24-25 Mart Mordogan Korfez Raporu

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında sentha tarafından paylaşıldı.

1. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    Cumartesi de Pazar da hava balik icin cok uygun gorunuyordu. Ama gelin gorun ki, sartlar haftasonuna benim icin baska planlar olusturuyordu. Pekmezci’yle haftaici konusmalarimizda son geldigimiz nokta ne olursa olsun gece Balikliova korfeze baliga gitmek uzerineydi. Cuma yagmurlu olacagini bile bile bana uygun tek Cuma aksami oldugu icin is cikisi gitmeye niyetlendik. Hazirliklarimizi (yagmurluk, korumalik ortu vb.) ona gore yaptik.

Allahin sevgili kulu (ya da esimin sevgili kocasi:D) olmamdan oturu, planlar degisti ve cumartesi gecesi baliga gitmek uygun hale geldi. Cok da guzel oldu, cunku Cuma aksami yagmur durmamisti. Eger Cumartesi sartlari olusmasa bile, Cuma o yagmurda korfezde balikta olacagimizdan hic kuskum yok:D

Cumartesi ogleden sonra 3 gibi Mehmet’le bulustugumuzda kotu bir surpriz ortaya cikmisti bile. Yemcilerin hicbirinde mamun yoktu. Ben yolda ugraya ugraya geldigim yemcilerden cok taze sulunes, 2 paket boru kurdu ve bir torba olu mamun tedarik etmistim. Olu mamunlar gercekten felaket durumdalardi. Kurtlarin da oyle oldugunu avlakta paketleri actigimizda anlayacaktik.

Son sansimiz olan yemcide de canli degil fakat dondurulmus mamun bulunca, daha onceki dondurulmus mamun deneyimimizden yola cikarak biraz sevindik, cunku dondurulmus mamunun is yaptigini gayet iyi biliyorduk.

Gunesli bir aksamustunde, korfezdeki her zamanki avlagimiza degil, Pekmezci’nin daha onceden girisini bulmayi kafaya koydugu mekana vardik.

Avlagimizdan enstantaneler:

2. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    Mehmet oltalarini suyla bulustururken ben de gece icin nevalelerin hazirligini hallettim, tavuklari, evden hazirlayip getirdigim terbiyeye yatirdim.

Ben oltalari atarken, Mehmet de, kac zamandir aklimizda olan avda cay demleme fantazimizi gerceklestirmek uzere tupu yakmis cayi demliyordu:

Iste fantazinin gerceklesmis hali. Avlakta ince belli cam bardakta cay keyfi:

Hava hafif esintili idi. Bu yeni avlagi ilk atislarla test ettik. Attigimiz oltada yem durmuyor, haramiler tarafindan aninda mideye indiriliyordu. Cingirdayan ziller bize rahat bir cay icirmese de, baliklar oltaya gelmeyecek kadar kucuk olsa da keyif aliyorduk. Olu mamunlari onlara yedirdik ki donmuslar gece postasina kalsin. Hava kararmaya yakin Mehmet yapacagini yapti ve gunun ilk baligini cekti…Mehmet Pekmezci utancla sunar: ISPAROZ…

Pet sise agzindan gecemeyecek kadar buyuk de olsa isparoz suya iade edildi ve havanin kararmasiyla birlikte vuruslar da guzellesmeye basladi.

Ilginctir, ne zaman cay icmeye kalksak, cayi unutturacak bir vurus geliyordu. Bir dahaki sefere gelir gelmez cayi demleyip, tupun altini hic kapatmama karari aldik:D

Bu arada benim kamislardan biri zangir zangir titremeye basladi. Ve gecenin ilk delikanlisi kiyiya tarafimdan buyur edildi:

Salihli’de bir milyoncudan laf olsun diye aldigim kahverengi kaplama ignelerle yaptigim takima balik geleceginden zaten adim gibi emindim. Mehmet’e gore bunlar Crown’mis (No:2). Bence de oyle, cunku aldigim yede bir kutuda karman corman duran ignelerin arasindan bunlari sectikten sonra tezgahtar cocugun biryerlerden buldugu kutu da Crown kutusuydu (Gerci onlar No:6 kutusuydu)

3. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    Uzun zamandir bekledigim bu mirmirin ardindan keyifi katlamaya karar verdik ve mangal yandi:

Iste o sirada muhtesem birsey oldu. Benim kamisi neredeyse yere yapistiracak bir vurusun ardindan elime aldigim kamistaki agirlik inanilir gibi degildi. Sanirim yeni aldigim ve kamis kilifinda duran kepce ilk defa kullanilacakti artik. O heyecani tarifin imkani yok. Ama iste tam da o heyecan insana en buyuk acemiligi yaptiriyor. Bu kadar buyuk bir baligin gelecegine ihtimal vermedigim icin direkt asildim oltaya. Gelis muhtesemdi. Ama ah o kalamayi bir versem, simdi kopmus bir igneyi degil, muhtemelen trofe bir levregi anlatiyor olacaktim.

Pekmezci’nin bana taktigi bahtsiz lakabi artik gerceklesmisti. Bu dakikadan sonra Pekmezci Show baslamis ve Mehmet araliklarla livari doldurmaya baslamisti:

bir mirmir daha Pekmezci’den:

Bu arada radyomuzu acmis, Turkiye – Yunanistan macini dinliyorduk. Mehmet Fatih’in aslanlarindan biri olmus, Turkiye gol attikca Pekmezci balik cekiyordu.

Sirada lidaki vardi:

Gece muhtesemdi. Hava tamamen kalmis, yildizlar piril pirildi. Pekmezci costukca cosmustu:

Pekmezcinin aldigi son mirmiri da resimlemedim cunku artik kiskanmaya baslamistim.

Uzun zamandir yaptigim en keyifli av, evden gelen “geri don” cagrilarina artik karsi koyamayacak duruma gelene kadar surdu:D

Gokte yildiz, livarda balik, icimde kacan trofenin uktesi, hep birlikte yola koyulduk.

Sabah (yeni saatle) 03:30’da eve vardigimda aklimdaki tek fikir, “keske yarin da denk gelse, bi de Ozdere’den tekneyle ciksam tam super olacak”ti…

Sansimizi zorlamanin alemi yok tabii:D

Pekmezci, bu av gunu ve doyumsuz muhabbetin, dostlugun icin tekrar tesekkurler…

4. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Balık geliyor, çay var, radyoda maç var, muhabbet var daha ne olsun.
    Tebrikler.

5. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    Kalkan olabilir mi mesela???

Sizin de guzel muhabbet olmus sanirim, kalkani kumdan kaldirmissin, sana da tebrikler emre...:D

6. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    İlk balık söz verdiğim gibi Sennura ithaf olunur. Çıka çıka bir ısporozcuk çıktı. iyi ki hepsini ithaf etmemişim :D
    Onur yine çok güzel anlatmışsın.önce ben sana hatta sevgili eşine teşekkür edeyim. Eğer cumartesi işini kıvıramasaydın cuma gecesi balık diye kendimizi yalayacaktık. Ama illaki yakalayacaktık.

Anlatılması gereken herşeyi anlatmış zaten Onur. Bende bir lidaki 5 mırmrı, toplamda 6 adet balık vardı. Dün akşam afiyetle tüketildiler.

Hemn dikkatimi çeken bir noktayı aktarayım. Fotoğraflarda da gördüğünüz gibi çiftliğe yakın bir bölge burası. Körfezden bu çiftliğe olan mesafe yaklaşım 2-3 kat mesafe. Balıkları temizlerken her zaman yaptığım gibi ne var ne yok baktım barsaklarına. Büyük bir ihtimalle palet yem çok küçük bir ihtimallede yosun. Mırmırın yosunla bir işi olmayacağını düşünüyorum. Körfezden yakalanaan balıkların içinden se hep beyaz kum midyeleri çıkıyor. Çok fazla mesafesi uzun olmayan bi iki yer arasındaki bu karşılaştırma aslında enteresan şeylerde söylüyor. Tüm balıklar çiftliklere uğramıyorlar. kabaca 500 metre uzakta yakalanan bir balığın doğal yemlerle beslendiği görülürken 100 metre yakındaki bir balığın muhtemelen palet yemle beslendiği görülüyor.

Mırmırlarda olması gereken ve olmayan bir şeyde yumurtaları idi. Hiç birinde yoktu. Sadece lidakide daha yeni oluşmaya başlamış bir yumurta kesesi vardı. Ama aksine kırmızımsı bir renk yerine daha çok kahverengiyi andıran bir renkteydi bu yumurta kesesi. Belki mırmırın henüz üreme aşamasında olmadığı sonucunu çıkarabiliriz. Bu ne demek; bu ilerki günlerde çok daha iri mırmrılar yakalanacak demek.

Sevgili Onur ne iyi ettikte gittik o gün balığa. Sanırım bende önümüzdeki hafta pas geçeceğim. Tekrar beraber avlanmak dileğiyle sevgili dostum.

Son düzenleme: 26 Mart 2007
  7. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Her yeni bir avınızda size biraz daha özenir oluyorum :)
    Avlarınız,anlatımınız,güler yüzünüz hep cezbediyor beni...
    Onur abicim seninle balığa çıkmayı özledim,Mehmet abim seninle zaten ezelden hasretim balık avına :)
    Livara alınan,denizlere tekrar salıverilen avlarınız için kutluyorum sizleri...

8. Demek herkes balıktaymış bu pazar.

Sizde çok güzel bir gün geçirmişsiniz, bir de balık olunca daha da mutlu oluyor insan.

Deniz inanılmaz güzel, sanki orası iç deniz gibi, yada göl gibi durgun.Çok güzel resimler.Bizim burada neredeyse bir metre dalga boyu vardı,oltayı çok havalandırdığı içinde çoğu kez yanlış alarm veriyordu.

Güzel bir onur klasiği olmuş;)

9. onur, pekmezci, mırmır, ve lidaki:) kare tamam yani:)

10. TuRKLoRD

TuRKLoRD Polat

Favori Makine:
    Banax sx 5000
    Beyler tebrikler harika bir gün geçirmişsiniz.

11. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    elinize sağlık balıklarda muhabbette güzel

12. mehmetozbodur

mehmetozbodur mehmet

Favori Kamış:
    olta, bot
    En İyi Avı:
    700gr çupra. 1 kg levrek
    tebrik ederim çok güzel bir av olmuş. mehmet abi yine kimsenin görmediği bir yere götürmüş. bir keresinde öyle bir yere girdik mordoğan da herhalde kimse gelmemiştir buraya diye düşünürken. mehmet abinin sürekli kamp yaptığı yer çıktı. yan yana balık tuttuk ama tanışamadık(04,02,2007). inşallah birdahaki sefere. herkezi kıskandıracak bir av olmuş yinede hele o çay keyfi süper valla...

13. simendifer

simendifer Sennur

Mehmet sağolasın, ısparoz bana yeter de artar bile :) Ben sana ne demiştim ama ? İlk balığı bana ithaf edeceksen izmarit v.s. gelir demiştim :) E ısparoz da aynı şey sayılır nerdeyse :p

Avınız güzel, muhabbetiniz şahane olmuş arkadaşlar. Tebrik ederim sizi :)

14. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Sizmiydiniz onlar yahu:) Çabuk kaçtınız ama. Gerçi bişeyde yoktu o gün. Tahmin etmeliydim burdan birileri olduğunu. neyse artık başka zamana.

15. reha

reha

Favori Kamış:
    DAM 160 ATP, MUSTAD 1522 NO:6,MUHABBET
    En İyi Avı:
    1.5 kg. levrek
    ellerinize, muhabbetinize sağlık...

16. kovboy

kovboy MESUT

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    89cm turna 4,350kg
    Beyler tebrikler harika bir gün geçirmişsiniz

17. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Arkadaşlar tebrikler,çok güzel bir av hikayesi daha okumuş olduk sayenizde bu arada mırmırlarda çok hoş görünüyor,afiyetle olsun:)

18. mehmetozbodur

mehmetozbodur mehmet

Favori Kamış:
    olta, bot
    En İyi Avı:
    700gr çupra. 1 kg levrek
    sabah bayağı erken gelmiştik. hava bayağı soğuktu. balıkta pek yoktu zaten. neyse yinede ayak üstü konuşmuştuk. bizde bu sevda olduktan sonra daha çok karşılaşırız. :) :)

19. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    şansa bir ahtapot 1 kg. babakalede 400 gr. karagöz,80-90 cm pala.
    arkadaşlar tebrikler. anlatım ve hikaye de süper olmuş.

20. CreativE

CreativE Gökhan UÇAR

Favori Kamış:
    Okuma VSystem 270 10-40gr
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    çok güzel zaman geçirmişsiniz. güzel balık yalakamışsınız.. ellerinize sağlık