24/05/2008, Ozdere

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında sentha tarafından paylaşıldı.

1. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    Oldukca uzun zaman olmus foruma yazmayali, rapor yayinlamayali...
    Bu sessizligi 4 basi mamur bir raporla sona erdirmek isterdim, ancak balik isi kismet isi, bu haftasonu kismetimizde asagidaki raporda okuyacaginiz av varmis, saglik olsun.

Herkese yine, yeniden merhaba...

Cuma aksami gec saatlerde ulastigim Ozdere'de erken saatte yatis ve arkasindan sabah 4'te kalkis...

Haftalardir karada bakimda olan tekne gecen haftasonu denize inmis ama daha siftahi yapilmamisti, eh artik biraz balik kokutmak lazim teknemizi:)

Kahvalti faslinin ardindan, Fehmi Kaptan ve Onur Reis gene teknede.

Tekne tertemiz, calinan aku yenilenmis, surekli sorun cikartan mars motoru degistirilmis, balik bulucunun aksami toparlanmis, basustu ve kicustune sifir haliya kiyilarak paspaslar kesilmis...

Ancak, Ozdere'nin klasik yazi da baslamis. Sabahtan sutliman olan hava, oglen itibariyle gunbatisi ve lodostan patlayacak, belli.

80 metrelere cikip, henuz sakin olan havada demir atmadan yavas yavas saliniyoruz. Uzun sure vurus yok, motoru calistirip, balikcilarin paragat atmayi pek sevdikleri bir avlagimiza dogru ilerliyoruz. Orada da gene demir atmadan hafif akintiya birakip oltalari suya indiriyoruz. Yem olarak bu sefer sadece bir gun onceden tuzlanmis sardalya ve zamaninda biriktirile biriktirilere annemin cinnet getirmesine sebep olacak olan ve artik buzluktan tasan sulunesleri kullaniyoruz.

Ilk vurus, ilk tasma, ilk fangri... Gozlerinden opup islattigim cuvala sararak sepetteki yerine koyuyorum.

Ikinci fangri Fehmi Kaptan'dan... O da ayni seremoniyi uygulayan Fehmi Kaptan tarafindan sepete yerlestiriliyor.

Arkadan birkac hanos.

Hadi yer degistirelim, vuruslar tatsiz cunku.

uzun uzun sirti deniyoruz, benim derinsu sirtima, babam yuzey sirtisiyla ekleniyor ve irican bi istavrit, 7 cmlik yozuriye atliyor.

Toplam 8 yer degistirerek fangri, mercan, hanos (bu sefer hanoslar martilara ya da kedilere degil, tulum cikartarak kizartacagim cunku:)) kupes, erkek mercan, adabeyi derken gittikce sertlesen hava degil avlanmayi, teknede sabit oturmayi bile engelliyor.
    erken geldik, erken donelim madem:)
    hem yolumuzu gozleyenler var:) kendimize efeye eslik edecek birer mercan kupes ve hanos ayirip kalanlar soz verildigi uzere komsulara birakiliyor.

fotograf makinesi evde kalinca, renk olsun diye bir tek fotograf cekebildim ben de:)
    cok verimli olmasa da, teknemizle bulustugumuz, buyuk bir balik olmasa da, sirtidaki vurus heyecanini yasadigimiz guzel bir gundu.

herkese rastgele..

2. cello1956

cello1956 Celalettin EREN

:) Onur cum eline sağlık,demekki kaderimiz kesişiyor.Paylaşımın için teşekkürler:)

3. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Uzun bir aradan sonra e hayırlı olsun raporunuz.Bu hanoslar eğer bildiğim balıksa çok kaygan olması lazım geçenlerde bana da vurdu derisini yüzene kadar çok uğraştım.Nasıl başarıyorsunuz bu tulum çıkarmayı.

4. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Onur uzun bir zaman sonra raporunu görmek güzel oldu. Balıklar güzel rapor güzel, tebrikler ve hoş geldin;)

5. kovboy

kovboy MESUT

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    89cm turna 4,350kg
    paylaşım için teşekkürler

6. tatlisoy

tatlisoy

Favori Kamış:
    Olta, Kamış, Rapala
    En İyi Avı:
    4 kilo Palamut, Birde bir zamanlar 2 kiloluk sazan
    Onur Tebrikler mercanlar çok güzel. Bişey merak ediyorum bizde bugünlerde bu mercandan avlıyoruz. 80 mt demişsin hep o derinlik civarındamıydı yoksa derinlik farklılıkları varmıydı?

7. sedatk

sedatk Sedat

tbrk ler onur

8. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    ayni sularda avlaniyorsak, gun gelir birlikte de avlaniriz insallah abi:)

9. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    cok sevdigim bir balikci kardesimin hazirladigi hatta videoya cektigi bir tarifi vardi, ancak youtube kapali oldugu icin erisemiyorum su anda.

basitce tarif edeyim:

keskin bir bicakla sirt yuzgeclerini kuyruk yonunden kafa yonune dogru kesiyoruz. yuzgecten kuyruga kadar kalan kismi da incecik ciziyoruz.

ayni sekilde anus bitimindeki alt yuzgecleri de kuyruktan basa dogru kesiyoruz, gene kealan ksmi kuyruga kadar ciziyoruz.

ense kismindan kafayi kesiyoruz, bicagi anusten girerek bas tarafina dogru keserek ic organlari her zaman yaptiimiz gibi temizliyoruz.

baligin bas tarafta kalan derisini bir uctan tutarak kuyruga dogru cekerek bir tarafin derisini cikardiktan sonra ayni islemi diger tarafa uyguluyoruz.

avantajlari:

hanos gibi kaygan ve / veya sert derili baliklari derisiz olarak pisirdigimiz icin cok daha lezzetli oluyor,

pul temizleme derdinden kurtuluyor, temizlerken mutfagin en ince koselerine kadar yayilan pullar yuzunden hanimdan papara yeme olasiligini ortadan kaldiriyoruz:)

kafa olmadigi, deriden kurtuldugu icin hayvanin karin boslugunu cok daha iyi temizleyerek ic organlar, kan pihtilari vb baligin tadini bozan unsurlardan tamamen kurtuluyoruz.

denemenizi tavsiye ederim.

kupes, kirma mercan ve istavrite de ayni yontemi uygulamaya basladim, sonuc mukemmel.

simdiden afiyet olsun

10. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    bu baliklar 80 ve 77 metre derinliklerde tutuldu.

anck 40-42 metre derinliklerden itibaren mercan ve fangri aliyoruz, kimi yerde cok daha sig yerlerde de tutanlar oluyor, ancak bizim avlaklarimiz arasinda en sig yer 42 metre.

11. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    paylaşım için teşekkürler

12. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    tesekkurler:)

13. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    gene sozun tukendigi yerdeyim.. cunku sonuna kadar haklisin....:D:D:D

14. sedatk

sedatk Sedat

bir namık abi klasiği yine :)

15. reha

reha

Favori Kamış:
    DAM 160 ATP, MUSTAD 1522 NO:6,MUHABBET
    En İyi Avı:
    1.5 kg. levrek
    ellerine sağlık hocam...

16. simendifer

simendifer Sennur

Onur, senden yeni bir rapor görmek sevindirici. :) Sen beğenmesen de, ben o tuttuğun balıkları çok seviyorum. Bir tanesini dahi olsa Marmara'da görmeyi çok isterdim. Bu arada "adabeyi" dediğin nedir? Kimileri iskorpit diyor ama bazı kaynaklarda iskorpit ve adabeyi ayrı olarak geçiyor. Siz hangi balığa adabeyi diyorsunuz? Şunu doğru düzgün öğrenmek nasip olmadı bana, bilgilendirirsen sevinirim. :)

17. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Onur ağabeyim yeni farkettim raporunu, görünce de çok sevindim, ellerine sağlık :)

Kötü günler yaşamış ama yenilenmiş tekne ile Fehmi kaptan ve Onur reis'e bereketli, keyifli avlar dilerim..:)

18. ozan

ozan Ozan

pek güzel mercanlar. ellerine sağlık