3-4 Ekim 2009 Bolu Gölköy Sazan Yarişmasi Sonuçlanmiştir

Konu, 'Gerçekleştirilen Organizasyonlar' kısmında faktörübol tarafından paylaşıldı.

 1. faktörübol

  faktörübol fedai erdem

  Yaş:
  49
  Mesajlar:
  154
  Şehir:
  ANKARA
  En İyi Avı:
  9.5 kğ sazan
  .jpg][​IMG]

  Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği (OLTACILARDER) olarak üyelerimizden gelen yoğun talep üzerine 03-04 Ekim 2009 tarihleri arasında Bolu/Gölköy Baraj Göletinde düzenlemiş olduğumuz sazan balığı yakalama şenliği ve yarışması her ne kadar küçük çaplı olarak düşünülmüş olsa da sonuç olarak umduğumuzdan daha büyük bir katılımla gerçekleşmiş ve bölgede bir hayli ses getirmiş bulunmaktadır.

  (OLTACILARDER) kurulumunda vesile olan paylaşım platforumuzda yaklaşık bir ay kadar önce Kütahya'lı dostların Balık bahane dostluk şahane... parolası ile başlatılan bu etkinlik, üyelerimizin yoğun talebi üzerine son bir haftada (OLTACILARDER) Sazan Balığı Tutma Yarışmasına dönüştürülmüş ve yok denecek kadar hazırlık yapılarak Bolu/Gölköy baraj gölünde değişik illerden gelen üye ve misafirlerimizle buluşulup, Bolu ve Düzce illerindeki dostlarımıza destek sağlanılmaya çalışılmış, sürdürülebilir amatör balık avını devam ettirebilmek için kanun, tüzük, yönetmelik ve yürürlükte olan” “Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 2/2 Tebliğ” hükümlerine uyulmasının şart olduğu vurgulanıp, amatör balık avı konusundaki sıkıntılarımıza dernek üye ve yöneticileri olarak çözüm üretilmeye çalışılmıştır.

  Yarışma öncesi 02 Ekim 2009 Cuma akşam saatlerinden itibaren T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Şube Müdürlüğü’ nden almış olduğumuz izin ile gölde bize ayrılan bölümde toplanmaya başlayan üye ve misafirlerimiz ilerleyen saatlerde yarışma için hazırlıklara başlayıp 03 Ekim 2009 cumartesi sabahı 09:00 da oltalarını Gölköy baraj gölüne sallayıp Pazar günü 12:00’ a kadar kıyasıya bir yarış içerisine girmiş ve sazan balığı yakalama konusunda ustalıklarını konuşturmuşlardır.
  Cumartesi akşamüzerine kadar kayda değer balık sayımız iki tane iken ilerleyen saatlerde balık yakalanmaz denilen baraj gölündeki yarışmacılardan muhteşem güzellikte aynalı sazan yakalandığı haberleri gelmeye başlamış ve inanın bu durum bizleride hayret içerisinde bırakmıştır.
  Pazar günü 12:00 ye kadar süren yarışma sonunda değerlendirmeye alınan toplamda 11 sazan balığı yakalanmış, çoğunluğu ait oldukları yere zarar verilmeden tekrardan iade edilmiştir.
  Yarışmada yakalanan en büyük balık 11 kilo 500 gram gelirken en küçük yakalanan aynalı sazan ise 3 kilo 500gr gelmiştir.
  Yarışmada en küçük yakalanan aynalı sazan balığının 3 kilo 500gr gelmiş olması, 40cm altında bir adet bile sazan balığı yakalanmamış olup yarışmaya Ankara'dan katılan Sercan ÇILKI' nın yem olarak mısır takılı sazan balığı yakalamak için attığı oltasına T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca içsularımızda ekolojik açıdan potansiyel sakıncalı balık türü olarak 2/2 tebliğinde yer alan Turna balığı takılması Bolu/Gölköy baraj gölüne verilen değeri bir kez daha gözler önüne sermiştir.

  52 kişinin kayıt yaptırarak kıyasıya mücadele ettikleri yarışmada en büyük balık dalında Yaşar SARI (Düzce/Kaynaşlı) 84cm 11,500gr ile birincilik kupasını ve ödülünü alırken toplamda en çok (kg) balık dalında Saadettin DEMİR (Düzce/Kaynaşlı) 3 adet 14,900gr ile birinci, Kasım TAZEGÜNEY (Düzce) 2 adet 11,500gr ile ikinci, Murat TÜMER (Kocaeli) 10,500gr ile üçüncü olmuştur. Yarışmaya katılan Ankara ekibinden Serkan AKÇA ise 4,100gr lık tek balık ile dereceye girememiş olsa bile Ankara’lı amatörleri en iyi şekilde temsil etmiştir.

  Yarışmada bilmediklerini ifade etmelerine rağmen kuralların 3. ve 6. maddelerine istinaden (Yarışma katılım listesine ismini yazdırmayan katılımcıların yakaladığı balıklar değerlendirmeye alınmayacaktır. Yarışmaya katılmak için ismini yarışma listesine dahil ettiren katılımcılar hakemler eşliğinde yarışmaya başlayacak ve hakemlerden habersiz yarışmaya başlayan katılımcılar diskalifiye edilecektir. ) toplamda 5 adet 18,400gr aynalı sazan balığı değerlendirme dışı bırakılmış, bir yarışmacı diskalifiye edilmiş ve yine yarışma kurallarının 5. ve 6. maddeleri gereği (Suda kalarak doğaya zarar verecek poşet, çuval v.b. araçlar ile yemleme yapılması yasaktır. Yemleme elle, sapanla ve suda eriyebilen yem torbaları, uzaktan kumandalı yemleme botu, yemleme roketi, fırlatma çubuğu v.b. gibi araçlarla yapılabilir. Bot v.b. kullanımı yasaktır.) iki yarışmacı şişme botla baraj gölüne açıldıklarından dolayı diskalifiye edilmiştir.

  Bu yarışmaya bizzat gelerek veya çeşitli sebeplerden dolayı gelemeyip iyi dileklerini ileterek bizlere desteklerini esirgemeyen tüm doğa aşığı amatör balık avı dostlarına ve yarışmada dereceye girenlere verdikleri ödüller için
  Kaptan Balık ve Av Malzemeleri San. Tic. Ltd Şti
  Kısık Balık Malzemeleri San.Tic.Ltd.Şti.
  Güçlüler Av Market/Turgay İNANÇ
  Av Doğa Dergisi/Kamil ÜÇBAŞ' a teşekkürü bir borç biliriz.

  Saygılarımızla.
  Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği (OLTACILARDER) Yönetimi.

  .jpg][​IMG]

  .jpg][​IMG]

  .jpg][​IMG]

  .jpg][​IMG]

  .jpg][​IMG]

  .jpg][​IMG]

  .jpg][​IMG]

  .jpg][​IMG]

  .jpg][​IMG]

  .jpg][​IMG]

  .jpg][​IMG]

  .jpg][​IMG]

  .jpg][​IMG]
   
 2. faktörübol

  faktörübol fedai erdem

  Yaş:
  49
  Mesajlar:
  154
  Şehir:
  ANKARA
  En İyi Avı:
  9.5 kğ sazan
  İŞTE BUDUR;
  Resimler her şeyi anlatıyor.
  Bu Günümüzde ve bundan sonraki birlikteliğimizde Bizlerle gönüllerini sevgilerini Maddi manavi desteklerini paylaşan doğa aşıklarına şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz. Bir hatamız olduysa af ola...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  .jpg][​IMG]

  Abraham Lincoln: karakter ağaç ise, şan ve şeref de o ağacın gölgesi gibidir. biz hep gölgeyi düşünürüz oysa karakter ağacın kendisidir.

  En kısa zamanda tekrar Görüşmek üzere SAYGILAR...
   
 3. adem1

  adem1 adem aksoy

  Mesajlar:
  630
  Şehir:
  Calgary,AB,Canada
  En İyi Avı:
  halibut.20kg(tahmini:D)
  rapor icin tesekkurler
   
 4. deePblue

  deePblue na

  Mesajlar:
  1.573
  Şehir:
  aa
  tebrikler.çok güzel görüntüler var.
  ülkemizde amatör ruh gelişiyor ve güzelleşiyor :)
   
 5. LapinCash

  LapinCash

  Mesajlar:
  2.817
  Çok güzel bir yarışma olmuş resimlerde çok güzel tebrikler.
   
 6. shatin

  shatin mErt

  Yaş:
  36
  Mesajlar:
  1.231
  Şehir:
  Edirne
  En İyi Avı:
  :)
  teb. güsel balıklar yakalanmış güsel vakit geçirilmiş
   
 7. nedim gürler

  nedim gürler Nedim Gürler

  Yaş:
  55
  Mesajlar:
  357
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  remixon
  Favori Makine:
  yok
  En İyi Avı:
  3-4 kg sazan
  Darısı tüm gerçek amatörlerin başına.
   
 8. korni

  korni koral

  Mesajlar:
  7.546
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  55 kg trakya kıvırcığı
  tebrikler dostlsrımızın arasında çok eski zamanlarda yerini bulan sevgili oltacılar der başkanı ve üyelerinede böyle bir organizazyon yakışırdı ....varolun sağolun.:)
   
 9. balli

  balli m.nuri akkaya

  Yaş:
  54
  Mesajlar:
  9.049
  Şehir:
  erzurum
  Favori Kamış:
  D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
  Favori Makine:
  Shimano Hyperloop 4000 RB
  En İyi Avı:
  11,7 Kg. Aynalı sazan
  Fedai bey paylaşım için çok teşekkürler. Mükemmel bir organizasyon gerçekleştirilmiş. Emeği geçenlerin ellerine-emeklerine sağlık.

  Hakikaten, resimlerin her biri de çerçevelenecek kıymet ve güzellikte. Tekrar teşekkürler.:)

  Bir soru: Özellikle balıkların kuyruk saçakları neredeyse güdükleşecek derecede yıpranmış mı desem, deforme olmuş mu desem, ilginç bir hal var. Sebebi ne olabilir acaba? :rolleyes:
  .
   
 10. mehteran

  mehteran

  Mesajlar:
  824
  Şehir:
  KÜTAHYA
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Sazan
  Arkadaşlar bu organizasyonda bende bulunduğum için sizlere cevap yazma gereksinimi duydum. Bilindiği üzere org yapılan gölette ağ ve tırıvırı muhabbetti hayli fazla.... Bizde bu gölete sahip çıkılıp bohçacılara bırakılmasın amacı ile bir buluşma gerçekleştirelim istedik daha sonra bu buluşma yarışmaya ve dernek adı altında olmaya başladı.... Konumuza gelince, bu barajda ağ atıldığı sürece bu balıklar ağlara elbet takılıp bir kısmı kurtuluyor bir kısmıda ne yazıkki bohçacılar tarfından pazarlara gidiyor. Öğle tahmin ediyorumki bizim yakaladığımız balıklar ağlardan kurtulup oltalara takılan balıklar. Zaten balıkların bi kısmı suya iade edildi, özellikle anaç olan balıklar. Lütfen böğlesi bir yere sahip çıkalım. Duyarlı olalım, bizler gözetlemez isek bizden sonraki nesillerin vay haline....... Balıkmı oda ne diye soracak duruma gelecekler. Saygılarımla.
   
 11. uckunmetin

  uckunmetin METİN UÇKUN

  Yaş:
  39
  Mesajlar:
  54
  Şehir:
  İSTANBUL
  çok haklısınız
  ben tatlı su avınada gidiyorum ve inanamadım tarafı 300 500 gr lık sazanları vs. balıkları uğraştıklarını mazeret gösterip alıyorlar bende saygı gösteriyorum o kişilere ama onlar doğaya saygı göstermiyor. seneye ilk bahardan sonra o balığı tutup tavalık kıvama gelmiş olucak zaten ama anlamak istemiyorlar
   
 12. sinekci-fly

  sinekci-fly kasım tazegüney

  Mesajlar:
  141
  Şehir:
  düzce
  doğru arkadaşım.ama sen o tür mahluklara anlayış göstermiyeceksin kibarca yaptıklarının yanlış olduğunu söylüyeceksin o an uymasalarda sonra yanlışlarının farkına varıp bir daha yapmıyabilirler.tabi bu birkaç kişi için geçerli yinede bazıları bildiğini okuyacaktır.ama senin gibi arkadaşların varolması yeter bende genelde tatlı suda avlanırım ama 15 yıldır 1 kg altı balık kesinlike almadım..almamda alanlarıda hiç sevmem onlarada saygıda göstermem zaten sirkülerde sazanın boy limiti 40 cm o da 750-1 kg civarı sizin dediğiniz boyların avı zaten yasak eğer dediğiniz yerde jandarma varsa ihbar etseniz bence daha iyi olurdu
   
 13. maniaC

  maniaC aLi

  Mesajlar:
  9
  Şehir:
  bolu
  En İyi Avı:
  2 kg sazan
  Yem olarak ne kullanmışlar bilgisi olan var mı ?
   
 14. nertikus1

  nertikus1 Naci ERTİK

  Mesajlar:
  1.464
  Şehir:
  Eskişehir
  Favori Kamış:
  şamandıralı,makaralı
  En İyi Avı:
  9 kg yayın
  sana bir sır vereyim mı:)sır
   
 15. maniaC

  maniaC aLi

  Mesajlar:
  9
  Şehir:
  bolu
  En İyi Avı:
  2 kg sazan
  Mısır atıyorumda hep limit altı sazanlar geliyo :) Başka verebileceğin bi sır yok mu abi ? :)
   
 16. sazancıı

  sazancıı gökhan batu

  Mesajlar:
  1.561
  Şehir:
  ankara
  Favori Kamış:
  Daiwa mini spin 180
  Favori Makine:
  Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
  En İyi Avı:
  55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
  malesf bizim bohcacı arkadaşlar sadece HAMSİ yi bildiği için HAMSİDEN BÜYÜK BALIKLARI TUTUP YİYORLAR.bunu SAZAN HATTA YAYIN için bile yapıyorlar.
   
 17. menopiko

  menopiko İbrahim GÜÇLÜ

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  1.284
  Şehir:
  İstanbul
  Harika bir organizasyon olmuş, fotoğraflardan herşey belli oluyor, sazanlarda çok güzel katılımcı herkesi tebrik ederim.