25 yıllık shakespeare makine 20 tl...

Konu, 'Makineler' kısmında kALaMa tarafından paylaşıldı.

1. kALaMa

kALaMa Ferhat

Bugün biryerde eski makinelerin satıldığını gördüm. Birçok shakespeare makine vardı. Ufak tefek hasarlılarıda var tamamen sağlam olanlarıda. Ayrıca oskar diye bi markada vardı. Değişik markalarda var. Hepsi 20şer liradan satışa sunulmuş.

Kararsız kaldığım nokta ben bunlardan 1-2 tane alsam süs olarak vitrine mi koyarım yoksa yedek makine olarak beni idare edebilirmi? Hani iş görürmü hala?
    Ekseri kırmızı renkliydi shakespeare ler. Modelini hatırlayamayacağım şimdi. Hani 20 lira birşey değilde.. Alıpda biblo gibi kenara koyacaksam paramı çöpe atmış olmayayım dedim. Bide asıl korkum şu: Ben bunlardan alırsam bide koleksiyonculuğa başlarım:eek: Gelde çık işin içinden...

Eski ustalardan yardım bekliyorum. Saygılar...

2. ugursat

ugursat uğur satılmış

Favori Makine:
    okuma salina SA65
    En İyi Avı:
    750 gr minekop
    nerede bu makineler ? :D adres?

3. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Shakespeare çok sağlam tank gibi vinç gibi makineler üretti yıllarca, hatta 1996'da aldığım 70'lik Firebird modeli hala çalışır vaziyettedir bende. Tek dezavantajı çok ağırdır makineler, atçeke hiç gelmez.. sağlam durumdaysa beklemeli avlarda kullanılabilir.. bi fotoğraf çekseydin keşke, en azından görünüm olarak ne durumda olduklarını görürdük.. hor kullanılanların boyası korozyondan zarar görmüştür muhtemelen, ama mekanizmalarına birşey olacağını sanmam, günümüz makineleri gibi hassas değiller..

4. king_barracuda

king_barracuda

merhaba.
    şimdi bunlar ekmek değilki bayatlamışdır alma diyelim..bunlar mekanik aksamlar.

yani elinize aldığınızda kendini belli eder.bende bi kaç yıl önce 90-93 arası bi model silstar almıtım ikinci el spin makine..genel kullanım makinelerim sürekli bişiler çıkardı.bunda yağla yağla yola devam et.

alırsınız kullanırsanız kullanırsınız en azından kullanmdım demezsiniz bi kaza olur tel gider o gider bu gider parça bulunmaz ozaman koleksiyonluk olur.

bu makineler sirkecide demi yoksa beyazıd mı?

5. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Bauer Baitcasting 2.10 / 5-25 medium
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 100TSHL Baitcasting
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Kamuoyu acil fotoğraf bekliyor :D :D

6. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Arkadaş Mersin'de galiba.

7. kALaMa

kALaMa Ferhat

Makineler adı geçen illerden hiçbirinde değilhihi Teşekkür ederim yorumlarınız için. Kafaya koydum alacağım bir tane. 100 tane vardı kala kala 15-20 tane kaldı diyor satan adam.. Bide il söylersem önümüzdeki hafta sonu ben alamadan uçar giderler:D.

8. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Tamam ozaman bizde paylaşım yapmayalım, kimse bilgilerini birbiriyle paylaşmasın, taktiklerini , tecrübelerini.... ozaman bu formun ne amacı kalır ?
    Sadece fotoğraf istendi, oda insanların merakı ve göz zevki için... çok şaşırtıcı çok... Yukarıdaki üstadlar sana bilgi verdiğinde bunun adı ne oluyor ? ve senin yaptığının adı ne oluyor... böyle şeylerle karşılaşınca elim ayağım uyuşuyor sinirden.

9. furunotr

furunotr Haluk

Sanıyorum şu makina...

https://www.google.com.tr/search?q=...kIsXOsgb68oDICw&ved=0CD4QsAQ&biw=1366&bih=582

Shakespeare Firebird... Kırmızı olarak bildiğim bir tek bu modeli var; belki başka da vardır...

Makin zamanın sağlam makinalarından; bir parça ağırdır doğrudur; ancak geçmişte Boğaz'da hep bu tip makinalar kullanıyorduk mecburen; başka seçenek yoktu zaten...

Yalnız bu tip makinaları alırken çok dikkatli olmanız ve makinadan enikonu anlamanız gerekmekte... Dıştan problem yok gibi görünse bile dişlileri aşınmış; bilyaları paslanmış v.s. olabilir; alırsanız her halükarda yemlide v.s. de iş görür ancak dikkatli davranmanızı ve makinayı iyice incelemenizi öneririm...

10. kALaMa

kALaMa Ferhat

Ben paylaşım yapmam demedimki? Almak istediğim makine bitmesin diye yerini söylemedim alana kadar. Siz çok verimli bi avlak keşfetseniz avlağınızı yazarmısınız? Yazarsanız siz bidaha rüyanızda görürsünüz orada balık tutmayı. 100 makineden 15 tane kaldıysa bende bidaha rüyamda görmemek için açık adresi vermedim. Ha avlanma tekniği olur yada bişeyler danışılır paylaşımdan neden kaçınayım? Olaya işinize gelen pencereden değil bakılması gereken pencereden bakın.

Fotoğraf demişsiniz: Ben fotoğraf çekmem demedim bu birincisi. İkincisi cep telefonum zaten fotoğraf çekmiyor nakianın şu siyah 1616mı ne.. Ondan kullanıyorum. Haaa! İllede çek ne olur çek diyen olursa o arkadaş için arkadaşın telefonuyla çeker buraya eklerim.

Sinirlenince sağınız solunuz uyuşuyorsa hele böyle basit bi mevzuda, size tavsiyem bi doktora görünmenizde fayda var;) Hadi rastgele...

11. kALaMa

kALaMa Ferhat

Evet aynen bu makine:). Alacağım artık çok çok 20 lirayı çöpe atarız. Neleri atmadık şimdiye kadar... Sağolun. Rastgele...

12. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Çöpe atmamış olursun.:confused: :confused:

En kötü ihtimalle, 5-10 kez söke taka, söke taka, makinalarınızın bakım ve tamirini de yapmayı da öğrenmiş olursunuz. 20 lira bu iş için çooook ucuzdur.:D :D

13. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Firebird bir efsane. Saglam, kuvvetli, yolda birakmayacak bir makine. Tabi 25yil ve 2ci el olunca soru isaretleri olmasi normal. Tuzluda kullanildi ise kullanmak için almaya degmez. Tuz yillar içinde demire isleyip yorgunluga sebep olur. Hakeza plastik aksam, keçeler, contalar zamanla sertlesmeye baslar. Tatlisuda kullanildi ise daha derlitoplu bir makina ile karsilasma durumu söz konusu. Disli-saft-yatak durumu mühim.
    20lira birsey degil. O fiyata alacaginiz x marka yeni bir makine bundan kötü olur iyi olmaz

14. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Evet kesinlikle zamanının en güzel makinelerinden Firebird, epey de satmış o yıllarda, eskilerden kiminle konuşsam bir Firebird'ü varmış o yıllarda :) benim de 70'lik Firebird'üm halen yazlıkta faal vaziyettedir, 1996'dan beri denizde kullandım, sarayburnunda ne balıklar çektim onunla, boyası attı, kaporta boyaya soktum :D ama içinde hiçbir problem yok, vinç gibi çekmeye devam ediyor :thumb:

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    İşin aslı şu ki, kullanmak için o makineleri almak anlamsız. Fiyatı kaç para olursa olsun.

Ama öyle bir makineye sahip olmak için, 20 TL çok iyi bir rakam. Ben olsam alırım, evde dursun öyle, balık tutmasa da olur.

16. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Öncelikle terbiyeni takın !! avlak ile benim söylediklerimi bir tutan kişiye ben doktora görünmesini tavsiye ederim yada bir öğretmene (Okuduğunu anlama ! )... aferin sana...

17. kALaMa

kALaMa Ferhat

Terbiyesizlik edilse forum yönetimi gerekeni yapar merak etmeyin;) Yanlış anlamışım deyip özür dileyeceğiniz yere hala dikleniyorsunuz. Ben hala siz diye hitap ediyorum. Avlak konusunda ağcısı var tırıvırıcıı var o ayrı bi yönü ama ben şahsen yarım metre arayla olta atacağıma balığa gitmem. O nedenle kimseden avlak tavsiyesi istemem. (bi şehre yeni gelmişsem herkesin bildiği, klasik yerleri sorarım sadece) Herkestende bu hassasiyeti beklerim en azından saygı gösterilmesini isterim. Bu yönüyle bağdaşlaştıramıyorsanız.. :thumb:
    Neyse.. Anlamsız tartışmalar bunlar. Ben biraz sivri dilliyimdir haklı olduğuma inanıyorsam lafımı sakınmam. Kırdıysam kusura bakmayın. Kapansın artık bu gereksiz tartışma.

18. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    .şahsen bende merak ettim hatta beğenmediğin bi tanesinide ben talibim :):D

tabi hepsini alamyı düşünmüyorsan idk

19. özcan bolat

özcan bolat özcan

Favori Kamış:
    LINEAEFFE 4.50 mt sörf kamış
    Favori Makine:
    okuma salina 2
    al vitrine koy derim yıllardır sağlam kalmış, olur olmaz deme ya keybedersin yada elinde kalır dönen dişlide çalışmaz o vakit at çöpe ozamn

20. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    O makineden bende var halada çalışıyor ama hiç kullanmam öylece duruyor 20liradan fazla edeceği kesin ;)