290 bot iki zamanlı 5 hp motor?? yardım

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında riddle1678 tarafından paylaşıldı.

1. riddle1678

riddle1678 erkan

merhaba hafta sonları balığa çıkmak için 2.90 seamaster bot ve iki zamanlı 5 hp uzun şaft mariner motor edindim ilk başta 3.50 bot ile birlikte almıştım motoru ama 3.50 tek başıma çıktığım için hem bana taşımasında sorun oluyordu hemde motor küçük geliyor diye botu değiştirme kararı aldım zaten 3.50 olan bot bakım istiyordu, bota masraf yapmak yerine ufak bir bot almak daha mantıklı geldi ve 290 bir bot daha aldım. geçen hafta sonu yeni bot ile balığa çıkma şansım oldu yanlız bir anda verilmiş bir karar ile balığa çıktığım için yeni botun aynasını uzatma şansım olmadı ve o şekilde kullandım yanlız sonuç beklediğim gibi değildi 350 ile 290 bot arasında hız olarak bir fark olmadığını gördüm plane olayına gelirsek zaten 350 den öyle bir beklentim yoktu ama 290 ile de plane kalkmadığını görünce biraz canım sıkıldı doğrusu. daha önceden bot deneyimim olmadığından uzatma aynasını takmadığım için olabilir diye düşünüyorum ama bana genede çok hantal geldi. birde aklıma takılan birkaç nokta daha var motoru alırken tanıdığım bir ustaya gösterdim çalıştırıp sesini dinledi kopresörüne baktı iyi alabilirsin dedi. aldıktan sonra motorun sağını solunu yağlayıp temizlerken hava filitresinin olmadığı dikkatimi çekti. ilk çalıştırırkende cikle açıkken motoru çalıştırmaya kalktığımda çalışır gibi olup duruyor ve sonra cikleyi kapatıp ipi çekip çalıştırıyorum cikleyi açtığımda stop ediyor. gerçi motor 3 sene yatmış ben almadan önce sadece kuyruk yağını değiştirdim bujisini birkaç yere sordum elimde yok diyince üşengeçlikten onuda değiştirmedim işin doğrusu ama çalışmasında sorun yok bütün yaz kullandım yolda bırakmadı. haftasonu çektiğim bir videosunu ekliyorum bir göz atarsanız sevinirim.

http://www.youtube.com/watch?v=fbsmM20gNgI

2. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Kardeşim bota hava basmak paraylanmı sizin orada 0.2 bar pompala sorun gider :)

3. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Botun havası az artı aynayı uzat. Yine de kötü görünmüyor.

4. Querorz

Querorz Fatih

290'luk botu tek başınıza kurabiliyor musunuz acaba? 3 gün önce 330'luk bir bot aldım. 65 KG ağırlığı var botun. Ava gideceğim ama bir arkadaş bulmadan gitmeye cesaret edemiyorum taşıyamam diye :) . Arabadan da indiremedim çantasını. Yerinden kıpırdatamıyorum yardım olmadan.

290'luk botla 5 HP motor plane yapamıyorsa bu çok kötü haber. Ne zamandır düşündüğüm 5 HP'den vazgeçmem gerekecek.

5. riddle1678

riddle1678 erkan

yorumlarınız için teşekkürler, balığa çıktığım arkadaşı deniz tutmuştu 5 saat kadar karadan avlandım o yatmıştı :) videoda kullananda o arkadaşım kullanmak istedi o zaman çektim videoyu havası inmiş veya öğlen çıktığımdan havayı az basmıştım akşam üstü havanın serinleşmesiyle inmişte olabilir bilmiyorum kontrol etmedim botu ama videodan sonra dönüşte havasını bastım, aynayı uzatıpda deniyecem birdahaki sefere öteki botda ayna uzatma var söktüm onu bu bota takıcam. tek kapı 106 var bende onun arka koltuğuna botu ve motoru koyup tek başıma balığa çıkabiliyorum gerçi 3.50 bot ile gidiyordum bu botla daha rahat giderim heralde sorun olmuyor tek başıma olmam :) birde 290 bota 9.9 uzun şaft motor taksam nasıl olur birinde var takasa giriyor benim motorla fakat motoru değiştirdiğimde kilo artacak diye değiştirip değiştirmemekte kararsızım o yüzden ne kadar fark vericem üstüne diye konuşmadık botda max 8 hp yazdığından kararsız kaldım. sizce 9.9 yapmalımıyım yoksa 5 hp yeterlimidir sonuçta tek başıma gittiğim için botu elride büyütürüm gibi bir düşüncem de yok.

6. enginköp

enginköp engin köprülü

Erkan BEy merhabalar ;

ilk olarak Cikleyi yanlış kullanıyorsun.Motor uzun süre çalışmamışta olsa ilk olarak cikleyi çekmeden bir süre dene.Baktın ki çalışmıyor cikleyi o zaman çek ve çalıştır.
    yani İlk çalıştırmada direk cikle ile çalıştırmaya kalkarsan boğarsın motoru.Ciklenin görevi karburatöre daha zengin benzin - hava karışımı vermektir.

İkinci olarak ise ; arkadaşlarında dediği gibi havası yeterli değil bence de...
    Yapılan en büyük yanlışlardan biri şu ; dışarıda hava basılıyor bota fakat genelde su daha soğuk olduğu için suya girince bir miktar azalıyor içindeki hava.BU yüzden özellikle çakmak gözünden çalışan pompa kullanıyorsan da son hava verme işlemini kesinlikle yine el veyahut ayak pompası ile yap.
    Ben elimi dışarıda bota vurduğumda taş gibi olana kadar şişiriyorum...

üçüncüsü ; kesinlikle aynayı uzat.Madem elinde aparat var mutlaka takmalısın.
    BEnde de kısa şafta uygun aynalı bot var ve aynayı yükselterek kullanıyorum.BEnim motorum da uzun şaft çünkü..
    en son kullandığımda uzatmayı takmadan kullandım ve aynen sende olduğu gibi plane'e geçerken çok zorlandı.

7. enginköp

enginköp engin köprülü

Fatih merhaba ;

65 kg botun toplam ağırlığı.bot 2 çantadan oluşmuyor mu ?
    Birinde tabanları diğerinde ise bot olmalı.YAni taşıyacağın çanta 65 / 2 oluyor;)
    Eğer üşengeç biri değilsen çok rahat tek başına kurabiliyorsun...Bİraz uğraştırıyor ilk zamanlar ama elin alışınca rahat ve de çok zevkli oluyor.
    Şuan max 30 dakka içinde sıfırdan ( arabadan tüm malzemeleri takımları vs indirip marşa basana kadarki zaman ) kurup topluyorum ben 3.20 bot + 9.8 iki zamanlı motoru ;)

5 hp olayına gelince ise kesinlikle ve kesinlikle 5 hp alma derim ben...
    tavsiyem 27 kg ağırlıkları az yakmaları ve performansları göz önüne alarak 9.8 hp olur sana...
    4 zamanlı mı dersen ? bence 9.9 hp altındaki motorlarda 4 zamanlı almak çokta birşey değiştirmiyor.ben 9.8 hp 2 zamanlı parsun kullanıyorum ; eski açtığım konulara bakarsan orada yaklaşık harcadığım benzin oranları mevcut.YAkmıyor desem yeri var yani:)
    9.8 hp de bile 3.kişiyi alınca bota hava azcık esintili ise ( 3-4 gibi ) plane ' e kalmıyor çoğunlukla...

8. Querorz

Querorz Fatih

Çok teşekkür ederim bilgiler için Engin Abi. Evet, 2 çanta var fakat tabanların bulunduğu çanta sanmıyorum ki 10-12 kilodan fazla olsun. Dolayısıyla botun bulunduğu çanta çok daha ağır. Çapa filan da var gerçi o çantada :).

Sizin gazınızla Cuma günü tek başıma gidiyorum ava. Bütün arkadaşlarım yan çizdiler. 3 boş günüm vardı. Hepsi de son dakika iptalleriyle heba oldu. Tek başıma gideyim en iyisi :) .

Motor konusuna gelirsek öncelikle şunu çözemiyorum. 9.8 ile 9.9 ya da 10 arasında 0.1 HP'lik fark yok mu? Bu kadarlık bir fark neyi değiştirebilir ki? Ben "10 yerine 9.9 yazıyorlar ki Amatör Balıkçı Belgesi gerektirmeden insanlar kullanabilsinler" diye düşünüyordum.

2 zamanlı motor konusunda araştırma yapmıştım. Çevre dostu olmadığını biliyorum. O yüzden maddi durumum elverirse 4 zamanlı bir motor almayı tercih ederim. Gerçi Yamaha'nın 9.9 HP 4 zamanlı motoru 8,000 TL iken, ben 3000-4000 liralık bütçemle bunu nasıl becereceğim bilemiyorum :) .

9. enginköp

enginköp engin köprülü

Bİraz geç cevap olucak ama aman dikkat Fatih ' cim !!!
    Motorsuz gideceksin anladığım kadarı ile... Deniz bu şakası yok valla...

8 hp ile 9.8 hp ve 9.9 hp ile 15 hp motor arasında ebatları , özellikleri , şekil şemalleri haricinde hiçbir değişiklik yok... hatta kiloları dahi aynı..
    İşin esprisi şurada ; 8 hp motorun karbüratör ve benzin memelerini ( hatırladığım bunlar yanlışım varsa düzeltilebilir ) değiştirerek çıkış gücünü yükseltiyorlar ve motor biraz daha fazla yakıt yakarak biraz daha fazla performans gösteriyor...
    9.9 motor içinse ADB açısından türkiye de üretilen motorların yine parçalarını değiştirerek güçlerini düşürüyorlar ve de üzerine 9.9 yazarak ADB ve daha önceki zamanlarda vergi avantajından faydalanmaya çalışıyorlarmış...
    Normalde 9.9 hp de 15 hp ile aynı özelliklere ( ebat , kasa , ağırlık falan ) sahip...

Ben motorumu alırken 9.8 hp istedim bana türkiye de kalmadı dediler.
    size 8 hp motor verelim ve 200- 300 tl verin parçalarını değiştirip 9.8 hp yapalım dediler.Firma olabildiğini söylüyordu...

Belki forumlarda görmüşsündür ? 9.9 hp nasıl 15 hp yapılır falan derler... işte olayın özü bu...

3000 - 4000 tl fiyatlara dediğin gibi 9.9 hp alamazsın zaten sıfır...
    Ya 2.el bakıcaksın ki ; 2.el de bile inan uçuk rakamlar istiyorlar ve ne olduğu belli olmayan ürünler genelde...
    YA da benim gibi yapıp o fiyatlara Sıfır olsun en azından garantili olsun deyip alternatif ürünlere yöneleceksin...

Son olarakta özellikle abi ben arada yanlızda giderim balığa dersen ; benden sana tavsiye 9.9 motor alma kesinlikle yoksa bel fıtığı olursun valla indir kaldır ;)

9.8 hp 2 zamanlı = 27 kg
    9.9 hp 4 zamanlı = 38 - 40 kg arasında değişiyorlar.