antalyaya ineceğini söyledi (alanyada otelde çalışıyor)ve balığa çıkmaya karar verdik.takip ettiğimiz kadarıyla gece kolyos avı verimliydi bu tarihlerde.çarşamba bütün gün evde çapari bağlamakla geçti(hazır takım kullanamıyorum)çarşamba aksamı 6.30 lüks ve tüp aldık diğer ekip arkadaşlarını cagırdık ve saaat 7 civarı marinadan ayrıldık yolda bir kaç palamut yakalandı(lolipop cubugu ile).avlaga avrdık lüksleri yaktık(not 1 lük işe ayramıyor 2 lüks gerekli)yavasdan balık başladı orta caplı kolyos ve sardalya türü balıklar yakalanmaya basladı.saatler ılerledıkce yukarıdaki yarım ay dagların arkasında kayboldu ve balık vurusları cogalmaya basladı.sonuç olarak 6 kişi kişi bşı 2-2.5 kg kadar cogunlugu kolyos olmak üzere payımıza düşeni aldık.not:kolyoza gidecekler yanlarında bolca yedek takım ve en az 200 gr.lık kolyos kursunu gotursunler.çaparileri beyaz tüy yanına 1-2 tel simli floş baglı olanlar işe yarıyor.ayrıca avda 5-6 tane baraküda da yakalanmıstır.balıgın çapariye vurmadıgı zamanbir kaç kolyosu feda edip parcalayarak oltanıza takın cok faydalı olmakda.malesef bu kadar yazı üzerine resim yok :(.inşallah kıza zamanda bır fotograf makınası temın edecegım.herkese rastgele

2. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Sevgili Gokhan kardesim..

Luksle avlanmak bence amator balıkcının yapacagı bir is degil..

Bizler aksamdan projektor teknelerini gonderip sabaha karsı o bolgeyi cevirecek ikinci bir tekne gonderen balıkcılara kabahat bulurken bence boyle birseyi paylasman dogru olmadı..

Gece fenerle dalarken (ki uzulerek soyluyorum zamanında bende yaptım)balıgı nasıl caresiz bırakıyorsan bence suyun uzerınden oydınlatmada aynı seydir..

Eskiden bende buna karsı gelmiyordum ama zamanla bunun cok yaygınlasması beni rahatsız etti..

Sakın yanlıs anlama belkide ben haksızımdır ,bu konuda zaten bilgi sahibi arkadaslar yorum yapar bizlerde ogreniriz.

Saglıcakla kal..

3. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Kötü av yok :)
    Çok güzel av olmuş gökhan abi bizde bu aralar bi gidecez kaptandan haber beklyoruz...inşallah bir gün seninlede gidweriz...

4. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    üstat elinize kolunuza sağlık tebrikler ;)

5. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    lüks kullanmak pek etik olmasada, hava kararınca teknede aydınlatma amacıyla da kullanılıyo, ışık olmadan karanlıkta olta sallamak çok sakat, hele bir de çapari gibi çok köstekli bişey sallıyosanız çok daha sakat, zaten kolyoz kek balık ışık olsun olmasın atlıyo oltaya

6. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili dostlar

Kucuk teknelerde gece balikciliginda luks kulanmak bir zarurettir. Gece balik tutarken de bir zarurettir. Bunun abartilacak ve surdurulebilir balikciliga sirkulere uyuldugu takdirde bir zarar yaratacak tarafi yoktur. Geleneksel balikciligimizda luksle gece yemlisiyle basta lufer yakalamak onemli bir kulturdur. Mesala kalamar gibi canlilarin genelde gece olta balikciligi yapilir ve isiksiz olmasi dusunulemez bile...
    Karsi oldugumuz isik balikciligiyla tabir edilen buyuk girgirlarin acik denizde
    dev asa projektorler yakarak, bu projektor isigina toplanan buyuk suru baliklarini (palmut,lufer ailesi ,hamsi, istavrit, kefal, sardalya,kolyos,uskumru gibi) cevirmesidir. Bir diger isikla ilgili karsi oldugumuz konu balik surulerinin sig ureme ve yemlenme yataklarindan caktirma diye tabir edilen isik caktirarak urkutulerek aciga cikarilmasidir. Bu asiri zararli bir olaydir. Cunku girgir aglarinin birakilamiyacagi ve baligin korunmasi ve uremesi icin artik o baligin genetik karakterine girmis goc yollarindaki bu noktalar da cok buyuk balik suruleri rahatsiz ediliyor ve urkutulerek aciga cikarilan suru, sonar vasitasiyla takip edilerek derinde cevriliyor. E kiyim degilde ne bu.Baliklar bu noktalara gun gectikce uzak durmaya basliyor. Bu da bir kiyim icin baligin tum goc yolundan vaz gecebilmesi gibi cok dramatik bir sonuc dogurabilir. Ornekleri gorulmustur. Isikla baligin bir noktaya toplanip ne tur ag olursa olsun, topluca yakalanmasi olayi ve isik vasitasiyla boyle bir toplu kiyimma avantaj saglama balikcilik ahlakinda kabul edilemez.
    Ifede ettigim gibi sirkulere bagli kalmak kaydiyla olta balikciligi esnasinda isiga izin verilir. Su ana kadar bildigimizin otesinde bir bilimsel veri gelmedigi surece , bunun mantiksiz veya av ahlakina aykiri bir tarafi yoktur.Zipkincilara gece avciliginda izin verilmemesinin sebebi pek cok baligin gece uzerine isik tutuldugunda oryantasyon bozuklugu gostererek hareket etmemesi veya uyku durumunda oldugundan normal haraketliliginde olamamsidir. Boylece balik zipkinciya cok kolay bir av olmaktadir. Bu avciligin hic bir etik degeri yoktur.
    Hic bir ustalik, meharet, gerektirmez.
    Faydali olmasi dilegiyle ..Saygilar...

7. tebrıkler:)

8. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Yücel ustam lütfen Kolyoza saygısızlık yapmayalım :D:D

9. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    kolyozu boş iğneyle bile yakaladım, yemli oltaya gelir, çaparinin her türüne gelir, rappalaya atlar, kaşığa atlar, boş çelik iğneye bile atlar, ee şimdi yakalaması zor balık mı demem lazımdı, istavrit bile zamanına göre çapari seçiyo

10. Acidmaster

Acidmaster

Favori Kamış:
    şeytan oltası...
    En İyi Avı:
    92 cm turna
    aslında lüks deilde projektorler aysak oda eylule kadar eylul de başlar projektorler...

11. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Eylül 1 de başlıcak diyorlar...