26.11.2006 Karaköy - Emirgan ÇınarAltı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında GurkanYazıcı tarafından paylaşıldı.

1. GurkanYazıcı

GurkanYazıcı

Favori Kamış:
    Kaşık,Çapari,Yemli Takım Sabır
    En İyi Avı:
    Kayda değer henüz bişi yok :)
    Herkese Merhaba

Gece saat 4.30 sularında Karaköyde köprüde yerimi aldım inanılmaz bir kalabalık vardı. Aralara bi yere sıkışıp 08.00 sularına kadar Çinekop almak için uğraştım 3 - 4 tane tutabildim ancak öğle sularına kadar İstavrit ve Kıraça aldım. Öğleden sonra Emirgan Çınaraltında avlanmaya başladım fakat orada da akıntı nedeniyle kıraçadan başka bir şey yoktu. Güzel gün oldu kıraçalar pek büyük değildi fakat çerez niyetine götürdük ailece çok şükür....

2. zarganax

zarganax

Favori Kamış:
    D.a.m. Kamış Banax Motor
    En İyi Avı:
    2 Kg Kırlangıç
    İşte bir gün önce Emirgan, balıkcı dostumuz Halit;

ve bir gün sonra aynı yer ve başka bir balıkcı Gürkan ;

Bakalım daha ne kadar şükredeceksiniz çok merak ediyorum....

Teşekkürler Halit...

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Hafta sonu, Sarayburnu'na demirledim, akşam üstü erdemyilmaz'da katıldı, sabahladık..

Gündüz, sarayburnu resman ana baba ve çocuk günü idi. Elinde 120 cm oyuncak kamışla, 7-8 yaşındaki kız çocukları bile kovalar doldurdu.. Neyle, neyle olacak, kıraça ile.. Boyunu şöyle anlatayım. Mustad 1520 1 numara iğneli bir çaparim vardı. Palamut filan vardır bunun ardında diyerek bir ik defa salladım. Çarpma ile bir kıraça geldi. İnanın, kuyruktan ağıza, boyu 1 numara iğne kadar ancak.. Serçe parmağı zaten misliyle büyük..

Kalabalıkta çapari atıyoruz ama, tek biz değiliz ki, bilen bilmeyen herkes orada. Yarım saat içinde 2 kere kavga çıktı.. Milletin elinde istavrit çaparisi, benim attığım ise 1 numara iğneli tüylü palamut çaparisi.. Yüzeyden hızlı çekmek lazım olduğu için bol bol takım toplayacağım.. Olmayacak.. Bende yemli yapıp önüme atmaya başladım.. Attıktan 1-2 dk. sonra yapraklar hemen atlıyor.. Zaten çapariyle de tek tük yaprak geliyor.. Aslında boyları 12-20 cm arası, yani çinekop tanımına daha çok uyuyor.. Fakat akşama doğru kalabalık öyle arttı ki, o yemliyi de atmak imkansız oldu. Haral, gürele, millet arada yumruklaşmak vs. suretiyle kıraçaları topladılar bol bol..

Gece yemli denedik. Tek tük yaprak aldık. Sabahta, kalabalık durumu değişmedi, kıraça katliamı ile birlikte..

Sabah balıkçılar, palamut satmaya geldiler.. Onların söylediğine göre, gece 1 gibi yunuslar dalmış boğaza, halice. O nedenle iri balık bulmak pek mümkün olmazmış..

Velhasıl, Sarayburnu için, hafta sonu balık yapmama kaidesi gene değişmedi. Elbette, serçe parmağından küçük kıraçaları balıktan sayanlar için en bereketli günlerden biriydi ama, ben o gruba dahil değilim..

4. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Bende Ortaköy girişindeki Kabataş Lisesi bahçesindeydim pazar öğleden sonra.
    2 kişi 3 kilo kadar istavrit tuttuk.Tabii kıraçalar doğru denize geri gitti.
    en ufağı Orta parmağımdan büyükçe olanları aldık.Serdar'ın bahsettiği
    serçe parmak kadar olanları aynen gerisingeri denize iade ettik....
    1 tane yaprak geldi,boyu 1,5 orta parmak boyunda idi.Çinekop olmasına ramak kalmış yani.....köprüde felan çok küçüklerini dahi kovalarda görmüştüm.....
    Balıkavi.net olarak daha duyarlı olmalıyız arkadaşlar.Bunları yemekle
    çocuklarımızın gelecekteki rızıklarını yiyoruz aslında.....
    Belgesellerde görürüz yavru ceylanları felan avlayıp yiyen aslanları felan.... İçimizden hep inşallah yakalayamaz,kaçar kurtulur yavru ceylan diye geçiririz ama başka şansı olmayan Aslanlara kızmakta ne kadar haklıyız.biz insanoğlu olarak tarım yapıp,hayvan yetiştirerek yiyeceğimizi tedarik edebilme kabiliyetimiz varken,yavru,hatta bebek sayılan balıkları avlıyorsak, yiyecek ve avlanma sıkıntısı çeken aslanlara kızmaya hakkımız yok....
    Biraz daha duyarlılık lütfen......

Son düzenleme: 27 Kasım 2006
  5. GurkanYazıcı

GurkanYazıcı

Favori Kamış:
    Kaşık,Çapari,Yemli Takım Sabır
    En İyi Avı:
    Kayda değer henüz bişi yok :)
    Tekrar herkese merhaba
    Karaköy köprüsünde RealGS ve Skoylu arkadaşımın dediği gibi inanılmaz ufak kıraçaları alan insanlar vardı benim yanımda duran bi adam olsun kardeşim balık balıktır diyip utanmasa benim geri gönderdiğim ufak kıraçalara bile sulandı. Ben elimden geleni yapıp uyardım gerisi Allah ile kul arasında olacak. Fakat Emirgan tarafındakiler gerçekten ideal boyutlarda idi..

6. zarganax

zarganax

Favori Kamış:
    D.a.m. Kamış Banax Motor
    En İyi Avı:
    2 Kg Kırlangıç
    Gürkancığım , yanlış anlama ama ben seni anlayamadım.

2. mesaja bence gerek yoktu. Çünkü gereksiz kalmış artık. (Belki ben daha kıraçanın ideal boyuna rastlamadım ondandır)